Słodkie prezenty - Sprawdź

Zamów kwiaty teraz.
Dostawa na dzień:

Obecnie kwiaty są jedną z najpopularniejszych form prezentu na niemalże każdą okazję. Podczas zakupu bukietu dla naszych Ukochanych, Mam, Babć, Sióstr lub Przyjaciółek niewielu z nas zastanawia się, co oznaczają kolory kwiatów. Nie zdajemy sobie sprawę, że znaczenie kwiatów nadal może być dla kogoś ważne. Warto zapoznać się w takim razie z tą wiedzą, aby nie doprowadzić przez przypadek do niezręcznych sytuacji. Mowa kwiatów nie jest taka trudna, przekonaj się sam!

Kiedy ktoś mówi, że lubi kwiaty, najczęściej na myśl przychodzą nam róże, goździki, lilie, tulipany, gerbery czy margerytki. Gatunków kwiatów jest jednak więcej, więc decydując się na zakup kwiatowego podarunku dla najbliższej Ci osoby lub jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty kupić dla kobiety, nie musisz ograniczać się tylko do tych kilku kwiatów. Żonkil, słonecznik, niezapominajka, hiacynt, frezja lub irys, choć nie zawsze dostępne są przez cały rok, prezentują się zarówno pięknie i z pewnością ucieszą niejedną zwolenniczkę florystycznych kompozycji. Warto jednak przed dokonaniem wyboru, zapoznać się z symboliką kwiatów, gdyż nadal dla wielu osób jest ona ważna. Poniżej przedstawiamy znaczenie najpopularniejszych kwiatów, które zebrane w jednym miejscu z pewnością pomogą Ci podczas kolejnych zamówień w naszej kwiaciarni.

Znaczenie kwiatów - kwiaty symbolika

ZNACZENIE RÓŻ


Róże

Róża to jeden z najbardziej eleganckich kwiatów, ale jednocześnie posiadający wiele znaczeń, które różnią się w zależności od kolorów kwiatów. Róża czerwona to wyraz miłości, najczęściej tej romantycznej i namiętnej, więc warto wybrać je jako prezent dla osoby, którą kochamy. Bukiet czerwonych róż to wyrazisty znak miłości. Róża różowa kojarzy się z przyjaźnią i taką też informację będzie przekazywać osobie obdarowanej. Odcień ten może wskazywać na dopiero co rozwijającą się sympatię, jednakże nie oznacza on od razu żadnych zobowiązań. Żółte róże bardzo często łączy się z negatywnymi emocjami, takimi jak zazdrość, czy zdrada. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż te piękne kwiaty najlepiej podarować, kiedy chcemy komuś pogratulować sukcesu – żółte róże symbolizują bowiem siłę i mądrość. Znaczenie koloru pomarańczowego róż wiąże się z energią, entuzjazmem i pożądaniem. Warto wręczyć je osobie, która Ci się podoba, a także członkom rodziny, gdyż symbolika tego koloru leży pomiędzy przyjaźnią a miłością. Natomiast róże w jasnych odcieniach niosą za sobą znaczenie łączące czystość, niewinność i szacunek. Bukiet białych róż najczęściej spotykany jest na ślubach, gdyż oznacza szczęśliwą miłość.

ZNACZENIE GOŹDZIKÓW


Goździki

Goździki, choć do niedawna jeszcze w świadomości Polaków mocno kojarzone jako symbol PRL-u, obecnie stają się coraz popularniejsze. Kwiaty te głównie wyrażają obietnicę oraz zauroczenie, jednakże podobnie jak róże, znaczenie kolorów odgrywa tu najważniejszą rolę. Takim to sposobem, goździk czerwony jest wyrazem szczerych i ciepłych podziękowań, a także to symbol namiętnej miłości, goździk biały niesie za sobą informację o czystych intencjach, a goździk różowy oznacza prośbę, by osoba nimi Obdarowana poczekała na Darczyńcę. Warto jednak uważać, gdyż bukiet skomponowany z wielobarwnych goździków może zostać odebrany jako znak odmowy.

LILIE ZNACZENIE


Lilia

Lilie to bardzo szlachetne, a nawet królewskie kwiaty. Symbolika tych kwiatów jest równie bogata, co innych gatunków. Na świecie istnieje kilkaset odmian lilii o rozmaitych kolorach i niemalże każdej przypisuje się inną rolę, związane z historią lub tradycją. Główne znaczenie lilii to piękno i delikatność, jednakże kolory kwiatów mają przesłanie również i w przypadku lilii. Najpopularniejszą odmianą jest lilia biała, znana była już w starożytnych czasach, ma nawet swoje odwołania w Biblii. Jest symbolem czystości oraz gracji, a podarowana w bukiecie niesie informację o najlepszych życzeniach dla drugiej osoby. Lilia różowa jest wyrazem romantycznej miłości, lilia czerwona to oznaka głębokiego uczucia, jakim mężczyzna darzy kobietę, a lilia żółta dowodzi, że Darczyńca osiąga spokój obok Obdarowywanej osoby.

TULIPANY ZNACZENIE


Tulipany

Tulipany to bardzo wiosenne kwiaty, najczęściej kojarzone właśnie z tą porą roku. Pojawiają się wczesną wiosną i zachwycają nas bogactwem barw. Tulipany symbolizują wdzięk oraz elegancję, dlatego są one popularnym gatunkiem kwiatów wręczanym z okazji Dnia Kobiet. Jednakże chcąc podarować komuś bukiet tulipanów, warto pamiętać, że znaczenie tulipanów może się różnić w zależności od kolorów. Czerwone tulipany według tureckiej legendy oznaczają idealną miłość, żółte są symbolem radości, białe to czystość i niewinność, różowe wyrażają sentyment i troskę do osoby, a fioletowe to oznaka królewskiej władzy i doskonałości.

GERBERY ZNACZENIE


Gerbery

Co w mowie kwiatów oznaczają gerbery? Przede wszystkim kojarzone są z tajemniczością i otwartością, są więc pełne sprzeczności. Jedno jest pewne – są one uniwersalnym prezentem dla każdego: dla ukochanych, rodziny czy przyjaciół, gdyż wyrażają sympatię do osoby obdarowanej. Posiadają bogate spectrum barw, w związku z czym także różne znaczenia. Czerwony kolor dla gerbery oznacza nieświadomość w miłości lub całkowite zanurzenie w uczuciu, żółty to symbol zwycięstwa i radości, różowy to wyraz szacunku oraz podziwu, a gerbery w kolorze białym to wyniosły podarek, niosący informację o składaniu hołdu.

Symbolika kwiatów – znaczenie pozostałych kwiatów


Oprócz wymienionych powyżej kwiatów, istnieje jeszcze wiele innych gatunków kwiatów, które są równie piękne i posiadają swoje znaczenie. Może kiedyś zastanawiałeś się, co oznacza kwiat lotosu lub wiesz, że wyrażenie „jesteś bez serca” odwołuje się do wiosennego kwiatu narcyza. Mowa kwiatów jest bardzo bogata i nie ogranicza się tylko do gatunku, ale należy pamiętać, że także kolory kwiatów mają znaczenie. Opis wszystkich można by zawrzeć w pokaźnej książce, więc my skupimy się jedynie na głównej symbolice. Poniżej znajdziecie listę znaczenia kwiatów nieopisanych wcześniej:

Mowa kwiatów - podsumowanie


Teraz kiedy już znasz mowę kwiatów i wiesz, co oznaczają kolory kwiatów, z łatwością wybierzesz bukiety dla najbliższych Ci osób. Pamiętaj, że symbolika kwiatów nadal dla wielu osób jest ważna i należy uważnie dobierać, jaką florystyczną kompozycję chce się podarować Ukochanej, Mamie, Babci, Siostrze czy Przyjaciółce lub Koleżance z pracy. W razie wątpliwości zawsze możesz tu wrócić, by przypomnieć sobie wiedzę zawartą w powyższym artykule.

Zobacz również:

Jakie jest znaczenie kolorów róż?

Ile kwiatów w bukiecie?

Jakie kwiaty kupić dla Kobiety?