Słodkie prezenty - Sprawdź

Kwiaty sztuczne doskonale zastępują swoje naturalne odpowiedniki. Z wyglądu niczym nie ustępują prawdziwym roślinom, są szeroko dostępne i stwarzają nieograniczone możliwości tworzenia różnorodnych kompozycji. Nie bez powodu bukiety wykonane ze sztucznych kwiatów stanowią popularne dekoracje grobów. Ponadto, aby zrobić idealny bukiet lub stroik z kwiatów na grób, nie potrzeba specjalistycznych umiejętności, czy szczegółowej wiedzy z zakresu tworzenia kompozycji na grób.

Zalety sztucznych kwiatów

Do najważniejszych zalet, które czynią sztuczne stroiki tak popularnymi, jest wysoka dostępność każdego rodzaju kwiatów o każdej porze roku. Bez problemu więc zimą wykonamy bukiety z wiosennych kwiatów, takich jak żonkile, tulipany, irysy, czy krokusy. Niewątpliwie taka kompozycja będzie się ciekawie prezentowała w wazonie, nawet kiedy grób zostanie pokryty śniegiem. Warto zaznaczyć, że sztuczne kwiaty są tańsze od żywych, a przy tym wykonany z nich bukiet lub stroik może stanowić ozdobę przez bardzo długi czas. Wysoka odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że nie trzeba się martwić o to, aby często zmieniać dekoracje. Nie straszny im wiatr, mróz, wilgoć, czy silne promienie słoneczne - zachowują one swoją formę i piękny wygląd przez całe miesiące. Tak samo jak naturalne odpowiedniki, sztuczne kwiaty zapewniają ogromną różnorodność. Producenci często dokładają wszelkich starań, aby jak najdokładniej odtworzyć piękno natury. W tym celu używają wielu materiałów, nieraz do złudzenia przypominających wytwory przyrody. Oprócz trwałości, gwarantują dużą plastyczność i możliwość wyginania bez ryzyka spowodowania uszkodzeń. Dzięki temu można dowolnie modelować bukiety i stroiki, tworząc z nich wspaniałe kompozycje, doskonale prezentujące się w każdym wazonie. Warto zauważyć, że sztuczne kwiaty bywają bujniejsze, a ich kolory bardziej żywe, aniżeli te spotykane w naturze. Mankamentem jest, że nie wydzielają zapachu, ale za to nie trzeba ich podlewać i pielęgnować. Jest to szczególnie istotne dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na to, aby regularnie odwiedzać cmentarz i grób bliskiej osoby. Jedynym co należy zrobić, aby na dłużej zachować wygląd kwiatów, to wyjęcie ich z wazonu i umycie w wodzie wymieszanej ze zwykłym płynem do naczyń. Nawet kiedy kompozycja nam się znudzi - nie trzeba jej od razu wyrzucać. Dodając parę nowych kwiatów w odmiennym kolorze ożywimy stroik lub stworzymy w wazonie całkiem nowy bukiet. 

Wieńce i wiązanki z dostawą na pogrzeb w całej Polsce

Kwiaciarnia Laflora - Wieniec pogrzebowy – Tęsknota
Zawsze darmowa dostawa!
Wieniec pogrzebowy – Tęsknota
429,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaciarnia Laflora - Wieniec pogrzebowy – Ukojenie duszy
Zawsze darmowa dostawa!
Wieniec pogrzebowy – Ukojenie duszy
439,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaciarnia Laflora - Kompozycja na Wszystkich Świętych
Zawsze darmowa dostawa!
Kompozycja na Wszystkich Świętych
149,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaciarnia Laflora - Wieniec pogrzebowy – Mój anioł
Zawsze darmowa dostawa!
Wieniec pogrzebowy – Mój anioł
449,00 zł
Zobacz więcej

Zobacz więcej

Tworzenie kompozycji na grób z kwiatów sztucznych - podstawowe zasady

W praktyce każda osoba może zrobić bukiet lub stroik na cmentarz. Sztuczne kwiaty stwarzają wiele możliwości na tworzenie unikalnych kompozycji zdobiących grób. Co zachęca do tego, aby taki stroik zrobić samodzielnie? Jeżeli choć raz miałeś okazję kupować kwiaty na cmentarz (a zwłaszcza duży stroik na grób), z pewnością zwróciłeś uwagę na ich wysokie ceny. Jest to szczególnie dokuczliwe przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy to sprzedawcy zwyczajnie chcą zarobić. Ponadto może się zdarzyć, szczególnie przy zakupach na ostatnią chwilę, że trafisz na mały wybór kwiatów, a każdy bukiet lub stroik będzie według Ciebie wyglądał dokładnie tak samo, jak kompozycja obok. W czasie, gdy cały cmentarz jest starannie przystrojony, oczekujemy, iż grób bliskiej nam osoby również będzie pięknie wyglądał. To kolejny powód, dla którego warto kupić sztuczne kwiaty i stroik albo bukiet zrobić w domu.  

Jak zrobić bukiet i stroik z kwiatów na cmentarz?

Wbrew pozorom taka kompozycja na grób nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria i odpowiednią ilość sztucznych kwiatów. W prostych krokach wyjaśniamy co należy po kolei zrobić, aby powstała piękna kompozycja z kwiatów na cmentarz. Przed rozpoczęciem pracy warto się zaopatrzyć w takie akcesoria jak pistolet na gorący klej oraz solidne obcinaki, ponieważ nie wszystkie sztuczne łodygi łatwo przytniemy zwykłymi nożyczkami. Zazwyczaj w ich wnętrzu znajduje się drut pozwalający na dowolne formowanie, ale z drugiej strony – znacznie utrudniający cięcie kwiatów. Wszystko to przyda się nawet wtedy, gdy tylko od czasu do czasu przychodzi nam zrobić na grób bukiet albo stroik ze sztucznych kwiatów. 

Stroik

1. Stroik na grób wykonujemy zazwyczaj w donicy przypominającej kształtem misę. Najlepiej, aby taka donica nie miała od spodu dziurek. Jeśli je posiada - zaklejamy gorącym klejem lub zasłaniamy kawałkiem folii (może być kawałek zwykłej reklamówki).

2. Następnie przygotowujemy cement, który stanowi bazę trzymającą sztuczne kwiaty. Wlewamy go do donicy (dzięki zaklejonym otworom - nie wypłynie). Jego konsystencja powinna być na tyle gęsta, aby umieszczone w nim kwiaty nie zmieniały swojej pozycji. Nie wolno jednak przesadzić, gdyż zbyt gęsty cement zacznie zastygać jeszcze przed zakończeniem pracy. Wykonując tego typu dekoracje nie używa się betonu. Rzadko też stosuje się gips, ponieważ może się okazać, że po deszczu rozmoknie, wypłynie z donicy i ubrudzi grób. Nie wkłada się też samej gąbki gąbki florystycznej, chociaż to rozwiązanie mogłoby przyjść na myśl jako pierwsze. Zwyczajnie jest ona zbyt lekka, aby dobrze utrzymać położone na grób kwiaty.

3. Na wierzch cementu warto włożyć cienką warstwę zielonej gąbki florystycznej, którą tradycyjnie się używa układając żywe kwiaty, nie tylko na grób. Nie jest to konieczne, ale może ułatwić wbijanie łodyg sztucznych kwiatów i unieruchamianie ich w preferowanym miejscu. Ponadto taka gąbka zasłania szary cement, dzięki czemu w ogóle nie będzie rzucał się on w oczy.

4. Następnie na całym przygotowanym podłożu, łącznie z gąbką, wtykamy (w poziomie) małe sztuczne choinkowe gałązki, albo układamy sztuczną trawę. Zakrywamy w ten sposób całą powierzchnię doniczki. Jest to niezwykle ważne ze względów estetycznych – sprawi, że stroik będzie prezentował się profesjonalnie oraz – co ważne, naturalnie. Ich użycie wypełni luki i zapobiegnie np. sytuacji, kiedy to pod wpływem silnego wiatru łodyżki kwiatów i liści rozchylą się, ukazując mało estetyczne wypełnienie doniczki. 

5. Kolejny etap to układanie zielonych gałązek imitujących liście. Im więcej liści i zielonych gałązek tym lepiej. Dzięki nim całość będzie się prezentowała solidnie i bogato, a cała kompozycja stanie się „gęsta”. Pamiętajmy, aby łodygi dobrze zatopić w cemencie tak, aby wiatr nie miał prawa ich wyrwać. Nie żałujmy zieleni - jej odpowiednia ilość sprawi, że nie powstaną nieestetyczne dziury i prześwity. Później zaczynamy układać kwiaty. Jeśli istnieje obawa, iż główki naszych sztucznych kwiatów mogą odczepić się od łodygi, możemy to połączenie wzmocnić gorącym klejem. Jeżeli łodyżki są bardzo cienkie, należy je zakrzywić na końcu, tworząc haczyk. W ten sposób nie tylko dostosujemy ich długość, ale również sprawimy, że kwiaty nie wysuną się z cementu. 

6. Po zakończeniu pracy należy odstawić stroik na kilkanaście godzin, aż do czasu dokładnego zastygnięcia cementu. W tym czasie nie dokonujmy już żadnych poprawek, gdyż to może tylko zaszkodzić kompozycji. Nie należy się martwić, jeśli końcowy efekt nie do końca nas satysfakcjonuje. Kiedy wszystko wyschnie, można wyginać i formować łodyżki liści i kwiatów, nadając im nowy, pożądany kształt. 

Układając kwiaty na cmentarz trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jedną podstawową kwestię, a mianowicie a mianowicie, że stroik powinien najlepiej prezentować się nie z boków, lecz od góry. Grób zazwyczaj nie jest wysoki i sięga co najwyżej kolan. Patrzymy na niego z góry, więc ustawiony na płycie nagrobka musi dobrze wyglądać właśnie z takiej perspektywy. Miejmy to na uwadze dobierając kwiaty na grób.

Wykonany w ten sposób stroik niekoniecznie musi mieć tradycyjny, często spotykany na cmentarzach wygląd. Równie dobrze, przy odpowiednim doborze i ilości kwiatów, może przybrać formę dużego, gęstego bukietu.

Bukiet

Bukiet na grób możemy zrobić w formie wiązanki, którą po prostu umieścimy w wazonie. Drugą opcją jest zastosowanie uniwersalnego plastikowego wkładu przeznaczonego na kwiaty na grób i dopiero w takim wkładzie włożenie do wazonu. Jeżeli wkład jest za wysoki do danego wazonu, z powodzeniem można zakryć wystającą część za pomocą zwisających gałązek i liści. Jak to wykonać? Cała procedura jest podobna do tej ukazanej wyżej.

1. Najpierw do naczynia wlewamy cement, a na górę wkładamy nieco grubszą warstwę gąbki florystycznej. Następnie układamy gałązki iglaste, wypełniając wolną przestrzeń. Kolejnym krokiem znów są gałązki świerkowe, wypełniające wolną przestrzeń.

2. Aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, nie należy pomijać zielonych gałązek z listkami. Jeśli istnieje taka potrzeba, można łączyć kwiaty po dwie lub więcej główek, tworząc w ten sposób jeden duży i wyrazisty kwiat.

3. Zanim umiejscowimy kwiaty w naszej kompozycji na grób, należy ich łodyżki zgiąć przy końcach, aby uniemożliwić ich wysunięcie. Dla uzyskania naturalnego wyglądu kwiatów, można niektóre w niewidoczny sposób połączyć drucikiem z liśćmi, tak aby dawały wrażenie jednej całości. Po zakończeniu pracy kwiaty odstawiamy na czas stężenia cementu.

 

Zobacz również:

Wieńce i bukiety na pogrzeb. Najpiękniejsza forma pożegnania

Jaki bukiet na cmentarz do wazonu

Wiązanki pogrzebowe jak zrobić?

Dlaczego warto wysłać kwiaty na kondolencje?

Wiązanki pogrzebowe a kondolencyjne

Wieniec czy wiązanka pogrzebowa - co wybrać na pogrzeb?

Napisy na szarfach pogrzebowych

Jak składać i pisać kondolencje - przykłady i wzory kondolencji