Słodkie prezenty - Sprawdź

Poprawne wręczanie kwiatów to jeden z najważniejszych elementów savoir-vivre'u. Sztuką jest dobór odpowiedniego gatunku kwiatów i dobór ich koloru (w zgodzie z tzw. "mową kwiatów"). Prawdziwą sztuką jest jednak ich wręczanie, które powinno być eleganckie i uroczyste, ale często też jednocześnie serdeczne i pozbawione zbędnej oficjalności. Do elementów tej kwiatowej etykiety należy także liczba kwiatów, które znajdą się w bukiecie. Pamiętać trzeba zwłaszcza o tym, by nigdy nie wręczać parzystej liczby kwiatów.

Nieparzysta liczba kwiatów i etykieta wręczania bukietów

Według starego zwyczaju, liczba kwiatów w bukiecie powinna być zawsze nieparzysta. Możemy wręczyć więc bukiet z siedmiu, piętnastu czy trzech kwiatów, a niekiedy nawet pojedynczy kwiat - nigdy jednak nie wręczamy dwóch, czterech czy sześciu kwiatów. Bukiety z parzystej liczby kwiatów są nie tylko brzydkie, ale też otoczone przesądami - sądzi się, że przynoszą one pecha. Zasada ta dotyczy także bardzo dużych bukietów, w których liczba kwiatów nie jest bezpośrednio dostrzegalna. Niekiedy spotyka się bukiety złożone z dwudziestu, stu czy pięćdziesięciu kwiatów, lepiej jednak ich unikać - także one mogą być uznane za gafę i sprawić przykrość ukochanej osobie.

Należy też pamiętać o wszelkich innych elementach kwiatowej etykiety. Kwiatów nie wręczamy nigdy w papierze, w którym zapakowane zostały w kwiaciarni - pełni ona funkcję ochronną, nie dekoracyjną (ozdobne siatki i folie są już jednak elementem bukietu i nie zdejmujemy ich). Kwiaty powinien wręczać zawsze mężczyzna. Prócz niektórych wyjątkowych sytuacji, wręcza się je zawsze gospodyni domu - witając się z gospodarzami, trzymamy bukiet w lewej ręce, przekładając go następnie do prawej i podając gospodyni domu. Kwiatów nie powinno wręczać się w sposób sztywny i oschły, milcząc - jest to nie tylko niegrzeczne, ale też śmieszne. Kwiaty wręczamy zawsze kwiatostanami do góry, wręczenie ich "do góry nogami" to duże faux-pas. Nie powinno się również wręczać kwiatów w progu domu, Unikać należy też wręczania czerwonych kwiatów (szczególnie róż) kobietom, z których nie łączy nas gorące uczucie.

Mały czy duży bukiet? Ile kwiatów powinno być w bukiecie

Zbyt duży bukiet może być pretensjonalny, brzydki, snobistyczny. Za mały bukiet może się natomiast wydać zbyt skromny. Ilość kwiatów w bukiecie zależy przy tym od okazji i od osobistych gustów osoby, którym dajemy bukiet. Nietaktem będzie np. wręczenie zbyt wielkiego bukietu na Dzień Nauczyciela, gdyż może to urazić pozostałych uczniów, a wręczające wyróżniający się wśród pozostałych bukiet dziecko wprawić w zakłopotanie. Podobnie jest w przypadku bukietów, które wręczamy profesorom i przełożonym, gdzie także unikamy ostentacji. Dużym nietaktem może być również wręczenie zbyt okazałego bukietu żonie lub dziewczynie innego mężczyzny.

Jeśli chodzi o bukiety dla naszych ukochanych, ich wielkość musimy uzależnić od ich osobistego gustu. Są kobiety, które kochają niewielkie bukieciki, np. złożone z konwalii lub goździków, uważając takie kwiaty za subtelne i romantyczne. Inne lubią być natomiast "obsypywane kwiatami". Zazwyczaj zresztą lepiej sprawdzają się drobniejsze bukiety ofiarowywane kobietom często, niż jeden wielki bukiet na rocznicę ślubu i dzień kobiet.

Niektóre kwiaty wręczamy częściej pojedynczo, należą do nich zwłaszcza czerwone róże, które często spontanicznie wręczamy ukochanej. Niekiedy wręcza się pojedynczo także inne duże kwiaty, takie jak anturium i barwne irysy. Stosunkowo często wręcza się też pojedyncze żonkile, które są symbolem niewinnej, młodzieńczej miłości - jest to więc głównie zwyczaj bardzo młodych osób. Nie wręcza się natomiast pojedynczo kwiatów kruchych i delikatnych, takich jak goździki, frezje i gerbery.

Zastanawiamy się często także nad relacją ilości kwiatów w bukiecie do ich kolorów. Nie ma tu jednolitych zasad - to nie kwestia etykiety, ale estetyki. Ułożenie bukietu z kwiatów wielokolorowych tak, aby ich kolory do siebie pasowały, najlepiej pozostawić więc floryście. Jeśli jednak układamy bukiet samodzielnie, warto pamiętać, że kwiatów o silniejszych, dominujących barwach najlepiej użyć mniej, niż kwiatów jasnych. Bukiet z białych i różowych goździków będzie więc wyglądać lepiej, kiedy biel jest tłem, na którym wyróżniają się kwiaty różowe. Także w przypadku kwiatów mieszanych dbamy w miarę możliwości o to, by liczba kwiatów w każdym kolorze była nieparzysta.

Dlaczego nie ofiarowujemy parzystej liczby kwiatów?

Powody, dla których nigdy nie ofiarowujemy parzystej liczby kwiatów są dwa - starożytne przesądy i estetyka. W starożytności fascynowano się "magią liczb", każda liczba miała określone, przypisane sobie znaczenie. Jedynka była symbolem pierwotnego szczęścia ludzkości, a nawet Jedni - bóstwa. Dwójka oznaczała zmianę, rozpad tego szczęścia, pojawienie się zła w świecie. Trójka oznaczała powrót pierwotnej jedności, w średniowieczu kojarzono ją z Trójcą Świętą. Szóstka to przełamanie trójki, a więc jedna z najbardziej pechowych liczb. Taka spekulacja liczbowa przeszła do późniejszej tradycji - w zasadzie wszystkie liczby parzyste kojarzone są z pechem i złem. Dotyczy to również kwiatów, z którymi łączy się też wiele innych przesądów ("mowa kwiatów").

Drugim powodem, dla którego nie dajemy nigdy parzystej liczby kwiatów jest estetyka. W dużym bukiecie, liczącym więcej, niż kilkanaście kwiatów ich liczba pozostanie niezauważona, tradycyjnie także w dużych bukietach unikamy jednak parzystej ilości kwiatów. W małych bukietach parzysta liczba kwiatów prezentuje się jednak bardzo źle. Możemy wręczyć kobiecie jeden kwiat, ale wyobraźmy sobie tylko bukiet złożony z dwóch róż - wyglądałyby bardzo śmiesznie. W mniejszym stopniu to samo dotyczy bukietów z czterech, sześciu czy ośmiu róż.

Dzieje się tak dlatego, że kompozycja złożona z parzystej liczby kwiatów odpowiada geometrycznie figurom, które wyobrażamy sobie jako "puste w środku", o dużej powierzchni w stosunku do długości boków. Taka kompozycja wydaje nam się rozchwiana, nieproporcjonalna. Psychologia odbioru nieparzystej liczby kwiatów jest inna, odczuwamy tu wrażenie "pełni", "jedności", "wewnętrznej harmonii". W zasadzie geometria i psychologia postrzegania kwiatowego bukietu jest więc w pełni zgodna ze starożytnym przesądem.

Bukiety jubileuszowe - liczba kwiatów a specjalne okazje

Często spotykamy się ze zwyczajem ofiarowywania liczby kwiatów, która wiąże się z jakąś rocznicą lub jubileuszem. Najczęściej są to urodziny (w tym zwłaszcza osiemnaste urodziny) oraz rocznica ślubu. Nie jest to wcale dobry zwyczaj: także przy tych uroczystych okazach wręczanie parzystej liczby kwiatów nie jest eleganckie. Kwiaty wyrażają subtelne emocje, a bukiet jest często dziełem sztuki florystycznej - nie traktujmy więc kwiatów tak, jakby były świeczkami do tortu. Sam pomysł wręczania parzystej liczby kwiatów ze względu na uroczystą okazję jest mało elegancki, a nawet trochę dziecinny. Lepiej więc postarać się wtedy o okazały, szczególnie piękny bukiet, który będzie o wiele lepszym wyrazem pamięci i uczuć, niż parzysta liczba kwiatów.

Liczba róż w bukiecie

Róże w kwiatowej etykiecie objęte są takimi samymi zasadami, jak wszystkie inne kwiaty. Słyszymy wprawdzie często o wielkich bukietach z parzystej liczby róż, np. o bukietach ze "stu róż". Także wtedy, kiedy chcemy obsypać naszą ukochaną ogromną ilością tych kwiatów, ze względu na tradycję lepiej zdecydować się np. na 101 róż. 

Róże mają jednak w etykiecie kwiatów swoją specyfikę, pewne wyjątki od ogólnych zasad. Stosunkowo rzadko ofiarowujemy pojedyncze kwiaty, które poza bukietem nie prezentują się elegancko. Róża jest tu wyjątkiem, podarowanie ukochanej pojedynczej róży zdarza się często (chociaż oczywiście nie na bardziej uroczyste okazje - pojedyncza róża to prezent wręczany spontanicznie, "od serca"). Pojedyncza róża najpiękniej prezentuje się przy tym bez żadnych dekoracji, np. wstążek i zielonych listków.

Róża jest wyjątkiem również dlatego, że należy do kwiatów, które wręczamy w dużych ilościach. Ogromny bukiet jest często nieelegancki, przytłaczający. Z różami jest inaczej, wręczenie ukochanej kobiecie całych setek czerwonych róż uchodzi za bardzo romantyczne. Taki bukiet nigdy nie będzie więc brzydki.

Zobacz również:

Jak wręczać kwiaty?

Ta jedna jedyna... kwiaciarnia

Jak przygotować wianki z kwiatów?

Znaczenie kwiatów - symbolika i mowa kwiatów

Kwiaty jako inspiracja dla najwybitniejszych twórców malarstwa

Jadalne kwiaty sprawdź, które gatunki możesz zjeść

Jakie jest znaczenie kolorów róż

Ile kwiatów w bukiecie

Białe róże znaczenie kwiatów i jego symbolika

Ile kosztuje bukiet róż