Słodkie prezenty - Sprawdź

Andrzejki w Polsce

Andrzejki to potoczna nazwa Wigilii Imienin Świętego Andrzeja. Wypadają one w nocy z 29 na 30 listopada i są magicznym czasem. Zwyczaj obchodzenia tego dnia wywodzi się z Grecji, a do Polski trafił w XVI wieku. Ludzie wierzą, że właśnie tej nocy na ziemi pojawiają się istoty, które przepowiadają przyszłość. Początkowo wróżby były kierowane do młodych panien, które czekały na swoje zamążpójście, a wróżbą przypisywano ogromne znaczenie. Później jednak w zabawie brały udział wszystkie niezamężne kobiety.

Popularne wróżby andrzejkowe

Dzisiejszy sposób obchodzenia Andrzejków, nie wyklucza nikomu udziału w zabawie. Wziąć udział może każdy, kto tylko ma taką ochotę i skorzystać z różnych znanych metod wróżenia.

1. Lanie wosku. Jest jedną z najpopularniejszych metod. Potrzeba do niej przygotowania wosku z kilku świeczek, klucza starego z dużym okiem oraz miski zimnej wody. Następnie należy wlewać rozpuszczony wosk do wody przez dziurkę w kluczu. Gdy wosk zastygnie, można podnieść miskę do światła i zaobserwować powstały cień. Powstały cień symbolizuje to, co ma się wkrótce wydarzyć.

2. Wróżenie z jabłka. Do tej metody potrzebne są jabłka w ilości odpowiadającej ilości osób biorących udział w zabawie. Każdy uczestnik obiera jabłko, a następnie swoje obierki rzuca za siebie przez lewe ramię. Wróżba polega na tym, że uczestnicy szukają w obierkach litery, która ma okazać się pierwszą literą imienia przyszłego partnera na całe życie.

3. Owocowa wróżba. Do tej metody potrzebne jest przygotowanie sześciu owoców: śliwki, cytryny, jabłka, gruszki, mandarynki i pomarańczy. Owoce są rozłożone na stole, a osoba której ma być wywróżone ma zasłonięte oczy i wybiera jeden owoc, który symbolizuje to, co spotka ją przez najbliższy rok. Jabłko symbolizuje wiele uniesień miłosnych, powodzenie w związku lub w przypadku bycia samemu znalezienie nowych kandydatów. Śliwka natomiast nie zapowiada dobrego życia uczuciowego. Symbolizuje pojawienie się osoby gotowej zranić. Należy więc wstrzymać swoje zaangażowanie w nowe nie do końca układające się związki. Cytryna oznacz miłość, ale jedynie przelotną. Rozdzielić może rozłąka lub duża odległość. Pomarańcza oznacza udane życie miłosne w tym roku. Symbolizuje niedalekie ustatkowanie się i znalezienie idealnej i stałej miłości. Gruszka zapowiada dobry czas na założenie rodziny, będzie to rok płodności. Mandarynka natomiast zapowiada czas wyciszenia, poukładania spraw, bycia z samym sobą.

4. Wróżba z sosnowych igiełek i listków. Jest to zabawa przeznaczona dla panien i kawalerów. Potrzeba do niej kilka listków, które będą symbolizować kobiety i sosnowe igiełki, które będą symbolizować mężczyzn oraz miska z wodą. Każda z osób w zależności od płci dostaje listek lub igiełkę następnie kładzie swój symbol na wodę i dmucha. W momencie gdy listek połączy się z igiełką, właścicielom wróżony jest związek.

5. Wróżenie z łupiny orzecha włoskiego. Do tej metody potrzebna jest łupina orzecha włoskiego i miska z wodą. W zabawię biorą udział tylko pary. Kładą one na powierzchni wody łupiny i jeśli dopłyną do siebie wróży to ślub, natomiast jeśli nie - problemy w związku.

6. Szpilkowa wróżba. Potrzebne jest 7 lub 13 szpilek, stołu z czerwonym obrusem i filiżanki. Następnie szpilki wkłada się do naczynia, potrząsa i wyrzuca na stół. Wróżba zależy od tego, w jaką literę ułożyły się szpilki. Litera A przepowiada przeprowadzkę lub podróż. Litera E natomiast wróży sukces w pracy. Litera H szczęście w miłości. Litera K zapowiada sukcesy towarzyskie. Litera L ostrzega przed złodziejami, odwrócona ostrzega przed chorobą. Litera M zapowiada korzystne propozycje. Litera N zwiastuje sukcesy. Litera T zapowiada pomoc przyjaciół, natomiast W oznacza oszustów i wrogów. Litera V ostrzega przed możliwym wykorzystaniem.

7. Andrzejkowa wróżba z kwiatów. Metoda ta sięga już średniowiecza. Wykorzystywana była na dworach lub podczas obchodów kupalnych. Polegała na tym, że otrzymane rośliny zatykano na przykład w ścianę i przez całą noc nie wolno było go ruszyć. Następnego dnia na podstawie ich wyglądu przepowiadano przyszłość. Jeśli kwiaty nadal wyglądały świeżo, zwiastowało to zdrowie, radość i zamążpójście. Zwiędłe kwiaty zapowiadały chorobę lub śmierć. Dzisiaj już nie przykłada się do wróżb takiego znaczenia jak kiedyś, ale wciąż są formą zabawy i metodą na sprawdzenie ewentualnych nadchodzących zdarzeń. Potrzeba do tego pojedynczych kwiatów lub ich rysunków. Następnie kładzie się je na stole. Powinna wśród nich znajdować się chryzantema, słonecznik, bez, narcyz, aster, gerbera, lawenda, stokrotka, róża, goździk, storczyk, dalia, lilia, fiołek i jaśmin. Osoby, które biorą udział w zabawie wybierają swój ulubiony kwiat, a następnie poznają jego znaczenie.

Chryzantema

Chryzantema symbolizuje pamięć oraz przyjaźń. Oznacza otuchę i wsparcie w trudnych chwilach. Osoba, która go wybrała może spodziewać się udanego związku i pojawienia się potomka. Prawdopodobnie jakiś etap w jej życiu zamknie się, ale otworzy się nowy i jeszcze lepszy. Czeka ją radość i zaangażowanie w nowe rzeczy. Pomimo trudnych chwil, które mogą się pojawić obok będą osoby gotowe ją wspierać. Zapowiada także odpoczynek i regenerację.

Słonecznik

Słonecznik to "szczęśliwy kwiat", który swoim kolorem nawiązuje do słońca, a więc ciepła, nadziei i radości. Słońce czasem zachodzi, dlatego nie można zapominać, że nawet dobre chwile mają swój kres. Wylosowanie kwiatu słonecznika zapowiada poprawę nastroju, powodzenie i rozkwit. Osobę, która trafiła na ten kwiat czeka długie życie, nowa energia do działania oraz udane przyjaźnie, w których nie będzie brakować lojalności i zaufania.

Bez

Bez to kwiat miłości i radości, oznacza niewinną i udaną miłość. Wróży początek pięknego uczucia i rozkwitającej miłości. Kojarzy się z ozdobą Komunii Świętych, ponieważ symbolizuje on duchowość i dążenie do odkrycia prawdy. Ponadto oznacz też odnowę, zmysłowość i wrażliwość. Osoba, która wylosowała kwiat bzu może spodziewać się wkrótce czegoś niezwykłego. Powinna jednak pamiętać o okazywaniu szacunki i serdeczności.

Narcyz

Narcyz od wieków symbolizuje egoizm, próżność i kapryśność. Narcyz to również symbol pomysłowości i inspiracji. Osoba, która go wylosowała powinna w pierwszej kolejności podjąć pracę nad sobą, pomyśleć o swoim egoizmie i zacząć myśleć o innych. Czeka ją jednak wielkie szczęście, bogactwo i dobrobyt.

Aster

Aster wróży sukces i powodzenie. Jest symbolem delikatności, wrażliwości i mądrości, ale też wiary i nadziei. Osobę, która go wylosowała prawdopodobnie czeka miłość, która nadejdzie niespodziewanie.

Gerbera

Gerbera symbolizuje dążenie do prawdy i poszerzanie wiedzy, jest symbolem szczęścia i radości. Pomaga zapomnieć o smutku, zwiastuje nową pociechę z potomstwa. Wróży osobie bardzo miłe wydarzenia w niedalekiej przyszłości.

Lawenda

Lawenda jest symbolem czystości. Przepowiada nowe zafascynowanie, ale ostrzega przed nadmiarem zabawy i zachęca do chwili wyciszenia i spokoju.

Stokrotka

Stokrotka również jest symbolem niewinności i czystości. Zapowiada nowe zmiany i prawdziwą miłość. Przypomina o tym, aby doceniać małe rzeczy, bo to na nich zbudowane jest szczęście.

Róża

Róża to najczęściej wybieramy kwiat przez zakochanych, a to dlatego, że jest to symbol miłości, namiętności i seksualności. Róża oznacza piękno i wewnętrzną moc, symbolizuje siłę i witalność oraz owiana jest tajemniczością. Przepowiada nadchodzące cierpienie i tęsknotę, ale daje nadzieje na przebaczenie i pojednanie.

Goździk

Goździk jest symbolem oddania i przywiązania, a także zafascynowania i miłości. Przepowiada osobie zdrowie i bogactwo.

Storczyk

Storczyk jest symbolem płodności, miłości i piękna. Zapowiada liczne potomstwo, aktywność w życiu zawodowym, jednocześnie przestrzegając przed zadumą i zamyśleniem.

Dalia

Kwiat ten przepowiada powodzenie i zmiany życiowe. Jest symbolem kreatywności. Zachęca do pokonywania własnych barier, ale jednocześnie ostrzega przed zbytnią łaskawością wobec ludzi.

Lilia

Lilia kojarzona jest z wiarą, symbolizuje czystość i niewinność. Osobie przepowiada potomstwo lub zwycięską walkę.

Fiołek

Fiołek jest symbolem skromności i niewinności. Przepowiada on początek czegoś nowego, odkrycie prawdy i stabilizację, a w sprawach sercowych namiętną miłość.

Jaśmin

Jaśmin również symbolizuje czystość jak i delikatność. Zapowiada nadchodzącą miłość i bogactwo oraz powodzenie.

8. Wróżba z róż. Do tej metody potrzeba tyle róż ile osób jest w zabawie. Każdy uczestnik losuje jeden kwiat, zostawia na nim swoje imię i wkłada do wazonu, zadając swojej róży dowolne pytanie. Następnego dnia, jeśli róża jest świeża odpowiedź jest twierdząca, jeśli z plamkami na płatkach, mogą być jakieś problemy, natomiast jeśli okazała się zwiędła, to odpowiedź jest przecząca.

9. Wróżenie z płatków. Do tej ostatniej metody potrzeba kwiatu z dużą ilością płatków. Następnie licząc płatki recytuje się wróżbę. To słowo, na którym zatrzyma się wyliczanka jest wróżbą.

 

Zobacz również:

Rola kwiatów podczas uroczystości Bożego Ciała

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Kobiet - idealne kwiaty dla każdej kobiety

Symbole Wielkanocy. Kwiaty i dekoracje na wielkanocnym stole

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Podpowiadamy co najlepiej kupić

Bukiety dla babci i dziadka. Jakie kwiaty wybrać na ich święto?

Idealny bukiet na dzień matki - sprawdź, jak go skomponować

Kwiaty i dekoracje roślinne na Boże Narodzenie

Co trzeba wiedzieć o symbolu Dnia Kobiet - goździku?

Jakie kwiaty kupić z okazji Dnia Kobiet?

Kwiaty na walentynki - sprawdź co proponujemy

Kwiaty na dzień matki. Jak wybrać te najpiękniejsze?

Czy żonkile nadają się tylko do zdobienia wielkanocnego stołu?

Jakie kwiaty na rocznicę ślubu?

Stroiki na Boże Narodzenie

Top 10 bukietów na Dzień Matki

Jak zrobić stroik świąteczny?

Prezenty na dzień babci i dziadka

Kwiaty na Dzień Ojca - nasze top 10

Kwiaty cięte na Boże Narodzenie, najpiękniejsza dekoracja bożonarodzeniowa