Słodkie prezenty - Sprawdź

Ceny kwiatów zależą od wielu czynników, miedzy innymi dostępności konkretnych odmian w danym sezonie. Znaczenie ma również to, czy kwiaty sprowadzane są z zagranicznego rynku, czy też pochodzą z rodzimych upraw. Największe rozbieżności, jeżeli chodzi o koszt pojawiają się w przypadku róż. Są one najpopularniejszym asortymentem w większości kwiaciarni -  cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją symbolikę, urodę i uniwersalność. 

Jakie czynniki wpływają na cenę róży?

Przede wszystkim znaczenie na ich jakość i gatunek. Najtaniej kupić można róże odmian dzikich, a więc takich, które rosną samoistnie, bez ingerencji człowieka. Za kwiaty klasyfikujące się do gatunków nowoczesnych i historycznych musimy zapłacić więcej, ze względu na to, że powstały one w wyniku świadomego mieszania genotypów, mającego na celu otrzymanie konkretnego wyglądu i cech krzewów różanych - a co za tym idzie jakości kwiatostanu.

Na cenę znacząco wpływa też wysokość łodygi. Długa róża potrzebuje więcej czasu, aby się rozwinąć, a tym samym wzrasta jej cena. Ponadto cięte kwiaty są trudne w utrzymaniu - wymagają przechowywania w niskich temperaturach, są podatne na choroby i potrzebują codziennego przycinania końcówek, w celu utrzymania przepływu wody do pąka. Im wyższa jest łodyga róży, tym częściej można ją podcinać, tym samym przedłużając jej żywotność. W kwiaciarniach zazwyczaj możemy spotkać się wyborem róż od 40centymetrowych do jednometrowych - różnica ceny między najdłuższym i najkrótszym kwiatem tej samej odmiany może wynosić nawet 100%.

Czy cena róży jest sezonowa?

Polskie kwiaciarnie zazwyczaj sprowadzają swój asortyment z zagranicznych hodowli, niezależnie odpory roku. Zazwyczaj róże sprowadzane są do Polski z krajów, w których obowiązuje płatność w euro - najczęściej z Holandii, a więc zmiany kursu walutowego mogą wpłynąć na ich koszt. Ponadto hurtownie kwiatów podnoszą ceny w okresie świąt Bożego Narodzenia, Dnia Kobiet i Dnia Świętego Walentego, ponieważ w tym czasie zapotrzebowanie na bukiety z róż - szczególnie czerwonych - jest wzmożone na terenie całej Europy. Zdarza się też, że w związku z takimi okolicznościami jak Dzień Matki, Dzień Babci lub popularne imieniny (które wypadają w różnych terminach zależnie od danego kraju), lokalne kwiaciarnie zawyżają ceny na własną rękę.

Musimy więc mieć na uwadze, że za róże kupowane w grudniu, lutym i marcu możemy zapłacić więcej. Dobrym sposobem na uniknięcie sezonowych kolejek i tłoku w stacjonarnych sklepach jest kwiaciarnia internetowa. Umożliwi nam ona wcześniejsze zamówienie dostawy na konkretny dzień i godzinę, gwarantując przy tym świeżość bukietu. Do wysyłki możemy też dołączyć drobny upominek w postaci czekoladek lub wazonu. Zawsze możemy też wysłać kwiaty, jeżeli nie mamy możliwości wręczyć ich osobiście -  zawczasu złożone zamówienie zostanie zrealizowane niezależnie od okoliczności.

Kiedy warto zdecydować się na zakup bukietu z czerwonych róż?

Róże posiadają swoją specyficzną symbolikę, szczególnie czerwone, które kojarzone są z miłością i romantycznymi uczuciami. Bukiet z czerwonych róż będzie więc odpowiedni przy takich okazjach jak zaręczyny, rocznice ślubu lub walentynki. Jeżeli jednak planujemy upominek dla mamy lub babci, warto zdecydować się na kompozycję z kwiatów żółtych, herbacianych lub w odcieniach fuksji i fioletów.  Kolorowe róże prezentują się elegancko i stosowanie, dobrze więc zdecydować się na nie kupując bukiet urodzinowy lub imieninowy dla bliskiej osoby. Często też wykorzystywane są one we florystyce jako główny motyw ceremonii ślubnych - najczęściej w bukietach świadków i przy dekoracji sali weselnej.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje bukietów i ile kosztują?

Klasyczny i prosty bukiet z róż, to koszt wahający się między 70 zł a 90 zł. Cena w dużej mierze zależy od dodatków, które zaproponuje nam florysta. Ozdobnik w postaci gipsówki lub liści eukaliptusa pięknie wypełni kompozycję, jednak musimy za to dodatkowo zapłacić zgodnie z cennikiem, jaki posiada dana kwiaciarnia. Bukiety uzupełnione w dodatki pod postacią flizy lub rafii prezentują się dużo ciekawiej, jednak nie będą odpowiednie do każdej okazji. Warto pamiętać o tym, że to ile kosztuje bukiet róż zależy od jakości i gatunku kwiatów - długość i odmiana kwiatów w znaczącym stopniu określa cenę całej kompozycji.

Jak wręczać kwiaty?

Ta jedna jedyna... kwiaciarnia

Jak przygotować wianki z kwiatów?

Kwiatowy savoir-vivre. Ile kwiatów powinno znaleźć się w bukiecie?

Znaczenie kwiatów - symbolika i mowa kwiatów

Kwiaty jako inspiracja dla najwybitniejszych twórców malarstwa

Jadalne kwiaty sprawdź, które gatunki możesz zjeść

Jakie jest znaczenie kolorów róż

Ile kwiatów w bukiecie

Białe róże znaczenie kwiatów i jego symbolika