Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki!

Zamów kwiaty na dziś
masz na to jeszcze:

Dzień Matki

Dzień Matki to międzynarodowe święto, które obchodzone jest na cześć wszystkim mam na świecie. To wspaniała okazja, żeby pokazać, jak bardzo kochacie swoje mamy oraz by podziękować im za cały trud włożony w Wasze wychowanie. Warto tego dnia pamiętać o swoich najdroższych Mamach i sprawić im wspaniałą niespodziankę w postaci kwiatów lub innego drobnego podarunku. Zastanawiacie się, kiedy jest Dzień Matki? Jaki prezent kupić mamie z okazji jej święta? Jakie były początki Dnia Mamy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

1 z 4
Kraina szczęśliwości
Zawsze darmowa dostawa!
Kraina szczęśliwości
99,00 zł
Zobacz więcej
Różany szlak
Zawsze darmowa dostawa!
Różany szlak
109,00 zł
Zobacz więcej
9 róż – Potęga miłości
Zawsze darmowa dostawa!
9 róż – Potęga miłości
109,00 zł
Zobacz więcej
Jak ze snu
Zawsze darmowa dostawa!
Jak ze snu
109,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet róże i serce
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet róże i serce
109,00 zł
Zobacz więcej
Urok życia
Zawsze darmowa dostawa!
Urok życia
109,00 zł
Zobacz więcej
11 róż – Krzyk piękna
Zawsze darmowa dostawa!
11 róż – Krzyk piękna
119,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet koktajlowy
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet koktajlowy
119,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaty dla Tej jedynej
Zawsze darmowa dostawa!
Kwiaty dla Tej jedynej
119,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaty dotyk zmysłowości
Zawsze darmowa dostawa!
Kwiaty dotyk zmysłowości
119,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet Oczyma Wyobraźni
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet Oczyma Wyobraźni
119,00 zł
Zobacz więcej
Magia chwili
Zawsze darmowa dostawa!
Magia chwili
129,00 zł
Zobacz więcej

Kiedy jest Dzień Mamy?

W Polsce Dzień Matki tradycyjnie obchodzimy 26 maja. Nie jest to dzień wolny od pracy, jak w innych krajach na świecie, bo nie zawsze wypada w weekend. Obecnie Dzień Mamy to osobne święto w ponad 140 krajach na świecie, z czego jedynie 63 państw świętuje je w drugą niedzielę maja, na przykład Stany Zjednoczone i Niemcy. Jedynie w Polsce 26 maja wiąże się z Dniem Matki. Nie mniej jednak dzień ten jest w naszym kraju dosyć hucznie obchodzony. Mamy obdarowywane są przez swoje dzieci kwiatami, słodkościami i innymi mniejszymi prezentami, a wszędzie podkreślane jest, jak ważną rolą jest bycie mamą. Jest to także dzień, kiedy osoby młodsze i starsze wyrażają swój szacunek i miłość do mam, które włożyły wiele trudu w ich wychowanie.

Jaka jest historia Dnia Matki?

Tradycja Dnia Mamy ma swoje początki już w Starożytności. W starożytnym Egipcie ludzie czcili boginię Izydę, która była ucieleśnieniem idealnej matki i żony. Pozycja matek w hierarchii była wtedy bardzo wysoka, niekiedy nawet wyrok w procesie sądowym mógł być uzależniony od tego, czy zadowolił „serce matczyne”.
Również w starożytnej Grecji i Rzymie mogą leżeć początki Dnia Matki, gdzie matki-boginie, symbole płodności i urodzaju, były otaczane kultem. Starożytni Grecy i Rzymianie celebrowali wówczas nadejście wiosny podczas kolorowych festiwali i składali ofiary bogini Rei, żonie Kronosa, uważaną za matkę wszechświata i wszystkich bóstw. Z nadejściem chrześcijaństwa obchody te zostały szybko zakazane.
Dopiero w XVIII wieku, w Anglii, powróciła tradycja kultywowania Dnia Mamy pod nazwą „Niedziela u matki”. Co roku, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu dorosłe dzieci wracały na jeden dzień do swoich mam, gdzie wręczały im własnoręcznie upieczone ciasta oraz kwiaty i przede wszystkim spędzały razem czas.
W Stanach Zjednoczonych natomiast sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Tradycja obchodów Dnia Matki Amerykanie mogą przypisać działaniom Ann Marie Jarvis. Panna Jarvis po śmierci swojej mamy zaczęła aktywną kampanię na rzecz matek. Twierdziła, że ich praca jest niedoceniana i należy to zmienić. I tak oto w 1905 roku udało się jej oficjalnie ustanowić drugi weekend maja jako Dzień Matki.

Jak wygląda Dzień Matki w Polsce?

W Polsce Dzień Matki jest równie popularny jak w innych krajach na świecie. Historia tego święta głównie związana jest z Krakowem i rokiem 1914, gdzie obchodzono je wówczas jako pierwsze. Od tamtego czasu w Polsce Dzień Matki świętowany jest właśnie 26 maja. W naszym kraju utarła się już tradycja, że mamy otrzymują od swoich dzieci kwiaty na Dzień Matki, a także słodkości i inne drobniejsze podarunki. Święto to najbardziej widoczne jest w przedszkolach i szkołach, gdzie pociechy organizują różne przedstawienia i specjalne apele. Dzieci śpiewają na nich piosenki na Dzień Mamy, składają życzenia i z wielką radością dziękują swoim mamom za wszystko, co dla nich robią.

Jaki prezent na Dzień Mamy?

Dzień Matki jest co roku, dlatego warto akurat ten jeden raz w roku nie zapomnieć o swojej mamie. Wystarczy drobny gest i pamięć, aby na twarzy Waszej mamy pojawił się uśmiech od ucha do ucha. Waszą wdzięczność i szacunek do mamy możecie również wyrazić za pomocą jakiegoś podarunku. Pytanie tylko, jaki prezent na Dzień Matki kupić?
Tradycyjnie możecie swojej mamie podarować bukiet świeżych kwiatów. Kolorowa kompozycja z róż, gerber, goździków, lilii czy innych kwiatów z zielonym przybraniem z pewnością na długo zapadnie w pamięci Waszej mamy. Kwiaty na Dzień Mamy to świetny pomysł na prezent, bowiem nie musicie się ograniczać ani gatunkowo, ani kolorystycznie. Natomiast, jeśli wiecie, że Wasza mama nie przepada za kwiatami ciętymi, zawsze możecie kupić jej jakiś kwiat doniczkowy, przykładowo storczyk dwupędowy lub Kompozycje kwiatów kwitnących. Do kwiatów możecie dołączyć coś słodkiego: bombonierkę, czekoladę, praliny lub inny mały prezent, na przykład ramkę z Waszym zdjęciem, kubek z ciekawym napisem lub jakąś dobrą książkę.

Jakie życzenia na Dzień Matki?

Prezent na Dzień Mamy to jedno, ale jedna z najważniejszych kwestii to życzenia. Koniecznie nie zapomnijcie złożyć Waszym mamom życzenia z okazji ich święta. Zróbcie to osobiście lub telefonicznie, jeśli mieszkacie daleko i nie macie możliwości zobaczyć się ze swoimi mamami. Ważne, abyście pamiętali o nich w szczególności właśnie 26 maja, kiedy obchodzą swoje święto.
Oczywiście życzenia na Dzień Matki muszą płynąć prosto z Waszego serca i być przede wszystkim szczere. Nie ma obowiązku, abyście wymyślali od razu wysoko lotne wiersze, które być może zostaną szybko zapomniane. Nie martwcie się, nie musicie być poetami, aby stworzyć wyjątkowe życzenia. Najlepiej złóżcie życzenia swoim mamom, mówiąc to, co akurat podpowie Wam serce. Przede wszystkim wspomnijcie o zdrowiu, szczęściu, powodzeniu w sprawach zawodowych lub o pociesze z wnuków. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji życzeń na Dzień Mamy, które mamy nadzieję, że przydadzą się Wam do tworzenia Waszych własnych.

Kochana Mamo, w dniu Twojego święta,
chcę Ci życzyć, żebyś zawsze była uśmiechnięta!
Żeby smuteczki w Twym życiu nie gościły wcale albo były bardzo małe!
Szczęścia, zdrowia i radości, mnóstwa pieniędzy i cudownych gości!
Kocham Cię, mamo!

***

Przyjmij Kochana Mamo
od córki twej te kwiatki.
Niech świat będzie piękny,
nie tylko w Dzień Matki.

***

Dziękuję Ci, mamo!
Za wszystko, co dla mnie zrobiłaś!
Za to, że byłaś, jesteś i będziesz!
Najwspanialsze życzenia Ci  ślę z okazji Dnia Matki!
Bądź zdrowa i nie zmieniaj się, Mamo!

Wierszyki na Dzień Mamy - przykłady

Jeśli nie jesteście zwolennikami tradycyjnych życzeń, zawsze możecie skorzystać z gotowych wierszyków na Dzień Matki. W sieci znajdziecie mnóstwo inspiracji, ale polecamy Wam, byście spróbowali stworzyć coś swojego i niepowtarzalnego. Wierszyki na Dzień Mamy to ciekawa alternatywa, która pewnie zaskoczy Waszą mamę. Pomyślcie o tym podczas wymyślania życzeń z okazji Dnia Matki. Poniżej znajdziecie kilka naszych propozycji wierszyków, z których śmiało możecie korzystać lub się inspirować.

Ile kwiatków w maju,
Ile szczęścia w raju,
Tyle radości i słodyczy
Kochający synek życzy.

***

Gdyby Mamy były kwiatami,
to byłabyś tym najpiękniejszym w moim bukiecie.

***

Choć serduszko moje małe,
Tobie dziś oddaje je całe.
Byś na zawsze o tym pamiętała
I podziękę moją znała.
Za to wszystko co zrobiłaś,
Za to że mnie urodziłaś,
I że byłaś mą ostoją,
Za to żeś jest matką moją.
Daje Tobie te życzenia oraz kwiatki
I mą miłość na Dzień Matki.