Słodkie prezenty - Sprawdź

Imieniny to święto, które w naszym kraju jest dość popularne. Często z tej okazji towarzyszą nam zarówno huczne imprezy, jak i kameralne spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Niekiedy imieniny to także okazja do organizowania bardzo dużych i hucznych imprez związanych z tradycyjnymi obrzędami i zwyczajami - np. Andrzejki. Kiedy idziemy na czyjeś imieniny to oczywiście wypada także przyjść z drobnym upominkiem. Klasycznym, eleganckim i zawsze pasującym do sytuacji rozwiązaniem jest zakup bukietu kwiatów. Kwiecista kompozycja będzie stanowiła idealny upominek zarówno dla bliskiej osoby, jak i na przykład dla szefa lub koleżanki z pracy. Jakie kwiaty wybrać na imieniny. W poniższym artykule podpowiadamy jakie bukiety sprawdzają się najlepiej w tej sytuacji.

Najważniejsze imieniny w polskim kalendarzu

W polskim kalendarzu znaleźć możemy różne imiona. Zarówno te bardziej tradycyjne, posiadające długą historię, wywodzące się z greki lub łaciny oraz te o słowiańskich korzeniach i głębokim znaczeniu. Przez jakiś czas w Polsce królowała moda na zagraniczne imiona - zapożyczone głównie z krajów zachodnich. Jednak trend ten powoli przemija, a dzieciom znów nadawane są popularne niegdyś imiona, takie jak: Jan, Małgorzata. Zofia czy Franciszek. Każdego dnia w kalendarzu zapisanych jest co najmniej kilka imion - więc z pewnością powodów do świętowania nie brakuje.

Są jednak takie imiona, z którymi związane są tradycyjne, staropolskie święta. Są też takie imieniny, w czasie których najwięcej osób może świętować swój dzień, gdyż ich imię jest najpopularniejsze w całym kraju. Jakie imieniny są w Polsce najpopularniejsze i najhuczniej obchodzone? Oto kilka przykładowych dat, których z pewnością nie łatwo ominąć:

21 stycznia - imieniny Agnieszki

13 marca - imieniny Bożeny i Krystyny

19 marca - imieniny Józefa

12 maja - imieniny Pankracego (początek Zimnych Ogrodników)

15 maja - imieniny Zofii (Koniec Zimnych Ogrodników - tak zwana Zimna Zośka)

24 czerwca - imieniny Jana

29 czerwca - imieniny Piotra i Pawła

25 lipca - imieniny Krzysztofa

22 lipca - imieniny Magdaleny

26 lipca - imieniny Anny

11 listopada - imieniny Marcina

19 listopada - imieniny Elżbiety

25 listopada - imieniny Katarzyny (Katarzynki)

30 listopada - imieniny Andrzeja (Andrzejki)

4 grudnia - imieniny Barbary (Barburka)

6 grudnia - imieniny Mikołaja (Mikołajki)

13 grudnia - imieniny Łucji

24 grudnia - imieniny Adama i Ewy (Wigilia)

31 grudnia - imieniny Sylwestra (Sylwester)

Z pewnością znana jest Ci większość wyżej wymienionych imienin i zapewne w Twojej rodzinie znajdzie się ktoś, kto właśnie w tych dniach obchodzi swoje święto i warto wybrać dla tej osoby wyjątkowy i niepowtarzalny bukiet kwiatów. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego imieniny w Polsce są tak bardzo popularne?

Popularność imienin w Polsce - z czego wynika?

Wybór kwiatów na imieniny może nasunąć pewną refleksję - skąd w naszym kraju tak duża popularność tego święta? Już śpieszymy z wyjaśnieniami. Otóż tradycja obchodzenia imienin wywodzi się z chrześcijaństwa. Zgodnie z nią obchodzi się święto patrona, którego imię nam nadano. Imiona w kalendarzu bardzo często powtarzają się w różnych datach, co w takiej sytuacji? Zazwyczaj obchodzi się imieniny w tym dniu, który wypada po naszych urodzinach, np. jeżeli urodziny mamy w marcu, a imieniny wypadają zarówno w styczniu jak i w sierpniu - to obchodzone są właśnie te sierpniowe. Jednak imieniny są popularnym świętem nie tylko w Polsce. Zwyczaj taki wciąż obowiązuje także w: Czechach, Bułgarii, Rosji, Grecji, czy na Węgrzech. We wszystkich krajach jednak solenizantom składa się życzenia i wręcza drobne podarunki - najczęściej są to skromne prezenty i bukiet kwiatów, które mają wyrazić naszą pamięć.

Znaczenie imienin dla działkowców

Imieniny pozostają nie bez znaczenia także dla osób, które posiadają ogródek lub działkę. Wśród nich istnieją takie powiedzenia, jak: "Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogrody chłopacy". Na pewno słyszałeś także o tak zwanej "zimnej Zośce" czy "zimnych ogrodnikach". Bez wątpienia wszyscy, którzy zajmują się uprawą rośli lub kwiatów doskonale znają te daty, bowiem niektóre imieniny są bardzo ważne nie tylko dla osób świętujących w tych dniach. "Zimni ogrodnicy" zaczynają się 12 maja - czyli w imieniny Pankracego, a kończą 15 maja w dzień imienin Zofii. Natomiast między 10 a 17 maja istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpią przymrozki i ochłodzenie - dlatego nie powinno się jeszcze wysiewać roślin, które nie poradzą sobie z taką pogodą.

Jak widać imieniny są więc bardzo ważnym dniem - niekiedy związanym z różnego rodzaju tradycjami lub przesądami. Jednak dzień ten powinien być przede wszystkim radosny - dlatego solenizanci zazwyczaj obdarowywani są drobnymi upominkami. Jakie kwiaty najlepiej wybrać dla świętującej osoby? Podpowiadamy.

Kwiaty na imieniny - co sprawdzi się najlepiej?

Imieniny obchodzi się raz w roku i z całą pewnością bardzo miło jest otrzymać w tym czasie drobny upominek, np. w formie niewielkiego bukietu lub pojedynczego kwiatka. Kwiaty są idealnym pomysłem na prezent, także ten imieninowy - i do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak jakie kwiaty sprawdzą się najlepiej w tej konkretnej sytuacji? Przede wszystkim nie należy wręczać solenizantom kompozycji wykonanych z lilii, czy chryzantem. Tradycyjnie kwiaty te bardzo mocno kojarzone są z uroczystościami pogrzebowymi. Jeżeli chodzi natomiast o inne gatunki kwiatów, to panuje w zasadzie pełna dowolność - jednak aby wybór był jak najlepszy, warto mieć na uwadze kilka ważnych kwestii.

Róże. Ten kwiat to klasyka gatunku, która świetnie sprawdzi się w bukiecie imieninowym. Przy wyborze róż należy jednak zwrócić uwagę na ich kolor. Symbolika kwiatów i ich odcieni będzie miała tutaj bowiem bardzo duże znaczenie. Jeśli bukiet ma być przeznaczony dla naszej sympatii to jak najbardziej możemy postawić na kolor czerwony - symbolizujący uczucia i pragnienia. Jeżeli jednak wybieramy bukiet z okazji imienin szefa to zdecydowanie należy szukać innego koloru. W tej sytuacji warto sięgnąć po róże, bądź inne kwiaty, w odcieniach: różowym, pomarańczowym, czy herbacianym - takie kolory nie są zbyt nachalne, a każdy z nich oznacza sympatię, przyjaźń i szczere intencje. Bukiet w takiej właśnie kolorystyce będzie zatem nie tylko dobrym wyborem dla przełożonego, ale także gdy swoje imieniny obchodzi koleżanka z pracy, przyjaciółka czy siostra. 

Słoneczniki. Te piękne, żółte kwiaty sprawdzą się idealnie zawsze - niezależnie od tego komu je wręczymy. Ich słoneczne płatki na pewno wywołają wiele uśmiechu i radości na twarzy solenizanta.

Gerbery. Kwiaty te zachwycają pięknymi kolorami i odcieniami, możemy więc stworzyć piękny, niepowtarzalny bukiet, w którym umieścimy kwiaty o różnych kolorach. Taki wybór będzie odpowiedni na przykład dla mamy lub babci, ale także dla wszystkich osób, które lubią tak barwne połączenia. Możemy także zdecydować się na wybór jednego koloru w kilku odcieniach - wówczas bukiet będzie bardziej stonowany, elegancki i klasyczny.

Margerytki. Te piękne delikatne kwiaty świetnie sprawdzą się jako samodzielny bukiet, ale można je również połączyć z innymi gatunkami co stworzy jeszcze piękniejszy efekt końcowy.

Jeżeli nie wiesz na który gatunek kwiatów się zdecydować, to możesz połączyć ze sobą różne rodzaje - sprawi to, że Twój bukiet będzie żywszy i bardziej radosny - co sprawdzi się szczególnie latem i wiosną, kiedy żywe i nasycone kolory sprawiają na naszych twarzach najwięcej uśmiechu. Istotną kwestią jest także odpowiedni wybór kolorów, które zamierzasz ze sobą zestawić. Kwiatowe odcienie różu będą doskonale współgrały z kolorem niebieskim. Idealnym połączeniem będzie skomponowanie ze sobą subtelnie różowych gerber i alstromerii z niebieskimi irysami i dekoracyjną zielenią - na przykład pod postacią ozdobnych traw. Efekt? Kompozycja przypominająca bukiet zerwany prosto z pola - który idealnie nada się na imieninowy prezent. Niezależnie jednak od wszystkich zasad i reguł, szczególną uwagę należy zwrócić na upodobania solenizanta.

Zobacz również:

Jakie kwiaty urodzinowe wybrać?

Kwiaty na urodziny wg miesiąca

Jakie wybrać kwiaty na urodziny?

{Najpiękniejsze kwiaty na urodziny}

Imieniny - jaki bukiet wybrać z tej okazji?

{Jakimi kwiatami można podziękować promotorowi pracy magisterskiej?}

Kwiaty na prezent - cięte czy doniczkowe?

Niepowtarzalne i wyjątkowe kwiatowe prezenty

Jakie kwiaty na podziękowanie?

Top 10 bukietów na narodziny dziecka

Jakie kwiaty kupić dla Kobiety?

Jakie kwiaty na imieniny podarować?

Najlepsze propozycje na prezenty z wiosennych kwiatów

Bukiet piwonie