Słodkie prezenty - Sprawdź

Zamów kwiaty na dziś
masz na to jeszcze:

Po zimowym letargu wczesną wiosną natura budzi się do życia. Wszystko staje się intencyjnie zielone i powoli rozkwita szeroką paletą barw. Ciepłe promienie słońca oraz delikatny wiosenny wiatr dodają ludziom energii i motywację do działania. Jest to niewątpliwe dobry okres, w którym warto jest poświęcić odrobinę czasu aby zadbać o otaczająca nas roślinność. Wczesnowiosenne kwiaty budzą zachwyt i niesamowicie delikatnie się reprezentują. Wczesna wiosna jest okresem sprzyjającym licznym spacerom do parków, lasów oraz nad wodę. Tam niewątpliwie można w spokoju cieszyć się i delektować walorami natury. Niemniej jednak warto jest zadbać również o przydomowe ogrody, działki, skalniaki, tarasy, balkony oraz kwiaty w doniczkach na parapecie. 

Wczesna wiosna to doskonały czas na prace pielęgnacyjno-porządkowe w ogrodzie. Jest to również czas sadzenia, przesadzania oraz wysiewu nasion. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego okresu na skomponowanie pięknej aranżacji ogrodowej. Odpowiedni dobór i pielęgnacja rośli sprawy, że nasz ogród zmieni się w prawdziwą oazę stworzoną do rekreacji oraz wypoczynku. Jeśli zabierzemy się do prac ogrodowych wczesną wiosną efekty naszej pracy będą widoczne już wiosną. 

Jeśli zależy nam na pięknych kompozycjach kwiatowych warto jest zaznajomić się z informacjami na ich temat. Odpowiednio dobrana roślinność pozwoli nam cieszyć się dorodnymi kwiatostanami kwitnącymi już od wczesnej wiosny, aż po ostatnie jesienne dni.

10 Propozycji na wczesnowiosenne kwiaty ogrodowe

Poniżej znajdują się propozycje kwiatów wczesnowiosennych, które dodadzą uroku każdemu ogrodowi.

1. Przebiśniegi: Czyli inaczej Śnieżyczki jest to gatunek rośliny, która należy do rodziny amarylkowatych. W naturalnych warunkach jest to roślina często spotykana w lasach. Obecnie jest również popularny kwiat zdobiący. Przebiśniegi zalicza się również do roślin miododajnych oraz leczniczych. W Polsce przebiśniegi podlegają częściowej ochronie gatunkowej. Czas ich rozkwitu rozpoczyna się wraz z topnieniem śniegu. Licznie skumulowane kwiatostany tworzą urokliwe białe dywany. Przez wczesny czas rozkwitu roślina ta jest uznawana za symbol przedwiośnia. Natomiast Śnieżyczki jako roślina ogrodowa są stosunkowo łatwe w uprawie. Przebiśniegi preferują miejsca półcieniste np. na skalniakach bądź pod drzewami. Natomiast rozrastają się poprzez potomne cebulki. Zatem raz posadzona roślina cieszy ludzi swoimi walorami już na przełomie lutego i marca.

 

2. Pierwiosnki: Znane również pod nazwami: pierwiosnka oraz prymulka. Rośliny te przeważnie rosną na łąkach, murawach, skalistych urwiskach oraz lasach. Są to kwiaty, które pięknie kwitną wczesną wiosną. Bardzo często niektóre gatunki tej rośliny są uprawiane jako kwiaty ozdobne. Pierwsze zazielenione listki Prymulek pojawiają się już z końcem lutego, zaraz po tym jak znika śnieg. Ze względu na duże zróżnicowanie gatunkowe rośliny potrafią znacznie różnić się od siebie. Pierwiosnki często spotykane są z kwiatostanem o różnym zabarwieniu, takim jak m. in. fioletowym, żółtym, niebieskim, białym, purpurowym, różowym, czerwonym, pomarańczowym, liliowym oraz kremowym. Bylina pierwiosnka osiągająca od10 do 30 centymetrów wysokości. Kwiaty są bardzo delikatne przez co prezentują się z dużą gracją i dostojnością. Lubią miejsca nasłonecznione oraz półcieniste. Niektóre z rodzajów gatunku tej rośliny wyrastają zaledwie na kilka centymetrów nad powierzchnię ziemi. Natomiast inne osiągają nawet powyżej 50centymetrów. Niektóre z nich mają dwukolorowe płatki kwiatów z wyraźnie odznaczającymi się obwódkami bądź oczkiem.

3. Krokusy: To rodzaj roślin pochodzących z kosaćcowatych. Można wyróżnić ponad 80 gatunków krokusów. Bardzo rozpoznawalnym i często uprawianym gatunkiem jest szafran uprawny. Ubarwienie kwiatów jest ścisłe powiązane z odmianą. Kwiaty krokusów rosną niemal bezpośrednio z ziemi. Byliny Krokusów osiągają od 10 do 30 centymetrów wysokości. Rośliny te dobrze czują się pod drzewami, na trawnikach oraz na skalniakach. Kwiaty te kwitną od marca do maja.

 

4. Tulipany:  To jedne z kwiatów cebulowych cieszących się największą popularnością. Jest to rodzaj roślin cebulowych przynależący do rodziny roślin liliowatych. Tulipany często sadzone są w ogrodach i osiągają od 10 do 15 centymetrów wysokości. Kwiaty te są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, a posadzone w większej grupie prezentują się zjawiskowo. Czas kwitnięcia Tulipanów przypada na okres od marca do czerwca. Na okres letni cebulki tulipanów powinny zostać wykopane z ziemi i zabezpieczone. Natomiast ponowne sadzenie cebulek powinno nastąpić jesienią. Kwiaty te doskonale sprawdzają się również przy tworzeniu bukietów.

5. Szafirki: Jest to rodzaj rośliny pochodzący z rodziny szparagowatych. Kilka gatunków szafirków jest uprawiana jako rośliny ozdobne. Charakterystyczne dla tych roślin cebulkowych jest ich urokliwy kwiatostan. Kwiaty są niewielkiej wielkości ale za to ich mnogość potęguje piękno. Szafirki to dość niska roślina osiąga zaledwie od 10 do 20 centymetrów wysokości. Sadzenie tej rośliny powinno mieć miejsce jesienią, a jej rozkwit przypada na miesiąc kwiecień i maj. Maleńkie kwiatuszki raz posadzone będą rozkwitały wiosną przez wiele lat.

6. Narcyzy: Jest to roślina należąca do rodziny amarylkowatych. Narcyzy choć są to rośliny dzikie często są uprawiane w wielu krajach świata. W Polsce często można spotkać narcyzy uprawiane jako rośliny ozdobne. Typowym pięknie prezentującym się gatunkiem jest narcyz biały. Jest to dość łatwa w uprawie roślina cebulkowata. Narcyzy osiągają od 20 do nawet 50 centymetrów wysokości. Te wiosenne kwiaty kwitną od marca do maja. Roślina rozwija się z cebulek i nie wymaga wykonywania na okres letni bądź zimowy. Raz posacony Narcyz rozkwita na wiosnę przez lata. Żółtą odmianą narcyzów są żonkile.

7. Ciemierniki:  Jest to rodzaj roślin przynależących do rodziny jaskrowatych. Roślina ta liczy około 20 gatunków. Roślina cieszy się dużą popularnością głównie dla tego iż kwitnie już pod koniec okresu zimowego. Ciemierniki są bardzo efektowne i eleganckie. Cechują się bogatą kolorystyką. Można spotkać je między innymi w kolorze zielono-żółtym, białym, różowym, purpurowym bądź fioletowym. Roślina rozkwita już w lutym. Najczęściej spotykanym gatunkiem ciemiernika jest biały. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż to właśnie ten gatunek wykazuje się wysoką odpornością na zimno. Roślina ta znalazła również uznanie w zielarstwie oraz w homeopatii. Dzieje się tak za sprawą zawartych w niej substancji czynnych, takich jak: saponiny steroidowe oraz bufadienolidy.

 

8. Hiacynty:  Jest to roślin podobnie jak szafirki rodzaj z rodziny szparagowatych. To roślina cebulowa o urokliwym i cechującym się pięknym zapachem kwiatostanem. Charakterystyczna dla hiacyntów jest ich mocno na pigmentowana barwa. Można je spotkać w kolorze: różowym, niebieskim, fioletowym, a także biało-kremowym. Cebulki hiacyntów należy wsadzić do ziemi we wrześniu. Kwiat ten gustuje w nasłonecznionych miejscach. Okres kwitnięcia przypada na czas wczesnowiosenny. Gdy hiacynty przekwitną należy obciąć ich kwiatostan tak aby pozostały tylko liście natomiast w czerwcu należy je wykopać i odpowiednio przechowywać aż do momentu sadzenia przypadającego na jesień. 

 

9. Rannik zimowy: Piękny kwiat zwiastujący nadejście wiosny. Podobnie jak w przypadku przebiśniegów, roślina ta przebijają się przez topniejący śnieg. Jest to gatunek rośliny wieloletniej pochodzący z rodziny jaskrowatych. Uprawiany jest dość rzadko w Polsce. Rannik zimowy doskonale prezentuje swoje uroki pod krzewami. Roślina ma kwiatostan o charakterystycznej złocistej barwie. Kwiat ten ze względu na dużą ilość nasion bardzo szybko się rozprzestrzenia. Rannik zimowy lubi półcieniste miejsca.

 

10. Zawilce: Jest to rodzaj roślin pochodzący z rodziny jaskrowatych, liczący sobie około 144 - 159 gatunków. Jest to gatunek kwiatów doskonale odnajdujący się w zacienionych zakamarkach. Zawilce kwitną od kwietni do czerwca. Ich kwiatostan jest bardzo subtelny, delikatny, a jedocześnie elegancki. Kwitnące kwiaty przybierają stonowane barwy, w gamie kolorów od śnieżnej bieli po intensywny róż. Roślina ta z pewnością ożywi wczesnowiosenne aranżacje ogrodowe. Zawilce preferują miejsca takie jak zarośla, lasy, górskie łąki, a także suche murawy. Ich występowanie odnotowuje się niemal na całym świecie, przeważnie w strefie klimatu chłodnego i arktycznego na półkuli północnej oraz w strefie międzyzwrotnikowej na obszarach górskich.

Zobacz również:

Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Jak prawidłowo pielęgnować rośliny ogrodowe?

Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie

Romantyczny ogród angielski

Aranżacja współczesnego ogrodu francuskiego

Romantyczny ogród w rustykalnym stylu - jak go zaprojektować?

Ogród japoński dookoła własnego domu

Ogród: co kwitnie w czerwcu?

Jak prawidłowo podlewać kwiaty?

Rozsadzanie roślin - jak to zrobić?

kwiaty i ogrody w malarstwie impresjonizmu