Słodkie prezenty - Sprawdź

Świeże, cięte kwiaty sprawiają radość chyba każdej kobiecie - wybór pięknego bukietu na dzień matki to konieczność także wtedy, kiedy chcemy ofiarować naszym mamom również inne prezenty. Trzeba przy tym zadbać, aby rodzaj i kolor kwiatów jednocześnie pasował do okazji i odpowiadał charakterowi i gustowi naszych mam. Obok kwiatów ciętych, wybrać możemy też kwiaty doniczkowe, które jednak są zazwyczaj mniej spektakularne.

Także wielkość bukietu musimy dobrać kierując się gustem naszych mam. Wielki bukiet kwiatów może czasem wydać się rażący, niewielki bukiecik będzie jednak zbyt skromny. Pamiętajmy też, że bukiety kwiatów jednorodnych są dziś bardziej modne, niż bukiety kwiatów mieszanych, przy czym jednak miesza się coraz częściej i odważniej różne kolory kwiatów. Stosuje się też wyraziste, ale zawsze naturalne dodatki do bukietu.

Jaki gatunek kwiatów wybrać?

26 maja mamy już do wyboru bardzo wiele gatunków kwiatów ciętych, tak bogaty wybór sprawia jednak często pewne trudności. Uniwersalny i bezpieczny wybór kwiatów na dzień matki to goździki i tulipany. Goździki są delikatniejsze, tulipany mają jednak więcej wyrazu - dobór rodzaju kwiatów powinniśmy więc uzależnić od charakteru i upodobań naszej mamy. Poważniejsze, bardziej dostojne są słoneczniki i gerbery, które wyglądają dobrze jako uzupełnienie eleganckiej karty z życzeniami. Gerbery i słoneczniki są symbolem szczęścia i uczuć rodzinnych, to kwiaty pełne ciepła. Dobrym wyborem będą również róże, które jednak uchodzą za zbyt "zwyczajne" i "opatrzone" - prezent w postaci bukietu róż może wydać się zbyt sztampowy.

Z majem kojarzą się nam szczególnie silnie konwalie. Bukiet złożony z samych konwalii będzie jednak zbyt drobny. Kwiaty te możemy zastosować natomiast w postaci drobnych bukiecików, którymi ozdobimy inne niż kwiaty prezenty - taka kwiatowa dekoracja jest bardzo elegancka.

Efektownym kwiatem, który łatwo dostępny jest w maju, jest również piwonia. Piwonie to symbol opiekuńczości, dobrze sprawdzają się więc właśnie święto matki. Są to wprawdzie kwiaty dość ciężkie wizualnie, ale przy tym bardzo wyraziste. Lilie, kwiat symbolizujący niewinność, ze względu na wielość kolorów i odmian są natomiast najlepszym wyborem do bukietów mieszanych. Pamiętajmy też, że niektóre gatunki kwiatów uchodzą za niemodne - w tym sezonie dotyczy to np. frezji. Do łask wracają natomiast trochę dotąd zapomniane goździki.

Kolor kwiatów na dzień matki

Tradycyjna mowa kwiatów jest w bukiecie na dzień matki mniej ważna, niż w bukiecie dla ukochanej. Kolory kwiatów ciętych są jednak równie istotne, jak sam rodzaj kwiatów - wybierzmy oczywiście ten kolor, która nasza mama najbardziej lubi. Zazwyczaj sprawdza się tu subtelna, delikatna kolorystyka - najlepiej więc zdecydować się na delikatne biele wzmocnione kilkoma silniejszymi akcentami. Przykładem mogą być białe goździki, wśród których umieścimy także kilka różowych - to bardzo prosty i subtelny, ale jednocześnie efektowy bukiet. Subtelne barwy wybrać warto także dlatego, że dzień matki przypada w maju. Delikatne kwiaty, pełne wiosennej świeżości, pasują więc dobrze do czasu i atmosfery tego święta. Biel jest symbolem niewinności i delikatności, doskonale nadaje się więc także na symbol naszych uczuć. Róż jest natomiast symbolem bliskości i czułości - w bukietach na dzień matki sprawdzają się zdecydowanie lepiej, niż wyraziste czerwienie.

Czerwień w tradycyjnej mowie kwiatów symbolizuje gorące uczucia, opatrzone czerwone róże nie zawsze będą więc najlepszym prezentem na dzień matki. Czerwone róże wybierzmy więc tylko wtedy, kiedy wiemy na pewno, że nasza mama szczególnie lubi właśnie te kwiaty. Niekiedy sądzi się nawet, że wręczenie mamie bukietu czerwonych róż stanowi gafę. Obok kolorów pastelowych dobrze sprawdzają się także barwy herbaciane. Są mniej subtelne, niż pastele, ale bardziej eleganckie, a przy tym bezpieczne i bardzo uniwersalne. Kolory herbaciane są symbolem wdzięczności i szacunku. Wybierzmy je zwłaszcza wtedy, kiedy nasza mama jest elegancką, dystyngowaną osobą w starszym wieku. Żółtych róż nie wręczamy nigdy ukochanej kobiecie, gdyż symbolizują wtedy zazdrość - w bukiecie na dzień matki sprawdzą się jednak bardzo dobrze.

Kwiaty doniczkowe jako prezent na Dzień Matki

Pięknym prezentem na dzień matki będą nie tylko kwiaty cięte, ale też kwiaty doniczkowe. Zazwyczaj warto dodać do nich także choćby niewielki bukiet kwiatów ciętych, najlepiej dopasowany kolorystycznie do wybranych przez nas kwiatów doniczkowych.

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na dzień matki to krokusy i hiacynty. Kwiaty doniczkowe są jednak szczególnie dobrym prezentem, jeśli nasza mama nie tylko kocha kwiaty, ale też lubi zajmować się ogrodnictwem, jeśli rośliny są jej hobby. Lepiej od hiacyntów sprawdzić się więc nogą doniczkowe rośliny wieloletnie - taki prezent jest nie tylko trwały, ale też będzie lepiej zapamiętany, stanie się więzią z ukochaną osobą.

Szczególnie efektowne wśród doniczkowych roślin wieloletnich są orchidee (storczyki). Są one wprawdzie kosztowne, z powodzeniem zastąpią jednak drogie, ale mało eleganckie "prezenty praktyczne". Orchidee są przy tym nie tylko piękne, ale też trwałe, storczyki to prezent, którym przy odpowiedniej pielęgnacji nasze mamy cieszyć będą się przez całe lata - pamiętając przy tym, że to prezent otrzymany właśnie od nas.

Mniejszą popularnością cieszą się doniczkowe jaśminy - niesłusznie, jaśmin to bardzo efektowny biały kwiat o pięknym zapachu. Spektakularnie wyglądają także białe doniczkowe gardenie i stefanotis. Jeśli zależy nam na wyjątkowym, robiącym duże wrażenie prezencie kwiatowym dla matki, świetnym pomysłem będzie zestaw różnych gatunków białych, silnie pachnących kwiatów doniczkowych. Jeśli jednak nasze mamy wolą barwne kwiaty doniczkowe, wybrać warto miniaturowe róże lub doniczkowe gerbery. Są to kwiaty łatwe w pielęgnacji, które uprawiać można tak na ogródkach, jak i w mieszkaniu.

Do drobniejszych, ale także miłych prezentów należą doniczkowe niezapominajki, bratki i dzwoneczki. Te drobne kwiatki powinny być jednak ofiarowane w dekoracyjnych donicach ceramicznych - niewielki kwiatek będzie wtedy w zasadzie nie samym prezentem, ale dodatkiem do niego. Niezapominajki są oczywiście symbolem pamięci o ukochanej osobie, dzięki czemu szczególnie dobrze pasują na prezent na dzień matki.

Wieloletnie rośliny o ozdobnych liściach, takie jak kalatee i fikusy, nie są już tak efektownym prezentem. Będą wprawdzie zdobić domy naszych mam przez lata, ale nie są aż tak wyrazistym symbolem miłości, jak barwny i delikatny kwiat.

Modne dodatki do kwiatów

Wielu matkom najwięcej radości sprawi skromna oprawa kwiatów - błyszczące, masywne wstęgi i kokardy tworzą eleganckie, ale mało subtelne bukiety. Warto więc dobrać takie dodatki, które zwrócą na siebie uwagę, nie będą jednak przytłaczać naturalnego piękna delikatnych kwiatów. Szczególnie dobrze podkreślają je inne rośliny, np. popularne gipsówki. Jeszcze niedawno gipsówki łączono wyłącznie z różami, dziś jednak dodaje się je często do innych bukietów, mogą podkreślić one np. urodę goździków. Bardzo modnym dodatkiem do bukietów jest obecnie drobne suszone owoce jagodowe. Elegancki bukiet kwiatów mieszanych nie może obyć się też bez dekoracyjnych kwiatów, przy czym tradycyjny asparagus coraz częściej zastępują duże, wzorzyste liście lub suszone sukulenty. W modzie jest także barwiony len, często w dość odważnych kolorach (np. fioletach) - podobnie stosuje się suszone kwiaty czosnku, wodorosty, bluszcze i gałązki santini. W bukietach unika się dziś też dodatków sztucznych, takich jak gąbki, taśmy i druty - powinny one pozostać niewidoczne, najlepiej jednak zastąpić je naturalnymi materiałami, takimi jak rafia czy juta. Jeśli nasz bukiet jest skromny i subtelny, może też obyć się bez jakichkolwiek dodatków, które mogłyby przytłoczyć naturalną urodę wiosennych kwiatów.

Dodatkowym prezentem może być także piękna donica kwiatów doniczkowych lub kosz, w którym umieścimy kwiaty cięte. Dodatki takie wybierajmy szczególnie starannie, gdyż wiele mam lubi tego rodzaju drobne akcesoria.

Zobacz również:

Rola kwiatów podczas uroczystości Bożego Ciała

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Kobiet - idealne kwiaty dla każdej kobiety

Symbole Wielkanocy. Kwiaty i dekoracje na wielkanocnym stole

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Podpowiadamy co najlepiej kupić

Bukiety dla babci i dziadka. Jakie kwiaty wybrać na ich święto?

Idealny bukiet na dzień matki - sprawdź, jak go skomponować

Kwiaty i dekoracje roślinne na Boże Narodzenie

Co trzeba wiedzieć o symbolu Dnia Kobiet - goździku?

Kwiatowe wróżby andrzejkowe

Jakie kwiaty kupić z okazji Dnia Kobiet?

Kwiaty na walentynki - sprawdź co proponujemy

Czy żonkile nadają się tylko do zdobienia wielkanocnego stołu?

Jakie kwiaty na rocznicę ślubu?

Stroiki na Boże Narodzenie

Top 10 bukietów na Dzień Matki

Jak zrobić stroik świąteczny?

Prezenty na dzień babci i dziadka

Kwiaty na Dzień Ojca - nasze top 10

Kwiaty cięte na Boże Narodzenie, najpiękniejsza dekoracja bożonarodzeniowa