WSPÓLNIE POMAGAMY ERYKOWI

Piwonie to kwiaty, które już swoim znaczeniem sugerują, że nadają się na sprezentowanie z bardzo wielu okazji - oznaczają miłość, szczęście i zdrowie. Stosownie do okoliczności, bukiet piwonii można dodatkowo wyróżnić przybraniem i dekoracjami. Nie zmienia to faktu, że kwiaty te są bardzo uniwersalne. Niemniej, komponowanie bukietu piwonii wymaga wiedzy. Poniżej znajduje się kompendium informacji, które pozwolą przygotować bukiety tak wspaniałe, że z pewnością oczarują każdego obdarowywanego. 

Bukiet piwonii - dlaczego warto zakupić?

Bukiet kwiatów, w tym piwonii, warto zakupić między innymi dlatego, że obdarowywanie kwiatami wiąże się z pewnego rodzaju wyrażeniem emocji i uczuć (od miłości, przez przyjaźń, radość czy poczucie harmonii), osobie obdarowywanej dajemy więc nie tyle (czy nie tylko) piękny bukiet, ale i pozytywny ładunek emocjonalny, przez co może poczuć się kochana, doceniona i dowartościowana bardziej, niż w przypadku, gdyby otrzymała jakiś przedmiot, nie mający zwyczajowo takich właśnie konotacji. Co więcej, w tym wypadku bukiet może pośrednio stanowić udogodnienie i prezent dla nas, bo nie ma nic tak doskonale pozwalającego wyrazić te uczucia, o których trudno mówić, jak kwiaty. Bukiet peonii pozwoli, wyrażając to, co niewyrażalne słowami, złożyć obdarowanemu życzenia właściwie bez składania życzeń. Warto o tym pamiętać, nie tylko wtedy, kiedy borykamy się z niezwykle silnymi uczuciami, ale także wówczas, gdy np. pisemne wyrażanie uczuć nie należy do naszych ulubionych czynności, bądź po prostu nie mamy na to czasu. Kwiaty to ponadto o tyle idealny prezent, że, będąc zarazem prezentem skromnym, jak i efektownym, jednocześnie sprawia radość osobie obdarowywanej i nie wywiera na niej presji, by się zrewanżować. Presji, którą często wywierają zakupione przedmioty. Bukiet piwonii nie sprawi takiego wrażenia, nawet jeżeli postanowimy wydać na dobór kwiatów i kompozycję bukietu sporo pieniędzy. "To wciąż tylko kwiaty" i, paradoksalnie, to ich największa zaleta. Do zakupu bukietu z tego rodzaju kwiatów ostrożnie powinni podchodzić właściciele kotów, ponieważ piwonie to rośliny trujące. Jeżeli nie możemy oprzeć się urokowi piwonii, pamiętajmy, by bukiet postawić poza zasięgiem zwierzęcia. 

Bukiet piwonii - dla kogo i na jakie okazje wybrać?

Bukiety kwiatów są o tyle uniwersalne, że towarzyszą większości uroczystych wydarzeń w życiu. Czy jednak istnieją takie okazje, do których piwonie pasują szczególnie? Ze względu na delikatność tych kwiatów oraz ich znaczenie, dobrymi okazjami, by podarować tego rodzaju bukiet są urodziny, imieniny czy randka lub rocznica. Nieco mniej piwonie (przynajmniej "gołe", nieprzybrane) pasują idealnie do okazji wyjątkowo przykrych, takich jak pogrzeb. Chyba, że dana osoba szczególnie lubi, bądź lubiła te właśnie kwiaty. Ostatecznie, jeżeli z kolei z piwoniami trudno się rozstać nam i polubiliśmy robione z nich bukiety do tego stopnia, że obdarowując innych nie bierzemy pod uwagę żadnego innego wyboru, warto w takim wypadku dopasować charakter bukietu do okoliczności odpowiednimi dekoracjami i przybraniem. Propozycje roślin, z którymi piwonie pięknie się komponują, przedstawione są w dalszej części tekstu.

Warto mieć na uwadze, że piwonie szczególnie mogą przypaść do gustu osobom starszym, z tego względu, że kwiaty te sadzi się często w ogrodach, osobom więc, które mają działkę lub wychowywały się blisko natury, piwonie mogą wywołać poczucie nostalgii i przyjemnej, tkliwej tęsknoty za dziecięcością.  Nie można także zapominać, że bukiet piwonii możemy równie dobrze sprawić sobie sami, tak z jakiejś okazji, jak i bez okoliczności. Wówczas także możemy bawić się i eksperymentować z przybraniem i dekoracjami, bo solidnie przygotowany bukiet kwiatów rozjaśni i pozytywnie wpłynie na nasze wnętrze, jak i, traktując to wyrażenie bardziej dosłownie, doda uroku do wnętrza niejednego pomieszczenia. Niektóre z gatunków piwonii były i są wykorzystywane w celach kosmetycznych i leczniczych (inhalacji, aromaterapii), mając więc sentyment jak i wiarę w mądrość przodków, można postawić kwiaty np. w sypialni, by w nocy korzystać z ich leczniczych właściwości. 

Piwonie - bukiet: pielęgnacja i kompozycja

Komponując bukiet piwonii - samodzielnie, bądź pilnując pani w kwiaciarni, warto wziąć pod uwagę tak właściwości tych kwiatów, jak i kwiaty, z którymi piwonie najpiękniej się łączą. Możemy przebierać tak w kształcie kwiatów i kolorach. Pod uwagę można wziąć kwiaty z jednym rzędem płatków, półpełne i pełne. Do wyboru są także różne barwy - zdecydować możemy się na piwonie w odcieniach żółci, różu (mocniejszego, lub tego bliższego bieli), dostępne są także kwiaty ciemnoczerwone. W zależności od połączenia kształtu i koloru uzyskamy bukiety prezentujące się bardziej ekstrawagancko i nowocześnie, albo romantycznie. Przykładem kompozycji eleganckiej i "cięższej" jest połączenie piwonii z różami, natomiast jeżeli przygotowujemy bukiety o "lżejszym" charakterze, warto dodać do piwonii rumianek albo hortensję. Skomponowanie bukietu piwonii z rumiankiem czy gipsówką pozwoli także uzyskać sielski charakter bukietu. Na ślub sprawdzą się bukiety monochromatyczne, utrzymane w delikatnej bieli lub bladym różu. Z kolei kiedy komponujemy kwiaty do domu i możemy zaszaleć, łączmy z piwoniami lilie, peonie, goździki i kaliny. Obojętnie na jaką okazję przyszykowaliśmy, lub zakupiliśmy bukiet, o kwiaty należy dbać. W przypadku piwonii jest to bardzo proste. Wystarczy przyciąć łodygi kwiatów ukośnie o maksymalnie 5 cm, uzupełniać poziom wody, a także zadbać o to, by peonii nie umieszczać w przeciągu czy nadmiernym słońcu. 

Jaki więc bukiet zdecydujesz się podarować sobie bądź najbliższym - pamiętaj, że, możesz podarować, komponując piwonie - "bukiet szczęścia", "bukiet miłości" czy "bukiet zdrowia i siły życia". Każdy z bukietów będzie miał na pewno na obdarowywanego doskonały wpływ. Nie bez powodu przecież piwonie zdobiły wnętrza pałaców i ogrody władców w Chinach, by przynosić im miłość, szczęście i powodzenie, w miłosnych, codziennych, a nawet wojennych podbojach. 

Zobacz również:

Jakie kwiaty urodzinowe wybrać?

Kwiaty na urodziny wg miesiąca

Jakie wybrać kwiaty na urodziny?

{Najpiękniejsze kwiaty na urodziny}

{Czy bukiet kwiatów to dobry pomysł na prezent dla mężczyzny? Czemu nie!}

Imieniny - jaki bukiet wybrać z tej okazji?

{Jakimi kwiatami można podziękować promotorowi pracy magisterskiej?}

Kwiaty na prezent - cięte czy doniczkowe?

Niepowtarzalne i wyjątkowe kwiatowe prezenty

Jakie kwiaty na podziękowanie?

Top 10 bukietów na narodziny dziecka

Jakie kwiaty kupić dla Kobiety?

Jakie kwiaty na imieniny podarować?

Najlepsze propozycje na prezenty z wiosennych kwiatów