Słodkie prezenty - Sprawdź

Zamów kwiaty na dziś
masz na to jeszcze:

Czy żonkile nadają się tylko do zdobienia wielkanocnego stołu?

Żonkile, nazywane inaczej narcyzami trąbkowymi, to żółte kwiaty niewątpliwie kojarzące się z wiosną. Ich piękny, intensywny kolor przywodzi na myśl budzącą się do życia przyrodę i wprawia dobry, wiosenny nastrój. Z powodu swojej barwy często używane są jako dekoracja wielkanocnych stołów, jednak sprawdzą się równie dobrze po prostu jako dopełnienie wiosennego wystroju wnętrza lub na ogrodowych rabatkach. Kiedy udekorujesz żonkilami swoje mieszkanie, to we wnętrzu bez wątpienia zapanuje ciepła, wiosenna atmosfera, a kiedy zasadzisz je w ogrodzie, to z pewnością będzie Ci dużo milej spędzać tam wolne chwile. 

Czy żonkile to to samo co narcyzy?

We wstępie należy zaznaczyć, że każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz musi być żonkilem. Co to dokładnie oznacza? Otóż tłumacząc to bardziej szczegółowo żonkil jest jedną z odmian narcyza - czyli określenie "narcyz" jest pojęciem szerszym. W Polsce bardzo bardzo często wszystkie narcyzy nazywane są żonkilami - nie jest to jednak poprawne określenie. Błąd ten wywodzi się z tego, że w naszym kraju najczęściej spotkać możemy właśnie żółte odmiany tych kwiatów. Żonkil to specyficzny gatunek narcyza i nazwy te przenikają się wzajemnie. W języku potocznym „żonkil” oznacza właśnie „narcyza”, a sama nazwa kwiatu wywodzi się z języka francuskiego - od słowa „jonquille”.

Podstawowe informacje o żonkilach

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat żonkili, dotyczących ich morfologii, zastosowania i uprawy.

Morfologia: typowa forma opisywanego gatunku charakteryzuje się tym, że na jednym pędzie osadzonych jest od dwóch do sześciu kwiatów w charakterystycznym, żółtym kolorze. Kwiaty te posiadają także żółty przykoronek, który jest znacznie krótszy od płaskich listków tworzących kwiat. Wysokość całego pędu, wliczając kwiaty, to zwykle wartość między 35 a 38 centymetrów.

Zastosowanie: żonkil zazwyczaj uprawiany jest na gruncie oraz w rabatkach - jako roślina ozdobna. Dzięki swoim pięknym, żółtym, jaskrawym kwiatom często wykorzystuje się go także jako kwiaty cięte, które stojąc w wazonach pięknie zdobią pomieszczenia w mieszkaniu.

Uprawa: kwiat ten nie ma specjalnych wymagań co do gleby - co oznacza, że każda gleba ogrodowa nada się do jego uprawy. Jeżeli jednak chcemy, aby nasze żonkile były naprawdę piękne, to warto zasadzić je na glebie próchnicznej i stale wilgotnej. Kwiaty te wymagają regularnego nawożenia i odchwaszczania. Żonkile bardzo łatwo jest rozmnażać, gdyż wytwarzają one stale cebule przybyszowe.

Teraz, kiedy masz już podstawową wiedzę na temat żonkili, możesz zaznajomić się z tematem ich uprawy i odpowiedniego przechowywania.

Kompozycja z żonkili w ogrodzie

Jak już wiesz, żonkile to wieloletnie rośliny cebulowe, które nie mają specjalnych wymagań co do gleby. Kwiaty te preferują podłoże próchnicze, wilgotne i piaszczysto-gliniaste gleby, ale dobrze będą się czuły także w uniwersalnym lub kwiatowym podłożu - w którym zazwyczaj sadzimy nasze rośliny balkonowe lub tarasowe. W odmianach doniczkowych narcyzów przeważają odmiany niskie charakteryzujące się delikatnymi, żółtymi kwiatkami. Kiedy przekwitną możemy zakopać je w ogrodzie lub na działce. W doniczkach z narcyzami warto utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże. Należy jednak uważać z wilgotnością, gdyż nadmierna ilość wody może powodować gnicie cebul - co spowoduje zmarnowanie całego kwiatu. 

Z jakimi kwiatami łączyć żonkile, aby uzyskać niesamowite kompozycje kwiatowe? Żonkile same w sobie są piękną dekoracją, gdyż słoneczny kolor ich kwiatów, w kontraście z soczystą zielenią łodyg i liści, przyciąga wzrok i wprawia w radosny nastrój. Nie sposób jest przejść obojętnie koło tak pięknych kwiatów, jednak aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt często wykonuje się różnego rodzaju kompozycje doniczkowe. Narcyzy pasują niemal do każdych wiosennych kwitnących kwiatów, jednak najpopularniejszym, a zarazem pięknym, połączeniem jest stworzenie kompozycji, w której żółte kwiaty żonkili połączą się z niebieskimi akcentami bratków.

*Uwaga: Żonkile można łączyć z innymi kwiatami tylko na gruncie, gdyż ścięte kwiaty włożone do wazonu wydzielają specyficzny sok, który prowadzi do niszczenia innych kwiatów.

Jak prawidłowo uprawiać żonkile?

Żonkile są kwiatami, które bardzo łatwo się uprawia. Hodować je można w wielu miejscach, np.: w ogrodzie, na balkonie, czy też na działce. Świetnie sprawdzą się także w mieszkaniu - gdzie będą stanowiły piękną, wiosenną dekorację. Ponieważ żonkil jest odmianą narcyza, to jego hodowla przebiega dokładnie tak samo jak innych roślin z tego gatunku. Żonkile są to kwiaty cebulowe, które bardzo lubią wilgotną glebę, jednak nie przeszkadza im żadna inna - jeżeli tylko nie będzie ona ciężka. Najodpowiedniejsza dla prawidłowego rozwoju cebulek żonkili jest ziemia piaszczysto-gliniasta - która to jest dostatecznie wilgotna na wiosnę. To właśnie o tej porze roku rozpoczynają się wzrosty kwiatów, więc ziemia musi być odpowiednio przygotowana. Kwiaty sadzimy zawsze pod koniec sierpnia (lub najpóźniej na początku września), tak aby uchronić cebulki przed zbliżającymi się mrozami. Pomimo, że żonkile to kwiaty cebulowe, które lubią lekko wilgotną glebę, to dobrze znoszą suszę. Kwiaty najobficiej kwitną w drugim lub trzecim roku uprawy. A co, gdy roślina przekwitnie? Cebulki żonkili hodowanych w ogrodzie mogą przetrwać zimę nawet bez wykopywania - jeżeli pozostawimy je w miejscu, w którym zostały zasadzone. Po upływie pięciu lat warto wykopać je z ziemi, osuszyć i przesadzić do nowego miejsca.

Co lubią żonkile?

Preferencje żonkili uzależnione są od tego, gdzie mają być one przechowywane. Ich wymagania w glebie znacząco różnią się od tych wazonowych.

W glebie: żonkile najlepiej rozwijają się w lekkiej, wilgotnej glebie próchniczej. Są to kwiaty, które nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto natomiast pamiętać o ich regularnym odchwaszczaniu i nawożeniu. Żonkile sadzone w glebie można łączyć z innymi odmianami kwiatów - co pozwoli na uzyskanie wielobarwnych, pięknych kompozycji kwiatowych.

W wazonie: kwiaty cebulowe, jakimi bez wątpienia są żonkile, wymagają obcięcia jasnych końców łodyg - ułatwia im to pobieranie wody z naczynia. Żonkile i narcyzy powinny stać w wazonie same, ponieważ wydzielany przez nie sok niszczy inne kwiaty. Podobnymi samotnikami są także konwalie i pachnący groszek. Kwiatom ciętym należy co 2-3 dni wymienić wodę i podcinać łodygi - w celu odświeżenia końcówek.

Wskazówki:

*Nie ustawiaj wazonu z kwiatami w pobliżu dojrzałych owoców. Owoce takie wydzielają bowiem gaz zwany etylenem- co powoduje szybsze przekwitanie kwiatów. 

*Możesz wrzucić do wazonu pół tabletki aspiryny, aby zachować przezroczystość wody. 

Żonkile przekwitły - i co dalej?

Twoje kwiaty wyrosły piękne i długo cieszyły oko Twoje i Twoich gości, ale niestety nadszedł moment, w którym zaczęły przekwitać? Co zrobić w takiej sytuacji? Cebulki powinny zostać wykopane z ziemi pod koniec czerwca lub na początku lipca - wtedy, gdy zauważysz, że pęd nadziemny zaczyna wykazywać objawy obumierania. Istnieje także teoria, która mówi, że cebulek kwiatów nie trzeba wykopywać, a pozostawić je w tym samym miejscu do następnego sezonu - przy czym należy co pięć lat zmieniać miejsce ich zasadzenia. Jeżeli jednak obawiasz się o swoje kwiatki i postanawiasz wykopać cebulki - aby na pewno przetrwały, to musisz najpierw obciąć przekwitnięte kwiaty, a następnie delikatnie wyjąć cebulki z doniczek. Cebulki należy przez około trzy tygodnie przechowywać w chłodnym miejscu - tak, aby miały szansę dobrze wyschnąć. Po upływie tego czasu należy włożyć je do papierowych toreb i przysypać wszystko piaskiem lub trocinami. Tak przechowywaną cebulkę wyjmujemy na początku sierpnia i sadzimy w ogrodzie, na działce lub w doniczce. Jeżeli sadzisz cebulki bezpośrednio do gruntu, to zwróć szczególną uwagę na głębokość podłoża. Głębokość ta powinna być powiem równa trzykrotnej wielkości danej cebulki - będziesz mieć wtedy pewność, że nie sadzisz kwiatów ani za głęboko, ani zbyt płytko.

Zobacz również:

Rola kwiatów podczas uroczystości Bożego Ciała

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

Dzień Kobiet - idealne kwiaty dla każdej kobiety

Symbole Wielkanocy. Kwiaty i dekoracje na wielkanocnym stole

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Podpowiadamy co najlepiej kupić

Bukiety dla babci i dziadka. Jakie kwiaty wybrać na ich święto?

Idealny bukiet na dzień matki - sprawdź, jak go skomponować

Kwiaty i dekoracje roślinne na Boże Narodzenie

Co trzeba wiedzieć o symbolu Dnia Kobiet - goździku?

Kwiatowe wróżby andrzejkowe

Jakie kwiaty kupić z okazji Dnia Kobiet?

Kwiaty na walentynki - sprawdź co proponujemy

Kwiaty na dzień matki. Jak wybrać te najpiękniejsze?

Jakie kwiaty na rocznicę ślubu?

Stroiki na Boże Narodzenie

Top 10 bukietów na Dzień Matki

Jak zrobić stroik świąteczny?

Prezenty na dzień babci i dziadka

Kwiaty na Dzień Ojca - nasze top 10

Kwiaty cięte na Boże Narodzenie, najpiękniejsza dekoracja bożonarodzeniowa