Słodkie prezenty - Sprawdź

Ostatnimi czasy coraz częściej pojawia się pytanie, czy w ogóle, a jeśli tak, to kiedy, wypada podarować mężczyźnie kwiaty. Wszak od lat utarł się następujący schemat: bukiet kwiatów jest idealny dla przedstawicielki płci pięknej, mężczyźnie lepiej podarować butelkę dobrego alkoholu. W poniższym artykule postaramy się jednak nieco zmienić panujące powszechnie przekonanie i zaprzeczyć skostniałym stereotypom.

Kwiaty towarzyszą nam niemalże przy każdej okazji i są idealnym pomysłem na to, aby wyrazić swoje uczucia w stosunku do drugiej osoby. Nie wyobrażamy sobie bez nich zaręczyn, ślubu, urodzin czy imienin. Są pięknym gestem na randce lub w sytuacji przeprosin czy pożegnania. Często decydujemy się na drobny bukiet nawet wówczas, gdy nie ma ku temu większego powodu. Przyozdabiamy nimi nasze mieszkania, układamy na stołach, wsuwamy we włosy czy przypinamy do ubrania jako oryginalną ozdobę, coraz częściej używamy nawet jako niebanalnego dodatku do romantycznej kąpieli.

Gdy zamkniemy oczy i wyobrazimy sobie wyżej wymienione sytuacje, w znaczącej większości jako obdarowywaną osobę widzimy kobietę lub w naszej wyobraźni to właśnie ona zajmuje się tworzeniem kwiatowych ozdób. Czy mężczyźnie w ogóle nie wypada wręczać kwiatów? Odpowiadamy: przeciwnie, jak najbardziej wypada! Obecnie nie istnieją żadne zasady etykiety, które mogłyby nas w tej kwestii ograniczać, ale istnieje kilka społecznie przyjętych reguł, o których należy pamiętać, aby uniknąć niezręcznej wpadki.

Czy wpada wręczać mężczyźnie kwiaty?

Kwiaty nie są zarezerwowane jedynie dla płci pięknej, więc obdarowanie mężczyzny bukietem z pewnością nie będzie odebrane jako faux pas! Kwiaty są wyrazem pozytywnych uczuć, podziękowania jak również szacunku i podziwu w stosunku do obdarowywanego. Warto jednak pamiętać o tym, że o ile dla kobiety kwiaty są wspaniałym podarunkiem na każdą okazję, o tyle nie zawsze jest to dobry pomysł w przypadku prezentu dla mężczyzny.

Należy dobrze zastanowić się nad tym, czy dana okazja jest na taki gest odpowiednia i czy obdarowujący nie zostanie czasem opacznie zrozumiany. W przeciwnym razie istnieje pewne niebezpieczeństwo, iż nasze dobre intencje zostaną niewłaściwie odebrane lub też, że wprawimy obdarowywanego w zażenowanie, a w skrajnych przypadkach nawet gniew. Nie bez znaczenia jest tu również charakter i preferencje samego obdarowywanego.

Pamiętajmy, że istnieje kilka prostych reguł odnośnie wręczania kwiatów, które należy zawsze brać pod uwagę, a mianowicie: wiek, pozycja społeczna i okazja.

Kwiaty zazwyczaj wręczane są mężczyznom starszym (najczęściej w co najmniej wieku średnim) i stojącym wyżej w pozycji społecznej, np. promotorowi czy dyrektorowi. Kwiaty pasują także jako dodatek do prezentu na Dzień Ojca lub Dzień Dziadka. Młodego mężczyznę może taki gest zawstydzić. Lepiej nie wręczajmy kwiatów koledze z pracy zajmującemu podobną pozycję! Może to wywołać w nim niepotrzebne poczucie skrępowania, co będzie jeszcze bardziej niezręczne w sytuacji, gdy zostanie on obdarowany kwiatami na forum grupy.

Mile widziane jest, gdy to kobieta wręcza mężczyźnie bukiet, jednak nie jest to żelazna reguła. Przekazanie przełożonemu kosza kwiatów w imieniu całego zespołu przez kolegę z pracy z pewnością nie będzie odebrany jako coś niewłaściwego.

Kiedy wypada wręczać kwiaty mężczyźnie?

Warto zastanowić się nad tym, czy dana okazja jest odpowiednia na taki gest. Niezbyt dobrym pomysłem jest obdarowanie kwiatami pana młodego lub współpracownika w podobnym wieku lub na podobnej pozycji. Kwiaty pasują raczej do takich uroczystości jak jubileusz lub sytuacji, gdy chcemy wyrazić naszą wdzięczność i szacunek, np. jako gest podziękowania w stosunku do profesora-promotora lub w relacji pracownicy-dyrektor. Mile widziane jest także podarowanie kwiatów odchodzącemu z firmy przełożonemu – mężczyźnie jako wyraz uznania i podziękowania za przepracowany wspólnie czas. Nie jest to także nic niewłaściwego, aby skromny bukiet wręczyć ojcu lub dziadkowi z okazji ich święta. Zdecydowanie mniej popularne, aczkolwiek powoli coraz częściej spotykane jest obdarowywanie mężczyzn drobnymi bukietami z okazji urodzin lub imienin. Jednakże w sytuacji, gdy chcemy podarować kwiaty mężczyźnie w zbliżonym wieku lub na podobnej pozycji zawodowej, wówczas należy wziąć pod uwagę jego charakter i podejście. Niektórzy panowie lubią odgrywać "macho" i mogą taki prezent po prostu wyśmiać lub poczuć się zażenowani tym "mało męskim" prezentem.

Na jakie kwiaty się zdecydować?

Dobór kwiatów nie należy do najłatwiejszych zadań, ale ogromny wybór, jaki można obecnie odnaleźć zarówno w kwiaciarniach stacjonarnych, jak również internetowych, z pewnością umożliwi znalezienie czegoś efektownego i odpowiedniego na daną okazję. Nie każdy kwiat będzie dobrym wyborem w przypadku układania bukietu przeznaczonego dla mężczyzny. Delikatne bukiety o pastelowych, landrynkowych kolorach oraz błyszczących dodatkach i zwiewnych tasiemkach z pewnością nie będą dobrym pomysłem. Przy wyborze stawiajmy raczej na mocne, zdecydowane, kontrastujące ze sobą barwy i „męski” charakter kompozycji. Warto jest postawić na jeden motyw przewodni całości i czyste formy, bez zbędnego "przegadania". Floryści posiadają często duże kompetencje w dziedzinie doboru kwiatów i kolorystyki, a więc z pewnością z chęcią posłużą radami. 

Kolorami, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze, są ciemna czerwień, niebieski, fiolet, pomarańcz i żółcie. Kwiatami, które świetnie wyglądają w kompozycjach dla mężczyzn są orchidee, lilie, tulipany, dalie, słoneczniki, chryzantemy, kantadeski bądź też oryginalne, egzotyczne rośliny, których na szczęście coraz więcej można dzisiaj znaleźć w większości kwiaciarni. Dodają one charakteru i przyciągają uwagę. Do niebanalnych kompozycji z pewnością będą należały też te ułożone z heliokonii, anturium czy też kwiatów gingera. Jeżeli nie chcesz decydować się na jeden rodzaj kwiatów, zdecyduj się na zmieszany bukiet - wówczas masz jeszcze większy wachlarz możliwości. Możesz wykorzystać nawet trzy różne rodzaje roślin i uzupełnić całość dodatkiem zieleni. Często kwiaciarnie oferują możliwość dodania do bukietu dodatków w postaci np. alkoholowych czekoladek lub też zabawnych naklejanych figurek, co z pewnością uatrakcyjni całą kompozycję. Da to także możliwość podkreślenia, na jaką okazję został wybrany dany bukiet. Stawiajmy na oryginalność, ale nie przesyt. Niech całość mieści się w ramach dobrego smaku - kolorowy, bazarowy kicz nie jest czymś pożądanym. Dbajmy również o to, aby nie wybierać zbyt dużych i okazałych bukietów. Jeżeli nie do końca wierzymy we własne umiejętności doboru i łączenia ze sobą kwiatów, wówczas możemy powierzyć to zadanie zaufanej florystce.

Dobrą opcją jest również zakup pojedynczego kwiatu. Pamiętajmy, aby wybrać go ze starannością i bez pośpiechu. Najlepiej jest postawić na kwiat, który posiada duży, okazały kwiatostan na mocnej, długiej łodydze. Jest to oszczędna i niezwykle elegancka, surowa forma, która z pewnością przypadnie do gustu obdarowanemu. W takiej pojedynczej kompozycji idealnie prezentują się takie gatunki, jak kalie, storczyki czy słoneczniki, mieczyki, a nawet róże.

Wybierając kwiaty dla mężczyzny warto też kierować się ich symbolicznym znaczeniem. Wbrew pozorom, niektórzy przywiązują do tego niemałą wagę. Czerwone goździki symbolizują podziękowanie, bambus - szczęście, fioletowe tulipany są oznaką królewskiej władzy oraz doskonałości, a żółte gerbery są postrzegane jako symbol zwycięstwa. Bez większego wysiłku można dopasować kwiaty i ich symbolikę niemalże do każdej okazję, a taki przekaz niewerbalny zostanie z pewnością zauważony i odpowiednio doceniony.  

Nienajlepszym pomysłem jest natomiast obdarowywanie mężczyzny kwiatem w doniczce, chyba że z góry wiadomo, iż właśnie rośliny w takiej formie lubi on najbardziej. Wyjątkiem jest tu roślina bonsai, która jest niezwykle efektowna i pasuje do większości okazji. Pamiętajmy również o tym, aby zawsze dodać do bukietu drobny upominek, który jednoznacznie będzie podkreślał fakt, iż prezent jest kierowany do mężczyzny. 

Zobacz również:

Jakie kwiaty urodzinowe wybrać?

Kwiaty na urodziny wg miesiąca

Jakie wybrać kwiaty na urodziny?

Najpiękniejsze kwiaty na urodziny

Imieniny - jaki bukiet wybrać z tej okazji?

Jakimi kwiatami można podziękować promotorowi pracy magisterskiej?

Kwiaty na prezent - cięte czy doniczkowe?

Niepowtarzalne i wyjątkowe kwiatowe prezenty

Jakie kwiaty na podziękowanie?

Top 10 bukietów na narodziny dziecka

Jakie kwiaty kupić dla Kobiety?

Jakie kwiaty na imieniny podarować?

Najlepsze propozycje na prezenty z wiosennych kwiatów

Bukiet piwonie