Słodkie prezenty - Sprawdź

Kwiaty i wieńce pogrzebowe powinny być poważne i dostojne, nie silmy się więc w nich niepotrzebnie na oryginalność. Jednocześnie powinny to być szczególnie piękne kwiaty, stanowiące wyraz naszych uczuć i wspomnień oraz naszego szacunku do zmarłego. Kwiaty na pogrzeb dobieramy według pewnych reguł, unikając niektórych kolorów i gatunków. Wieńce, wiązanki i bukiety pogrzebowe zgodnie z zasadami savoir-vivre'u powinny być dostosowane do wieku i charakteru zmarłego, a także do charakteru naszej osobistej relacji ze zmarłym. Jeśli wiemy, jakie kwiaty i kolory lubił zmarły, wybieramy właśnie takie wiązanki i wieńce - w przeciwnym wypadku musimy kierować się zasadami ogólnymi.

Jaki gatunek kwiatów wybrać?

Jako kwiaty związane ze śmiercią kojarzą nam się przede wszystkim chryzantemy i kalie. Chryzantemy symbolizują smutek i żałobę, należą też do kwiatów ciętych najpowszechniej dostępnych późną jesienią. Nie zawsze są jednak najlepszym wyborem kwiatów na pogrzeb - wybieramy je raczej jako wyraz pamięci o zmarłym na dzień zaduszny i na Wszystkich Świętych. Lepiej niż wielkokwiatowe chryzantemy sprawdzą się spokrewnione z nimi złocienie i margerytki. Kalie są natomiast bardzo poważne i uroczyste, mogą wydać się zbyt szykowne lub zbyt smutne. Zazwyczaj lepiej sprawdzą się więc kompozycje z kwiatów mieszanych, lepiej też wybrać kwiaty jednobarwne.

Dobrym wyborem kwiatów na pogrzeb są lilie, zwłaszcza białe - symbol czystości i niewinności. Pamiętajmy jednak o ich oszałamiającym zapachu, który w niewielkim kościele może być przytłaczający. Lilie wybieramy przy tym raczej na pogrzeby kobiet i młodych osób. Jeśli zależy nam na szczególnej trwałości kwiatów, wybrać warto goździki. To kwiaty, które wydają się bardzo subtelne i delikatne, utrzymują się jednak najdłużej ze wszystkich popularnych kwiatów ciętych. Odporne na warunki atmosferyczne są też wrzosy, które wybieramy zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na skromniejszym wieńcu. Wśród kwiatów dostępnych w ciemniejszych barwach, np. fioletach i błękitach, dobrym pomysłem będą piwonie i hortensje - to duże, poważne i eleganckie kwiaty. Jeśli decydujemy się na róże, warto wybrać zestaw róż w wielu kolorach, jako całość utrzymany jednak w spokojnej tonacji. Eleganckim kwiatem, który dobrze nadaje się do bukietów i wiązanek pogrzebowych jest też anturium. Do spokojnych, wyważonych kwiatów, które również stosuje się często w wiązankach i bukietach, należą też astry. Na pogrzebach starszych mężczyzn najczęściej wybiera się utrzymane w ciepłych kolorach gerbery, które uważane są za "męskie" kwiaty.

Jeśli pogrzeb odbywa się w chłodnej porze roku, unikajmy kwiatów delikatnych, takich jak frezje. Zimą kwiaty takie bardzo szybko zmarnieją, już w czasie pogrzebu mogą nie wyglądać efektownie. Nie sprawdzają się też kwiaty kojarzone z radością - należą do nich np. tulipany. Zdarzają się jednak również ciemnoczerwone tulipany, o odcieniach brązu, a nawet czerni, które mogą być eleganckim bukietem pogrzebowym. Nawet jesienią i zimą żywe kwiaty będą zawsze bardziej eleganckie niż trwałe, ale pozbawione wdzięku kwiaty sztuczne. Poliestrowe kwiaty mogą być piękne i z dużym powodzeniem imitować prawdziwe, wieńców ze sztucznych kwiatów nie wybieramy jednak na pogrzeb - unikamy ich ze względu na szacunek dla zmarłego i tradycję. Sztuczne kwiaty warto nabyć raczej na okazje takie jak Wszystkich Świętych czy rocznica urodzin zmarłego.

Wybór koloru kwiatów na pogrzeb

Wybór koloru kwiatów na pogrzeb jest jeszcze ważniejszy, niż dobór gatunków kwiatów. To właśnie kolory najsilniej wyrażają nasze emocje i wspomnienia. Jednocześnie przez zły wybór koloru kwiatów pogrzebowych łatwo popełnić gafę. Ogólna zasada mówi, że im starsza była zmarła osoba, tym ciemniejszy i bardziej wyraźny odcień kwiatów powinniśmy wybrać.

W kwiatach pogrzebowych unikamy żywych, jaskrawych kolorów, które mogą wydać się zbyt energiczne. Lepiej sprawdzają się stonowane jasne barwy oraz ciemne kolory. Jeśli boimy się popełnienia gafy, wybierzmy kwiaty mieszane w różnych, ale przy tym spokojnych barwach. Uważajmy z czystymi bielami, takimi jak duże bukiety białych kalii - są one szczególnie piękne, mogą się jednak nadmiernie wyróżniać. Duże białe kwiaty wybieramy więc raczej wtedy, kiedy ze zmarłym wiązała nas silna więź emocjonalna lub przynajmniej jeśli był on nam dobrze znany. Są one wyrazem głębokiego smutku. Kwiaty czerwone są natomiast symbolem miłości, wybierają je więc głównie bliscy zmarłego. Dotyczy to szczególnie czerwonych róż, których nie wypada stosować jako jednorodnych pogrzebowych bukietów - czerwone róże mogą jednak być składnikiem wielobarwnych kompozycji kwiatowych na pogrzeb, w których pięknie komponują się z czarnymi szarfami.

Barwy jasne i pastelowe wybieramy raczej dla kwiatów na pogrzeby kobiet i dzieci.  Wyraźniejsze, silniej kontrastujące ze sobą odcienie kwiatów wybiera się zazwyczaj na pogrzeby mężczyzn. Najczęściej są to kwiaty ciemnożółte i brązowawo-czerwone, zwłaszcza na pogrzebach mężczyzn w podeszłym wieku. Unikamy wtedy raczej pastelowych barw, zwłaszcza koloru różowego. Na pogrzeb mężczyzny wybrać można także niebieskie lub białe kwiaty.

Formy kwiatów pogrzebowych

Podstawową formą kwiatów pogrzebowych są wieńce, wykonane najczęściej z gałęzi roślin iglastych, w które wplatane są kwiaty i szarfy z odpowiednio dobranym tekstem kondolencji. Wybierając wieniec, zwracamy uwagę na solidność jego konstrukcji i łatwość umieszczenia go tak w pozycji poziomej, jak i pionowej. Dobrze wykonany wieniec pogrzebowy gwarantuje odporność na działanie warunków atmosferycznych, umieszczone w nim kwiaty utrzymują się dłużej i nie są rozwiewane przez wiatr. Wieńce wybierają szczególnie często współpracownicy oraz najbliższa rodzina zmarłego, wśród przyjaciół i znajomych bardziej popularne są bukiety. Wieńce są bogato dekorowane i składają się z dużej ilości kwiatów, często wydają się też zbyt "oficjalne" - na zakup okazałego wieńca pogrzebowego rzadko decydują się więc pojedyncze osoby.

Zbliżone do wieńców są wiązanki pogrzebowe. Przybierają one najczęściej formę okręgu, wykonuje się je na florecie, a rozmiary wahają się od 40 do 80 centymetrów. Składają się one ze starannie ułożonych kwiatów na podkładzie z gałęzi iglastych lub z liści. Podobnie jak na wieńcach, umieszcza się na nich dopasowane wizualnie wstęgi z napisami. Wiązanki wybierają najczęściej dalsi krewni i znajomi zmarłego.

Skromniejsze objętościowo od wieńców i wiązanek są bukiety. Są to najczęściej wybierane formy dekoracji nagrobka, które wręczamy indywidualnie. Na wyrażające osobiste emocje bukiety warto zdecydować się nawet wtedy, gdy zakupiliśmy wspólny wieniec od współpracowników lub znajomych zmarłego. Ze względu na fakt, że bukiety są wyrazem osobistej więzi ze zmarłym, a przy tym są delikatniejsze i mniej oficjalne, niż wiązanki i wieńce, na bukiety decyduje się też często bliska rodzina zmarłego. Pojedynczy kwiat jest symbolem bardzo bliskiej więzi uczuciowej ze zmarłym, z reguły nie przynosimy więc na pogrzeb pojedynczych kwiatów i niewielkich bukiecików.

Kwiatową dekorację trumny zamawia najbliższa rodzina zmarłego. Szczególnie często wybiera się eleganckie i subtelne białe kwiaty, zwłaszcza białe róże, mieczyki i lilie. Wiązanka kwiatów na trumnę jest eksponowana, musi więc być przygotowana szczególnie starannie.

Zdarzają się też specjalne kompozycje kwiatowe na pogrzeby, o dekoracyjnych formach. Najczęściej są to serca i anioły - decydując się na fantazyjne wiązanki kwiatowe, musimy mieć pewność, że są one utrzymane w dobrym guście. Kwiaty takie wybieramy zwłaszcza na pogrzeby dzieci.

Pamiętajmy też, że wieńce i wiązanki powinniśmy zamówić w kwiaciarni możliwie wcześnie. Pozwoli to na przygotowanie na czas napisów na szarfach. Pamiętać musimy także o etykiecie w czasie pogrzebu. Dużym nietaktem jest ofiarowanie przeznaczonych dla zmarłego kwiatów jego rodzinie, a także wręczanie im wieńców. Kwiaty umieszczamy na nagrobku samodzielnie, w sposób nieśpieszny i poważny, już po zakończeniu ceremonii pogrzebowej odprawianej na cmentarzu. Niekiedy powierza się też układanie kwiatów pracownikom domu pogrzebowego.

Zobacz również:

Jaki bukiet na cmentarz do wazonu

Jak zrobić bukiet ze sztucznych kwiatów na cmentarz do wazonu?

Wiązanki pogrzebowe jak zrobić?

Dlaczego warto wysłać kwiaty na kondolencje?

Wiązanki pogrzebowe a kondolencyjne

Wieniec czy wiązanka pogrzebowa - co wybrać na pogrzeb?

Napisy na szarfach pogrzebowych

Jak składać i pisać kondolencje - przykłady i wzory kondolencji