Posiadanie roślinek doniczkowych bez wątpienia daje wiele radości, jednak należy także wiedzieć jak o nie prawidłowo zadbać. Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z roślinami doniczkowymi z pewnością zadaje sobie pytanie - jak o nie dbać? Czy będę umiał to zrobić? Co zrobić, żeby nie zwiędły lub nie zgniły? Jak sprawić, aby pięknie kwitły? Decydując się na własny ogródek na parapecie, warto najpierw zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami dotyczącymi pielęgnacji. Podstawową kwestią jest odpowiednie podlewanie i to właśnie od pogłębiania wiedzy na ten temat powinniśmy zaczynać swoją przygodę z ogrodnictwem. Jak prawidło podlewać rośliny, aby nie miały za dużo ani za mało wody? Od czego zależy ilość wody jaką trzeba dostarczyć kwiatom? Odpowiedzi na te, oraz inne nurtujące cię pytania, poznasz po przeczytaniu poniższego artykułu.
Jedne mniej, drugie więcej
Jeżeli chodzi o określenie jednej, konkretnej zasady- to nie ma takiej. Kiedy kupujemy nowy okaz, to czasami przy doniczce zamieszczona zostaje karteczka z informacjami na temat preferowanego przez daną roślinę nasłonecznienia oraz zalecanej częstotliwości jej nawadniania. Jednak nie jest to reguła i w niektórych przypadkach takich informacji musimy szukać samodzielnie w Internecie. Znalezienie odpowiednich informacji z reguły nie stanowi żadnego problemu i z łatwością dowiesz się czego potrzebuje Twoja roślina. Z całą pewnością najwięcej wody rośliny będą potrzebowały latem, gdyż wtedy ziemia zdecydowanie szybciej wysycha. Zimą roślinki "odpoczywają" i nie potrzebują aż tak dużego nawodnienia. Jeżeli jesteś początkujący, to najlepiej kupić kilka różnych okazów i zaobserwować, jak częstego podlewania wymagają. Jeżeli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem, to na początek możesz zdecydować się na zakup sukulentów czy też kaktusów - które potrzebują zdecydowanie mniej wody niż inne kwiaty doniczkowe.
Jakość wody - bardzo ważny czynnik
Niektórym wydaje się, że nie ma znaczenia jakiej wody użyją do podlania swoich roślin doniczkowych. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każda roślina dobrze toleruje twardą, pełną kamienia wodę z chlorem. Niestety, w wielu kranach taka właśnie woda występuje. Jak poradzić sobie z tym problemem? Wydawać by się mogło, że pomóc może woda filtrowana, jednak nie jest to do końca prawda. Podlewanie kwiatów przefiltrowaną wodą może pozbawić je cennych minerałów. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie natomiast wymieszanie wody kranowej z tą pochodząca z filtra. Jeszcze lepszym krokiem będzie zbieranie deszczówki. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość, więc jest to opcja alternatywna. W sytuacji, gdy jedynym rozwiązaniem pozostaje woda z kranu, to najlepiej kiedy będzie ona odstana. Jak najlepiej przygotować taką wodę? Otóż jest to bardzo proste, wystarczy, że do kilku butelek po wodzie mineralnej nalejesz kranówki i odstawisz je na kilka godzin lub do następnego dnia. Bardzo ważne jest jednak, aby nie zakręcać butelek z wodą. Butelki muszą pozostać odkręcone - pomoże to w pozbyciu się niechcianego chloru, który nie służy roślinom, dodatkowo w ten sposób woda uzyska optymalną temperaturę.
Gdzie wlewać wodę? Do doniczki czy na podstawkę?
Pewnie wielokrotnie spotkałeś się z tym, że niektórzy wlewają wodę do podstawek, a nie bezpośrednio do doniczek. Większość roślin wymaga regularnego podlewania, a ich ziemia musi być nieustannie mokra. W żadnym wypadku nie można dopuścić do jej przesuszenia, ponieważ roślina zacznie więdnąć i ciężko będzie nam ją odratować. Istnieją jednak takie gatunki, które powinno się podlewać poprzez wlewanie wody do podstawki. Jakie to rośliny? Dobrym przykładem jest fiołek afrykański. Kwiat ten sam pobiera odpowiednią ilość wody z podstawki, a wszystko co w niej pozostanie można wylać, gdyż oznacza to, że fiołek nie potrzebuje jej więcej. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że roślina nie powinna stać w wodzie - w przeciwnym wypadku jej system korzeniowy po prostu zgnije. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Fiołek może zostać ustawiony w wypełnionej wodą podstawce, ale tylko wtedy gdy ma się pewność, że na dnie doniczki znajduje się warstwa drenażu, która ochroni roślinę przed nadmierną wilgotnością. Inne kwiaty, które najlepiej znoszą podlewanie właśnie do podstawki, to np.: cyklameny, hortensje czy azalie. To tylko przykłady roślin lubiących taki system nawadniania. Decydując się na zakup kwiatka doniczkowego, lub tuż po dokonaniu zakupu, należy zapoznać się ze wszelkimi informacjami dotyczącymi jego pielęgnacji - w tym także podlewania, aby móc się nim jak najlepiej zająć.
Wakacje, urlop, wyjazd - co zrobić z kwiatami?
Twoja kolekcja roślin znacznie się powiększyła, ale Tobie marzy się urlop i nie wiesz co z nimi zrobić, aby nie zwiędły w tym czasie? Mając na parapecie sporo roślin doniczkowych, trzeba zaplanować to w jaki sposób zapewnić im wodę na czas naszego wyjazdu. Jeżeli Twoja nieobecność nie będzie długa, to wystarczy, że podlejesz rośliny tuż przed wyjściem z domu - w ten sposób bez problemu wytrzymają przez pewien czas i doczekają Twojego powrotu. Większy problem następuje jednak, gdy w planach masz dłuższe wakacje. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli nie będziesz podlewać rośliny przez dłużej niż dwa tygodnie to kwiat z pewnością uschnie. Istnieje kilka sposobów, aby temu zaradzić, oto przykładowe rozwiązania:
• zostaw klucz zaprzyjaźnionej sąsiadce, znajomemu lub komuś z rodziny i poproś o kilkukrotne podlanie roślin,
• przekaż doniczki na czas wyjazdu bliskiej osobie - jest to rozwiązanie zbliżone do pierwszej propozycji, jednak będzie możliwe tylko w sytuacji, kiedy nie posiadasz dużej ilości roślin doniczkowych - w innym przypadku może być to kłopotliwe,
• zgromadź rośliny w jednym miejscu i zapewnij im samoczynne nawadnianie - na przykład poprzez zanurzone w wodzie kawałki splecionego materiału,
• zainwestuj w konewkę automatyczną - to rozwiązanie wiąże się jednak z dość dużymi kosztami, zwłaszcza kiedy mamy do podlania naprawdę dużo roślin - dlatego możliwe jest tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednie środki finansowe.
Jak widzisz znajdzie się kilka rozwiązań, które pomogą Ci uporać się z problemem podlewania roślin podczas wyjazdu. Jedocześnie pamiętaj, że podane powyżej propozycje to tylko przykłady, być może masz jakiś jeszcze lepszy pomysł, który będziesz w stanie wykorzystać. Jedno jest pewne - nie możesz zostawić roślin bez opieki na dłużej niż dwa tygodnie, ponieważ najprawdopodobniej żadna z nich nie przetrwa do Twojego powrotu.
Sukulenty - dobre rozwiązanie dla zapominalskich
Jesteś osobą, która marzy o posiadaniu w swoim mieszkaniu żywych roślin, ale nie masz czasu na ich pielęgnacje lub zwyczajnie zapominasz o ich podlewaniu? Jeżeli tak, to nie martw się. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji okaże się zakup sukulentów. Co to takiego? Sukulenty są to rośliny, które dzięki wyspecjalizowanym tkankom posiadają zdolność gromadzenia wody - w związku z czym nie wymagają ciągłego nawadniania i nie zwiędną, kiedy zapomnisz o ich podlaniu. Inną opcją są kaktusy, które nie znoszą nadmiernego podlewania - zbyt duża ilość wody wpływa na nie w bardzo negatywny sposób. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele różnych odmian tej rośliny - zarówno w wielorakich kształtach, jak i o różnych kolorach igieł czy też kwiatów.
Wskazówka: Z kaktusami należy być jednak ostrożnym, zwłaszcza kiedy w domu przebywają małe dzieci lub zwierzaki. W celu ochrony ich przed przypadkowym ukłuciem się rośliny takie należy umieścić na wysokich stojakach lub na wyższych piętrach półek - tak, aby znajdowały się poza ich zasięgiem.
Nie musisz być specjalistą od roślin doniczkowych, aby posiadać w swoim domu bujnie rosnące i kwitnące kwiaty. Swoją hodowlę roślin możesz rozpocząć od zakupu np. popularnego Kalanchoe, a właściwego nawadniania roślin można się nauczyć - poprzez czytanie poradników lub własne próby. Jeżeli uda Ci się wyrobić w sobie nawyk podlewania w określone dni czy o danej godzinie, to z całą pewnością kwiaty odwdzięczą się, prezentując się w pełnym rozkwicie.
Zobacz również:
Rozsadzanie roślin - jak to zrobić?
kwiaty i ogrody w malarstwie impresjonizmu
Jakie rośliny wybrać do ogrodu?
Jak prawidłowo pielęgnować rośliny ogrodowe?
Jak przygotować nasz ogród przed nadchodzącą zimą
Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie
Aranżacja współczesnego ogrodu francuskiego
Romantyczny ogród w rustykalnym stylu - jak go zaprojektować?