Słodkie prezenty - Sprawdź

Rozsadzanie roślin - jak to zrobić?

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią domowe porządki. Jest to także idealna pora na zadbanie o domowe kwiaty. Niektóre z nich z całą pewnością będą potrzebowały nowych, większych doniczek - aby lepiej im się rosło. Należy pamiętać jednak, że rośliny doniczkowe przesadza się tylko wtedy, kiedy tego potrzebują. Jak rozpoznać czy zachodzi taka potrzeba? Rośliny będą potrzebowały przesadzenia, gdy zauważymy zahamowanie wzrostu, brak nowych pędów lub widoczny brak miejsca na rozrastające się korzenie. Żeby dobrze ocenić sytuacje najlepiej będzie obejrzeć bryłę korzeniową rośliny. Jak się do tego zabrać? Należy odwrócić doniczkę do góry dnem i delikatnie opukać o kant stołu, a następnie zdjąć ją z roślinki. Jeżeli widoczne korzenie tworzą zbitą masę, a pomiędzy nimi nie ma już ziemi, jest to znak, że roślinka potrzebuje większego pojemnika, w którym będzie mogła swobodnie się rozrastać. Większość roślin doniczkowych przesadza się w okolicach marca i kwietnia, jednak przed tym trzeba upewnić się, że roślina jest w dobrej kondycji. Co to oznacza? Kwiat nie może mieć oznak chorób ani żerowania szkodników. Jeżeli zabierzemy się za przesadzanie chorej roślinki może okazać się to dla niej zbyt dużym szokiem.

Marzysz o tym, aby powiększyć swoją kolekcję roślin? Przesadzanie to też świetny czas, aby podjąć się rozsadzania. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jak rozmnażać roślinki?

Myślisz nad rozsadzeniem swoich roślinek? W pierwej kolejności warto dowiedzieć się, jak rozmnażać konkretny gatunek. Nie każda metoda sprawdzi się przy wszystkich rodzajach kwiatów. Niektóre kwiaty doniczkowe można rozsadzać na kilka sposobów- z czego jedne są łatwiejsze, a inne dużo bardziej wymagające.  Istnieje wiele sposobów, dzięki którym rozmnożysz swoje kwiaty doniczkowe. Poniżej przedstawiono kilka najbardziej popularnych metod.

Uzyskiwanie sadzonek z liści wraz z ogonkiem.

Uzyskiwanie sadzonek wierzchołkowych z rośliny macierzystej.

Rozmnażanie z samego liścia lub z jego naciętych fragmentów - umieszczonych na odpowiednim, wilgotnym podłożu.

Wyodrębnienie młodziutkich odrostów, które znajdują się dookoła pędu rośliny macierzystej.

Rozsadzanie z powstałych na końcu łodyżki odnóżek.

Obcinanie pędów z rośliny macierzystej i ukorzenianie ich w wodzie - a następnie, gdy wypuszczą korzonki, posadzenie do ziemi.

Dzielenie roślin rosnących w kępach na mniejsze części.

Wybór metody uzależniony jest przede wszystkim od tego jaki kwiat zamierzasz rozsadzać. Każda roślina bowiem wymaga innej metody, aby udało się ją prawidłowo rozmnożyć.

Odpowiednio się przygotuj

Teraz, gdy wiesz już jak rozmnażać roślinki, powinieneś zaopatrzyć się w przydatne rzeczy oraz akcesoria. Niezbędne będą tutaj przede wszystkim takie rzeczy jak:

odpowiedniego rozmiaru doniczki i podstawki,

dobrej jakości ziemia - najlepiej kupiona w sklepie ogrodniczym,

rękawiczki ogrodowe,

piasek,

łopatka i ostry nożyk,

materiały potrzebne do drenażu - np. kamyki czy kawałki glinianych naczyń,

folia - chroniąca przed przesuszaniem ziemi,

oraz konewka.

Jeżeli zamierzasz rozsadzać rośliny w domu, to warto rozłożyć na podłodze folię lub gazety - tak, aby uniknąć zabrudzenia dywanu czy wykładziny.

Bardzo ważny przy rozsadzaniu jest odpowiedni wybór doniczki. Istnieją bowiem dwa rodzaje pojemników na rośliny: doniczki z otworami odpływowymi w dnie oraz osłonki - które pomagają zakamuflować mało ozdobne doniczki. Nie należy jednak sadzić roślin bezpośrednio w osłonkach, ponieważ nadmiar wody, który się w nich zbierze, nie ma jak odpłynąć - co może powodować gnicie i pleśnienie podłoża. Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroki wybór różnego rodzaju pojemników: ceramiczne, plastikowe, metalowe, wyplatane z wikliny bądź rattanu, a nawet szklane. Niektóre z nich można zakupić razem z podstawkami, inne bez. Są też takie modele, które mają wbudowany system nawadniający - pozwalający nam na dłuższe pozostawienie roślin samych.

Jak już wcześniej wspomniano, najczęstszą przyczyną gnicia roślin doniczkowych jest nadmiar wody. Bryła korzeniowa nigdy nie powinna pozostawać w wodzie - w takiej sytuacji korzenie nie mają dostępu do tlenu, przez co zamierają. Jak temu zapobiec? Najlepiej jest wykonać na dnie pojemnika około dwucentymetrową warstwę drenażu - np. z potłuczonych doniczek ceramicznych lub żwiru. Taka warstwa sprawi, że woda nie będzie zalegać w strefie korzeniowej, tylko poniżej niej - właśnie w warstwie drenażu.

Jak prawidłowo podejść do rozsadzania roślin?

Dobrą okazją do tego, aby rozsadzić roślinę jest okres, w którym zabierasz się za przesadzanie kwiatów do większych doniczek. Czynności te można bowiem połączyć. Wykonuje się najczęściej wiosną - kiedy kwiaty są w fazie intensywnego rozwoju. Jeżeli zamierzasz rozmnażać kwiaty poprzez obcinanie listków lub pędów, to należy użyć do tego celu czystych i ostrych narzędzi - tak, aby nie uszkodzić rośliny. Ważne jest także zadbanie o odpowiedni stan doniczek - powinny być one czyste i suche, aby zapobiec rozwijaniu się pleśni czy gniciu. Kiedy masz już przygotowane czyste narzędzia i pojemniki na kwiaty, to następnym krokiem jest zaopatrzenie się w odpowiednią ziemię - podłoże musi być odpowiednie dla danego gatunku i nie warto oszczędzać na tym kroku. Czasem chcąc wydać mniej pieniędzy decydujemy się na wykopanie ziemi z ogródka - nie jest to dobry pomysł, ponieważ podłoże takie jest mocno zbite, co przytłacza młode korzonki roślin. Ponadto ziemia z ogrodu może zawierać chorobotwórcze patogeny, które przyczyniają się do niszczenia młodych kwiatków. Do rozsadzania należy używać wyłącznie zdrowych i mocnych pędów - które będą w stanie się przyjąć. Kiedy uda nam się uzyskać nową sadzonkę, to należy regularnie kontrolować wilgotność podłoża pod nią i chronić ją przed możliwym przesuszeniem.

Większość roślin doniczkowych będzie dobrze czuła się w każdym rodzaju podłoża i można używać do nich uniwersalnej ziemi do kwiatów i roślin doniczkowych. Niektóre gatunki jednak wymagają specjalnego podłoża, np.: lekkiego torfowego lub ciężkiego gliniastego. Istnieją także takie rośliny, które źle znoszą obecność węglanu wapnia w podłożu - tego typu gatunki powinny zostać posadzone w ziemi lekko kwaśnej.

Uwaga! Do przesadzania roślin domowych nie używaj ziemi przyniesionej z ogrodu. Istnieje bowiem bardzo duże ryzyko, że wraz z nią przyniesiemy do domu chwasty lub szkodniki. Ponadto jest ona zbyt ciężka i z byt mocno zbita dla delikatnych korzeni roślin doniczkowych - zwłaszcza młodych pędów. Gotowe podłoża są wcześniej odpowiednio przygotowywane i odkażane - dzięki czemu korzenie roślin mogą się swobodnie rozrastać.

Lepiej mieć więcej

Chcesz uzyskać jedną dodatkową sadzonkę swojego ulubionego kwiatka? Żeby mieć całkowitą pewność, że cała procedura rozsadzania powiedzie się, najlepiej jest przygotować kilka sadzonek. Robi się tak z uwagi na to, że nie każda z nich musi się przyjąć.

Co jednak w sytuacji, gdy większość sadzonek ukorzeni się, a my zostaniemy z kilkunastoma takimi samymi kwiatami? W takiej sytuacji warto poczekać na to, aż nieco podrosną i podarować je w prezencie bliskiej osobie - która tak jak my kocha kwiaty. Jeżeli nie masz w swoim otoczeniu nikogo takie możesz również wymienić się na inne rośliny za pomocą forum internetowego lub po prostu sprzedać powielone egzemplarze. Jeżeli natomiast pracujesz w miejscu, w którym możesz pozwolić sobie na udekorowanie biura według własnych preferencji, możesz zabrać roślinkę ze sobą i postawić na biurku. Z pewnością będzie Ci się milej pracowało patrząc np. na piękną trzykrotkę lub bujną paproć.

Rozsadzanie i rozmnażanie roślin nie jest szczególnie trudne, jednak zawsze wiąże się z ryzykiem nieukorzenienia. Gdy jednak pamięta się o kilku kluczowych kwestiach, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że cały proces ten zakończy się powodzeniem. Jeżeli uważasz, że w rozsadzenie roślin trzeba włożyć zbyt dużo czasu i wysiłku, to pomyśl o tym, że radość z własnoręcznie wyhodowanych sadzonek jest warta tego, aby poświęcić czas na ich przygotowanie.

Zobacz również:

kwiaty i ogrody w malarstwie impresjonizmu

Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Jak prawidłowo pielęgnować rośliny ogrodowe?

Jak przygotować nasz ogród przed nadchodzącą zimą

Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie

Romantyczny ogród angielski

Aranżacja współczesnego ogrodu francuskiego

Romantyczny ogród w rustykalnym stylu - jak go zaprojektować?

Ogród japoński dookoła własnego domu

Ogród: co kwitnie w czerwcu?

Jak prawidłowo podlewać kwiaty?