Słodkie prezenty - Sprawdź

Czerwiec jest miesiącem intensywnego wzrostu roślin. Co więcej pierwsze plony w ogrodzie pojawiają się właśnie w czerwcu. Po zimowym okresie wegetacji wiele roślin budzi się do życia. Sprzyjają temu wzrost temperatury, niskie ryzyko występowania przymrozków oraz wydłużony czas dnia, czyli dłużysz czas padania promieni słońca na rośliny. Czerwiec jest miesiącem, w którym przychodzi czas na prace ogrodowe i przygotowanie ich do sezonu letniego. Pięknem ogrodu i rozkwitem wielu roślin można się cieszyć się już czerwcu. Aby uzyskać dobre wyniki pielęgnacji ogrodu trzeba dostosować prace ogrodowe do okresu wegetacji roślin.

Rośliny kwitnące w czerwcu:

Czerwiec to miesiąc zwiastujący nadejście lata. Często mówi się o czerwcu, że jest miesiącem wczesnego lata. W ogrodzie w tym okresie zachodzi wiele zmian. Przede wszystkim wszystko przybiera piękny zielony kolor i wiele roślin obfituje w dorodne kwiat. Aby nasz ogród zachwycał już od pierwszych ciepłych dni w roku warto zaznajomić się z roślinami, które kwitną właśnie w tym okresie. 

Kwiaty kwitnące w czerwcu:

Róża - Warto wiedzieć, że miesiąc czerwiec jest czasem rozkwitu róż. Nie bez powodu mów się o róży jest królową w świecie kwiatów. W ogrodach można spotkać różnorodne róże. Każda jest piękna i każda jest inna. Niektóre z gatunków róż są bardzo popularne, a zaliczają się do nich róże rosnące na rabatach oraz pnące gatunki róż. Zachwyt wzbudzają również róże parkowe. Dlaczego róża jest tak popularna? Roślina ta zawdzięcza swoją sławę swojej urodzie i różnorodności. Róża to roślina, która cechuje się intensywnym wspaniałym zapachem i szeroką gamą kolorystyczną. Istnieją róże m. in. w kolorze czerwonym, w kolorze żółtym, w kolorze białym, a także herbacianym. Róża w ogrodzie prezentuje się nad wyraz dostojnie, a co więcej jej kwiaty można ścinać i wstawiać do wazonu. W celu ich prawidłowej pielęgnacji róże należy systematycznie podlewać oraz co pewien czas odpowiednio nawozić. Zadbana róża odwdzięczy się intensywnie kwitnącymi kwiatami. Oczywiście różne gatunki róż charakteryzują się innymi wymaganiami. Jedne potrzebują więcej wody, a inne więcej światła. Dlatego, też w trakcie wyboru tej rośliny do ogrodu warto zaznajomić się z jej indywidualnymi wymaganiami i kierować się nimi w czasie pielęgnacji. Nie każdy jednak posiada swój ogród, wówczas nie oznacza to tego, iż nie można cieszyć się walorami tej pięknej rośliny. Do mieszkania, na taras lub na balkon można wybrać miniaturową różę, która doskonale nadaje się do posadzenia w średniej wielkości donicach.

Piwonia ogrodowa - Kolejną roślina, która przepięknie udekoruje ogród w czerwcu jest Piwonia. Roślina ta charakteryzuje się pięknymi kwiatami sięgającymi w średnicy nawet ponad 15 cm, natomiast u piwonii drzewiastej występują kwiaty niekiedy przekraczające ponad 30 cm. W zależności od gatunku Piwonie występują w wielu różnych niemal bajkowych kolorach i intensywnie pachną. Ubarwienie nie dość, że jest różnorodne i bogate to, niektóre gatunki są wielobarwne, a to dodatkowo dodaje im uroku i tajemniczości. Kwiaty rośliny można ścinać i podobnie jak w przypadku róży wstawiać do wazonu. Kwiaty Piwonii można spotkać w około 35 gatunkach. Kwiaty Piwonii ogrodowej są pełne lub półpełne. Piwonie są symbolem spełnienia, powodzenia, pomyślności, a także szczęścia. 

Wieloletnie kosaćce - Rośliny te znane są pod nazwą Irysy. Kiedyś Irysy cieszyły się bardzo dużą popularnością i może było je podziwiać w niemal każdym ogrodzie. Dziś są nieco mniej popularne ale i tak budzą zachwyt. Irysy to rośliny, które ze względu na różnorodność gatunkową kwitną w różnych miesiącach. Do gatunków Irysa kwitnącego w czerwcu należą m. in. kosaćce bródkowe. Charakterystyczne dla nich są sporej wielkości kwiaty, które można spotkać w wielu kolorach. Kształt kwiatu cechuje się włoskami na kielichu i wyglądem przypomina bródkę. Irysy lubią żyzną ziemię oraz nasłonecznione miejsca, a co kilka lat roślina wymaga przesadzenia. 

Lilia ogrodowa - To piękna roślina stanowiąca element zdobiący nie jednego ogrodu. Jest to rodzaj bylin cebulowych. Lilia obejmuje około 115 gatunków. Są to rośliny bardzo często uprawiane jako rośliny ozdobne. W związku z tym powstało wiele gatunków mieszanych jest ich ponad 8 tysięcy. Gatunkiem typowym jest lilia biała. Lilie ogrodowe można spotkać również w wielu kolorach, a odmiany lilii można podzielić na : lilie botaniczne, lilie orientalne, lilie azjatyckie, lilie amerykańskie. Roślina ta lubi rosnąć w sąsiedztwie roślin wieloletnich.

Celozja pierzasta - To bogata w różnorodną kolorystykę roślina, której głównym zadaniem jest zdobienie ogrodu. Roślina ta pochodzi z Indii i tam jest uważana za roślinę dziką. Niestety roślina nie jest odporna na przymrozki, dlatego dobrze jest posadzenie jej na początku czerwca. Wtedy ryzyko występowania przymrozków jest praktycznie zerowe. Celozja to roślina jednoroczna, która osiąga około 40 cm wysokości.

Werbena ogrodowa - Bardzo charakterystyczne dla tej rośliny są jej delikatne kwiaty przeważnie o barwie czerwonej. Roślina doskonale radzi sobie zarówno w warunkach naturalnych jak i w doniczce na parapecie lub balkonie. Werbena nie wymaga intensywnego nawożenia gdyż nadmierna ilość nawozu może spowodować gwałtowny wzrost liści, które przytłoczą i ograniczą przyrost kwiatów.

Mak lekarski - To jednoroczna roślina doskonale sprawdzająca się w ogrodnictwie jako roślina ozdobna oraz w lecznictwie, gdyż jej nasiona są doskonałym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, cynku oraz błonnika. Roślina często jest również stosowana w gastronomii. Mak lekarski posiada bardzo charakterystyczny wygląd: duże kwiaty z lekko opadającym dwudziałkowym kielichem. Kwiaty rośliny rosną na około 120 centymetrowej łodydze. Gdy łodyga zostanie uszkodzona z jej wnętrza wypływa mleczny płyn.

 

Do roślin kwitnących w czerwcu można jeszcze zaliczyć m. in.: czubatkę, gazanię lśniącą, nemezję, begonię, nagietka, fiołka, goździka brodatego, żeniszka meksykańskiego, dzwonka ogrodowego, stokrotkę, niezapominajkę leśną oraz wiele innych roślin. warto pamiętać, że czerwiec to nie tylko miesiąc obfitujący w kwiaty. W tym okresie rosną również krzewy i drzewa obfitujące w kolorowe pąki i kwiaty.

Drzewa i krzewy, na które warto zwrócić uwagę w czerwcu:

Rododendron - Jest to bardzo popularny ozdobny krzew, zazwyczaj o białych, różowych bądź czerwonych kwiatach, nazywany często różanecznikiem. Rododendrony to nie tylko krzewy ale i drobne drzewa rosnące zazwyczaj w lasach górskich. Rośliny te potrzebują właściwą wilgotność powietrza oraz półcień.

Łubin - Roślina ta pochodzi z rodziny roślin bobowatych. Wzrasta na wysokość do ponad metra i charakteryzuje się wierzchołkiem. zdobią go bowiem drobne, zebrane w pęczki kwiaty o różnych kolorach. Roślina ta dobrze prezentuje się posadzona na środku rabaty. Łubin najlepiej rośnie w miejscach częściowo nasłonecznionych i nie lubi przesadzania. Dlatego miejsce posadzenia tej rośliny powinno być dobrze przemyślane.

Jaśminowiec - Jest to rodzaj krzewów z rodziny hortensjowatych, roztaczający w ogrodzie wspaniałą woń. Są to krzewy stosunkowo łatwe w uprawie, które nie mają konkretnych wymagań odnośnie co do rodzaju gleby. Jaśminowiec to krzew cechujący się szybkim wzrostem.

Czarny bez - To wyjątkowo odporny rozłożysty krzew z rodziny piżmaczkowatych. Zastosowanie walorów czarnego bzu jest dość szerokie i obejmuje m. in. lecznictwo, kosmatologię, pełni funkcję ozdobną i jest wykorzystywany w gastronomii.

Krzewuszka - Śliczny krzew z rodzaju roślin wieloletnich, pochodzący z rodziny przewiertniowatych. Krzew ten posiada dzwonkowate kwiaty zazwyczaj w różowym kolorze.

Akacja - Jest to roślina ciesząca się dużą popularnością w Polsce. Drzewo akacji dorasta do 10 metrów wysokości, a kwiaty rosną w zwartych kwiatostanach o długości od 10 do 12 centymetrów. Akacja charakteryzuje się miodowym zapachem. Roślina ta preferuje dobrze nasłonecznione miejsca i nie ma specjalnych wymagań odnośnie gleby. Dodatkowo roślina jest wysoce odporna na suszę oraz zanieczyszczenia.

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec to również czas wymagający prac ogrodowych. Oto lista prac, o których należy pamiętać w tym okresie:

Zabiegi pielęgnacyjne: W czerwcu należy podwiązać wyższe bliny i pnącza. Ważne jest w tym okresie nawożenie roślin zgodne z ich indywidualnymi potrzebami oraz regularne podlewanie. Zarówno w czerwcu, jak i w całym okresie letnim bardzo ważne jest regularne usuwanie chwastów. Z ogrodu należy usnąć przekwitłe rośliny i zastąpić je nowymi. Istotne jest również usuwanie szkodników i chorób roślin ogrodowych.

Przycinanie i cięcie: Niektóre rośliny po przekwitnięciu można przyciąć. Cięcia wymagają zazwyczaj krzewy kwitnące wiosną, takie jak m. in.: forsycja, tawuła wczesna, migdałek oraz porzeczka krwista. W czerwcu należy podciąć żywopłot.

Sadzenie, wysiewy i dosiewy: W tym okresie można sadzić sadzonki roślin jednorocznych, które są wrażliwe na chłód. W czerwcu do gruntu można jeszcze wysiać nasiona roślin, które szybko rosną. W tym miesiącu wysiewa się również większość roślin dwuletnich oraz niektóre rodzaje bylin. Rośliny wysiane w czerwcu, czyli wczesnym latem, wymagają przesadzenia jesienią na miejsce docelowe i kwitną dopiero wiosną i latem następnego roku. Jest ro także czas na dosiewy szybko dojrzewających warzyw np. rzodkiewki i sałaty. 

Trawnik: Trawnik to element ogrodu, który również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Systematycznie koszony, podlewany i nawożony dobrze się prezentuje. Ważne jest aby skoszona trawa nie zalegała na trawniku. Gdy nasz trawnik tego wymaga najlepiej mechanicznie usuwamy z niego chwasty.

Oczko wodne: Jeśli jesteśmy posiadaczami oczka wodnego o niego również musimy dbać. Gdy zachodzi taka potrzeba wyławiamy z wody glony. Ważne jest również uzupełnianie wody w oczku wodnym, gdyż w ciepłe dni bardzo szybko ona wyparowuje. Jeśli w oczku wodnym pływają ryby należy zapewnić im odpowiednie napowietrzenie wody i pokarm.

Rośliny domowe i balkonowe: W czerwcu ważna jest również pielęgnacja roślin domowych. Regularnie je podlewamy i nawozimy. Istotne jest także systematyczne kontrolowanie roślin pod kątem szkodników i chorób.

Zbiory: Niektóre rośliny dają swoje plony już wczesnym latem. Dlatego ważne jest zbieranie plonów. W tym okresie dojrzałe są już owoce takie jak: truskawki, poziomki oraz wczesne odmiany mali, agrestu oraz porzeczki i czereśni. Zbierać można już również zioła. W tym celu przycinamy rozrośnięte kępy ziół i resztę zostawiamy by roślina dalej rosła. 

Prace porządkowe: Utrzymany porządek w ogrodzie ułatwi nam pielęgnacje roślin oraz pozwoli cieszyć się walorami ogrodu.

 

Zobacz również:

Jak prawidłowo podlewać kwiaty?

Rozsadzanie roślin - jak to zrobić?

kwiaty i ogrody w malarstwie impresjonizmu

Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Jak prawidłowo pielęgnować rośliny ogrodowe?

Jak przygotować nasz ogród przed nadchodzącą zimą

Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie

Romantyczny ogród angielski

Aranżacja współczesnego ogrodu francuskiego

Romantyczny ogród w rustykalnym stylu - jak go zaprojektować?

Ogród japoński dookoła własnego domu