Słodkie prezenty - Sprawdź

Japońskie ogrody z roku na rok cieszę się coraz większym zainteresowaniem. Piękna i buja roślinność zachwyciła miłośników ogrodnictwa. Każdy wyjazd do Japonii albo zdjęcia przedstawiające panujące tam standardy ogrodowe budzą zachwyt i jednoczesną chęć do stworzenia własnego ogrody, który chociażby częściowo odzwierciedlał tamtejszą atmosferę. Dziś aby zaznać tych pełnych uroku orientalnych klimatów panujących w japońskich ogrodach nie ma konieczności wyjazdu do odległej Japonii. Obecnie istniej możliwość stworzenia wokół własnego domu osobistego ogrodu rodem z kraju Kwitnącej Wiśni. Aby osiągnąć zamierzony cel i przybliżyć swój przydomowy ogród do krajobrazów Japonii trzeba jednak wcześniej zagłębić się w temat. Odpowiednia pielęgnacja i dobór roślin to absolutna podstawa do stworzenia własnej oazy ogrodowej zbliżonej do japońskiej. Gdy aranżacja ogrodu zostanie przeprowadzona prawidłowo nasz ogród stanie się idealnym miejscem do zaznania chwili relaksu i spokoju.

Co trzeba wiedzieć na temat ogrodu japońskiego?

Przede wszystkim orientalne ogrody japońskie są bardzo przemyślane i dopracowane. Gdy zdecydujemy się na stworzenie wokół domu ogrodu japońskiego wysoce istotna jest pielęgnacja oraz czas i uwaga poświęcona najdrobniejszym szczegółom. W japońskich ogrodach bardzo duże znaczenie ma symbolika. Dotyczy to zarówno roślinności, jak i elementów dekoracyjnych w ogrodzie. 

Symbolika poszczególnych elementów występujących w ogrodach japońskich:

Drzewa oraz krzewy: Czyli rośliny zielone w Japonii uważane są za symbol długowieczności.

Głazy i duże kamienie: Według kultury japońskiej ustawione w ogrodzie kamienie o dłużej wielkości obrazują góry, a ich obecność symbolizuje stałość natury.

Elementy wodne: Można je podzielić na trzy podstawowe kategorie o różnej symbolice: do pierwszej i drugiej zaliczają się naturalne strumyki, rzeki oraz cieki wodne. W jednym ogrodzie japońskim zazwyczaj jest ich więcej niż jeden. Jest to spowodowane tym iż tego rodzaju elementy wodne dzielą się na dwa symbole. Pierwszy z nich występuje gdy dany strumień jest rwący, wówczas odzwierciedla on męską naturę. Natomiast gdy mamy do czynienia ze spokojnie płynącą wodą w strumienia jest to symbol kobiecej delikatności. Ostatnim elementem wodnym również o istotnym znaczeniu symbolicznym są stawy oraz oczka wodne. Symbolizują one życie.

Bujnie kwitnąca roślinność: Nie wątpliwie jest to bardzo charakterystyczna cecha ogrodów japońskich. W kraju pochodzenia roślinny bogate w kwiatostany są dopełnieniem i dodają charyzmy całemu ogrodowi. Liczne kwiatostany w japońskim ogrodzie są dobrane tak aby ich kolorystyka symbolizowała pory roku.

Altanki, kamienne ścieżki oraz małe aczkolwiek strome mostki nad strumykami: Elementy te stanowią wypełnienie całości i są symbolem stabilności oraz nastroju. Mają również stanowić symbol bezpieczeństwa.

Czasami ogród japoński na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo minimalistyczny i bardzo elegancki. Jest to spowodowane tym, iż w takim ogrodzie pomimo dużej ilość elementów aranżacyjnych panuje porządek i dopracowanie. Wszystko w ogrodzie japońskim sugeruje że jest w nim od wielu lat. dzięki temu w ogrodzie panuje harmonia i o wiele łatwiej w nim odpoczywać. Harmonia ta wbrew pozorom wynika z asymetrii. Każdy japoński ogród oparty jest na odzwierciedleniu dwóch sił: jing oraz jang, czyli inaczej rzecz ujmując na kobiecości oraz męskości. Przykładami tych sił w japońskich ogrodach jest na przykład zestawienie z sobą kamieni i wody, światło i cień. Panujący wszędzie uporządkowany bałagan.

Co jest istotne w trakcie tworzenia ogrodu japońskiego wokół domu?

Gdy marzymy o własnym ogrodzie japońskim konieczne jest pamiętanie o kilku znaczących aspektach. Ogromne znaczenie ma przestrzeń jaką dysponujemy. Jeśli mamy mały ogród ale pomimo to chcemy przenieść do niego kawałek Japonii zdecydowanie należy więcej uwagi zwrócić na dobór roślin o odpowiedniej wielkości. Oczywiście w tej kwestii można skorzystać z porad eksperta w tej dziedzinie, czyli architekta lub projektanta przestrzeni zielonych. Odpowiedni specjalista pomoże nam przygotować projekt dopasowany do przestrzeni oraz preferencji właściciela ogrodu. Projektant doradzi również w sprawie doboru roślin. Jednak najlepiej jest, gdy na urządzenie tego typu ogrodu posiadamy nieco więcej miejsca. 

Bardzo ważnym elementem, o którym należy pamiętać jest panujący w Polsce klimat. Jest od całkowicie odmienny od tego panującego w odległej Japonii. Wybrane do japońskiej aranżacji w Polsce rośliny powinny być przede wszystkim odporne na mrozy. 

Ciekawie i klimatycznie jest gdy w przydomowym ogrodzie znajdziemy trochę miejsca na stworzenie małego stawu, strumyka bądź niewielkiego wodospadu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości dobrym pomysłem jest stworzenie ogrodu Karesansui. Jest to tym ogrodu inaczej zwany suchym ogrodem. W przypadku takiego typu ogrodu elementy wodne zastępuje się żwirem, a otaczające go kamienie i głazy symbolizują wysepki. Dodatkowo w suchym ogrodzie ciekawie można zastosować piasek. Gdy piasek zostanie odpowiednio ułożony symbolizuje fale.

 

Dobór roślin do ogrodu japońskiego

Japońskie ogrody jak już wcześniej zostało wspomniane są bardzo harmonijne. Spacer po takim ogrodzie ma za zadanie wyciszyć, skłonić do refleksji oraz relaksować. W takim ogrodzie powinna przeważać zieleń, która ma za cel uspokajanie nerwów. Zatem do zaaranżowania własnego ogrodu o charakterze japońskim można zasadzić między innymi rośliny takie jak:

Drzewa iglaste: różne rodzaje jałowców, sosna górska, sosna czarna, sosna drobnokwiatowa.

Drzewa liściaste: takie jak na przykład Grab albo Buk, wiśnie, klony palmowe i peonie. Ciekawie sprawdzi się również odporny na mrozy gatunek drzewka bonsai.

Krzewy: ligustr pospolity, jaśminowiec, różanecznik.

Rośliny kwitnące: irysy, paprocie, magnolie, wrzosy, chryzantemy, dalie i liliowce.

Dodatki do ogrodu

Pomysłów na aranżacje przestrzeni w japońskim ogrodzie jest ogrom. Warto dopasować do siebie każdy szczegół. Wśród elementów ozdobnych wypasujących się w klimat japońskich ogrodów są m. in.

kamienne fontanny,

ławki,

pomosty lub mostki,

ozdobne delikatne balustrady wzdłuż alejek i ścieżek (równie ciekawym pomysłem jest ułożenie wzdłuż ścieżek po obu stronach większych kamieni),

altany, np. z drewna,

nietypowo ułożone skały, najlepiej asymetrycznie,

lampiony lub kamienne latarnie,

ciekawe donice. 

Z ilością dekoracji nie należy jednak przesadzić. Może to doprowadzić do zagracenia przestrzeni.

Pielęgnacja ogrodu japońskiego

Aby nasz ogród był piękny i oczarowujący trzeba o niego dbać. Wiedza na temat posadzonych roślin w ogrodzie jest ważnym elementem gdyż odpowiednia pielęgnacja sprawia iż ogród tętni życiem. Regularnie przycinane rośliny stają się gęstsze i wyglądają na zadbane. zadbany ogród zawsze cieszy ludzkie oko. Aby roślinność się należycie rozwijała bardzo ważnym elementem, o który należy zadbać decydując się na założenie ogrodu japońskiego wokół własnego domu jest nawodnienie. Odpowiednio dopracowany system nawadniający zdecydowanie ułatwi oraz przyśpieszy prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Ilość dostarczanej wody powinna być ściśle dopasowana do indywidualnych potrzeb rośliny. Gdy dana roślina dostaje zbyt dużą ilość wody może zacząć gnić. Natomiast zbyt mała ilość wody poskutkuje uschnięciem rośliny.  Bardzo waży w ogrodzie jest również monitoring roślin. Regularne sprawdzanie czy nasze rośliny nie chorują pozwoli uniknąć przenoszenia się chorób na inne rośliny w ogrodzie. W trakcie kontrolowania rośli należy także sprawdzać ich stan pod kątem insektów i szkodników. Jeśli nasze rośliny są chore lub podjadane przez robactwo należy wykonać odpowiednio dobrany do zagrożenia oprysk. Aby nasze rośliny zawsze miały to czego potrzebują trzeba zaznajomić się jakie są ich preferencje odnośnie gleby oraz nawożenia. Systematycznie i prawidłowo przeprowadzane nawożenie sprawi, że w naszym ogrodzie roślinność będzie piękna i bujna oraz co najważniejsze będzie się prawidłowo rozwijała.

 Ogród to miejsce odpoczynku warto o tym pamiętać i dopasować każdy jego element tak aby przede wszystkim odpowiadał właścicielowi ogrodu. Dekoracje w aranżacji nie powinny przytłaczać oraz rozpraszać.

Zobacz również:

Ogród: co kwitnie w czerwcu?

Jak prawidłowo podlewać kwiaty?

Rozsadzanie roślin - jak to zrobić?

kwiaty i ogrody w malarstwie impresjonizmu

Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Jak prawidłowo pielęgnować rośliny ogrodowe?

Jak przygotować nasz ogród przed nadchodzącą zimą

Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie

Romantyczny ogród angielski

Aranżacja współczesnego ogrodu francuskiego

Romantyczny ogród w rustykalnym stylu - jak go zaprojektować?