Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki!

Dzień Kobiet

W marcu w Polsce, jak i w innych państwach na świecie obchodzony jest Dzień Kobiet. W ten radosny dzień, kiedy przyroda powoli budzi się do życia, swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, od najmłodszych do najstarszych. Tego też dnia mężczyźni wręczają kobietom prezenty: bukiety kwiatów, czekoladki i inne podarunki.  Żona, dziewczyna, mama, babcia, siostra, córka czy przyjaciółka – każda z nich zasługuje na pamięć i choć drobny prezent z okazji ich święta. Kiedy jest Dzień Kobiet? Z jakimi tradycjami się wiąże? Jaki prezent na Dzień Kobiet kupić? Odpowiedzi na te kluczowe pytania znajdziecie poniżej.

1 z 4
Kraina szczęśliwości
Zawsze darmowa dostawa!
Kraina szczęśliwości
99,00 zł
Zobacz więcej
Rustykalne goździki
Zawsze darmowa dostawa!
Rustykalne goździki
99,00 zł
Zobacz więcej
Kolorowe tulipany
Zawsze darmowa dostawa!
Kolorowe tulipany
90,00 zł
Zobacz więcej
Czerwone tulipany
Zawsze darmowa dostawa!
Czerwone tulipany
90,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaty dla wyjątkowej osoby
Zawsze darmowa dostawa!
Kwiaty dla wyjątkowej osoby
99,00 zł
Zobacz więcej
Różowe tulipany
Zawsze darmowa dostawa!
Różowe tulipany
90,00 zł
Zobacz więcej
Różany szlak
Zawsze darmowa dostawa!
Różany szlak
109,00 zł
Zobacz więcej
9 róż – Potęga miłości
Zawsze darmowa dostawa!
9 róż – Potęga miłości
119,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet róże i serce
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet róże i serce
115,00 zł
Zobacz więcej
Żółte tulipany
Zawsze darmowa dostawa!
Żółte tulipany
105,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet marzenia
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet marzenia
119,00 zł
Zobacz więcej
11 róż – Krzyk piękna
Zawsze darmowa dostawa!
11 róż – Krzyk piękna
135,00 zł
Zobacz więcej

Kiedy jest Dzień Kobiet?

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest tradycyjnie 8 marca. Dzień Kobiet to oficjalne święto w wielu krajach świata. Razem z Polską świętują również kraje takie jak między innymi: Albania, Białoruś, Brazylia, Chiny, Rumunia, Ukraina i Włochy. W Tunezji natomiast Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia. Jednak nie wszystkie kraje mają swój Dzień Kobiet. Jednym z nich jest Armenia, w której zastąpiono go na święto „Piękna i macierzyństwa” i obchodzone jest co roku 7 kwietnia.

Dzień Kobiet – jaka jest historia święta?

Skąd pochodzi idea Dnia Kobiet? Jak to się stało, że co roku kobiety w większości krajów na świecie mają swoje święto? Początki Dnia Kobiet można przypisać Matronaliom obchodzonym w starożytnym Rzymie. Święto to przypadało w pierwszym tygodniu marca i związane było z początkiem nowego roku, płodnością i macierzyństwem. Mężczyźni wręczali wówczas swoim żonom prezenty z okazji tego święta i spełniali ich wszystkie życzenia.
Jeśli chodzi o konkretne początki Międzynarodowego Dnia Kobiet to musimy wrócić się do roku 1908 do Ameryki. Wtedy to, 8 marca, 15 tysięcy nowojorskich pracownic zorganizowało protesty, w których domagały się nadania im praw politycznych i ekonomicznych. Rok później, 28 lutego 1909 roku, Socjalistyczna Partia Ameryki zainicjowała obchodzenie Dnia Kobiet, by upamiętnić wydarzenia sprzed roku. Lata mijały, a do Ameryki dołączały się kolejne Państwa, w tym: Dania, Austria, Niemcy i Szwajcaria.

Dzień Kobiet w Polsce – historia i tradycja

W Polsce Dzień Kobiet obchodzimy od 1924 roku, ale dopiero po zakończeniu II wojny światowej zyskało ono status narodowego. Jednak Dzień Kobiet największą popularność zyskał w czasach PRL-u. W latach 70. kobiety dostawały od mężczyzn kwiaty – początkowo były to goździki, a później tulipany.
Dzień Kobiet był obowiązkowo obchodzony w zakładach pracy i szkołach. Paniom wręczane były prezenty w postaci rajstop, ręczników, kawy czy herbaty – czyli produktów, których brakowało normalnie w sklepach. W prasie natomiast 8 marca publikowane były propagandowe materiały. Pojawiały się również portrety kobiet pracujących w różnych zawodach, zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli".
Obecnie w Dzień Kobiet Polki obdarowywane są przez mężczyzn bukietami kwiatów lub drobnymi upominkami w postaci bombonierek lub innych słodkości. Kwiaty na 8 marca cieszą się jednak największą popularnością.

Jaki prezent na Dzień Kobiet?

Co podarować kobiecie z okazji Dnia Kobiet? Przede wszystkim kwiaty! To one są najpopularniejszym prezentem na Dzień Kobiet. Róże, tulipany, goździki oraz inne kwiaty wspaniale sprawdzą się właśnie tego dnia. Kwiaty na 8 marca można wręczyć swojej ukochanej, mamie, siostrze, przyjaciółce czy też koleżance z pracy. Oprócz tradycyjnych kwiatów paniom można podarować również coś słodkiego w postaci czekolady lub bombonierki pełnej pysznych pralinek. Pamiętajcie, że tego dnia liczy się pamięć i niekiedy najmniejszy gest będzie lepszy od żadnego.
Oczywiście te dwie formy prezentów z okazji Dnia Kobiet nie są obowiązkowe. Zawsze swojej ukochanej możecie podarować coś zupełnie innego, na przykład bon na regenerujący masaż. Taki podarunek pozwoli kobiecie się zrelaksować i odpocząć od codziennych obowiązków. W Dzień Kobiet panowie mogą wziąć swoje panie na wspólny spacer lub romantyczną kolację albo wybrać się do kina. Pomysłów na prezent z okazji Dnia Kobiet jest naprawdę wiele i nie warto się ograniczać. Łamanie stereotypów i tradycji może przynieść czasami nieoczekiwane efekty.
Warto pamiętać, że Dzień Kobiet to święto wszystkich kobiet, nie tylko tych dorosłych, ale również młodszych. Swoim córkom możecie sprezentować jakiś ciekawy gadżet: kubek z zabawnym nadrukiem, koszulkę lub jakąś zabawkę.

Jakie życzenia na Dzień Kobiet?

8 marca oprócz wręczenia kobietom prezentów, nie zapomnijcie złożyć im również życzenia. Czego życzyć drogim paniom? Najlepiej, żeby Wasze słowa pochodziły prosto z serca i były szczere. Nic nie ucieszy bardziej niż życzenia prosto z serca. Oczywiście paniom należy życzyć dużo zdrowia, uśmiechu na twarzy, mnóstwa szczęścia i spełnienia marzeń oraz… pieniędzy. Wasze życzenia możecie zamieścić na specjalnej kartce z okazji Dnia Kobiet. Jeśli nie jesteście fanami zwyczajnych życzeń, zawsze możecie pokusić się o napisanie jakiegoś wierszyka, który sami wyrecytujecie lub zapiszecie w laurce. Poniżej znajdziecie kilka propozycji życzeń i wierszyków na Dzień Kobiet. Mamy nadzieję, że zainspirują Was do stworzenia czegoś własnego.

Z okazji Dnia Kobiet
Życzę Ci moja droga:
zdrowia, szczęścia, pomyślności,
w życiu tylko chwil radości,
zero smutków, trudów, łez,
i niech się spełni to, czego pragniesz!

***

Spełnienia najskrytszych marzeń,
zadowolenia z siebie, radości z życia
i żeby przez cały rok był Dzień Kobiet
życzę Wam moje cudowne i wyjątkowe Panie!

***

Bądź nadzieją w moich troskach,
A w nieszczęściu bądź mym szczęściem.
W zamian za to chcę Ci wręczyć
te dwa magiczne słowa: Kocham Cię!