Z czym kojarzą nam się ogrody rustykalne? Przede wszystkim przypominają nam one weekendy spędzane u dziadków na wsi. Wygrzewanie w popołudniowym, letnim słońcu wśród kwiatów, zrywanie i jedzenie pysznych warzyw prosto z grządek, siedzenie na ręcznie zrobionej drewnianej ławeczce pod oknem oraz bieganie wśród szumiących od wiatru bylin wąskimi ścieżkami... Na szczęście możemy przenieść te wspomnienia do naszych ogrodów i urzeczywistnić je według własnych pomysłów. Zamiast tęsknić i wspominać, zaprojektujmy swoje wnętrze ogrodowe, które będzie odwzorowaniem naszych skojarzeń, emocji i pomysłów. Ale jak to zrobić i jakie są główne myśli stylu rustykalnego?
Postaw na swobodę i wielobarwność
Obecnie ogrody, stylizowane na wiejskie stały się bardzo popularne. Są one idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą powrócić do sielankowych czasów, poodpoczywać w cieniu roślin i nie przejmować się nadmiernym dbaniem o formę ogrodu. Jego cechy to:
różnorodna szata kolorów - uzyskana poprzez wysadzenie wszelakich rodzimych gatunków roślin, bez zbędnego przejmowania się ich barwą czy pokrojem. Każdy z kwiatów powinien być indywidualny i unikatowy
podział na część do przyjmowania gości - reprezentacyjną oraz gospodarczą - przeznaczona do użytku właścicieli, gdzie można uprawiać warzywa i owoce
swoboda aranżacji - uzyskanie efektu przemyślanego nieładu, odejście od symetrii, rytmu, przyciętych form lub geometrycznych kształtów
dominowanie drzew liściastych nad iglastymi - podkreślenie naturalnego charakteru, przedstawienie kwitnących roślin i ich kolorów, odejście od zimozielonej formy, która zaczęła dominować w ostatnich latach, powrót do charakteru wiejskiego
Przestrzeń do wypoczynku i spędzania czasu z rodziną - nastawienie na relaks, odpoczynek, wspólne spotkania, przebywanie w towarzystwie najbliższych wśród kwitnących i pachnących roślin
Biologiczne aspekty ogrodów naturalnych - ogrody rustykalne są idealnym miejscem do rozwijania się mikroklimatu i i zachowania równowagi biologicznej między żyjącymi w nim stworzeniami. Dzięki wysadzeniu miododajnych roślin przyczyniamy się do przeżycia większej ilości owadów. Tworząc łąki kwietne zatrzymujemy wodę, która odpłynęłaby do gleby bez jej zużycia. Dodatkowo wyciszamy przestrzeń, dzięki czemu zwierzęta mogą znaleźć w niej schronienie.
Czy jest to styl dla Ciebie?
Styl rustykalny idealnie sprawdzi się u osób ceniących naturalność, powrót do pierwotnych obsadzeń. Osoba preferująca symetrię, czy proste, geometryczne formy powinna wybrać inny styl, odpowiadający jej potrzebom. Ogród wiejski to stosunkowo tania aranżacja, która nada się na peryferie miast, na małe podmiejskie działki, ale również da chwilę wytchnienia wśród zgiełku miasta. Najlepiej odnajdzie się wśród naturalnych materiałów, przy drewnianych domkach lub kamiennych posadzkach. Niestety może ona kontrastować z nowoczesnymi kompozycjami architektonicznymi, przez co nie wpasuje się w takie otoczenie. Przy planowaniu kompozycji ogrodu, należy przemyśleć, czy będzie on pasował do tła i czy sami będziemy czuć się w nim dobrze.
Postaw na rośliny kwitnące!
W ogrodzie rustykalnym nie może zabraknąć wielu, kolorowych kwiatów. Mogą to być gatunki wysokie takie jak lilia, kosaciec, malwa, słonecznik czy łubin, ale również klasyczny chaber, aster, nagietek, floks lub cynia. Mieszanie ze sobą form i kolorów jest jak najbardziej dozwolone i nie można się go bać. Elementy powinny wyglądać na naturalnie usytuowane na stanowisku, dlatego projektując obsadzenie rabat, należy dobrać rośliny tak, aby kwitły naprzemiennie, w każdym terminie. Na przykład, po wiosennych żonkilach i tulipanach zakwitną letnie lwie paszczki, róże i maciejka. Dzięki temu przez większą część roku nasz ogród będzie pełen kolorów kwitnących roślin, podniesie nas na duchu i zaczaruje swą niepowtarzalnością.
Stwórz własną łąkę!
Dla osób posiadajaych duże powierzchnię ogrodu, ciekawym rozwiązaniem będzie wysadzenie łąki kwietnej zamiast zwyczajnego kwietnika. Swym charakterem nawiązuje ona do polnego krajobrazu, a ponadto wygląda efektownie i naturalnie. Jej zaletą są małe wymagania i brak potrzeby pielęgnacji. Dobór roślin jest indywidualny, jednak warto zastanowić się nad maczkiem kalifornijskim, makiem, driakwią, godecją i pachnącą maciejką.
Własny ogródek warzywny?
W ogrodach wiejskich wytyczone jest miejsce na funkcje użytkową, gdzie można stworzyć ogródek z własnymi plonami. Warto zdecydować się m.in. na ogórki, pomidory, marchewki, selery czy kalarepę. Wspólna, rodzinna uprawa będzie ekologiczna i przyniesie wiele radości dla każdego. Natomiast, jeśli ktoś nie przepada za pracą związaną z uprawą warzyw, może wydzielić jedynie niewielką część ogrodu na te rośliny lub utworzyć plantacje w pojemnikach. Prócz warzyw warto wysiać aromatyczne zioła, które dodadzą nastroju naszemu ogrodowi, ale również będą stanowić naturalny dodatek smakowy do różnych potraw.
Pośród szumu traw...
Trawy o swobodnym pokroju, kępiaste i rozłożyste, które sadzone mogą być pojedynczo lub w grupach nadadzą lekkości obsadzeniom, a ich szum podczas wiatru wyciszy wszystkie złe emocje. Można zastosować kostrzewa siną, miskanta chińskiego, drżączkę średnią, trzęślicę modrą, ostnicę włosowatą i rozplenicę japońską. Każda z z tych roślin odznacza się niepowtarzalną formą, która idealnie wkomponuje się wśród bylin na rabatach lub pomiędzy ścieżkami w ogrodzie.
Pod kwitnącą jabłonką...
Jeśli posiadamy miejsce, nie można zapomnieć o utworzeniu sadu owocowego z rodzimymi gatunkami, takimi jak : grusza, śliwa, jabłoń. Odpowiednio dobrane odmiany będą latami dawać nam soczyste i smaczne owoce, a oprócz tego na wiosnę pięknie rozkwitną i przyozdobią nasz ogród. Wysokie drzewa zapewnią cień w upalne dni i schronią nas przed słońcem. Do mniejszych przestrzeni warto wybrać krzewy owocowe takie jak truskawki, maliny, porzeczki lub agrest, a w przypadku braku powierzchni warto postawić na odmiany pnące, albo zakupić drzewka cytrusowe, które można postawić w doniczkach na słonecznym stanowisku.
Przydomowe oczko wodne
W przypadku możliwości założenia oczka wodnego, warto postawić na minimalistyczny zbiornik obudowany cegłami, bądź wysypany wokół kruszywem. Nie bójmy się pozwolić mu zarosnąć. Niech będzie ono naturalne, dzikie, a rośliny niech wytworzą własny mikroklimat. Urokliwe grzybienie, pistia, tatarak powinny stanowić podstawę takiego zbiornika, który ukryty między innymi roślinami, będzie elementem tajemniczym. Zastosowanie kaskady wodnej pozwoli uzyskać dźwięk szumiącej wody i przypomni nam hałas potoczków lub leśnych rzeczek.
Wyposażenie ogrodu
Zieleń to nie wszystko. Ogród warto przyozdobić materiałami naturalnymi, wykonując małą architekturę z drewna oraz kruszywa, a na nawierzchnie stosując surową cegłę. W niektórych miejscach można poustawiać dekoracje w postaci glinianych donic i konewek, a poszczególne części wnętrza, oddzielić płotkami. Powszechnym rozwiązaniem stały się ekologiczne meble z technorattanu, czyli sztucznej wikliny, która ma właściwości do stosowania na zewnątrz i wystawiania jej na czynniki atmosferyczne. Tworzone z niej fotele, stoliki kawowe, leżaki ogrodowe, czy stoły wraz z krzesłami mogą idealnie wpasować się w klimat naszego ogrodu, ponieważ będą wyglądać na naturalnie plecione. Nie bójmy się zakupić wiszących, okrągłych foteli, w których będzie można zaznać chwili odpoczynku. Wykorzystajmy jak najlepiej przestrzeń i przyozdobmy je tak, aby odpowiadało naszym potrzebom.
Ogród rustykalny lekiem na zmartwienia?
Taki przydomowy ogródek będzie ulubionym miejscem do spędzania czasu zarówno małych, jak i dużych. Spędzając w nim czas będziemy mogli oderwać się od ponurej rzeczywistości, zatracić w roślinach, pokontemplować na łonie natury. Bez wielkich kosztów można wykreować naturalną, zaciszną przestrzeń, która zachwyci domowników i gości, a praca w nią włożona nie pójdzie na marne. To my jesteśmy projektantami naszych ogrodów i zaaranżujmy je w sposób dla nas idealny. W końcu warto będzie znów stać się dzieckiem we własnym ogrodzie.
Zobacz również:
Jakie rośliny wybrać do ogrodu?
Jak prawidłowo pielęgnować rośliny ogrodowe?
Jak przygotować nasz ogród przed nadchodzącą zimą
Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie
Aranżacja współczesnego ogrodu francuskiego
Ogród japoński dookoła własnego domu
Jak prawidłowo podlewać kwiaty?