Dzień Babci i Dziadka to dwa szczególne dni w kalendarzu, poświęcone tylko i wyłącznie dziadkom. Są to dwa dni, podczas których wnukowie składają dziadkom życzenia, wręczają prezenty lub własnoręcznie zrobione laurki. W przedszkolach organizowane są specjalne przedstawienia, gdzie mali wnukowie zapraszają swoje babcie i dziadków jako gości specjalnych. W te dwa dni warto pamiętać o swoich dziadkach, by poczuli, że są ważnym elementem naszego życia. Ale kiedy w ogóle obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? I skąd wziął się pomysł na te dni? A jakie prezenty kupić na Dzień Babci i Dziadka? Wszystkiego dowiecie się poniżej.
Kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka?
Odpowiedź na to pytanie jest proste. W Polsce Dzień Babci przypada na 21 stycznia, a Dzień Dziadka na 22 stycznia. Są to święta nieruchome, więc łatwo zapamiętać te dwie ważne daty w kalendarzu. Warto wiedzieć, kiedy jest ich święto, aby akurat tego dnia o nich nie zapomnieć. Jeśli macie możliwość, spotkajcie się z Babcią i Dziadkiem osobiście, poświęćcie im trochę swojego czasu. Z pewnością to docenią.
Dzień Babci i Dziadka – jaka jest historia tych świąt?
Skąd wywodzi się Dzień Babci, a skąd Dzień Dziadka? Być może niewiele osób wie, ale święta te obecne są w Polsce od niespełna 60 lat. Nieoficjalnie mówi się, że to dzięki Poznaniowi co roku nasze babcie obchodzą swoje święta. Tak naprawdę jednak ideę Dnia Babci jako pierwszy zapoczątkował tygodnik „Kobieta i Życie”. W 1964 roku opublikowali oni na łamach gazety artykuł, w którym zaproponowali, aby babcie miały swoje własne święto. Rok później pomysł ten podchwycił „Express Poznański”, który po występie aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej wręczył jej tort i ogłosił, że dzisiaj, czyli 21 stycznia, jest Dzień Babci. W 1966 roku tradycję tę rozpowszechnił „Tygodnik wieczorny”, oficjalnie wpisując do kalendarza datę 21 stycznia jako Dzień Babci.
Dzień Dziadka i jego obchody zaczęły się dopiero w latach osiemdziesiątych po konkursie zorganizowanym przez Telewizję Polską. Widzowie mieli za zadanie ustalić datę na taki dzień w kalendarzu. Wstępnie Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja, ale ostatecznie przyjęło się, że będzie on następował po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.
Jaki prezent na Dzień Babci i Dziadka?
Dzień Babci i Dziadka to dwa dni w roku zarezerwowane w szczególności dla naszych dziadków. Wnuczkowie mogą wyrazić wdzięczność za obecność dziadków w ich życiu poprzez przeróżne prezenty, czy życzenia. Pytanie tylko, jaki prezent dla babci i dziadka wybrać? Czasami najlepszym prezentem będzie wspólny spacer, wyjście do kawiarni lub po prostu odwiedziny w ich domu. Niemniej jednak duża część osób chce coś sprezentować swoim dziadkom, ale nie do końca wie co.
Swoim dziadkom możecie podarować niemalże wszystko, jednak warto dobrać prezent odpowiednio do osoby. Kosz słodyczy, komplet suplementów prozdrowotnych (w formie do picia lub kapsułek), własnoręcznie zrobiona laurka, bukiet kwiatów? Jasne! Jeśli tylko wiesz, że Twojej babci lub dziadkowi spodoba się taki podarunek, jak najbardziej możesz im to sprezentować. W Dniu Babci i Dziadka liczy się gest oraz pamięć, więc nie wielkość i wartość prezentu jest najważniejsza.
Co kupić dla Babci?
Jaki prezent dla Babci wybrać? To wszystko zależy od tego, co lubi Wasza Babcia. Jeśli robi na drutach, pomyślcie o zakupie jej kilku nowych włóczek lub kompletu nowych drutów. Dla Babci obeznanej z nową technologią ciekawym prezentem będzie elektroniczna ramka z Waszymi zdjęciami, które będzie mogła samodzielnie dobierać. Dla Babci lubiącej ładne zapachy można wybrać pięknie pachnącą świeczkę lub zestaw naturalnych kosmetyków. Niemalże każda Babcia uwielbia zdjęcia, więc jako prezent na Dzień Babci świetnie sprawdzi się również fotoksiążka, pełna waszych zdjęć, najlepiej takich, na których jesteście razem z dziadkami. Natomiast jeśli Wasza Babcia jest wielbicielką kwiatów, można postawić na klasykę i sprezentować jej bukiet świeżych kwiatów ciętych lub jakiś kwiat doniczkowy.
Jaki prezent dla Dziadka?
Co kupić Dziadkowi z okazji Dnia Dziadka? Najlepiej coś, co mu się przyda lub coś, co lubi. Dla Dziadka majsterkowicza dobrym prezentem będzie zestaw nowych narzędzi, nowa wiertarka lub po prostu fartuch do warsztatu. Dziadek-smakosz alkoholi z pewnością nie pogardzi butelką nowego trunku, która zagości w jego osobistym barku lub kompletem kieliszków. Dla Dziadka, który jest fanem sportu, ciekawym pomysłem na prezent będzie bilet na mecz jego ulubionej drużyny lub jakiś gadżet sportowy. Jeśli Wasz Dziadek lubi czytać, to z pewnością dobra książka będzie strzałem w dziesiątkę. Praktycznym i uniwersalnym pomysłem na prezent dla Dziadka będzie komplet skarpetek (tutaj można znaleźć takie z ciekawymi wzorami), nowy szalik i czapka, czy para ciepłych kapci. W przypadku, kiedy nie będzie wiedzieć, co kupić swojemu Dziadkowi, zawsze możecie wybrać się do kwiaciarni i sprezentować mu bukiet świeżych kwiatów. Kwiaty to uniwersalny prezent, dzięki czemu nadają się na każdą okazję.
Jakie życzenia dla Babci i Dziadka?
Kiedy macie już prezenty, czas na życzenia. Teraz pozostaje tylko kwestia tego, co życzyć Babci i Dziadkowi? Najlepiej sprawdzą się życzenia spersonalizowane i dopasowane do dziadków, w których widać wasz wkład w ich stworzenie. Słowa płynące prosto z serca na pewno ucieszą dziadków bardziej niż znane wszystkim szablonowe życzenia. Warto jednak zawrzeć w nich kilka podstawowych tematów: zdrowie, szczęście, pociecha z dzieci i wnuków i inne. Poniżej znajdziecie przykładowe życzenia dla Babci i Dziadka, które możecie wykorzystać lub przeredagować na własną potrzebę:
Kochana Babciu, Kochany Dziadku!
Chciałabym Wam życzyć dużo zdrowia, które w życiu jest najważniejsze,
Mnóstwa szczęścia i uśmiechu na twarzy.
Ogromu pociechy ze swoich dzieci i nas wnuczków.
Byście się wzajemnie mocno kochali i wspierali,
A w chwilach potrzeby nie zapominali, że otoczeni jesteście kochającymi Was mocno osobami.
Żyjcie nam jak najdłużej, najdrożsi Dziadkowie!
***
Jakie napisać wierszyki na Dzień Babci i Dziadka?
Oprócz klasycznych życzeń, bardzo popularne są też wierszyki dla Babci i Dziadka. W sieci znajdziecie mnóstwo gotowych propozycji, ale zachęcamy Was do znalezienia krótkiej chwili i napisania własnego wierszyka na Dzień Babci i Dziadka. To bardzo kreatywna zabawa, która z pewnością przyniesie najpierw Wam, a potem dziadkom wiele radości. Nie czekajcie więc, weźcie w dłonie kartkę papieru, długopis i pomyślcie, co chcecie życzyć Waszym dziadkom, a potem obierzcie to wszystko w ładne słowa. Jeśli brak Wam weny, poniżej znajdziecie kilka przykładowych wierszyków, które mogą stać się Waszą inspiracją.
***
Babciu Najukochańsza, o życzeniach dla Ciebie myślę już od samego rana!
Na Twe święto chcę Ci życzyć wszystkiego dobrego,
ogromu zdrowia i byś zawsze była tak samo roześmiana!
***
Życzę dziś Tobie, Dziadku kochany,
byś zawsze w życiu szczęśliwy był,
życzę Dziadkowi życia najdłuższego,
pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego.
***
Pędzą wnuki ulicami z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatków są dla naszych babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami już czekają przed domami.
Przez lornetki patrzą w dal wystrojeni jak na bal.
Jak zrobić laurkę dla Babci i Dziadka?
Swoje życzenia lub przygotowane wierszyki możecie umieścić na kartce z okazji Dnia Babci i Dziadka. Laurka z życzeniami to bardzo popularna forma podarku dołączanego do głównego prezentu lub będąca już prezentem samym w sobie. Oczywiście można kupić gotową kartkę i wpisać ręcznie swoje życzenia lub wierszyk. Jednakże na pewno własnoręcznie zrobiona laurka zostanie przyjęta z większą radością. Dziadkowie z pewnością docenią starania swoich wnuków.
Prezenty DIY (zrób to sam) nadal są bardzo popularne, więc nie ma na co czekać. Wystarczy kolorowa kartka, kilka kredek lub pisaków, jakieś naklejki lub inne kolorowe dodatki, by stworzyć coś kreatywnego. Laurka z wizerunkiem Babci i Dziadka, rysunek kwiatów, które wręczycie razem z kartką, a może ozdobna wydzieranka? Każdy pomysł będzie świetnym prezentem na Dzień Babci i Dziadka, bowiem pokaże, ile miłości włożyliście w jego przygotowanie.