Jednym z najbardziej znanych dzieł holenderskiego malarza Vincenta Van Gogha jest obraz Słoneczniki. Był okres, kiedy jego reprodukcje zdobiły ściany wielu mieszkań w polskich domach. Motywy kwiatowe pojawiają się również w twórczości naszych rodzimych artystów. Przedstawiają je w różnych technikach oraz stylach - od naturalizmu aż po czystą abstrakcję. Ich dzieła są też inspiracją dla utalentowanych amatorów, którzy tworzą kopie, odzwierciedlają kwiaty z natury albo malują z wyobraźni.
Motywy kwiatowe w twórczości polskich malarzy
Wiejskie inspiracje
Stanisław Wyspiański również malował słoneczniki, wykorzystał też taki motyw w jednym ze swoich witraży. Ten mistrz pasteli malował kwiaty jako główny temat obrazów, lub umieszczał je w tle portretów. Artysta umiłował kwiaty polskich łąk, pól i ogrodów. Stworzył szkice składające się na swoisty zielnik, który stał się wzornikiem do projektów obrazów, witraży i polichromii. W swoich fryzach zdobiących kościoły, przedstawiał stylizowane kwiaty mlecza, kaczeńców, jabłoni, wiśni śliwy. Postać jego żony na obrazie Macierzyństwo okolona jest białymi kwiatami pelargonii, a jej kaftan jest haftowany w fuksje. Różowe pelargonie tworzą tło dla portretu dziewczynki w błękitnej sukience, a swoją siedmioletnią córeczkę przedstawił z wazonem pełnym kiści bzu. Jego dziełem jest też piękny portret Dziewczynka z fiołkami. Inny młodopolski artysta Leon Wyczółkowski, z wielkim upodobaniem malował kwiaty techniką akwarelową i pastelami. Są wśród nich kaczeńce, anemony, begonie, astry, piwonie. Ukazywał krzewy ogrodowe, cięte kwiaty w wazonach lub ukwieconą łąkę. Jego uczeń Alfons Karpiński doścignął kunsztem swojego mistrza. Malował martwą naturę i portrety z kwiatami, a także wazony pełne anemonów, maków, cynii. Pejzaż jesienny Stanisława Ignacego Witkiewicza zachwyca bogactwem form i kolorów górskiej flory. Do wiejskiego krajobrazu nawiązują także olejne obrazy Romana Bratkowskiego Maki w ogrodzie, Józefa Chełmońskiego Wiosna. Kaczeńce, czy Olgi Boznańskiej Kompozycja z nasturcjami. Ogrodowe malwy i maki uwiecznił na swoich płótnach Jan Stanisławski.
Róża - królowa kwiatów
Klasyczne piękno tego kwiatu było natchnieniem wielu artystów. Słynny portrecista Teodor Axentowicz zestawił wizerunki pięknych kobiet z bukietami żółtych róż. Artur Grottger sportretował dziewczynkę - Rozalię i do jej imienia nawiązał różami na jej sukience i w dłoni. Leona Wyczółkowskiego zachwyciło niepowtarzalne piękno białych róż. Stworzył wiele wspaniałych obrazów w różnych okresach swojej twórczej aktywności. Józef Mehoffer na swoim płótnie ukazał kobietę z czerwoną parasolką, w ogrodzie pełnym róż. Kazimierz Sichulski namalował rzadko spotykane błękitne róże w szklanym wazonie. Oryginalny styl malarski polegający na nakładaniu farby olejnej szpachelką wykorzystał Włodzimierz Terlikowski. Płatki malowanych przez niego róż nabrały przez to waloru przestrzennego. Na akwareli Stanisława Wyspiańskiego widnieją róże przedstawione z niezwykłą dokładnością i dbałością o każdy szczegół. Olej na płótnie W oranżerii Olgi Boznańskiej to klasyczny przykład porównania urody kobiety do piękna kwiatu. Ta malarka stworzyła też wiele obrazów przedstawiających martwą naturę z różami.
Kolorowe tulipany na obrazach mistrzów
Olgę Boznańską zachwycił również urok tych kwiatów. Namalowała tulipany umieszczone w szklanym kloszu. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Leopolda Gottlieba Kobiety i tulipan. Kwiat jest wyeksponowany w centrum kompozycji, podczas gdy postacie kobiet są mniej wyraźnie zarysowane, jakby miały tworzyć dla niego oprawę. Józef Pankiewicz namalował dwa obrazy olejne z tulipanami w roli głównej. Jeden radosny i kolorowy, drugi nieco ponury - na ciemnym tle rysują się mocno już przekwitłe różowe kielichy. Rodzi to skojarzenie z nieuchronnością przemijania. Za to jego akwarela Tulipany w wazonie, swoim jasnym tłem i pastelowymi kolorami wnosi powiew optymizmu. Najbardziej wyraziste są czerwone tulipany, namalował je Józef Czapski jako element kompozycji z owocami i w wazonie. Edward Dwurnik namalował czerwone tulipany na jaskrawym niebieskim tle i chabrowe na tle zielonym. Ułożone są w powtarzające się sekwencje, charakterystyczne dla tego twórcy kompozycji wieloelementowych. To nowatorskie podejście do sztuki malarskiej, polegające na tworzeniu różnorakich kompilacji. Prosta forma kielichów tego kwiatu zachęca też do tworzenia nawiązujących do niej obrazów abstrakcyjnych.
Malowanie kwiatów z natury
Nie tylko mistrzowie sztuki malarskiej mogą poszczycić się tworzeniem pięknych obrazów z kwiatowymi motywami. Każdy, kto ma wystarczająco dużo zapału i motywacji, jest w stanie nauczyć się operowania pędzlem, farbami olejnymi, akrylowymi, akwarelą, pastelami czy nawet zwykłymi kredkami. Najłatwiej jest odzwierciedlać już gotowe kompozycje kwiatowe wykonane w postaci bukietów, wiązanek, kwiatów ciętych ułożonych w wazonie lub roślin kwitnących w doniczkach. Przygotowane w internetowej kwiaciarni zestawy różnych gatunków są doskonałym wzorcem dla początkujących rysowników. Przede wszystkim można zaobserwować kształty, proporcje, załamanie światła i odcienie barw. W twórczości plastycznej najważniejsza jest zdolność do obserwacji obiektu i wychwycenia najistotniejszych elementów. W pięknie skomponowanym bukiecie wszystko to staje się oczywiste. Malując na przykład kosz z gerberami, lub flakon z różami, warto skupić się na kolorowych główkach kwiatów, a przybranie i sposób osadzenia będzie elementem drugorzędnym. Dla początkującego malarza najdogodniejsza jest technika akwarelowa. Można uzyskiwać różne odcienie poprzez łączenie farb o podstawowych kolorach. Przyglądając się bukietowi z kwiatów o różnych gatunkach, łatwo jest oddać nawet drobne niuanse kolorystyczne. Malowanie z natury to najlepsza szkoła uwrażliwiania na piękno przyrody i dostrzegania różnorodności jej okazów. Później można uruchomić swoją wyobraźnię i przetwarzać obraz w różnych stylizacjach.
Czy można nauczyć się malować?
W tym celu warto skorzystać z video poradnika emitowanego w Internecie na You Tube. Prowadzi go Adam Razik - artysta malarz i nauczyciel sztuk plastycznych. Pokazuje on w przystępny sposób, krok po kroku, jak wykonać dobry obraz na płótnie. Posługuje się farbami akrylowymi, które umieszcza na palecie. Proponuje zasadę - od ogółu do szczegółu. Dlatego należy zacząć od naszkicowania zarysu całej kompozycji, aby powierzchnia płótna była prawidłowo zapełniona. W jednym z odcinków, na przykładzie żółtych tulipanów, malarz ukazał jak nanosić na zarys główek kwiatu różne odcienie farby, aby za pomocą światłocienia uzyskać efekt bryły. Na oczach widza powstaje obraz, który staje się inspiracją do rozwijania własnej kreatywności. Warto się tym zająć, bo pasja do malarstwa może stać się z czasem ciekawym hobby i dobrym sposobem na twórcze spędzanie czasu.
Dlaczego właśnie kwiaty?
Nie bez powodu motywy kwiatowe pojawiają się w dziełach najwybitniejszych twórców malarstwa. Kwiaty to elementy natury, które wnoszą do życia ludzi wiele wartości. Towarzyszą na co dzień mieszkańcom wiejskich okolic. Są wszędzie - na łąkach, polach, w sadzie, ogrodzie, na rabatkach. Hodowcy kwiatów dostarczają je do miast, gdzie każdy może umieścić je w swoich wazonach. W kwiaciarni internetowej jest tak szeroki wybór, że da się zamówić online dowolny gatunek w każdej chwili. Jakie to będą gatunki - polne, ogrodowe, czy egzotyczne, zależy od preferencji i indywidualnego gustu. Wszechobecność kwiatów w życiu ludzi znalazła swoje odzwierciedlenie w sztuce malarskiej wszystkich epok. Tematyka ta pojawia się również w pracach malarskich aktualnie działających artystów plastyków. Inspiracja kwiatami nie przemija, bo dodają one życiu kolorytu, poprawiają nastrój, przez co regenerują się siły witalne. Dobrze jest mieć zawsze w domu bukiet świeżych kwiatów, lub chociaż maleńką hodowlę na parapecie. Walor ponadczasowy mają obrazy mistrzów pędzla, którzy utrwalają na płótnie kwiaty, których świeży wygląd nie poddaje się upływowi czasu.
Zobacz również:
Ta jedna jedyna... kwiaciarnia
Jak przygotować wianki z kwiatów?
Kwiatowy savoir-vivre. Ile kwiatów powinno znaleźć się w bukiecie?
Jadalne kwiaty sprawdź, które gatunki możesz zjeść
Jakie jest znaczenie kolorów róż