Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki!

Koniec sezonu letniego w ogrodzie nie oznacza, że naszej pracy będzie mniej, a nasze rośliny same poradzą sobie w tym trudnym dla nich okresie. Po intensywnym dla roślin i gleby okresie letnich upałów, przychodzi czas na bardziej umiarkowane temperatury, a nawet lokalne przymrozki, które zapowiadają zbliżającą się zimę. Nasze rośliny, podobnie jak zwierzęta, również mają swoje cykle wegetacyjne i to właśnie jesień jest odpowiednim czasem, by zadbać o ich bezpieczne przezimowanie i prawidłowy rozwój w kolejnym roku. Czas poświęcony w tym okresie w naszym ogrodzie z pewnością nie będzie zmarnowany, a efekty naszych prac będą gwarancją pięknego ogrodu wiosną i latem. W jaki sposób zadbać o ogród przed nadchodzącą zimą odpowiednio go zabezpieczyć?

Zapewnij krzewom i gatunkom wieloletnim odpowiednie okrycie

Wiele roślin w naszych ogrodach i sadach jest wrażliwa na mróz i wiatr, dlatego przed nadejściem zimy, należy je odpowiednio zabezpieczyć. W przeciwnym wypadku przemarzną i mogą już nie wypuścić nowych pędów na wiosnę. Do takich gatunków należy m.in. wiele rodzajów traw ozdobnych, róż i hortensje. W wielu przypadkach wystarczające będzie wykonanie kopczyka, okrywającego dolne partie rośliny. Zamiast tego możemy wykorzystać korę drzewną i inne elementy ściółki ( gałęzie, liście). Jednak dla niektórych roślin taki zabieg nie będzie wystarczający. Możemy w tedy wykorzystać w tym celu np. agrowłókninę, lub inny materiał, który jednocześnie zapewni roślinie oddychanie. Bez tego możemy zaszkodzić roślinie, zamiast jej pomóc. Tak przygotowany przez nas odpowiedni materiał, uchroni roślinę przed przemarznięciem. Należy pamiętać, aby materiał dobrze okrył roślinę, w tym również wrażliwe korzenie. Możemy w tym celu użyć wspomnianych wcześniej np. gałęzi, by całość była jak najbardziej stabilna i szczelna. Jeżeli blisko siebie rośnie kilka, wrażliwych na mrozy roślin, możemy zastosować ochronę, w postaci słomianego parawanu, albo wikliny. Elementy te są łatwo dostępne na rynku. Co zatem z roślinami, które rosną w donicach? W tym wypadku najprostszym rozwiązaniem, będzie zabranie ich np. do domu. Jeżeli nie mamy na to warunków, może to być inne miejsce, które zapewni roślinie umiarkowane warunki, bowiem jest to czas na wegetację roślin, a nie ich wzrost.

DOBRA GLEBA FUNDAMENTEM WIOSENNYCH SIEWÓW 

W okresie wiosenno-letnim, ziemia w ogrodzie zostaje mocno wyeksploatowana i potrzebuje regeneracji. Istnieją proste metody, dzięki którym zapewnimy jej wystarczającą ilość składników odżywczych. Dobrym i sprawdzonym sposobem będzie przekopanie ziemi na głębokość ok. 25-30 cm. Możemy użyć w tym celu szpadla lub wideł. Należy pamiętać, aby ziemia nie była zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Dodatkowo zaleca się nawieźć przekopaną ziemię kompostem lub obornikiem, który wcześniej możemy samodzielnie przygotować. Jeżeli nie mamy przygotowanego wcześniej kompostu, możemy odpowiednio wcześnie wysiać specjalne rośliny np. gorczycę, grykę, czy też rośliny motylkowe i przed ich kwitnieniem dopiero przekopać glebę. Gotowe mieszanki możemy zakupić w sklepie ogrodniczym.

W ten sposób przywracamy glebie odpowiednie właściwości, dzięki którym ziemia będzie prawidłowo napowietrzona i rozdrobniona, a to sprzyja korzenią roślin. Zabieg ten ma również dodatkową korzyść. Pozbywamy się w ten sposób niechcianych szkodników, które po wykopaniu na powierzchnię, przemarzną podczas przymrozków. Dlatego ważne, aby zająć się przekopaniem ziemi przed samą zimą.

Przegląd jesiennego sadzenia

Wbrew pozorom, jesienne chłody to nie tylko czas zbiorów, ale także sadzenia nowych roślin. Niektóre gatunki potrzebują tego czasu, na przygotowanie do wczesnego kwitnienia w ogrodzie. Co w takim razie powinniśmy sadzić?

wszelkiego rodzaju odmiany róż. Należy pamiętać, by sadzenie odbywało się wczesną jesienią. Pozwoli to odpowiednio ukorzenić się roślinie,

rośliny dwuletnie, do których należy m.in. niezapominajka i malwa,

cebule roślin, kwitnących wczesną wiosną np. narcyzy, tulipany, krokusy, zawilce, jaskry, a także czosnek ozdobny,

byliny rabatowe,

krzewy owocowe, takie jak agrest, porzeczka,

rośliny jednoroczne, które dzięki wysianiu na jesień, zakwitną nam wczesną wiosną m.in. chabry, maki. W tym wypadku musimy mieć na uwadze, że młode rośliny mogą przemarznąć, w sytuacji braku pokrywy śnieżnej.

Pozbądź się tego, co zbędne

Gdy nacieszymy się już jesiennymi barwami, które prezentuje nam złota polska jesień, to nie zapomnijmy o systematycznym usuwaniu opadłych z drzew liści. Oczywiście poza praktycznym i estetycznym walorem tych prac, jest również ważny dla pozostałych roślin powód. Zalegające na trawniku liście, mogą niestety skutecznie zagłuszyć trawę, a co za tym idzie, przerzedzić ją. Jak wiemy, nic w ogrodzie się nie marnuje, dlatego zebrane liście przeznaczamy na kompost, a ten przyda się w następnym roku. To samo dotyczy pozostałych pod drzewami gnijących owoców. Jeżeli ich nie wykorzystaliśmy, gdy były dojrzałe, to możemy wykorzystać je wyłącznie w celach kompostowych. 

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy zebrane liście nie mają oznak choroby. Jeżeli nasz ogród jest domem np. dla jeży, warto pozostawić niewielkie kopce ściółki, by mogły one bezpiecznie przezimować i pomagać w naszych ogrodzie również w kolejnym roku.

Jesień to także czas ostatniego koszenia trawy. Dobrym momentem na to będzie koniec października, początek listopada. W odróżnieniu od wiosennego przycinania trawnika pamiętajmy, aby ostrze ustawić nieco wyżej od ziemi. Pozwoli to uchronić trawę przed ewentualnym przemarznięciem.

Nie zapominajmy także o żywopłotach, które rosną w naszych ogrodach. Podobnie jak z trawnikiem, te również przycinamy ostatni raz przed zimą, zapewniając oczywiście możliwość wypuszczenia nowych pędów na wiosnę. Reguła jest taka sama, jak w przypadku pozostałych roślin – staramy się wykonać tą czynność, pozostawiając roślinie czas, na przygotowanie do zimy.

Wzmocnij drzewa przed nadchodzącą zimą

Zima może być ciężkim czasem również dla drzew, szczególnie tych owocowych. Silne mrozy mogą nie tylko doprowadzić do przemarznięcia, ale także uszkodzenia kory drzewa. Warto zapewnić rośliną odpowiednią ochronę, w postaci płynnej zawiesiny wapnia. Ten zabieg, potocznie nazywany „białkowaniem”, wykonujemy właśnie jesienią, co zabezpieczy korę, przed popękaniem podczas mrozów. Przyczyną tego jest nagrzewanie kory pod wpływem słońca. Pozbawione liści drzewo, nie posiada naturalnej ochrony, przez co powstają na nim pęknięcia. W tym czasie robimy również przegląd naszych drzew, aby sprawdzić, czy któreś gałęzie nie zaatakowały szkodniki i nie powinniśmy ich usunąć. Młode i słabsze gałęzie powinniśmy także wzmocnić. Możemy zastosować dodatkową podporę w postaci wbitego palika lub słupka, który podtrzyma gałąź, pod naporem śniegu. Podobny efekt uzyskamy podwiązując gałęzie.

Właściciele oczek wodnych powinni również osłonić i zabezpieczyć je, przed opadającymi z drzew liśćmi. Można oczywiście systematycznie je czyścić, jednak dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnej siatki, chroniącej zbiornik.

Gdy wykonamy już wszystkie niezbędne w tym czasie prace, możemy zająć się zabezpieczeniem całego sprzętu oraz dodatkowego wyposażenia naszego ogrodu. Niesprzyjające zimowe warunki pogodowe mogą być równie szkodliwe dla nich, jak dla roślin.

Schowaj wszystkie narzędzia ogrodowe, wiaderka.

Okres spożywania posiłków w ogrodzie już dobiega końca. Warto przezimować wszystkie meble ogrodowe np. fotele, parasole, narzuty.

Jeżeli w ogrodzie mamy własną studnię, najlepiej opróżnić ją i zakryć. Pamiętajmy, że zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, a zalegający śnieg również może zniszczyć zbiornik.

Każda pora roku ma swoje uroki oraz przewidziane na ten czas prace.

Stosując te kilka najważniejszych czynności, możemy mieć pewność, że nasz ogród będzie cieszył nas i naszą rodzinę w kolejnym sezonie. Wystarczy w odpowiedni sposób zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącą zimą i zapewnić im odpowiednie warunki wegetacji, w czasie mrozów i zalegającego śniegu.

Zobacz również:

Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Jak prawidłowo pielęgnować rośliny ogrodowe?

Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie

Romantyczny ogród angielski

Aranżacja współczesnego ogrodu francuskiego

Romantyczny ogród w rustykalnym stylu - jak go zaprojektować?

Ogród japoński dookoła własnego domu

Ogród: co kwitnie w czerwcu?

Jak prawidłowo podlewać kwiaty?

Rozsadzanie roślin - jak to zrobić?

kwiaty i ogrody w malarstwie impresjonizmu