Słodkie prezenty - Sprawdź

Kiedyś goździki były nieodłącznym symbolem Dnia Kobiet, jednak wydawać by się mogło, że na przestrzenia lat straciły one nieco swoją rangę. Nic bardziej mylnego, goździki mają się bardzo dobrze i nadal królują w czasie obchodów 8 marca.

Goździki przywędrowały do Europy najprawdopodobniej z francuskich Pirenejów. Są to kwiaty, które znane były już w starożytności. Starożytni utożsamiali pojawienie się goździków z boginią myśliwych – Artemidą. Natomiast według chrześcijan pierwszy goździk zakwitł w dniu narodzin Chrystusa i pojawił się w miejscu, gdzie upadły łzy Maryi spowodowane ukrzyżowaniem jej syna. Według legendy goździk miał być przyczyną ustąpienia zarazy, która szalała w 1270 roku w Tunezji. Napoleońscy również pokładali duże nadzieje właśnie w goździkach i wierzyli w ich ochronne możliwości. W Hiszpanii czerwony goździk traktowany był jako talizman, dzięki któremu można była ustrzec się sił zła. W Belgii natomiast kwiat ten uznawano za symbol dobrobytu, zaś według Anglików i Niemców goździk jest symbolem miłości i czystości. 

Goździki - nie tylko na Dzień Kobiet

To, jak ogromną symbolikę potrafią wyrazić goździki, jest naprawdę imponujące. Jednak kwiat ten potrafi zachwycić również pięknym zapachem - oleje z goździka wykorzystywane są w medycynie oraz przemyśle perfumeryjnym. Współcześni badacze twierdzą, że ekstrakt z tej rośliny działa przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo i antybiotycznie.

Symbolika związana z goździkami

Wiele kwiatów potrafi wyrazić nasze głęboko skrywane uczucia i emocje, poprzez skrywaną w sobie symbolikę. Goździk oznacza zazwyczaj miłość i romans. Cięte kwiaty tego gatunku idealnie nadają się do przekazania poważnych zamiarów wobec drugiej osoby. 

Goździki bez wątpienia kojarzą się z Dniem Kobiet, gdyż od bardzo dawna kobiety otrzymują złożone z nich bukiety właśnie 8 marca. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że goździk jest odpowiedni również na inne okoliczności, aby się o tym przekonać wystarczy zaznajomić się z symboliką poszczególnych jego barw, a okazje nasuną się same.

Goździk biały - najbardziej uniwersalny z goździków. Polecany jest zwłaszcza dla mamy, gdyż wyraża on miłość i przywiązanie do tej wyjątkowej kobiety. Jednak goździk w tym kolorze doskonale nadaje się także na Dzień Kobiet i tak po prostu - gdy chcemy podziękować, przeprosić czy pokazać, że o kimś pamiętamy.

Goździk różowy - kwiat w tym kolorze, to symbol miłości i kobiecości- będzie wspaniale pasował do każdej kobiety.

Goździk czerwony - ten kolor symbolizuje miłość, podziw oraz ogromną pasję. Będzie idealny do bukietu skomponowanego na walentynki, oświadczyny czy zaręczyny. 

Każdy powyżej przedstawiony kolor tych wyjątkowych kwiatów ma pozytywną symbolikę, bowiem wszystkie one niosą ze sobą przesłanie miłości, pamięci i fascynacji. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na bukiet złożony z różnych kolorów, to zatracą one swoje znaczenie. Należy także mieć na uwadze, aby uważać na goździki żółte i purpurowe, ponieważ nie oznaczają one niczego dobrego. Żółte to symbol żalu, natomiast fioletowe symbolizują kapryśność i samolubność.

Prawidłowo dbaj o goździki

Kiedy będziemy w odpowiedni sposób zajmować się goździkami ogrodowymi, to będą one cieszyć nasze oczy od wiosny, aż do jesieni. Należy jednak pamiętać o ich regularnym podlewaniu i nawożeniu. Odmiany o dużych i pięknych kwiatach będą wyglądały fantastycznie, kiedy stworzymy z nich bukiet. Jednak o kwiaty cięte również należy odpowiednio zadbać. Świeże i odpowiednio traktowane utrzymują wówczas piękny wygląd nawet przez dwa tygodnie.

Pielęgnacja goździków ciętych

Cięte goździki bez wątpienia stanowią piękną ozdobę pomieszczeń w naszych domach, aby kwiaty jak najdłużej cieszyły nas pięknym wyglądem, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów:

Goździki postaw w chłodnym, pozbawionym nasłonecznienia i przeciągów miejscu.

Jeżeli masz taką możliwość to zetnij kwiaty rano lub wieczorem, gdyż te zebrane po południu szybko tracą świeżość.

Goździki wstawiaj tylko do przegotowanej lub destylowanej wody o temperaturze pokojowej. Taka woda pozbawiona jest bowiem chloru. Staraj się codziennie wymieniać wodę, a wazon myj przy użyciu płynu do naczyń. Przy każdorazowej wymianie wody powinno się ponownie przyciąć oraz przepłukać łodygi.

Zanim włożysz goździki do wazonu, to przytnij ich łodygi pod kątem. Należy jednak pamiętać, że do przycinania używa się tylko ostrego narzędzia, by nie uszkodzić i nie zmiażdżyć tkanek.

Pozbądź się liści z dolnej części łodygi. Liście zanurzone w wodzie zaczynają gnić i wytwarzać szkodliwe gazy- co przyczynia się do szybszego więdnięcia kwiatów.

Używaj specjalnych odżywek, które pomogą przedłużyć trwałość kwiatów. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to warto też wypróbować jeden z domowych sposobów - np. dodać do wody cukru oraz tabletkę aspiryny - w odpowiednich proporcjach. Inną sprawdzoną metodą jest zastosowanie kwasu cytrynowego.

Goździki w domu i ogrodzie

Pomimo, że goździki bardzo kojarzą nam się z kwiatami w bukietach prezentowych, to idealnie pasują także do ozdoby każdego wnętrza. Wspaniale wyglądają również na rabatach czy skalnikach oraz w donicach, które postawimy na tarasie lub werandzie.

Goździki potrafią osiągnąć nawet 60 cm wysokości, ale są to rośliny jednoroczne - co znaczy, że trzeba je co roku siać na nowo. Ich cechą charakterystyczną są duże, wielobarwne kwiaty o postrzępionych brzegach płatków. W świecie goździków istnieją także wyjątki - wieloletnie gatunki to: goździk siny, kropkowany i pierzasty. Są one mniejsze i bardziej krzaczaste. Występują zazwyczaj na terenach górskich i kwitną znacznie wcześniej - bo już od kwietnia.

Poniżej przedstawiono najbardziej popularne odmiany goździka:

goździk ogrodowy - przeznaczony na kwiaty cięte, rośnie głównie na rabatach;

goździk majowy - charakteryzuje się dużymi kwiatami o intensywnym zapachu, idealnie nadaje się jako ozdoba skalników;

goździk alpejski - mrozoodporna roślina, która wygląda pięknie na rabatach i skalnikach;

goździk pierzasty - pojedyncze kwiaty o intensywnym zapachu. Pięknie prezentuje się jako kwiaty cięte w wazonach lub ozdoba ogrodu;

goździk kropkowany - mrozoodporna i bardzo wytrzymała odmiana goździka o delikatnych, różowych kwiatkach;

goździk kartuzek - roślina wieloletnia o różowym kolorze, która świetnie nadaje się na kwiaty cięte;

goździk brodaty - zachwyca białą, kremową, różową, czerwoną lub bordową barwą pojedynczych lub pełnych kwiatów;

goździk zaniedbany - kwiat ten nie ma wielkich wymagań i wspaniale prezentuje się na skalnikach - kwitnie na różowo;

goździk Alwooda - łatwy w uprawie, świetnie sprawdzi się na rabatach i w skalnikach, nadaje się także do hodowania w domu;

goździk karmnik ościsty - dorasta jedynie do pięciu centymetrów wysokości, przez co pięknie prezentuje się w skalnych ogródkach;

Goździki mają duże wymagania względem podłoża, w którym zostaną zasiane. Wymagają one przede wszystkim nawozów naturalnych, użyźnionej gleby i dobrego dostępu do słońca. Należy mieć także na uwadze, że goździki nie lubią nadmiaru wilgoci - dlatego podlewać należy je raz w tygodniu. 

Goździki to kwiaty, które bez problemu można rozmnażać. Dokonuje się tego na wiele sposobów. Pierwszy z nich polega na samoczynnym rozsianiu się nasion - ze względu na to, że kwiaty mają liczne nasiona, to są one w stanie rozsiewać się same. Takie nasiona można również zbierać i wykorzystać je na następny rok. Kolejnym sposobem jest przygotowanie sadzonek pędowych - bez kwiatów, lecz z kilkoma zawiązkami liści. Sadzonki takie umieścić należy w wilgotnym podłożu, aby mogły się zakorzenić. Jeszcze innym sposób, dzięki któremu rozmnożymy goździki, to dzielenie i rozsadzanie na wiosnę. Pozwala to nie tylko wyhodować nowe rośliny, ale także wzmocnić starsze.

Goździki bez wątpienia stanowią jedną z najpiękniejszych ozdób naszych ogrodów. Wyżej wymienione odmiany idealnie pasują zarówno na zagony, jak i do ogródków skalnych lub ozdabiania ścieżek. Goździki równie dobrze sprawdzą się w wazonach - jako ozdoba pomieszczeń domowych.

Zobacz również:

Rola kwiatów podczas uroczystości Bożego Ciała

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Kobiet - idealne kwiaty dla każdej kobiety

Symbole Wielkanocy. Kwiaty i dekoracje na wielkanocnym stole

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Podpowiadamy co najlepiej kupić

Bukiety dla babci i dziadka. Jakie kwiaty wybrać na ich święto?

Idealny bukiet na dzień matki - sprawdź, jak go skomponować

Kwiaty i dekoracje roślinne na Boże Narodzenie

Kwiatowe wróżby andrzejkowe

Jakie kwiaty kupić z okazji Dnia Kobiet?

Kwiaty na walentynki - sprawdź co proponujemy

Kwiaty na dzień matki. Jak wybrać te najpiękniejsze?

Czy żonkile nadają się tylko do zdobienia wielkanocnego stołu?

Jakie kwiaty na rocznicę ślubu?

Stroiki na Boże Narodzenie

Top 10 bukietów na Dzień Matki

Jak zrobić stroik świąteczny?

Prezenty na dzień babci i dziadka

Kwiaty na Dzień Ojca - nasze top 10

Kwiaty cięte na Boże Narodzenie, najpiękniejsza dekoracja bożonarodzeniowa