Nie od dziś wiadomo, że kwiaty stanowią piękna ozdobę nie tylko ogrodów, ale i pomieszczeń domowych. Są one wykorzystywane jako dodatek do prezentu, sam prezent lub też jako składnik kosmetyków i perfum. Ale czy wiesz, że niektóre z nich są jadalne? Nie każdy ma bowiem świadomość, że liczne gatunki znajdują kreatywne zastosowanie w przemyśle spożywczym. W wielu ekskluzywnych restauracjach można dostać wykwintnie podaną potrawę udekorowaną barwnymi płatkami. Początkowo może wywołać to zdziwienie, ale wystarczy jednak poznać niezwykłe właściwości poszczególnych roślin, aby przekonać się, że stanowią one wspaniały i niepowtarzalny dodatek do potraw.
W poniższym artykule przeczytasz nieco więcej o jadalnych odmianach kwiatów i dowiesz się w jaki sposób można je spożywać oraz na co należy uważać, kiedy chce się zastosować kwiaty w swojej kuchni.
Przykłady jadalnych kwiatów
Kiedy widzimy piękne, kolorowe kwiaty, to zdecydowanie kojarzą się nam one bardziej z ozdobą niż z jedzeniem. Jednak wśród popularnych, rosnących w Polsce roślin, znajdują się także takie, które z powodzeniem można zastosować w kuchni. Poniżej przedstawiono kilka przykładów:
• lawenda - piękne fioletowe kwiaty, które nadająca ciekawy smak wyrobom cukierniczym,
• mniszek lekarski, popularnie zwany mleczem - po właściwej obróbce można uzyskać z niego miód,
• róża - znana wielu osobom, gdyż można otrzymać z niej pyszną marmoladę albo konfiturę,
• kwiat cukinii - najczęściej podawany w panierce, jako ciekawa i innowacyjna przekąska,
• bratek - wykorzystywany jako element dekoracyjny w sałatkach lub deserach,
• nagietek lekarski - określany zamiennikiem szafranu, stosuje się do jako dodatek do sałatek, mięs, ryb lub w celu uzyskania pięknego koloru ryżu,
• nasturcja - bogaty w witaminy kwiat, który może stanowić zamiennik rukoli w sałatce.
• bergamotka - roślina ta posiada czerwone kwiaty o miętowym smaku,
• cykoria - kwiat o lekkiej i gorzkiej ziemistość, która wyczuwalna jest w płatkach i pączkach - z powodzeniem nadaje się do marynowania,
• hibiskus - popularny dodatek do herbaty, ma żywy i cierpki smak żurawiny, dlatego płatki należy stosować oszczędnie,
• lipa - drzewo posiadające małe, biało-żółte kwiaty, które posiadają cudowny zapach i smak podobny do miodu,
• słonecznik - nie tylko pestki słoneczników są jadalne, płatki ozdobnych odmian można jeść, a pączek można gotować na parze jak karczoch.
Powyżej przedstawione rośliny, to tylko przykłady jadalnych kwiatów. Obecnie w kuchni wykorzystuje się dużo nieoczywistych roślin i stawia się na poszukiwania nowych, oryginalnych rozwiązań, które pomogą w odkryciu nowych smaków.
O czym należy pamiętać?
Jeżeli wcześniej nie miałeś okazji jeść kwiatów to powinieneś zacząć od niewielkiej porcji. Jest to ważne szczególnie z uwagi na możliwość występowania alergii pokarmowych, gdyż jak wiadomo każdy organizm inaczej reaguje na nowe składniki w diecie. Jak sprawdzić czy nie jesteś uczulony na konkretne kwiaty? Dobrym rozwiązaniem będzie próbowanie kwiatów pojedynczo - to znaczy nie mieszając różnych gatunków. Sposób ten znacznie ułatwi wyeliminowanie danego składnika w przypadku wystąpienia objawów alergicznych.
Należy wiedzieć także, że kwiatów do jedzenia nie można pozyskiwać z hodowli przeznaczonej do posadzenia w ogrodzie. Jeżeli chcemy spróbować którejś z roślin, to najlepiej samemu wysiać wybrany gatunek w przydomowym ogródku lub do doniczek na balkonie. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że kwiaty nie będą zawierały szkodliwych pestycydów i innych środków chemicznych. Zwróć także uwagę na to, jakie kwiaty hodujesz i zrywasz. Dokładnie sprawdź czy dany gatunek nadaje się do spożycia.
Upewnij się, że kwiat jest jadalny!
Zanim weźmiesz się za dodawanie do swoich potraw kwiatów, to najpierw upewnij się, że są one w stu procentach jadalne. Niektóre wspaniale wyglądające kwiaty potrafią być bowiem trujące i należy o tym wiedzieć, kiedy zamierzamy sprowadzić do swojej kuchni kwiatowe eksperymenty. To czy kwiat jest jadalny możesz bez problemu sprawdzić w Internecie. Jeżeli natomiast nie uda Ci się znaleźć takiej informacji i nie masz pewności co do danego gatunku, to nie ryzykuj. Nie mając pewności, że dana roślina nadaje się do spożycia, lepiej będzie po prostu zrezygnować. Do pięknie wyglądających, ale niestety trujących kwiatów należą m.in. rododendron, ostróżka, konwalia, narcyz i żonkil. Lista ta jest oczywiście dużo dłuższa, a podane gatunki kwiatów to tylko przykłady, które mają przestrzec Cię przed narażeniem na utratę zdrowia lub życia. Zawsze należy dokładnie sprawdzić z jakim gatunkiem ma się do czynienia. Zdarzają się bowiem także takie rośliny, których kwiaty są jadalne, a gałązki trujące. Pamiętaj, że nie można kierować się jedynie pięknym wyglądem i chwytać pierwszych z brzegu kolorowych płatków - w pierwszej kolejności należy koniecznie dowiedzieć się, czy spożycie tej rośliny będzie dla nas w pełni bezpieczne. Działania takie pozwolą uniknąć niepożądanych skutków zdrowotnych oraz zaoszczędzą wielu nerwów i stresu.
Czy wiesz, że to też kwiaty?
Zapewne jadalne kwiaty kojarzą Ci się tylko z pięknymi, kolorowymi płatkami zdobiącymi talerz, na którym znajduje się wyrafinowana potrawa. Nic bardziej mylnego. Istnieją bowiem składniki powszechnie stosowane w kuchni, które są właśnie kwiatami - o czym wie niewiele osób. Przykładem jest, pełen witamin i cennych składników, brokuł oraz smaczny kalafior - którego najczęściej na talerzu spotkać możemy w towarzystwie masła i bułki tartej. Te dwa gatunki bardzo często wykorzystywane są w codziennej kuchni, ale uznawane są po prostu za warzywa - nikt nie przywiązuje uwagi do tego, że zjadamy właśnie kwiat danej rośliny. Zarówno brokuł, jak i kalafior warto jest wykorzystywać w potrawach. Zupa-krem z brokułu to smaczny pomysł na szybki, pożywny i zdrowy obiad. Brokuły stanowią także pyszny dodatek do dań z makaronu i rozmaitych zapiekanek, na przykład tych z ziemniaków. Dobrym rozwiązaniem jest także upieczeni pizzy z brokułem. Drobne kwiaty brokułu można umieścić na placku wraz z innymi dodatkami, jednak aby warzywo to zachowało jak najwięcej cennych składników, warto jest przyrządzić je na parze. Wówczas ma się pewność, że brokuł utrzyma swoje antynowotworowe właściwości.
Teraz wiesz już, że zjadając tego typu warzywa jesz właśnie kwiaty. Jednak różni się to nieco od spożywania płatków, gdyż płatki stanowią zwykle jedynie dodatek wzbogacający smak, a brokuł i kalafior same w sobie mogą być podstawą dania - z tego też powodu często klasyfikuje się je po prostu jako warzywa.
Kwiaty zostawię do dekoracji
Czy uważasz, że jedzenie kwiatów to już przesada? Być może w Twojej głowie pojawiła się myśl, że jedzenie kwiatów jest zbędne i zupełnie niepotrzebne - przecież mamy tyle dobrych produktów. Owszem, może Ci się tak wydawać, ale kwiaty także mogą być smacznym produktem - tylko jeszcze nieodkrytym i niespopularyzowanym. Nie nastawiaj się negatywnie do takich zmian, ale także nie zmuszaj się do próbowania rzeczy na które nie masz ochoty - po prostu zostaw to innym. Niewątpliwie są ludzie, którzy ciągle pragną poznawać nowe smaki i zjedzenie kwiatów będzie dla nich czymś wyjątkowym i zrobią to z dużą przyjemnością. Jednak znajdą się też tacy, którym kwiat podany na talerzu nie będzie odpowiadał. Jak każdy, oryginalny składnik, tak i kwiaty w postaci jadalnej nie każdemu będą pasowały i nie każdy będzie w stanie przekonać się do ich spróbowania. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem takiego korzystania z kwiatów, to nie zmuszaj się do ich jedzenia - niech pozostaną dla Ciebie piękną, letnią lub wiosenną dekoracją.
Dla zwolenników tradycyjnego ich wykorzystania proponujemy tworzenie licznych, kolorowych i oryginalnych bukietów lub zakup roślin doniczkowych. Może zatem zamiast różanej konfitury czy herbaty z hibiskusa - bukiet herbacianych róż na stole? Dekoracje z kwiatów niewątpliwie potrafią znacznie umilić każdy dzień. Patrzenie na barwne bukiety ustawione pomiędzy talerzami, na stole czy na komodzie, na pewno umili niedzielny, rodzinny posiłek.
Zobacz również:
Ta jedna jedyna... kwiaciarnia
Jak przygotować wianki z kwiatów?
Kwiatowy savoir-vivre. Ile kwiatów powinno znaleźć się w bukiecie?
Znaczenie kwiatów - symbolika i mowa kwiatów
Kwiaty jako inspiracja dla najwybitniejszych twórców malarstwa
Jakie jest znaczenie kolorów róż