Słodkie prezenty - Sprawdź

Uwielbiamy dostawać i wręczać kwiaty. To piękny i uniwersalny prezent, który można podarować na każdą okazję, mniej lub bardziej oficjalną. Wręczanie kwiatów to bardzo prosta czynność, w szczególności, kiedy zna się podstawy florystycznego savoir-vivre. Wiedza ta pozwoli Wam zapobiec ewentualnym nieporozumieniom. Jednak największym dylematem, który ma praktycznie każdy podczas wizyty w kwiaciarni jest liczba kwiatów. Czy wiecie, ile kwiatów w bukiecie powinno się znaleźć? Postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie poniżej.

Ilość kwiatów - kwiatowy savoir-vivre


Liczba kwiatów w bukiecie

Zanim jednak przejdziemy do myślenia o liczbie kwiatów, często najpierw zastanawiamy się, jakie kwiaty będą odpowiednie do danej okazji. Tak naprawdę liczba kwiatów w bukiecie nie jest tak ważna, jak to, jakie kwiaty zostaną użyte do bukietu oraz w jakich będą kolorach. Choć może wydawać się to dziwne, symbolika i mowa kwiatów jest nadal mocno obecna w naszej kulturze.

Warto wiedzieć, że nie każdy kwiat i kolor wiąże się z pozytywnymi sytuacjami. Kwiaty takie jak chryzantemy czy kalie, w Polsce nadal kojarzone są z pogrzebem lub cmentarzem. Dobrze również mieć pojęcie o tym, co oznacza czerwona róża. Przykładowo wręczenie bukietu czerwonych róż swojej szefowej może wywołać zupełnie inną reakcję, niż byśmy chcieli. Znaczenie róż w kolorze czerwonym to gorąca i namiętna miłość, dlatego warto wręczać je ukochanym osobom, którym chcemy powiedzieć wprost "kocham Cię". Znaczenie koloru róż jest bardzo obszerne i różni się w zależności od barwy. Kwiaty cięte w zależności od gatunku i koloru mogą przekazywać sobą zupełnie odmienne wartości i emocje. Jeśli niekoniecznie znacie się na tym temacie, zdajcie się na florystkę. Ona z pewnością skomponuje dla Was odpowiedni bukiet do przypadającej okazji.

Ilość kwiatów - stereotyp czy ważna kwestia?


ile kwiatów w bukiecie

Wiemy już, że znaczenie kolorów kwiatów, jak i ich gatunków może być nadal istotną kwestią dla niektórych osób. Jak zatem jest z ilością kwiatów? Czy kiedy kupujemy kwiaty dla dziewczyny, powinniśmy podarować jej bukiet z nieparzystej czy parzystej liczby kwiatów?

Według umownego savoir vivre, wśród florystów przyjęło się, że ilość kwiatów w bukiecie, np. dla dziewczyny, mamy lub po prostu znajomych powinna być nieparzysta. Czemu? Przede wszystkim, dlatego że parzysta liczba zarezerwowana jest dla kompozycji pogrzebowych (wieńce lub wiązanki pogrzebowe). Wyjątkiem mogą być okazje takie jak rocznica ślubu, czy 18. urodziny. W tym przypadku bukiety z parzystej liczby kwiatów są dodatkowo symboliczne. 10 róż czerwonych to wspaniały prezent na 10. rocznicę ślubu, a bukiet 18 róż idealnie nada się na 18. urodziny.Nieparzysta liczba w bukietach nie jest też taka przypadkowa. Z estetycznego punktu, kwiaty w nieparzystej liczbie po prostu lepiej układają się w bukiecie, a całość kompozycji ładniej się prezentuje. Z tego też względu florystki tworzą bukiety w oparciu o nieparzystą liczbę kwiatów. Pytanie tylko, czy naprawdę liczba ma tak duże znaczenie? Odpowiedź jest stosunkowo prosta - otóż nie. Istnieje przeświadczenie, że parzysta liczba kwiatów może przynieść pecha, ale są to tylko przesądy. Pamiętajcie, że tak naprawdę decyzja, z ilu kwiatów składać będzie się Wasz bukiet leży tylko i wyłącznie po Waszej stronie. Nie ma przymusu, że musicie trzymać się umownych zasad. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy nie jesteście pewni, czy osoba, której chcecie podarować kwiaty, wierzy w te przesądy, lepiej nie ryzykować. Postawcie na bezpieczną opcję i zdajcie się na doświadczenie florystki.

Okazje a liczba kwiatów


ilość kwiatów

Pomimo że tematyka wręczania kwiatów nie jest aż tak skomplikowana, dla wielu osób nadal jest to niełatwa kwestia. Jednak kiedy już pozna się podstawowe zasady panujące we florystycznym świecie, o wiele prościej jest podjąć decyzję podczas wizyty w kwiaciarni. Niemniej jednak trudność może sprawić odpowiedni dobór kompozycji kwiatowej na poszczególne okazje. Mężczyzna najczęściej kupuje kwiaty, kiedy jego dziewczyna ma urodziny lub wypada ich rocznica związku. Jednakże oprócz urodzin, czy rocznicy istnieje jeszcze wiele innych okazji, które w sam raz nadają się na sprezentowanie komuś pięknego bukietu. Pytanie tylko, czy zdecydować się na minimalistyczną kompozycję, czy może postawić na większą i bardziej bogatszą wiązankę?

To czy wybierzemy mniejszy, czy większy bukiet to tak naprawdę indywidualna decyzja. Najlepiej przed zakupem, zastanowić się, z jakiej okazji chcemy podarować komuś kwiaty. Niekiedy wystarczy skromniejszy bukiet, by wyrazić nim nasze uczucia względem drugiej osoby. Ogromne i pokaźne kompozycje natomiast świetnie sprawdzą się jako wyraz niekończącej się miłości, a także jako dowód wdzięczności lub prezent w ramach przeprosin. Przy mniejszych bukietach, zawierających kwiaty w niewielkiej ilości, warto pamiętać o zachowaniu ich nieparzystej liczby.

_________________________________________________________________________________

Jak zdążyliście się już przekonać, wizyta w kwiaciarni stacjonarnej lub internetowej nie musi już być taka stresująca! Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad (pamiętajcie jednak, że są one tylko umowne), by bez problemu znaleźć odpowiedni bukiet, który wywoła uśmiech na twarzy osoby obdarowanej. Niezależnie od tego, czy kompozycja będzie mniejsza, czy bardziej pokaźna, z pewnością sprawi niezapomnianą radość.

Zobacz również:

Białe róże znaczenie kwiatów i jego symbolika

Ile kosztuje bukiet róż

Jak wręczać kwiaty?

Ta jedna jedyna... kwiaciarnia

Jak przygotować wianki z kwiatów?

Kwiatowy savoir-vivre. Ile kwiatów powinno znaleźć się w bukiecie?

Znaczenie kwiatów - symbolika i mowa kwiatów

Kwiaty jako inspiracja dla najwybitniejszych twórców malarstwa

Jadalne kwiaty sprawdź, które gatunki możesz zjeść

Jakie jest znaczenie kolorów róż