Dostarczamy kwiaty w niedzielę!

Dzień babci to święto stałe, każdego roku przypada 21 stycznia. Święto dziadka obchodzimy dzień później - 22 stycznia. Święta te, mimo że liczą sobie zaledwie kilkadziesiąt lat, zakorzeniło się mocno w polskiej tradycji. Nie wypada więc zapomnieć wtedy o życzeniach, prezentach i kwiatach. Wyrażają one naszą wdzięczność wobec dziadków, szacunek dla ich doświadczenia i mądrości oraz serdeczne uczucia, którymi ich darzymy. Równie pięknym prezentem są kwiaty, które przesyłamy naszym babciom na urodziny - a także bez okazji, jako wyraz pamięci.

Jakie kwiaty wybrać dla babci?

Ostanie miesiące oznaczały dla nas długi okres rozłąki z dziadkami, dziś także nadal warto zachować dystans i wszelkie zasady bezpieczeństwa. Tym bardziej warto okazać naszym dziadkom uczucia, wyrażając naszą pamięć i wdzięczność dla nich przez prezenty, drobne upominki i kwiaty. Musimy niestety zadowolić się wciąż prezentami, których nie wręczamy osobiście, ale które wysyłamy kurierem lub pocztą. Wysłanie prezentów pocztą jest dziś przejawem nie tylko naszej miłości do dziadków, ale też naszej odpowiedzialności i troski o ich zdrowie. Łatwo przekazać w ten sposób także piękny bukiet kwiatów dla babci - zastanawiamy się jednak często, jaki kolor i gatunek kwiatów będzie najbardziej odpowiedni.

Dobór gatunku i koloru bukietu wiązać musimy oczywiście z osobistym gustem naszej babci, który powinniśmy znać. Istnieją jednak także pewne ogólne tendencje i zasady, które ułatwią nam wybór. Uniwersalnym i powszechnie lubianym kwiatem jest róża - niekiedy może jednak wydać się zbyt pospolitym, powszechnym wyborem. Jeśli zdecydujemy się na róże dla babci, lepiej sprawdzi się bardzo duży bukiet z wielu róż, który będzie się przez to wyróżniać, nie wyda się czymś codziennym. Unikamy przy tym róż czerwonych - w bukietach dla babć najlepiej sprawdzają się spokojne, eleganckie barwy, w tym zwłaszcza róże herbaciane i żółte. Nasze babcie lubią najczęściej klasyczne, eleganckie kwiaty i bukiety, takie, które znają z własnej młodości. Najbardziej klasyczny jest duży kosz róż w stonowanych odcieniach kolorystycznych. Dobrym wyborem są też róże pastelowe, różowe i białe, które jednak są nieco mniej eleganckie.

Unikajmy raczej nowych odmian kwiatów, bukietów ze zbyt ekstrawaganckimi dodatkami oraz szalonych, papuzich kolorów. Obok róż, dobrym pomysłem są więc np. jednobarwne tulipany, a także goździki, irysy lub frezje. Bukiet dla babci powinien być raczej bogato dekorowany, skromniejsze bukiety weszły w modę niedawno i kojarzą się raczej z kwiatami dla młodych dziewcząt - złym pomysłem będą więc skromne bukieciki z konwalii i fiołków, chyba że mają tylko stanowić ozdoby innych prezentów. Drobniejsze kwiaty możemy wysłać jako prezenty od naszych dzieci - na pewno będą wtedy przyjęte przez dziadków z uśmiechem.

Zdecydujmy się też na elegancką oprawę bukietu, gustowne opakowanie - np. na kwiaty w kryzie lub wiklinowe kosze. Wstążeczki z tworzyw sztucznych zastąpmy eleganckimi wstęgami z rafii. Modne dziś naturalne dodatki do bukietów również nie będą podobać się wszystkim babciom.

Oczywiście unikamy kwiatów, które kojarzą się z przemijaniem, takich jak chryzantemy i kalie. Raczej złym pomysłem będą też słoneczniki, które wielu babciom mogą wydać się pozbawione elegancji. Jeśli chcemy dać kwiaty naszemu dziadkowi, wybierzmy jednak właśnie słoneczniki lub gerbery, które uchodzą za najbardziej "męskie" kwiaty. Unikamy raczej kwiatów silnie pachnących, gdyż wiele osób w podeszłym wieku cierpi na alergie. Często już sam silny zapach kwiatów jest nieznośny dla osób w podeszłym wieku. Gatunki kwiatów, których należy z tego powodu unikać to lilie, konwalie, bzy i groszek pachnący. Silny zapach mają również goździki, hiacynty, piwonie i wiele odmian róż. Do kwiatów, które nie alergizują należą np. falenopsis, skrzydłokwiat i anturium.

W sytuacji, gdy nie mamy możliwości osobistego wręczenia kwiatów, musimy skorzystać z usług kwiaciarni wysyłkowej. Najlepiej wybrać wtedy całe zestawy prezentowe, gdyż ułatwi do seniorom odebranie wszystkich prezentów w całości - odbieranie wielu przesyłek bywa przecież stresujące dla seniorów. Bukiet kwiatów możemy wysłać naszym dziadkom w dekoracyjnym wazonie lub wiklinowym koszu. Babcie, które często lubią bibeloty, będą wtedy szczególnie zadowolone z kwiatów. Jeśli chcemy mieć pewność, że dostarczone kwiaty będą świeże, możemy też wybrać tzw. flowerboxy, które są tańsze od kwiatów dostarczanych w koszach i wazonach, a także podwyższają trwałość kwiatów - jest to jednak mniej eleganckie rozwiązanie.

Rośliny doniczkowe dla babć i dziadków

Wiele naszych babć lubi pielęgnować kwiaty, rośliny doniczkowe będą więc dla nich bardzo dobrym prezentem. Najbardziej eleganckie są wśród nich oszałamiające, egzotyczne orchidee, które wymagają wprawdzie wiele troski, odwdzięczają się jednak za nią cudownymi barwami i kształtami. Kwiaty doniczkowe warto wybrać także dlatego, że to prezent, który trwa długo. Nasze babcie będą więc pamiętać, że jest to prezent otrzymany właśnie od nas. Doniczkowa orchidea to wyraz pamięci o ukochanej osobie, podtrzymujący emocjonalną więź między dającym prezent a obdarowaną nim osobą.

Inne niż orchidee rośliny doniczkowe powinny być ładnie zapakowane - sprawdzą się tu np. rustykalne, drewniane skrzynie. Wybór jest tu bardzo duży - ładnym prezentem na dzień babci będą np. doniczkowe cyklameny, prymulki i azalie. Mniejsze kwiaty doniczkowe (np. bratki, fiołki alpejskie) mogą wydać się zbyt skromnym prezentem. Inaczej niż w przypadku kwiatów ciętych, w przypadku roślin doniczkowych możemy starać się o oryginalność, wybierając mniej znane, ale piękne gatunki kwiatów (np. kalanchoe lub zwartnice, znane potocznie jako amarylis). Mniej znane rośliny doniczkowe mogą być tematem długiej, ciekawej rozmowy z naszymi dziadkami, która ucieszy ich być może tak samo, jak prezent.

Kwiaciarnie przygotowują też ciekawe zestawy różnych roślin doniczkowych oraz ozdobne kule szklane z roślinami. Dobrym pomysłem mogą być również rośliny doniczkowe, które uchodzą za przynoszące szczęście (np. grubosz drzewiasty) lub za korzystne dla zdrowia (np. aloesy, draceny, paprocie). Zaskakującym dla seniora, a przez to ciekawym prezentem może być egzotyczne drzewko - np. drzewka bonsai, pięknie kwitnące wiosną drzewka cytrusowe, a także bambusy i bananowce. Innym ciekawym prezentem, który możemy kupić dla naszych dziadków w kwiaciarni mogą być atrakcyjne wizualnie donice i wazony oraz przybory i akcesoria do pielęgnacji roślin.

Upominki na dzień babci i dziadka

Prezent dla babci bez bukietu jest mało elegancki, pozbawiony wdzięku. Nawet jeśli szykujemy dla naszych babć i dziadków także inne prezenty i upominki, nie może więc wśród nich zabraknąć kwiatów. Dzień babci i dzień dziadka przypada w Polsce odpowiednio 21 styczna i 22 stycznia - zazwyczaj kupujemy więc dla naszych dziadków wspólne prezenty. Wspólnie wysyłamy także kartki z życzeniami, które warto dobrać kolorystycznie do kwiatowej kompozycji.

Kwiaty doskonale komponują się ze słodyczami, które nasi dziadkowie lubią podjadać. Razem z koszem kwiatów możemy więc wysłać naszym dziadkom kosz pełen słodyczy.  Wybieramy przy tym raczej słodycze klasyczne i dobrze znane, takie jak ptasie mleczko czy gorzka czekolada. Czekolada bardzo ładnie komponuje się z różami - do takiego upominku dodać możemy nawet poza tym niepolecane czerwone róże. Ciekawym pomysłem jest także czekoladowy telegram, w którym zamiast zwykłej kartki z życzeniami wysyłamy życzenia złożone z czekoladowych liter. Jeśli martwimy się o zdrowie naszych dziadków, kosz słodyczy może zastąpić jeszcze piękniejszy kosz z owocami. Do bukietów dodać można także lubiane przez seniorów preparaty poprawiające kondycję i pamięć, takie jak lecytyna czy środki uzupełniające poziom magnezu i żelaza. Sprawdzają się również herbaty, zwłaszcza jeśli są to herbaty zapakowane w eleganckie pudełka. Do zestawu herbat możemy dodać także odpowiednio dobrane zioła i herbatki rozgrzewające. 

Nasze babcie zawsze kochają kwiaty, ale dziadkowie rzadziej otrzymują od nas kwiatowe prezenty - wyjątkiem mogą być np. okrągłe rocznice urodzin i inne ważne jubileusze, także tu ofiarowanie kwiatów mężczyznom wymaga jednak pewnego wyczucia. W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych możemy dobrać ciekawe akcesoria na upominki dla naszych dziadków - to właśnie oni przecież opiekują się często ogrodami i przydomowymi sadami. Rośliny doniczkowe będą oczywiście dobrym prezentem wtedy, kiedy nasz dziadek jest ich amatorem i kolekcjonerem.

Zobacz również:

Rola kwiatów podczas uroczystości Bożego Ciała

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Kobiet - idealne kwiaty dla każdej kobiety

Symbole Wielkanocy. Kwiaty i dekoracje na wielkanocnym stole

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Podpowiadamy co najlepiej kupić

Idealny bukiet na dzień matki - sprawdź, jak go skomponować

Kwiaty i dekoracje roślinne na Boże Narodzenie

Co trzeba wiedzieć o symbolu Dnia Kobiet - goździku?

Kwiatowe wróżby andrzejkowe

Jakie kwiaty kupić z okazji Dnia Kobiet?

Kwiaty na walentynki - sprawdź co proponujemy

Kwiaty na dzień matki. Jak wybrać te najpiękniejsze?

Czy żonkile nadają się tylko do zdobienia wielkanocnego stołu?

Jakie kwiaty na rocznicę ślubu?

Stroiki na Boże Narodzenie

Top 10 bukietów na Dzień Matki

Jak zrobić stroik świąteczny?

Prezenty na dzień babci i dziadka

Kwiaty na Dzień Ojca - nasze top 10

Kwiaty cięte na Boże Narodzenie, najpiękniejsza dekoracja bożonarodzeniowa