Ostatnie lata studiów to czas przygotowywania materiałów i pisania pracy magisterskiej. Wybrany temat zostaje uzgodniony z promotorem, który później jest bardzo zaangażowany w udzielaniu studentowi pomocy odnośnie do strony merytorycznej i formalnej pracy. Po obronie pracy magisterskiej warto więc podziękować promotorowi z jego wkład, wręczając jakiś symboliczny prezent.
Najlepsze będą kwiaty - kiedy je wręczyć?
Istnieją pewne niepisane zasady, określające jak i kiedy wyrazić swoje podziękowania i wręczać prezent. Z całą pewnością nie należy tego robić tuż przed egzaminem magisterskim. Promotor wchodzi w skład komisji, więc mogłoby to być odczytane jako próba zyskania sobie jego przychylności w ustalaniu oceny. Można jednak wręczyć promotorowi piękny bukiet z końcem roku akademickiego poprzedzającego rok ostatni, bo już na przedostatnim roku zazwyczaj przygotowuje się wraz z promotorem zarys pracy, literaturę przedmiotu i stawiane tezy badawcze. Ponieważ ostatni semestr kończy się wiosną, najodpowiedniejsza będą kwiaty zakwitające najwcześniej. Może to być duża wiązanka kolorowych tulipanów, albo przepięknie pachnący bukiet frezji otoczonych zielenią. Jest to prezent elegancki, ale niezobowiązujący. Na finalne podziękowania dla promotora przychodzi czas po obronieniu pracy. Jeśli zrobi się to jeszcze na sali egzaminacyjnej, może to być niezręcznością wobec innych członków komisji. Żeby uniknąć takich niefortunnych sytuacji, najlepiej poczekać na zakończenie egzaminu wszystkich magistrantów w tym dniu i wtedy udać się do gabinetu profesora. Będzie czas na swobodną rozmowę, wymianę spostrzeżeń i wrażeń z egzaminu oraz wyartykułowanie swojego podziękowania.
Komu jeszcze wypada podarować kwiaty?
W okresie prowadzenia badań i przygotowywania pracy, student korzysta również z pomocy innych osób pracujących na tym wydziale. Jest to nie tylko profesor, ale również jego asystenci zajmujący się zbliżoną tematyką badawczą udzielają konsultacji, doradzają, przekazują swoje doświadczenia. I jest jeszcze recenzent, który zadał sobie wiele trudu w dokładne przeczytanie - nieraz wielostronicowej pracy - i ustosunkowanie się do jej zawartości. Im wszystkim też należą się podziękowania. Trzeba jednak uważać, aby bukiety dla promotora i recenzenta nie były mniej okazałe niż dla pozostałych osób. Takie faux pas się nie zdarzy, jeśli dla promotora i recenzenta zamówi się, na przykład w kwiaciarni internetowej, dwa bukiety o jednakowej liczbie i gatunku kwiatów, ale zróżnicowane kolorystycznie. Klasyczny prezent z takiej okazji to róże - jest ich takie bogactwo kolorów i odcieni, że z powodzeniem florysta odpowiednio je dobierze i ozdobi. Asystentom można wręczyć nieco skromniejsze kompozycje kwiatowe, w skład których będą wchodziły gerbery, storczyki, irysy i inne. Warto też przełamać stereotyp, że kwiaty wręcza się tylko kobietom. Dla młodego pracownika w stopniu magistra lub doktora można zamówić wiązankę kwiatów symbolizujących nadchodzenie lata, w ciepłych, słonecznych kolorach. Albo dostępne w kwiaciarni internetowej gotowe bukiety, które nazwano Letni Powiew i Pachnące Lato.
Co można dodać do kwiatów?
Obecnie wręczanie alkoholu w oficjalnych sytuacjach na uczelni jest bardzo niestosowne. Lepiej więc się pozbyć pomysłu zakupu nawet wykwintnego wina, czy markowego koniaku. Takie prezenty są dopuszczalne w prywatnych sytuacjach, gdy ktoś obchodzi imieniny lub urodziny w gronie dobrych znajomych. Jeżeli student chce się wykazać pomysłowością i zmysłem praktycznym, ofiaruje młodym współtwórcom swojej pracy magisterskiej zestaw Owoce w kwiatach, albo po po prostu duży kosz egzotycznych owoców; białe i czerwone winogrona, ananasy, kiwi. A do tego skromne bukieciki fiołków lub margaretek. Aby podkreślić wyjątkowość sytuacji, dla promotora można zamówić bukiet w pięknym wiklinowym koszu albo w efektownym ceramicznym wazonie, np. Kwiaty w angielskim stylu. Jeśli na uczelni panowały pomiędzy studentami i pracownikami familiarne stosunki, po ukończeniu nauki absolwent może w podziękowaniu nie ograniczać się do samych roślin. Nie będzie nietaktu, gdy do kwiatów dla pani profesor lub jej asystenta dołączy elegancką bombonierkę, lub słodkie podziękowanie czekoladkami Merci.
Jak wręczać cięte kwiaty?
W żadnym wypadku nie wolno wręczać kwiatów zawiniętych w papier lub celofan, nawet jeśli tak były zapakowane podczas transportu z kwiaciarni. Był taki zwyczaj jeszcze w PRL-u, ale teraz jest to niedopuszczalne. Wyjątkiem są efektowne ażurowe kryzy, wchodzące w skład kompozycji kwiatowej, z którą tworzą spójną całość. Na przykład Bukiet Azzurro jest otoczony białą siateczkową kryzą przewiązaną kokardą. Bukiet Francuski Szyk złożony z samych kremowych róż i białej gipsówki, ozdobiony jest kryzą w złotawym kolorze. Kryzy są różnokolorowe, mogą obejmować tylko górną część łodyg, albo sięgać wyżej. Zawsze jednak stanowią dodatkowy element dekoracyjny, muszą więc pozostać na swoim miejscu. Jest też taki bukiet, który się nazywa Kolorowy Wazon. Wbrew nazwie wazon nie jest kolorowy, lecz z przejrzystego szkła. Ale za to ułożone w nim goździki i margaretki urzekają bogactwem żywych barw. Z kwiatami w wazonie lub w koszu nie ma problemu, bo w naturalny sposób wręcza się je pionowo. Natomiast trzeba pamiętać, że wiązanki i bukiety z kwiatów ciętych zawsze podaje się główkami do góry. To już od pierwszego spojrzenia eksponuje piękno świeżych kielichów lub pąków, a także całość kompozycji ułożonej misternie przez florystkę. Zdarza się, że kilku magistrantów zdaje swój egzamin w jednym czasie. Chcą kupić wspólny duży bukiet dla promotora i wręczyć go grupowo w imieniu ich wszystkich. Jeżeli będzie to pani profesor, kwiaty obowiązkowo wręcza student. Panu profesorowi będzie miło, jeśli z uroczym uśmiechem poda mu bukiet studentka.
A może kwiaty w doniczce?
Zwyczaj obdarowywania nauczycieli akademickich po końcowych egzaminach jest bardzo powszechny. Może się więc zdarzyć, że w jednym dniu do obrony pracy magisterskiej podchodzi kilkoro studentów i każdy z nich obdaruje promotora pokaźnym bukietem. Szczególnie kobiety mogą mieć kłopot, bo będą musiały udać się do domu z obfitymi naręczami ciętych kwiatów. Nie zawsze ma kto im w tym pomóc, więc zmagają się w czasie dojścia do samochodu lub taksówki z pięknym, ale mało poręcznym i ciężkim upominkiem. Może trzeba więc przy wyborze kwiatów pomyśleć racjonalnie, aby oszczędzić obdarowanej osobie niewygodnych sytuacji? Alternatywnym rozwiązaniem jest zamówienie kwiatów rosnących w doniczce umieszczonej w estetycznej osłonce. Może to być smukłe anturium, bogato rozgałęziona azalia doniczkowa, wielokwiatowy kalanchoe, cyklamen lub storczyk. Pięknie prezentują się też hiacynty, tulipany, krokusy, szafirki, narcyzy. Rośliny doniczkowe nie muszą być natychmiast zaniesione do domu i wstawione do flakonu tak jak kwiaty cięte. Nie grozi im zwiędnięcie, więc nawet pozostawione na pewien czas w profesorskim gabinecie nie stracą swojej kondycji. Obdarowana osoba może je bez obaw postawić na biurku lub parapecie i zabrać do domu w bardziej odpowiednim czasie. Niektóre rośliny doniczkowe kwitną nawet przez kilka miesięcy w roku. Stwarzają więc szansę na zrobienie za ich pomocą oryginalnej aranżacji mieszkania. Niektóre gatunki mają tak wiele pączków, że gdy kielichy przekwitną, wkrótce rozwijają się nowe. Rośliny cebulkowe da się przechować w odpowiednich warunkach przez zimę i wiosną pobudzić je znowu do wegetacji. Jeśli pani lub pan promotor uzna, że woli je mieć w swoim uczelnianym pokoju, zatrzyma je tam na stałe. Wnętrze gabinetu stanie się przytulniejsze i weselsze. Główną zaletą kwiatów doniczkowych jest to, że nie więdną tak szybko jak cięte. Na dłużej pozostanie więc wspomnienie o studentach, którzy w taki sposób wyrazili swoją wdzięczność za okazaną im pomoc. A przy okazji osoba zajmująca się na co dzień pracą naukową, może polubić dla relaksu obserwowanie rozwijających się roślin, doglądanie ich i pielęgnowanie, oraz dołączy do tych które dostała, jeszcze nowe ciekawe okazy.
Zobacz również:
Jakie kwiaty urodzinowe wybrać?
Kwiaty na urodziny wg miesiąca
Jakie wybrać kwiaty na urodziny?
{Najpiękniejsze kwiaty na urodziny}
{Czy bukiet kwiatów to dobry pomysł na prezent dla mężczyzny? Czemu nie!}
Imieniny - jaki bukiet wybrać z tej okazji?
Kwiaty na prezent - cięte czy doniczkowe?
Niepowtarzalne i wyjątkowe kwiatowe prezenty
Jakie kwiaty na podziękowanie?
Top 10 bukietów na narodziny dziecka
Jakie kwiaty kupić dla Kobiety?
Jakie kwiaty na imieniny podarować?