Słodkie prezenty - Sprawdź

Kwiaty są popularnym sposobem na przekazanie konkretnych życzeń i intencji. Ten zwyczaj sięga podobno czasów prehistorycznych. Archeologowie od lat znajdują ślady pozostawione po kwiatach przy grobach zmarłych przodków, a w starożytnej Grecji i Rzymie często ozdabiano nimi miejsca święte. Rośliny te znajdujemy na hieroglifach egipskich i w chińskich zapiskach, a w czasach epoki wiktoriańskiej, mężczyźni i kobiety komunikowali się za pomocą ukrytych kwiatowych wiadomości, z których każda miała swój uniwersalny symbol. 

Symbolika róż jest ponadczasowa, a jeśli kiedykolwiek będziesz mieć wątpliwości, jakie kwiaty kupić na prezent, róże zawsze będą rozwiązaniem najkorzystniejszym ze wszystkich. Te kwiaty mają wiele zalet: są wyjątkowo piękne, a przy tym mają niesamowity kolor i delikatny zapach, długo zachwycają swoją świeżością oraz nadają się praktycznie na każdą okazję. Możesz je podarować zarówno swojej mamie, jak i dziewczynie. Wręcz je na urodziny lub imieniny, Dzień Kobiet albo Dzień Matki. Podobnie nadają się też na randkę oraz formalne święto - są wprost uniwersalne. Poprzez jedną tylko różę możesz przekazać całą gamę uczuć. Czerwona róża to znak miłości od pierwszego wejrzenia i namiętności, a żółta róża jest symbolem radości i szczęścia. Róża pomarańczowa oznacza entuzjazm i fascynację, a różowa róża - wyznanie czułości. Sprawdźmy zatem o czym mówi biała róża?

Białe róże jako symbol - znaczenie kwiatów w kulturze

Istnieje wiele historii o białych różach, które zachowały się we współczesnej kulturze. Wszystkie wierzenia, które rozwinęły się wokół tego nieskazitelnego kwiatu wywodzą się przede wszystkim z religii albo z dawnych legend. Biała róża rosła w ogrodach raju, w których mieszkali Adam i Ewa, dlatego symbolizuje wszechogarniającą, uduchowioną miłość oraz szczęście. W chrześcijaństwie biała róża jest znakiem Dziewicy Maryi, zwanej także Różą Mistyczną lub Duchowną, gdzie podkreśla się, że biała róża jest radosna i czysta. Natomiast w Grecji wierzono, że białe płatki kwiatów pojawiły się wraz z narodzinami Ateny, co skojarzone zostało z czystym, nieskazitelnym uczuciem i symbolem miłości i współczucia. Biegając, ukłuła się ona w stopę zahaczając o cierń tej pięknej rośliny i poplamiła kwiat krwią, a róże nagle stały się czerwone. W krajach wschodnich jasne odcienie kojarzą się ze stratą i żałobą, więc białe róże oznaczają szacunek i cześć dla zmarłych przodków. Również w popkulturze pojawia się te kwiaty. Popularne są takie piosenki jak „Bielyje rozy” albo „Rozkwitały pąki białych róż”. Co to jest za symbol i komu podarować taką różę?

Biała róża - co symbolizuje?

Rozmaite jest znaczenie kwiatów. Powszechnie uważa się, że róże w kolorze białym symbolizują niewinność, urok i czystość. Z tego powodu na wielu weselach te kwiaty są prawdziwymi gwiazdami ceremonii. Reprezentują także lojalność między panną młodą i panem młodym, a także nieskazitelną, szczerą, i wieczną miłość między dwojgiem ludzi. Inne dostępne znaczenie, jakie przypisuje się białym różom to też wieczność i pokój. Te kwiaty przekazują to, co jedna osoba myśli o drugiej oraz pełnię i satysfakcję, jaką czuje, będąc u boku tej osoby. Często daje się w prezencie białe róże chorym ludziom, ponieważ jest to sposób na powiedzenie im, że ich bardzo kochasz i że o nich myślisz. Ten kwiat ma wiele interpretacji: od popularnej symboliki miłości, przyjaźni, radości, szczęścia po skojarzenia duchowe i smutno-żałobne, a to czyni go idealnym podarunkiem prawie dla każdej bliskiej osoby. Niezależnie czy są to róże czerwone, niebieskie, białe czy pomarańczowe, znaczenie róży jest bardzo ważne w naszej kulturze.

Komu podarować białe róże?

Mężczyzna może podarować białe róże ukochanej, aby wyznać swoją szczerą miłość. Jeśli jesteś szaleńczo w kimś zakochany to jest to idealny prezent dla tej osoby, który ma w sobie też wiele piękna. Takie wyznanie niesie za sobą wielkie znaczenie i warto o tym pamiętać. W przeciwieństwie do czerwonych pąków, które symbolizują pożądanie, mlecznobiały kolor kwiatów oznacza uczucia, które pochodzą z głębi duszy. Podobnie dziewczyna może podarować chłopakowi takie kwiaty z wielu okazji, na przykład, aby okazać niewinne uczucie albo wyrazić bezgraniczne współczucie.

 Niewielu z nas wie, że białe róże mogą być też doskonałym prezentem na pogodzenie się z ważną dla nas osobą, ponieważ oznacza także przeprosiny i szacunek do osoby obdarowywanej. To także idealny prezent dla panny młodej, ponieważ symbolizuje czystość i miłość. Nowożeńcom daje się bukiet białych róż, aby życzyć im szczęśliwego, udanego życia małżeńskiego. Biała róża doskonale wygląda też jako ozdoba na ślubnej dekoracji albo jako bukiet. Daj kwieciste naręcze osobie, której chcesz okazać szacunek albo wybierz tę roślinę, jeśli chcesz uczcić pamięć zmarłej osoby. Jeżeli chciałbyś dodatkowo wzmocnić swoje przesłanie, kup duży bukiet składający się z wielu białych pąków róż. Dając wybranej osobie te piękne kwiaty z pewnością najlepiej zrobisz imponujące wrażenie i odniesiesz swój zamierzony cel, a dodatkowo podarujesz jej dużo miłości.

Komu nie wypada dawać białych róż?

Niemalże każda kobieta lubi kwiaty, a wszystkie dostępne są w dzisiejszych czasach w kwiaciarniach. Jednak pomimo piękna i uniwersalnego charakteru, jaki mają róże odradza się ich kupowania, jeśli chcemy nimi obdarować starszą osobę w kwiecie wieku. To dlatego, że róża biała to młodość, więc taka osoba może pomyśleć, że jesteś niepoważny. Nie zaleca się także dawania białych róż bez powodu - w końcu taki bukiet to najszczerszy prezent, który opowie o Twoim oddaniu i okaże miłość. We wszystkich innych sytuacjach mlecznobiałe płatki będą wyjątkowym atutem, dzięki którym wyrazisz to, co dla Ciebie najważniejsze w relacji z drugą osobą. Nie ma lepszego sposobu i okazji na wyrażenie swoich intencji niż skromny kwiat lub cały, wielki bukiet, który najbardziej warto dać w prezencie komuś ważnemu. Osoba ta z pewnością doceni Twoje wyjątkowe starania i weźmie do siebie Twój osobisty przekaz. Wybierz różę w odpowiednim kolorze, a może w ten sposób skradniesz serce tej jedynej kobiety?  Dzięki popularności tego gestu wielu osobom nieobca jest symbolika koloru poszczególnych kwiatów takich jak czerwona róża (oznaczają miłość), a jeśli chcesz okazać zupełnie inną paletę uczuć zawsze możemy wybrać spośród czerwonych, żółtych albo pomarańczowych róż. W końcu każdy kolor ma swoje inne, osobiste znaczenie! 

Zobacz również:

Ile kosztuje bukiet róż

Jak wręczać kwiaty?

Ta jedna jedyna... kwiaciarnia

Jak przygotować wianki z kwiatów?

Kwiatowy savoir-vivre. Ile kwiatów powinno znaleźć się w bukiecie?

Znaczenie kwiatów - symbolika i mowa kwiatów

Kwiaty jako inspiracja dla najwybitniejszych twórców malarstwa

Jadalne kwiaty sprawdź, które gatunki możesz zjeść

Jakie jest znaczenie kolorów róż

Ile kwiatów w bukiecie