Romantyczny ogród angielski
Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?
W stylu angielskim unikatowa jest bliskość natury. To, co powinno wypełniać całą przestrzeń ogrodu angielskiego to romantyczny chaos. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór zarówno mebli ogrodowych, jak i roślin do ogrodu, tak aby tworzyły spójną całość w całej tej iluzji zaniedbania.
Najważniejsze cechy ogrodu angielskiego
Zanim zaczniemy się zastanawiać jakie rośliny kupić, warto poznać podstawowe zasady stylu.
Ogród angielski powstał w opozycji do renesansowych ogrodów francuskich. Dlatego w stylu angielskim liczy się przede wszystkim naturalność. Wszystko w ogrodzie angielskim podporządkowane jest jej podkreśleniu. Architektura powinna zgrywać się z widokiem całego ogrodu, tak samo, jak rośliny. Nie jest to zatem artystyczny nieład, ponieważ ogród angielski ma jak najwierniej odzwierciedlać dziewiczą naturę.
Najpopularniejsze rośliny
Uprawiane rośliny zajmują pierwszy plan w ogrodzie w stylu angielskim. Warto zatem postawić na ich różnorodność. Ważne jest zachowanie różnych czasów kwitnienia w tworzeniu angielskiego ogrodu przydomowego.
Rośliny można podzielić na kategorie:
• swobodnie rosnące drzewa
• nieregularne grupy krzewów
• kwiaty o kolorach: bieli, różu, błękitu, fioletu
• pnącza
Są to wszystkie rodzaje roślin, które warto zawrzeć, aby stworzyć swoją małą oazę spokoju.
Kwiaty kwitnące, które z pewnością sprawdzą się w aranżacji posesji w angielskim stylu ogrodowym to:
• pnące róże
• peonie
• hortensje
• malwy
• astry
• dzwonki
• petunie
• wieczornik damski
• lwie paszcze
• goździki brodate
Na końcu artykułu znajdują się tabelki zestawiające kolory kwiatów razem z okresem ich kwitnienia
Mała architektura w stylu angielskim
W ogrodzie angielskim równie ważne co rośliny są meble i dekoracje. W aranżacji nie może zabraknąć małych dzieł sztuki, takich jak:
• fontanny
• rzeźby
• altanki
• ława do zjedzenia obiadu
• elementy stylizowane jak ruiny lub orientalne pagody
Kluczowe jest, aby w tych dekoracjach zachować wywarzenie. Pamiętajmy, że tworzymy własną przydomową oazę spokoju.
Ważne wskazówki
Wielu z nas ma tendencję do zapominania o krzewach w tworzeniu angielskiego ogrodu. To duży błąd, ponieważ można nimi pięknie zagospodarować przestrzeń. Można, chociażby forsycję, której drobne, żółte kwiatki pojawiają się jeszcze przed liśćmi. Część z nich ma wspaniały zapach. Ciekawy przykład stanowi również krzew kaliny Burkwooda, kwitnący w maju lub końcem kwietnia. Wszystkie te okazy można podziwiać, spacerując wśród nich w słoneczny dzień. Warto również uciąć kilka gałązek z ogródka, aby móc umieścić je we flakonie i poczuć ich zapach w domowym zaciszu.
Tipy do stworzenia ogrodu
1. Pamiętaj o nieregularności - dzięki niej zachowasz spójność pomiędzy poszczególnymi gatunkami i dekoracjami
2. Nie bój się łąk i wyższej trawy - daj kwiatkom swobodnie rosnąć poza wyznaczonymi miejscami. Będzie to z pewnością dodatkowym atutem dla Twojego ogrodu.
3. Stwórz swój różany zakątek - nawet niewielki doda charakteru całej aranżacji
4. Kup zmurszałe rzeźby - taki nastrojowy dodatek świetnie się nada do Twojego ogrodu. Aby rzeźba szybciej zmurszała możesz posmarować ją mlekiem :)
5. Dodaj małe oczko lub rzeczkę, aby włączyć dodatkowy element do krajobrazu
Inspiracje zagraniczne
Przed projektowaniem własnego ogrodu, warto poznać klasyczne przykłady obiektów w tym stylu. Dlatego warto przyjrzeć się zarówno miejscom, jak i opisom ogrodów. Jeśli swoją aranżację poprzedzimy dokładnym researchem, łatwiej będzie nam oddać właściwą atmosferę.
Inspirujące miejsca
Southead w hrabstwie Wiltshire
Tej XVIII wiecznej posesji w Anglii szczególnego klimatu nadają elementy architektury nawiązujące do antyku. Co prawda, w przydomowym ogródku raczej nie uda się nam postawić świątyni Apollina czy Flory, ale małe posągi z nimi związane już owszem.
Stowe w Bukhinghamshire
Ogród w tej urokliwej wsi niedaleko Londynu cechują duże obszary wolnej przestrzeni. W naszym ogrodzie możemy śmiało zaczerpnąć inspiracji z tego miejsca, dodając rabaty angielskie i małe łączki.
Bowood w Wiltshire
W tym miejscu szczególną role odgrywają wolno rosnące drzewa. Nie bójmy się posadzić samotnego drzewa również w naszym ogrodzie. Jest to przecież całkiem naturalne i często spotykane w przyrodzie.
Stadtpark w Wiedniu
Tutaj z szczególnością warto przyjrzeć się zegarowi z kwiatów oraz pawilonowi uzdrowiskowemu. We własnym ogrodzie raczej ciężko będzie nam stworzyć małe sanatorium, ale możemy spróbować zainstalować klimatyczną fontannę z boku ogrodu, lub nawet pokusić się o mały wodospad.
Englischer Garten w Monachium
Przestrzeń ogrodu w samym centrum Monachium może zainspirować nas swoją wieloletnią tradycją picia herbaty. Dobierając meble ogrodowe nie zapomnijmy o małym stoliku kawowym gdzieś na uboczu, tak aby móc swobodnie i intymnie popijać zieloną herbatę w samym sercu naszej małej oazy spokoju.
Ninfa we włoskim Lacjum
Ten park we Włoszech zasłynął różnorodnością gatunków kwiatów. Jest to stosunkowo prosty element do zastosowania przez nas samych. Przy tworzeniu ogrodu angielskiego nie warto robić cięcia budżetu na tym elemencie, ponieważ to on jest esencją całego stylu.
Inspirujące przykłady ogrodów w literaturze
Romeo i Julia
Protoplastą wszystkich późniejszych przedstawień ogrodu angielskiego, był ten z dramatu Wiliama Szekspira. Każdy z nas kojarzy piękną scenę balkonową w której rozgrywa się jedna z najważniejszych akcji utworu. Ogród ten był owiany tajemnicą i romantyczną siłą. Taki nastrój powinniśmy próbować odtwarzać w naszych przydomowych aranżacjach. Dodatkowo z tego ogrodu ujrzała światło dzienne moda na krzaki róży, które stały się symbolem wielkiej miłości. Ogród angielski bez róży nie istnieje, bo jest to prawdziwy wyznacznik tego stylu.
Dziady cz. IV
Również w naszej rodzimej literaturze nie zabrakło przedstawień ogrodu angielskiego. Adam Mickiewicz w swoim dramacie romantycznym umieścił opis ogrodu, który jest tajemniczy i wręcz groźny. Bohater spacerujący ogrodem po zmroku poddaje się refleksji. Nasze ogrody angielskie również powinny skłaniać do refleksji i przywodzić trochę nostalgii.
Kordian
W utworze Słowackiego, główny bohater zwraca uwagę na piękno i dziewiczość ogrodu w okolicy Londynu. Wolno stojące drzewa przyrównane są do cudu Bożego, a ogromne przestrzenie łąki są błogą sielanką. We własnym ogrodzie trzeba zwracać uwagę na to żeby nie przesadzić z ilością dodatków i przepychem, ponieważ ogród powinien być przede wszystkim jak najbardziej naturalny.
Zestawienia roślin
Poniżej znajdują się tabelki, które zbierają informacje, które mogą okazać się pomocne w projektowaniu własnego ogrodu w stylu angielskim. Wybrane zostały rośliny są popularne i łatwe do zdobycia, tak aby z łatwością każdy mógł stworzyć swoją oazę spokoju.
Kwiaty dobrane kolorem kwiatów i okresem kwitnienia
Zobacz również:
Jakie rośliny wybrać do ogrodu?
Jak prawidłowo pielęgnować rośliny ogrodowe?
Jak przygotować nasz ogród przed nadchodzącą zimą
Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie
Aranżacja współczesnego ogrodu francuskiego
Romantyczny ogród w rustykalnym stylu - jak go zaprojektować?
Ogród japoński dookoła własnego domu
Jak prawidłowo podlewać kwiaty?