Słodkie prezenty - Sprawdź

Dekoracje bożonarodzeniowe coraz częściej uzupełniamy o świeże kwiaty, które także w grudniu są powszechnie dostępne w kwiaciarniach. Kwiaty cięte dodają Bożemu Narodzeniu elegancji i uroku, podkreślając ich magię. Coraz większy jest także wybór bożonarodzeniowych kwiatów doniczkowych, w modę wchodzą też ogródki kwiatowe i rośliny w szklanych kulach. Bożonarodzeniowe kwiaty to przy tym nie tylko ozdoba wigilijnego stołu, ale też piękny dodatek do życzeń i prezentów, a w przypadku większych roślin i ich kompozycji - po prostu bardzo ciekawy prezent.

Bożonarodzeniowe bukiety kwiatowe

Świąteczne motywy dekoracyjne nie zawsze są subtelne i eleganckie - często są wręcz nieco kiczowate. Jeśli zależy nam na bardziej wyrafinowanej dekoracji, najlepiej sprawdzą się w tej roli wazony z kwiatami, które podkreślą odświętną atmosferę, łagodząc krzykliwą barwność choinkowych ozdób. Mogą to być np. klasyczne czerwone róże. Równie piękne będą jednak mniej zwracające na siebie uwagę, ale pasujące do zimowego nastroju róże białe. Świąteczne bukiety kwiatowe będą pasować do innych bożonarodzeniowych ozdób, jeśli wpleciemy w nie kilka silniejszych, barwnych akcentów - świetnie sprawdzają się w tej roli suszone czerwone owoce, a także koraliki i paciorki. Latem wybieramy raczej naturalną i prostą dekorację bukietów, do kwiatów zimą pasują jednak także bardziej wystawne dodatki - zimowe bukiety lubią duże kokardy i wstęgi, zwłaszcza w odcieniach czerwieni.

Ciekawym prezentem na Boże Narodzenie jest ceramika, tak współczesna, jak i zabytkowe, secesyjne wazony. Zabytkowy wazon to piękny prezent, który jednak warto ofiarować razem z bukietem kwiatów, z którym najpełniej zaprezentuje się jego uroda. Nawet jeśli kupujemy w prezencie porcelanowe filiżanki, warto do nich wrzucić do nich kwiat, np. czerwoną różę - będą się wtedy prezentować o wiele piękniej. Bukiety kwiatowe wypada wręczyć oczywiście także wtedy, kiedy jesteśmy zaproszeni na Boże Narodzenie jako goście. W wielu kwiaciarniach możemy dziś zamówić nie tylko bukiety, ale także kwiaty w ozdobnych naczyniach lub w koszach wiklinowych - jeśli planujemy wysłać bliskim kwiaty na Boże Narodzenie, będzie to na pewno ciekawsza propozycja, niż bukiet kwiatów w folii. Kwiaty w naczyniach ceramicznych są też pięknym dodatkiem do bożonarodzeniowych życzeń.

Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie

Kwiatem doniczkowym, który najsilniej kojarzymy z Bożym Narodzeniem, jest poinsecja, znana powszechnie jako gwiazda betlejemska, a botanikom jako wilczomlecz nadobny. Jest to jeden z niewielu kwiatów, które kwitną zimą. Przez wiele lat poinsecje uchodziły za kwiaty niemodne, za nudną namiastkę "prawdziwych kwiatów" (rzeczywiście gwiazdy betlejemskie nie są zresztą prawdziwymi kwiatami, gdyż barwne są nie ich płatki, ale przylistki). Dziś sytuacja ta zmieniła się - prócz klasycznych czerwonych gwiazd betlejemskich wyhodowano wiele odmian barwnych, w tym kwiaty białe, kremowe, różowe i wielobarwne. Dostępne są też już poinsecje o wielu pokrojach, w tym bardzo duże, niemal krzewiaste. Kwiaty te prezentują się też ciekawiej, jeśli zestawimy je ze sobą w dużej ilości - szczególnie efektownie wygląda duża grupa białych gwiazd betlejemskich. Inną popularną bożonarodzeniową rośliną doniczkową jest ardizja karbowana, która wytwarza ozdobne czerwone owoce, utrzymujące się przez wiele miesięcy. Dekoracyjne są też jej duże, błyszczące liście - ardizja przybiera przy tym pokrój miniaturowego drzewka. Gwiazdy betlejemskie i ardizje to rośliny wieloletnie, które przy odpowiedniej pielęgnacji będą zdobić nasz dom przez wiele sezonów.

Popularne zimą są również kwitnące kaktusy - grudniki, o ciekawych różowawych kwiatach. To efektowna i niewymagająca roślina, która kwitnie przez całą zimę. Prawdziwe kwiaty, które kwitną w grudniu, to natomiast przede wszystkim cyklameny i miniaturowe azalie - dostępne w wielu barwach, od czerwieni po biele. Kwiaty te są stosunkowo niewielkie, najlepiej prezentują się więc w dużych, wielokolorowych grupach. Wśród kwiatów doniczkowych najpiękniejszym zimowym prezentem będzie z pewnością efektowna orchidea - orchidee należą wprawdzie do droższych kwiatów, ale właśnie dlatego dobrze sprawdzają się jako prezenty. Wiele drobniejszych, tańszych kwiatów doniczkowych wykorzystać można również w stroikach - należą do nich np. pełne ciepła i prostoty fiołki afrykańskie.

Dużą popularność zyskują ostatnio jako bożonarodzeniowa ozdoba miniaturowe drzewka cytrusowe - pomarańcze, cytryny, mandarynki i różne mniej znane cytusy. Wiele z nich owocuje jeszcze w grudniu. Pielęgnacja miniaturowych cytrusów jest dość trudna, a ich owoce nie są bardzo smaczne - jako bożonarodzeniowa ozdoba wyglądają one jednak imponująco, a zerwanie świeżego owocu z takiego drzewka zawsze jest przyjemnością. Drzewka te możemy zresztą potraktować jako jednorazowe ozdoby, kupując je właśnie wtedy, kiedy są obsypane owocami. Prawidłowo pielęgnowane drzewko cytrusowe odwdzięczy nam się wiosną pięknymi, silnie pachnącymi białymi kwiatami.

Kwiaty egzotyczne i tropikalne jako zimowe dekoracje

Także zimą w kwiaciarniach powszechnie dostępne są kwiaty cięte, sprowadzane z krajów tropikalnych i z upraw na półkuli południowej. Nie są one wprawdzie tanie, możemy jednak na tę specjalną okazję pokusić się także o taką dekorację. Warto przy tym wybrać kwiaty możliwie trwałe, które staną się jednocześnie dekoracją sylwestrową i noworoczną. Do kwiatów takich należą szczególnie orchidee i kalie. Kolorystka, która najbardziej pasuje do Bożego Narodzenia to biele i barwy kremowe, ewentualnie pastelowe róże. Girlandy z białych orchidei będą z pewnością wyglądać imponująco tak w Boże Narodzenie, jak i w Sylwestra. Dekoracje z kwiatów ciętych to także namiastka lata i słońca, których tak bardzo spragnieni jesteśmy zimą - dekorując dom ciętymi kwiatami egzotycznymi możemy go przemienić go w rodzaj zimowego ogrodu.

Kalie kojarzymy najczęściej z przemijaniem - nastawienie to zmienia się jednak, coraz częściej stosujemy bukiety z kalii lub podobnie kojarzonych chryzantem na wiele okazji. Są to bardzo odporne kwiaty cięte, które zimą stać mogą w wazonach nawet cały miesiąc. Szczególnie pięknie w Boże Narodzenie prezentują się duże bukiety białych kalii, warto zastosować je więc jako świąteczne ozdoby. Są to odporne rośliny, którym nie szkodzi chłód, sprawdzą się więc także jako dekoracja chłodniejszych, nieogrzewanych pomieszczeń w naszych domach.

Ogródki roślinne i kwiatowe

Klasyczny stroik z powodzeniem zastąpić może ogródek roślinny lub kwiatowy. Ogródki takie cechuje staranna i ciekawa kompozycja - najczęściej komponuje się je w dekoracyjnych koszach wiklinowych. Rośliny dobierane są przy tym tak, aby wyglądały atrakcyjnie przez cały rok - w czasie, gdy niektóre z kwiatów kwitną, inne dopiero wypuszczają pączki lub zmieniają kolory. Jest to więc dekoracja uniwersalna, całoroczna. W wielu przypadkach na wiosnę cały taki ogródek kwiatowy możemy przesadzić do ogrodu. W modzie są obecnie rośliny w szklanych kulach, łatwe w pielęgnacji i zielone przez cały rok - są bardzo eleganckie, doskonale nadają się więc na świąteczne prezenty. Ciekawym prezentem na Boże Narodzenie będzie także wiecznie zielone drzewko bonsai, zwłaszcza iglaste - mogące zastąpić zwykłe choinki w doniczkach i równie pięknie pachnące.

Wieńce i stroiki kwiatowe na Boże Narodzenie

Jeśli zależy nam na oryginalnych stroikach, także w nie zamiast sztucznych warto wplatać żywe, świeże kwiaty. Świerkowe i jodłowe gałązki mogą się z nimi bardzo ciekawie komponować, zwłaszcza jeśli wybierzemy drobne kwiatki. Bożonarodzeniowe wieńce i stroiki cechuje oczywiście duża różnorodność, a ich tworzenie to popis naszej fantazji. Urok tego rodzaju kompozycji wzmacnia zapach drzew iglastych - warto komponować go z aromatem cytrusów oraz przypraw, takich jak świeży cynamon czy goździki. Zapach choinki nie gryzie się jednak z aromatem świeżych kwiatów, ale ciekawie go dopełnia. Kwiaty komponować można też z innymi roślinami popularnymi w bożonarodzeniowej dekoracji, takimi jak jemioła i ostrokrzew. Wieniec z jemioły na pewno będzie wyglądać ciekawiej, jeśli wpleciemy w niego ozdoby, w tym np. fiołki afrykańskie.

Zobacz również:

Rola kwiatów podczas uroczystości Bożego Ciała

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Kobiet - idealne kwiaty dla każdej kobiety

Symbole Wielkanocy. Kwiaty i dekoracje na wielkanocnym stole

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Podpowiadamy co najlepiej kupić

Bukiety dla babci i dziadka. Jakie kwiaty wybrać na ich święto?

Idealny bukiet na dzień matki - sprawdź, jak go skomponować

Co trzeba wiedzieć o symbolu Dnia Kobiet - goździku?

Kwiatowe wróżby andrzejkowe

Jakie kwiaty kupić z okazji Dnia Kobiet?

Kwiaty na walentynki - sprawdź co proponujemy

Kwiaty na dzień matki. Jak wybrać te najpiękniejsze?

Czy żonkile nadają się tylko do zdobienia wielkanocnego stołu?

Jakie kwiaty na rocznicę ślubu?

Stroiki na Boże Narodzenie

Top 10 bukietów na Dzień Matki

Jak zrobić stroik świąteczny?

Prezenty na dzień babci i dziadka

Kwiaty na Dzień Ojca - nasze top 10

Kwiaty cięte na Boże Narodzenie, najpiękniejsza dekoracja bożonarodzeniowa