Słodkie prezenty - Sprawdź

Tradycja wręczania kwiatów sięga setki lat wstecz. Według historyków przywędrowała do nas od rzymskich cesarzy, którzy lubowali się w kwiatach ogrodowych. Jednak dopiero w XIX wieku wręczanie bukietów nabrało wyjątkowego znaczenia. Od tego czasu kwiatami obdarowywano ukochane osoby, by wyrazić miłość i przywiązanie. Obecnie kwiaty dajemy przy wielu okazjach, a często nawet bez niej. To prosty, a zarazem skuteczny sposób, aby bez użycia słów powiedzieć: „Kocham cię”, „Dziękuję” lub „Powodzenia”. Wręczanie bukietu nieraz towarzyszy także przeprosinom lub składaniu kondolencji. Tak naprawdę każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której zechce podarować komuś kwiaty. Niezwykle ważne jest zatem, by wiedzieć jak robić to prawidłowo! Ale czy w ogóle można robić to źle? Jak najbardziej! Nie wszyscy są świadomi, że istnieje swoisty kwiatowy savoir vivre, czyli zbiór zasad obowiązujących podczas dawania kwiatów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze reguły, o których warto pamiętać.

Kwiaty cięte czy doniczkowe?

Z reguły najlepiej jest wręczać kwiaty cięte, a nie doniczkowe. Bukiet ciętych kwiatów jest bardziej elegancki i po prostu mniej problematyczny. Roślinka w doniczce wymaga pielęgnacji, a adresat prezentu może nie mieć ochoty lub czasu na to, by dbać o otrzymany kwiat. Ponadto, kwiaty doniczkowe stanowią swego rodzaju dekorację, a zazwyczaj nie mamy pewności, czy będzie ona pasować do wystroju wnętrza osoby obdarowywanej. Oczywiście nie oznacza to, że rośliny w doniczce nigdy nie należy wręczać. Ograniczmy się jednak do mniej oficjalnych sytuacji, kiedy wiemy, że nasz bliski ucieszy się z takiego podarunku i znajdzie na niego miejsce w swoim mieszkaniu. Przy pozostałych okazjach lepiej wręczyć bukiet ciętych kwiatów.

Najważniejsze zasady dotyczące wręczania kwiatów

Główna zasada obowiązująca podczas wręczania kwiatów mówi o tym, by zawsze dawać je łodygami do dołu. Wręczenie bukietu „do góry nogami” to prawdziwa wpadka, która niestety nadal się zdarza... Należy pamiętać także o tym, by przed wręczeniem kwiatów pozbyć się papieru ochronnego lub innego opakowania z kwiaciarni. Wyjątek stanowi ozdobna folia, która sama w sobie jest elementem bukietu - można ją pozostawić.

Przejdźmy do samego momentu wręczania kwiatów. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: zestresowany amant stoi przed drzwiami swojej ukochanej. Kiedy tylko w progu ukazuje się wybranka, wyskakuje jak przysłowiowy Filip z konopi i bez słowa wkłada jej do rąk bukiet. Co poszło nie tak? Po pierwsze, bohater naszej historii zapomniał o tym, że kwiatów nie wręcza się w progu. Miejscem na to nie jest też korytarz ani - o zgrozo - klatka schodowa w kamienicy czy bloku. Najpierw należy się przywitać, zdjąć okrycie wierzchnie i przejść do pokoju gościnnego. Wtedy spokojnie i z klasą można podarować bukiet. Zawsze robimy to prawą ręką, nawet w wypadku, gdy jesteśmy leworęczni.

Kto komu wręcza kwiaty? Najczęściej to mężczyzna przekazuje bukiet kobiecie. Jest tak również wtedy, gdy na przyjęcie przychodzi para. W takiej sytuacji wręczenie kwiatów gospodyni jest zadaniem pana. Pani może z kolei podarować osobny prezent, jeśli takowy został przygotowany. Kiedy jednak mężczyzna jest adresatem prezentu, bukiet powinien otrzymać od kobiety.

Czerwone, różowe, a może żółte? Czyli kilka słów o symbolice kwiatów

Wiemy już, jakich zasad należy przestrzegać podczas wręczania kwiatów. Problem może jednak pojawić się wcześniej, już na etapie ich wyboru. W kwiaciarniach dostępne są rozmaite gatunki kwiatów, a feeria barw i kompozycji zapachowych bukietów może przyprawiać o zawrót głowy. Sprawa jest prostsza, gdy znamy preferencje osoby, którą chcemy obdarować. Jeżeli wręczymy jej ulubiony gatunek kwiatów, na pewno poczuje się wyróżniona. Będzie to piękny dowód na to, że myśleliśmy o niej i włożyliśmy wysiłek w wybór odpowiedniego prezentu. Co jednak zrobić, gdy upodobania adresata kwiatów nie są nam znane? Warto dowiedzieć się co nieco o symbolice kwiatów. Choć obecnie traktowana jest ze sporym dystansem i mało kto traktuje tę sprawę rygorystycznie, może stanowić cenną pomoc podczas zakupu bukietu. Czerwień od zawsze była symbolem miłości, dlatego to właśnie czerwone kwiaty są najczęściej wybierane na prezent dla ukochanej osoby. Kwiaty w kolorze białym symbolizują czystość i niewinność, toteż świetnie sprawdzają się z okazji ślubu. Z kolei kwiaty różowe można uznać za alegorię przyjaźni i serdecznych uczuć.

Tradycyjny bukiet czy efektowna kompozycja kwiatowa?

Warto pamiętać, że obecnie możliwości wyboru jest wiele, a tradycyjny bukiet można zastąpić czymś bardziej oryginalnym. Świetnym prezentem mogą okazać się choćby kwiaty w pudełku lub wiklinowym koszu. Niewątpliwie zachwycą osobę obdarowaną i sprawią jej mnóstwo radości! Zawsze należy brać pod uwagę ostateczny wygląd bukietu lub kwiatowej kompozycji. Wręczając kwiaty żonie, dziewczynie, mamie, siostrze, przyjaciółce czy innej osobie, z którą łączą nas bliskie relacje, możemy pozwolić sobie na większą swobodę w doborze kolorów i dekoracji. Przy bardziej formalnych okazjach, na przykład gdy kwiatami chcemy obdarować szefa, lekarza czy profesora, lepiej kierować się zasadą skromności i umiaru. W takich sytuacjach bezpiecznym wyborem będzie tradycyjny bukiet bez nadmiaru ozdób i wstążeczek. Wyjątkową okolicznością do wręczania kwiatów jest pogrzeb. Niektórzy obdarowują bukietem bliskich zmarłego, a inni pozostawiają kwiaty na grobie. Z reguły wybierane są kwiaty w jasnych barwach. Można dołączyć do nich skromną, ozdobną szarfę lub bilecik z kondolencjami. Ogólny wygląd bukietu powinien odzwierciedlać powagę całej sytuacji.

Ilość kwiatów w bukiecie - czy ma jakieś znaczenie?

Być może zdążyliśmy już zauważyć, że bukiety w kwiaciarniach zazwyczaj złożone są z nieparzystej ilości kwiatów. Z czego to wynika? Głównie ze względów estetycznych. Nieparzysta ilość kwiatów po prostu prezentuje się lepiej niż parzysta. Zasada ta ma zastosowanie szczególnie wtedy, gdy chcemy wręczyć skromny bukiet. Lepiej dać trzy kwiaty niż dwa, pięć niż cztery i tak dalej. W dużych bukietach ilość kwiatów nie rzuca się w oczy, dlatego nie ma potrzeby przywiązywania do niej wagi. W pewnych okolicznościach celowo można podarować określoną liczbę kwiatów. Wyobraźmy sobie na przykład, że zostaliśmy zaproszeni na 50. rocznicę ślubu rodziców. Taka okazja wręcz prosi się o podarowanie bukietu złożonego z pięćdziesięciu kwiatów, na przykład anturiów symbolizujących szacunek i wdzięczność. Wspomnieć należy też o sytuacji, gdy mężczyzna pragnie wyrazić miłość swej ukochanej. Która dziewczyna nie będzie zachwycona, gdy otrzyma okrągłą setkę czerwonych róż?

Kiedy nie wypada dawać kwiatów?

Nie ulega wątpliwości, że kwiaty są uniwersalnym podarunkiem, który sprawdzi się przy wielu okazjach. Czy jednak są sytuacje, w których wręczenie bukietu nie jest dobrym pomysłem? Jak najbardziej! Kwiatów z reguły nie należy przynosić do szpitala - niezależnie od tego, czy odwiedzamy osobę poważnie chorą, czy też świeżo upieczoną mamę. Choć w niejednym filmie można zauważyć ogromny, kolorowy bukiet kwiatów stojący obok szpitalnego łóżka, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Mocna woń kwiatów może działać drażniąco na osobę obdarowaną, która dochodzi do siebie po operacji czy przebytej chorobie. Nie wiemy też, czy zapach kwiatów nie będzie przeszkadzał innym pacjentom. Poza tym po naszej wizycie obowiązek dbania o kwiaty - na przykład wymiany wody czy przycięcia końcówek - spadnie na pielęgniarki lub innych gości, co mogłoby wprawić w zakłopotanie ich właściciela.

Nietaktem byłoby wręczenie bukietu jednej osobie, gdy obdarowanych powinno być więcej. A jak ma zachować się mężczyzna, kiedy odwiedza swą wybrankę w domu rodzinnym, a obecna jest także jej mama lub siostra? W takiej sytuacji każda kobieta powinna otrzymać kwiaty. Ukochaną można obdarować czerwonymi różami, z kolei jej bliskie - różowymi bądź herbacianymi. Nie wypada wręczyć każdej kobiecie identycznego bukietu. Przyjęło się, że z okazji ślubu goście dają kwiaty nowożeńcom. Coraz częściej zdarza się jednak, że młodzi z góry zaznaczają, że nie chcą dostawać kwiatów. W takim wypadku należy uszanować ich decyzję i zrezygnować z bukietu.

Jakich kwiatów nie należy wręczać kobiecie, czyli jak uniknąć kwiatowej wpadki

Wspomnieliśmy już nieco o symbolice kwiatów. Trzeba jednak pamiętać, że za ich pomocą można wyrazić nie tylko przyjemne uczucia. Ostrożność należy zachować szczególnie w wypadku kwiatów w kolorze żółtym, ponieważ barwa ta kojarzona jest z zazdrością i zdradą. Jeżeli jednak wiemy, że osoba, którą pragniemy obdarować, lubi żółte kwiaty, przede wszystkim kierujmy się jej gustem. W takiej sytuacji warto krótko wyjaśnić, dlaczego zdecydowaliśmy się właśnie na takie kwiaty. W naszej kulturze nie wypada wręczać chryzantem ani kalii, które kojarzone są z pogrzebem i wyrażają smutek z powodu czyjejś śmierci. Podobnie sprawa wygląda z kwiatami w kolorze fioletowym - lepiej zostawić je na uroczystość pogrzebową.

Mężczyzna, który nie chce zawracać sobie głowy analizą „mowy kwiatów”, może zdecydować się na zakup kolorowego bukietu. Mieszając ze sobą różne barwy kwiatów, pozbawiamy je znaczenia, a bukiet staje się niezobowiązującym i uniwersalnym prezentem. Wyjątkiem są goździki. Przyjęło się, że bukiet skomponowany z różnobarwnych goździków jest znakiem odmowy. Wielu mężczyzn, chcąc podarować kobiecie kwiaty, automatycznie wybiera czerwone róże. Warto jednak pamiętać, że symbolizują one głęboką miłość i silne przywiązanie, a także namiętność. Są zatem idealnym prezentem dla żony czy dziewczyny, ale nie najlepszym pomysłem na upominek dla szefowej czy koleżanki z pracy. Ogromnym nietaktem byłaby chociażby sytuacja, w której mężczyzna odwiedza swego kolegę w domu, a jego żonie wręcza wielki bukiet czerwonych róż!

Poczta z kwiatami jako ratunek, gdy nie możemy wręczyć kwiatów osobiście

Zdarza się, że bardzo pragniemy obdarować kogoś kwiatami, ale dzieli nas spora odległość lub z innych względów nie mamy możliwości wręczenia bukietu osobiście. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi poczta z kwiatami. Kierując się podanymi wyżej zasadami wybieramy na stronie internetowej odpowiedni bukiet, a później zlecamy wysyłkę pod wskazany adres. Do prezentu warto dodać kartkę lub bilecik z życzeniami czy kilkoma miłymi słowami oraz podpisem. Należy pamiętać, że poczta kwiatowa doręczy kwiaty w konkretnym dniu i o konkretniej godzinie. Musimy mieć zatem pewność, że osoba, którą chcemy obdarować, przebywa wtedy w domu. Kiedy wysłanie kwiatów będzie dobrym pomysłem? Na przykład wtedy, gdy zostaliśmy zaproszeni na jakąś ważną uroczystość, lecz nie możemy w niej uczestniczyć. Wysłanie bukietu będzie wyrazem naszej wdzięczności za otrzymane zaproszenie. Coraz bardziej popularne staje się też wysyłanie kwiatów młodej parze na dzień przed ich ślubem. Z usług poczty kwiatowej może skorzystać także mężczyzna, który chce po raz pierwszy wyznać swej wybrance miłość, lecz brakuje mu śmiałości. Gdy do bukietu dołączy ręcznie wypisany bilecik, z pewnością sprawi przyjemność ukochanej i mile ją zaskoczy. Godzinę doręczenia kwiatów może dobrać w taki sposób, by niedługo później zjawić się osobiście i zabrać dziewczynę na randkę.

Pielęgnujmy tradycję wręczania kwiatów!

Przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad dotyczących wręczania kwiatów świadczy o dobrych manierach i pozwoli nam uniknąć towarzyskiego faux pas. Choć w wielu sytuacjach taki nietakt ujdzie nam na sucho, niektóre osoby mogą poczuć się urażone brakiem towarzyskiej ogłady. Lepiej więc dmuchać na zimne! Jeśli zastosujemy się do podanych wyżej zasad, sukces jest niemal gwarantowany! Zatem kontynuujmy wieloletnią tradycję wręczania kwiatów. Róbmy to nie tylko wtedy, gdy nadarza się okazja. Często niespodziewane prezenty bez wyraźnej okazji sprawiają jeszcze więcej radości. Pamiętajmy przy tym, że wręczanie kwiatów - podobnie jak każdego innego prezentu - powinno wypływać z naszych szczerych uczuć. Jeśli rzeczywiście tak będzie, osoba obdarowana z pewnością to doceni.

Zobacz również:

Ta jedna jedyna... kwiaciarnia

Jak przygotować wianki z kwiatów?

Kwiatowy savoir-vivre. Ile kwiatów powinno znaleźć się w bukiecie?

Znaczenie kwiatów - symbolika i mowa kwiatów

Kwiaty jako inspiracja dla najwybitniejszych twórców malarstwa

Jadalne kwiaty sprawdź, które gatunki możesz zjeść

Jakie jest znaczenie kolorów róż

Ile kwiatów w bukiecie

Białe róże znaczenie kwiatów i jego symbolika

Ile kosztuje bukiet róż