Słodkie prezenty - Sprawdź

Boże Ciało zostało ustanowione ku czci Najświętszego Sakramentu i jest jednym z tych świąt, które szczególnie kojarzą nam się z początkiem lata. Jest to również jedno z najbardziej uroczyście obchodzonych świąt w całym roku liturgicznym. Ma ono swój początek w XIII-wiecznej Francji, natomiast do tradycji polskiej zostało włączone w XIV wieku i po raz pierwszy było obchodzone w Diecezji Krakowskiej. Z biegiem lat związane z tym dniem obrzędy wielokrotnie ewoluowały i zmieniały formę – pewne elementy dodawano, z innych rezygnowano. W pewnym momencie do jego obchodów włączona została  procesja ulicami wsi i miast do czterech udekorowanych gałązkami brzozowymi ołtarzy, które symbolizują czterech Ewangelistów. Bardzo szybko stała się ona głównym i najbardziej widowiskowym elementem uroczystości. Na przedzie procesji niesiony jest krzyż, za którym kroczy orkiestra. W pochodzie uczestniczą dziewczynki, które w maju przyjęły I-szą komunię. Zgodnie z tradycją, podczas procesji sypią one kwiaty pod stopy kapłana niosącego monstrancję, a chłopcy dzwonią dzwonkami. Często w procesji niesione są także figury i obrazy świętych.

Na tę okazję wierni dekorują kwiatami ołtarze, na których zawieszone są obrazy Jezusa i Maryi. Odnaleźć możemy także pewne tradycje charakterystyczne jedynie dla danego rejonu, na przykład w Spycimierzu żywa jest tradycja corocznego układania wielobarwnych dywany z kwiatów na całej trasie procesji..  

Kwiaty mają w tym dniu olbrzymie znaczenie symboliczne. W starożytności rzucanie kwiatów pod nogi było związane z powitaniem kogoś godnego, natomiast osoba, która po nich kroczyła, uważana była za bardzo ważną postać.

Z uroczystościami Bożego Ciała związane są również przeróżne zwyczaje ludowe. Jednym z nich jest zwyczaj zbierania po zakończeniu uroczystości kwiatów i gałązek z ołtarzy, po czym wieszanie ich nad drzwiami, by ustrzec się przed nieszczęściem i chorobami. Niekiedy wtykano je również w pola i ogrody, co miało to zapewnić ochronę plonów. Nawet dziś zdarza się, że uczestnicy procesji często zrywają po drodze gałązki brzozy, które zabierają później do swych domów. Dawniej było to związane z pogańskimi tradycjami - brzozowe gałązki zdobiące domowe ołtarze miały za zadanie chronić domostwo i jego mieszkańców przed czarownicami. Obecnie to już raczej jedynie tradycja. 

Jakie kwiaty wybrać do sypania w Boże Ciało?

Najczęstszymi kwiatami, których płatki można w tym dniu odnaleźć w koszyczkach sypiących dziewczynek są róże. Są one stosunkowo wytrzymałe, mają przyjemną, atłasową fakturę płatków, a przy tym pięknie pachną. Zwykle wykorzystuje się kwiaty o klasycznych kolorach - różowe i czerwone, ale często sięga się także o te w innych, jasnych kolorach. Innymi kwiatami, nad którymi warto się zastanowić są piwonie, margerytki, chabry, bratki lub nagietki. Podpowiadamy, iż z piwonii można z łatwością nazbierać największą ilość płatków. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie połączenia będą odpowiednie, to nie musisz się tym martwić. Każda wariacja kolorystyczna będzie niezwykle efektowna. Możesz zdecydować się na przygotowanie koszyczka o jednym kolorze płatków, bądź też przygotować barwną mieszankę. Doskonale sprawdzą się tu połączenia różnych rodzajów kwiatów, np. róż z bratkami.

Podczas przygotowywania dla córki koszyczka na Boże Ciało pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na kondycję płatków. Muszą być one świeże i trwałe. Zeschnięte bądź zwiędnięte nie będą się ładnie prezentowały. Do trafnego oszacowania ilości płatków, jakie będą potrzebne dziecku, musimy wziąć pod uwagę długość trasy, jaką przejdzie procesja. Może być to niezwykle przykrym doświadczeniem dla naszej pociechy, gdy w środku świętowania zabraknie jej kwiatów do sypania. Warto jest przygotować nieco większą ilość i mieć pod ręką dodatkowy woreczek (najlepiej papierowy) z płatkami na zapas, aby w trakcie procesji móc dosypywać je do koszyczka w miarę ubywania jego zawartości.

Gdzie znajdę płatki kwiatów na tę okazję?

To nie jest tak skomplikowane zadanie, jak mogłoby się wydawać. Nie potrzebujesz przecież misternych bukietów, a jedynie kwiaty, z których będzie można zebrać płatki. W najgorszym przypadku niedrogie kwiaty cięte znajdziesz nawet w osiedlowym supermarkecie.

W sytuacji, gdy nie posiadasz ogrodu, możesz spróbować zwrócić się do bliskich z prośbą o zgodę na ścięcie niektórych kwiatów. Z pewnością dziadkowie nie będą mieć nic przeciwko temu, by poświęcić kilka piwonii w tym szczytnym celu. Możesz również spróbować szczęścia u zaprzyjaźnionych sąsiadów, jeżeli któryś z nich przypadkiem posiada działkę rekreacyjną i hoduje na niej kwiaty. Pamiętaj o tym, by zbierać suche kwiaty. Obcinaj je zawsze pod drugim węzłem liści od góry, aby roślina mogła bez problemu ponownie zakwitnąć.

Dobrym pomysłem jest także udanie się na spacer po pobliskich łąkach. Oprócz miło spędzonego popołudnia, masz szansę zebrać wiele ciekawych kwiatów. Drobniutkie płatki polnych kwiatów pięknie prezentują się w koszyczku, a rzucone dają efekt konfetti.

W przypadku, gdy żadna z powyższych opcji nie jest dostępna, pozostaje jeszcze kilka wyjść awaryjnych. W takiej sytuacji doradzamy wybranie się na giełdę kwiatową, skorzystanie z usług pobliskiej kwiaciarni bądź udanie się na targowisko. W wielu miejscach w przeddzień uroczystości otwierane są stragany z kwiatami, gdzie możesz znaleźć piękne okazy w przystępnej cenie.

Co zrobić, by płatki kwiatów dłużej pozostały świeże?

No dobrze, udało Ci się już zdobyć przepiękne kwiaty - co teraz? Jak je prawidłowo przechowywać, aby nie utraciły blasku i nadal cieszyły oko w dniu uroczystości?

Jeżeli tak się złożyło, że zdobyłaś potrzebne kwiaty na kilka tygodni przed uroczystością i obawiasz się, że przez ten czas ich płatki stracą jędrność i świeżość, dobrym pomysłem będzie zamrożenie ich. Do zamrożenia najlepiej nadają się płatki hortensji, piwonii, róż i rododendrona. Są one najtrwalsze, więc po rozmrożeniu niewiele stracą ze swej pierwotnej formy. Przed zamrożeniem upewnij się, że płatki są suche. Na wszelki wypadek rozłóż je pomiędzy dwoma kawałkami ręcznika papierowego i delikatnie przyciśnij. Przełóż je do plastikowego pudełka i włóż do zamrażarki. Lepiej unikać przechowywania ich w woreczkach, gdyż mogą zostać przyciśnięte w zamrażarce przez inne cięższe produkty, a co za tym idzie - pomną się i nie będą już tak efektowne. Nie musisz rozmrażać ich przed procesją. Czerwiec jest zwykle dosyć ciepłym miesiącem, więc płatki z pewnością rozmrożą się podczas drogi do kolejnych ołtarzy.

Kwiaty zebrane w przeddzień uroczystości najlepiej umieścić w zacienionym pomieszczeniu (np. na balkonie lub w piwnicy), a najlepiej w lodówce. Unikaj zostawiania ich na słońcu, gdyż uschną, ściemnieją i skurczą się nieestetycznie.

Sypanie płatków

Dziewczynki komunijne biorące udział w sypaniu płatków ubrane są zwykle w białe sukienki oraz wianki. Ich strój symbolizuje niewinność i ma za zadanie podkreślić podniosły charakter tego święta. W niektórych miejscach Polski procesje wykorzystywane są między innymi do utrwalania regionalnej tożsamości - np. w Łowiczu lub Krakowie. Uczestnicy procesji przywdziewają wówczas charakterystyczne regionalne stroje, co tworzy wielobarwne, wyjątkowe widowisko. 

Najważniejsze jest to, aby Twoja córka czuła się komfortowo. Upewnij się, że koszyczek jest dostosowany do jej wzrostu i możliwości. Zbyt duży będzie nieporęczny i utrudni dziecku ruchy. Nie musi być też nadmiernie przystrojony – w zupełności wystarczy, jeśli ozdobisz go elegancką tasiemką lub zielonymi gałązkami. Dodatkowym udogodnieniem będzie zawieszenie koszyczka na szerokiej wstążce na szyi dziecka. Wówczas dziewczynka będzie mogła swobodnie sypać płatki obiema rękami. W większości parafii dzieci idą w zwykle wcześniej ustalonym porządku, który omawiany jest na próbie generalnej przed samą procesją. 

Uczestnictwo w procesji Bożego Ciała jest niezapomnianym przeżyciem. Jeżeli z wyprzedzeniem zadbamy o każdy szczegół, zapewnimy naszemu dziecku radosne i spokojne przeżywanie tego święta, a co za tym idzie, przedłużymy tę piękną tradycję o kolejne pokolenie. 

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Kobiet - idealne kwiaty dla każdej kobiety

Symbole Wielkanocy. Kwiaty i dekoracje na wielkanocnym stole

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Podpowiadamy co najlepiej kupić

Bukiety dla babci i dziadka. Jakie kwiaty wybrać na ich święto?

Idealny bukiet na dzień matki - sprawdź, jak go skomponować

Kwiaty i dekoracje roślinne na Boże Narodzenie

Co trzeba wiedzieć o symbolu Dnia Kobiet - goździku?

Kwiatowe wróżby andrzejkowe

Jakie kwiaty kupić z okazji Dnia Kobiet?

Kwiaty na walentynki - sprawdź co proponujemy

Kwiaty na dzień matki. Jak wybrać te najpiękniejsze?

Czy żonkile nadają się tylko do zdobienia wielkanocnego stołu?

Jakie kwiaty na rocznicę ślubu?

Stroiki na Boże Narodzenie

Top 10 bukietów na Dzień Matki

Jak zrobić stroik świąteczny?

Prezenty na dzień babci i dziadka

Kwiaty na Dzień Ojca - nasze top 10

Kwiaty cięte na Boże Narodzenie, najpiękniejsza dekoracja bożonarodzeniowa