Słodkie prezenty - Sprawdź

Róże to bardzo uniwersalny kwiat. Uwielbiane są praktycznie przez każdego, dzięki czemu uznawane są za najpopularniejszy gatunek kwiatów. Róże to piękne i wdzięczne kwiaty, dlatego też bukiety róż są najczęściej wybierane przez nas na prezent na dowolną okazję. Od tysiącleci doceniamy je nie tylko za ich wygląd, ale także za znaczenie, które sobą przekazują. Na świecie istnieje mnóstwo gatunków róż, które dostępne są w wielu kolorach. Kolor róż jest tutaj kluczowy i warto wiedzieć, że symbolika i mowa kwiatów, w tym ich kolorów jest bardzo bogata. Nasuwa się zatem pytanie, jakie jest znaczenie kolorów róż?

Kolory róż i ich znaczenie


Odpowiedź na pytanie, jaka jest symbolika kolorów róż jest dosyć złożone. Każdy kolor to zupełnie inne znaczenie kwiatów. Należy ostrożnie dobierać kolory róż, żeby przez przypadek nie narazić się osobie obdarowanej. Wspominaliśmy już o tym nieco w artykule Jakie kwiaty kupić dla kobiety. Jednak temat florystycznego savoir-vivre jest dosyć zawiły i obszerny. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym dowiecie się, co oznaczają najpopularniejsze kolory róż. Zapoznajcie się z poniższymi informacjami, a przy kolejnej wizycie w kwiaciarni nie będziecie już zastanawiać się, czy lepiej wybrać czerwone róże, czy może żółte róże.

Co oznacza czerwona róża?


Róże czerwone znaczenie

Róże w kolorze czerwonym są symbolem miłości i namiętności. Jeśli chcesz wyrazić swojej ukochanej gorące uczucia, którymi ją darzysz, koniecznie wybierz bukiet czerwonych róż. Te piękne i wyraziste kwiaty zarezerwowane są dla kochanków lub osób, które łączy wielka miłość. Znaczenie róż czerwonych to głównie namiętność, pożądanie i gorąca miłość. Dlatego jeśli chcesz wyznać komuś miłość, zdecyduj się na bukiet czerwonych róż, a Twoja wybranka na pewno zrozumie przekaz.

Czerwone róże to wspaniały prezent dla Niej. To idealny pomysł na prezent na Walentynki, z okazji rocznicy ślubu lub na przeprosiny, a także wielu innych okazji, czasami nieoczywistych.

Biała róża znaczenie


Róże białe znaczenie

Co oznacza biała róża? W odróżnieniu od czerwonych róż, białe róże mają zupełnie odmienne znaczenie. Ich główna symbolika wiąże się z czystością i niewinnością. W związku z tym bardzo często wybierane są jako kwiaty na ślub. Bardzo wiele panień młodych ma bukiet ślubny złożony właśnie z jasnych róż, którego znaczenie wówczas to szczęśliwa miłość. Róże białe mogą jednak wyrażać sobą nieco więcej, a mianowicie ich symbolika może wiązać się również z szacunkiem, honorem oraz pokojem.

Białe róże to dobry pomysł na prezent dla dziewczyny, kiedy Wasza relacja dopiero się zaczyna. Bukiet z jasnych róż to sugestia, że póki co nie chcecie przekraczać wyznaczonych granic, ale jesteście otwarci na dalsze kroki. Warto podarować je również pierwszej młodzieńczej miłości, by pokazać, że wasze uczucia są czyste i nie wiążą się jedynie z wyglądem fizycznym.

Różowe róże znaczenie


Róże różowe znaczenie

W przypadku, kiedy nie chcemy od razu wyrażać namiętnej miłości, ale jednocześnie nie chcemy zbyt łagodnie oznajmić naszych uczuć, z pomocą przychodzi nam różowa róża. Różowy kolor jest pośrednim kolorem pomiędzy czerwonym i białym, dlatego znaczenie różowych róż również mieści się pomiędzy. To wspaniała alternatywa dla pozostałych kolorów róż. Symbolika różowych róż to wdzięczność, szlachetność, uznanie oraz podziw.

Bukiet różowych róż, np. Drzwi do serca, idealnie nada się jako prezent na każdą okazję. Kolor różowy róży to bezpieczny wybór, który nie sugeruje od razu jednego konkretnego uczucia. W związku z czym można je podarować dziewczynie na pierwszej randce lub na rocznicę związku, ale także dobrze sprawdzą się w ramach podarunku dla przyjaciółki, mamy, babci lub siostry.

Żółte róże znaczenie


Żótłe róże znaczenie

W przeszłości róże żółte kojarzyły się niemalże wszystkim z jednym znaczeniem, a mianowicie zdradą. Jeśli kobieta dostała bukiet kwiatów w kolorze żółtym, to mogło to oznaczać przeprosiny za zdradę lub oskarżenie o niewierność. Negatywne podejście do żółtego koloru to już na szczęście przeszłość i stereotypy. Obecnie róże w kolorze żółtym nabierają nowego znaczenia i coraz częściej jest ono pozytywne. Przy wyborze kwiatów w kwiaciarni warto zatem pamiętać, że żółta róża niekoniecznie musi być symbolem zdrady.

Te piękne kwiaty to wspaniały wyraz przyjaźni, radości, szczęścia oraz gratulacji, dlatego idealnie sprawdzą się na prezent dla przyjaciółki, mamy, siostry lub koleżanki. Bukiet żółtych róż śmiało można wręczyć swojej szefowej, przełożonej lub współpracownicy, która akurat osiągnęła w pracy jakiś sukces.

Róże herbaciane znaczenie


Roże herbaciane znaczenie

Herbaciane róże
, inaczej pomarańczowe róże, to kolejna piękna barwa tych kwiatów. Łączy w sobie znaczenie dwóch wcześniej wspomnianych kolorów - czerwonego i żółtego. Róża pomarańczowa głównie kojarzy się z przyjaźnią, dlatego jej znaczenie jest bardziej pozytywne od róży żółtej. Bukiet herbacianych róż to wspaniały prezent dla krewnych, przyjaciół oraz kolegów, np. z pracy. W takich relacjach jest to kolor niezobowiązujący. Jednakże kobieta obdarowana przez mężczyznę pomarańczowymi różami może spodziewać się, że planuje on zrobić krok naprzód, by z przyjaźni przejść na relację bliższą miłości.

Róże herbaciane występują w różnych odmianach i każdy może rozumieć w inny sposób ten kolor. W kwiaciarniach dostępne są kwiaty o żywszych kolorach, jaśniejszych oraz będące połączeniem róży czerwonej z żółtą. Niezależnie jednak od tego, w jakim odcieniu podarujesz komuś bukiet róż herbacianych, pamiętaj o znaczeniu tego koloru kwiatów.

Znaczenie kolorów róż - podsumowanie


Wymienione powyżej kolory róż są najczęściej wybierane przez klientów. Czasami w kwiaciarniach dostępne są również róże niebieskie, fioletowe lub nawet róża czarna. Jednakże nie cieszą się one aż tak dużą popularnością. W tej kwestii jednak prym nadal wiedzie róża czerwona, która jest najpopularniejszym kolorem wśród róż.

Pamiętajcie też, że przedstawione przez nas znaczenie kolorów nie jest wiążące i jest to tylko umowna symbolika, więc nie ma obowiązku się do nich stosować. Najważniejsze, aby bukiet róż podobał się osobie obdarowanej i przyniósł jej radość. Być może ktoś uwielbia róże żółte, a nie przepada za czerwonymi. Przypadki są różne, dlatego jeśli nie jesteście pewni preferencji kolorystycznych, zawsze możecie pomieszczać kilka kolorów róż w bukiecie. Wówczas ich znaczenie się rozmywa, a wy możecie być pewni, że nie wywoła żadnych negatywnych emocji.

Na koniec pamiętajcie też, że oprócz odpowiedniego koloru róż, ważna jest też ilość kwiatów, z których będzie składać się bukiet. Na szczęście ten temat jest już prostszy od znaczenia kolorów róż.

Zobacz również:

Jak wręczać kwiaty?

Ta jedna jedyna... kwiaciarnia

Jak przygotować wianki z kwiatów?

Kwiatowy savoir-vivre. Ile kwiatów powinno znaleźć się w bukiecie?

Znaczenie kwiatów - symbolika i mowa kwiatów

Kwiaty jako inspiracja dla najwybitniejszych twórców malarstwa

Jadalne kwiaty sprawdź, które gatunki możesz zjeść

Ile kwiatów w bukiecie

Białe róże znaczenie kwiatów i jego symbolika

Ile kosztuje bukiet róż