Słodkie prezenty - Sprawdź

Kwiaty cięte są dziś powszechnie dostępne nie tylko w ciepłych porach roku. Łatwość sprowadzania kwiatów z obszarów tropikalnych i z półkuli południowej sprawia, że zimą mamy dziś do wyboru niemal tyle samo gatunków kwiatów ciętych, co wiosną i latem. Ceny kwiatów ciętych zimą są też tylko nieznacznie wyższe, a w przypadku typowych kwiatów egotycznych (np. orchidei) nie różnią się wcale. Mamy więc możliwość przygotowania niezwykle efektownej, szczególnie pięknej dekoracji bożonarodzeniowej - stworzonej właśnie z kwiatów. Dekoracja taka może być utrzymana tak w nawiązujących do zimowej aury czystych bielach, jak i w kojarzących się równie silnie z Bożym Narodzeniem żywych, kontrastowych barwach - czerwieniach i złotach. Bukiety, wieńce i kwiatowe girlandy na Boże Narodzenie są zarazem zgodne z bożonarodzeniową tradycją i oryginalne.

Wigilijne dekoracje z kwiatów ciętych

Boże Narodzenie to okres wyjątkowy - jego rodzinną atmosferę i magiczny nastrój nie tylko podkreślają, ale wręcz budują świąteczne dekoracje. Choinka i stroiki są piękną bożonarodzeniową ozdobą mieszkania, konieczne są jednak również elementy niezwykłe, podkreślające odświętny nastrój. W roli tej najlepiej sprawdzają się właśnie kwiaty. Zimowa aura sprawia też, że tęsknimy do natury i zieleni. Rośliny doniczkowe i kwiaty cięte pozwalają zaspokoić nasze potrzeby psychologiczne, stworzyć w czasie Bożego Narodzenia rodzaj baśniowego, zimowego ogrodu.

Staranne, pełne radości przygotowania do Bożego Narodzenia wypełniają czas oczekiwania na odrodzenie się przyrody. Od zawsze dekorowaliśmy w Boże Narodzenie nasze domy gałęziami drzew iglastych, jemiołą czy ostrokrzewem. Zawsze popularne były też gwiazdy betlejemskie (poinsecje), przez długi czas jedne z nielicznych kwiatów szeroko dostępnych zimą. Nie jest to jednak jedyny kwiat idealny jako dekoracja w grudniu, gdyż wybór jest dziś już bardzo szeroki. Z typowymi, opatrzonymi dekoracjami i motywami świątecznymi doskonale komponują się również kwiaty cięte, które dodadzą im świeżości i nowego blasku. Ważne jest przy tym, by osiągnąć w bożonarodzeniowym wystroju domu spójność stylistyczną, która decyduje o "magicznym nastroju" świąt. W Boże Narodzenie możemy pozwolić sobie jednak również na odrobinę szaleństwa, wykorzystując do dekoracji barwione kwiaty cięte - w tym złote róże, róże tęczowe oraz stabilizowane "wieczne róże". Bardzo modne stały się zwłaszcza róże tęczowe, które nie są sztucznie barwione, ale powstają poprzez wstrzykiwanie barwników w szypułki.

Jedność stylistyczną kwiatów z pozostałymi dekoracjami zapewnia zwłaszcza forma wieńca, która nawiązuje do tradycyjnych okrągłych stroików. Bardzo często w Boże Narodzenie stosujemy też girlandy kwiatowe, w tym zwłaszcza wykonane z białych kwiatów. Girlandy to jedne z najbardziej efektownych dekoracji, które jednak nie są niestety trwałe. Ozdabiamy nimi poręcze i meble, można też podwiesić je pod sufitem zamiast łańcuchów. Piękną dekoracją bożonarodzeniową są również bukiety, zwłaszcza złożone z czerwonych róż lub białych lilii i storczyków. Zastawę stołową zdobić można wieńcami z zieleni i kwiatów, które wyglądają niezwykle elegancko. Piękne są także rozsypane chaotycznie na wigilijnym stole kwiatowe płatki. Cięte kwiaty wplatać warto też w stroiki, bardzo ciekawym pomysłem może być nawet kwiatowa dekoracja choinki. Niewielkie bukieciki kwiatów stanowić będą natomiast wspaniałą, pełną uroku ozdobę prezentów.

Jakie kwiaty cięte wybrać na Boże Narodzenie?

W doborze kwiatów do dekoracji kierujemy się głównie osobistym gustem, istnieją jednak również pewne tendencje, zasady, a nawet mody, którymi warto się kierować. Boże Narodzenie ma głębokie znaczenie symboliczne, warto więc wybierać takie kwiaty i kolory, które zaleca tradycja. Kierować powinniśmy się także trwałością kwiatów i ich uniwersalnością - dobrze dobrana i pielęgnowana kwiatowa dekoracja będzie się pięknie prezentować również w Sylwestra i Nowy Rok. Bukiety wręczamy gospodyni domu także wtedy, kiedy na Boże Narodzenie zaproszeni jesteśmy jako goście - warto zadbać, by dopasowane były one do świątecznej atmosfery.

Dla stylistycznej spójności dekoracji ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór kolorystyki. Mamy tu do wyboru dwa główne warianty: dekoracje utrzymane całkowicie w bieli (ewentualnie z dodatkiem delikatnych pastelowych różów lub kwiatów kremowych) oraz bogate, kontrastowe barwy. W tym drugim przypadku wybieramy przede wszystkim kwiaty żółte, herbaciane i czerwone, z niewielkim dodatkiem kontrastujących z nimi fioletów i błękitów. Kolorowe kwiaty ozdabiamy na Boże Narodzenie złocistymi i srebrnymi dodatkami, ich urodę podkreślą np. błyszczące złote wstążki. Dekoracją kwiatów może być również brokat, a także złota farba w aerozolu - w kwiaciarniach coraz częściej pojawiają się złocone i posrebrzane róże, tradycyjny motyw noworoczny i karnawałowy. W dekoracji świątecznej kwiatów nie może zabraknąć także dużej ilości zieleni, przede wszystkim gałązek drzew iglastych. Bożonarodzeniowe białe i kremowe kwiaty to głównie  róże, storczyki, lilie, goździki, amarylisy, ciemierniki, cyklameny i eustomy. Ze względu na ich delikatniejszą urodę, białe kwiaty ozdabiamy oszczędniej - najlepiej prezentują się one przy tym w dużych grupach, np. jako kwiatowe girlandy. Na dekorację z białych i kremowych kwiatów decydujemy się zwłaszcza wtedy, gdy całość bożonarodzeniowego wystroju utrzymana jest w srebrach lub w błękitach.

Gatunkiem kwiatów, które wybieramy na Boże Narodzenie, jest przede wszystkim róża, kwiat zarazem odświętny i uniwersalny. Wspaniale prezentują się także orchidee, w tym storczyki doniczkowe - tym bardziej, że rośliny te wspaniale nadają się na bożonarodzeniowe prezenty. Do często wybieranych gatunków kwiatów należą też lilie i amarylisy. Amarylisy, znane też jako zwartnice lub hippeastrum, to kwiaty bardzo wytrzymałe, nadające się dzięki temu na girlandy. Płatki i liście amarylisów wyróżnia połysk, dzięki któremu wspaniale odbijają światło bożonarodzeniowych świec. Warto wybrać amarylis również dlatego, że w kwiaciarniach dostępny jest głównie od listopada do marca, trudniej o te kwiaty w innych porach roku. Sezonowość nie ogranicza natomiast bogactwa kolorystycznego goździków, których subtelna uroda pasować będzie do każdej bożonarodzeniowej dekoracji.

W zimowych dekoracjach kwiatów sprawdzą się szczególnie dobrze dodatki bogate, w żywych barwach. Mogą to być np. suszone owoce (zwłaszcza czerwone), złocone orzechy oraz barwiona gipsówka i metaliczne folie. Czerwone kwiaty ciekawie komponują się nawet z czekoladkami, pierniczkami i maskotkami - czerwona róża z tego rodzaju dodatkami to wręcz klasyczna ozdoba. Możemy też stworzyć dekoracje w stylu włoskim, wykorzystując owoce cytrusowe i liście palmy - pasują one również do tradycyjnych polskich motywów bożonarodzeniowych, w których święta kojarzymy silnie z cytrusami.

Jak troszczyć się o kwiaty cięte zimą?

Kwiaty doniczkowe są bardziej trwałe, niż cięte, dlatego też jeszcze do nie dawna wybierano je o wiele chętniej jako dekorację wigilijnego stołu. Niektóre z nich, zwłaszcza gwiazdy betlejemskie, są dziś po latach "niełaski" znowu modne. Popularność zyskały sobie także kwitnące zimą kaktusy - ich kwiaty są bardzo ładne, trudno jednak oczywiście tworzyć z nich subtelne i delikatne dekoracje. Istnieją jednak również inne rośliny doniczkowe, które kwitną w grudniu - szczególnie popularne są wśród nich cyklameny. Odpowiednia troska o bukiety sprawi, że zimą będą one równie trwałe, jak latem. Zima jest zresztą dobrą porą dla kwiatów ciętych, więdną one wolniej niż latem ze względu na wolniejszy rozwój flory bakteryjnej w wazonach. Rzadziej konieczne zimną jest również podcinanie kwiatów. Podstawowe zasady, o których należy pamiętać to ochrona kwiatów przed mrozem (a więc ich możliwie szybki transport z kwiaciarni do domu) oraz przed źródłami ciepła i przesuszeniem (kwiaty należy trzymać z dala od kaloryferów). Kwiaty zimą należy chronić również przed przeciągami i dużymi wahaniami temperatur, wazonów z bukietami nie umieszczamy więc zimą na parapetach oraz w przedpokojach.

Zobacz również:

Rola kwiatów podczas uroczystości Bożego Ciała

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Kobiet - idealne kwiaty dla każdej kobiety

Symbole Wielkanocy. Kwiaty i dekoracje na wielkanocnym stole

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Podpowiadamy co najlepiej kupić

Bukiety dla babci i dziadka. Jakie kwiaty wybrać na ich święto?

Idealny bukiet na dzień matki - sprawdź, jak go skomponować

Kwiaty i dekoracje roślinne na Boże Narodzenie

Co trzeba wiedzieć o symbolu Dnia Kobiet - goździku?

Kwiatowe wróżby andrzejkowe

Jakie kwiaty kupić z okazji Dnia Kobiet?

Kwiaty na walentynki - sprawdź co proponujemy

Kwiaty na dzień matki. Jak wybrać te najpiękniejsze?

Czy żonkile nadają się tylko do zdobienia wielkanocnego stołu?

Jakie kwiaty na rocznicę ślubu?

Stroiki na Boże Narodzenie

Top 10 bukietów na Dzień Matki

Jak zrobić stroik świąteczny?

Prezenty na dzień babci i dziadka

Kwiaty na Dzień Ojca - nasze top 10