Słodkie prezenty - Sprawdź

Wiązanka pogrzebowa ma na celu uhonorowanie zmarłej osoby. Jak wiadomo, kwiaty są najlepszym sposobem, by pożegnać się kimś bliskim, bądź z kimś, kogo było nam dane poznać. Każda kwiaciarnia posiada w swojej ofercie wiązanki funeralne, jednak osoby zainteresowane florystyką, rękodziełem, bądź po prostu lubujące się w kwiatach mogą wykonać wiązankę samodzielnie. Co ciekawe, takie kompozycje mogą pięknie ozdabiać grób również 1 listopada, kiedy to możemy po raz kolejny wyrazić swoją pamięć o bliskich.

Wiązanki pogrzebowe - jak zrobić?

Chcąc zrobić wiązankę, warto zastanowić się nad jej finalnym efektem. Nadrzędną funkcję pełnią oczywiście kwiaty, stąd można ustalić jaka roślina będzie grała pierwsze skrzypce oraz jaki będzie kolor przewodni wiązanki. W tym celu, możemy sprawdzić jakie kwiaty w danym okresie posiada najbliżej położona kwiaciarnia. Kolejną rzeczą jest kwestia podstawy, a więc tego, czy kompozycję wykonamy na florecie, czy też na igliwiu. Zwieńczeniem pracy jest dodanie szarfy, na której powinny znaleźć się treści pożegnalne.

Wiązanka na grób - floret czy żywy podkład?

Oczywiście, decydując się na wiązankę na florecie również potrzebujemy podkładu, jednak w tym przypadku stelażem kompozycji z kwiatów jest gąbka florystyczna z uchwytem. Wiązanki na florecie charakteryzują się wyższą wytrzymałością kwiatów. Woda znajdująca się w gąbce odżywia kwiaty jeszcze przez jakiś czas po uroczystości pogrzebowej. Należy jednak pamiętać, że taka wiązanka, ze względu na obecność wody w gąbce jest cięższa. Z kolei do przygotowania wiązanki, której stelażem będą gałązki drzew iglastych, nie musimy zaopatrywać się dodatkowe akcesoria, jednak świeżość kwiatów będzie o wiele krótsza. Inną kwestią, którą możemy wskazać jako różnicę pomiędzy jednym rodzajem wiązanki a drugim jest oczywiście sposób pracy. Wiązanka na igliwiu wymaga nieco wprawy i zręczności podczas dokładania kolejnych kwiatów.

Jak zrobić wiązankę na florecie krok po kroku?

Wiązanki pogrzebowe na florecie są bardzo popularne ze względu na wygodny uchwyt, co jest przydatne podczas pogrzebu. Kompozycje na bazie floretu mogą być też przydatne na 1 listopada, ponieważ chcąc wykorzystać kwiaty żywe, możemy mieć pewność, że będą one dekorować grób przez dłuższy czas. Aby zrobić taką wiązankę należy przygotować floret, wiadro z wodą, kilka rodzajów kwiatów, igliwie, ostry nożyk oraz szarfę.

1. Floret należy nasączyć umieszczając go we wiadrze z wodą, pozwalając gąbce, aby wchłonęła potrzebną ilość wody.

2. Nożykiem należy w miarę pracy przycinać końcówki igliwia i kwiatów, gdyż zapewni to dłuższą świeżość roślin i ułatwi wbijanie ich w gąbkę.

3. Wykorzystując igliwie należy nadać kompozycji kształt, wbijając poszczególne gałązki wokół floretu, mniej więcej na kształt łezki. Na tym etapie pracujemy wyłącznie w poziomie kompozycji.

4. Z pośród wybranych kwiatów należy wybrać ten rodzaj, który będzie motywem przewodnim kompozycji.

5. Kolejnym krokiem jest ustanowienie wysokości wiązanki. Aby to zrobić, należy wbić pierwszy kwiat, który będzie tą wysokość odzwierciedlał. W miarę pracy, wysokość będzie się zmniejszała do węższej części kompozycji.

6. Na kolejnym etapie pracy należy wbijać w gąbkę resztę kwiatów dominujących, a następnie przejść do roślin, których chcemy wykorzystać mniej.

7. Po tej czynności, z pewnością kompozycje będą dość rzadkie, dlatego wolne miejsca należy wypełnić zieloną roślinnością, bądź pozostałościami z podkładu.

8. Na samym końcu pracy należy umieścić szarfę wieszając ją na solidnej gałązce.

Jak zrobić wiązankę na igliwiu krok po kroku?

Wiązanki pogrzebowe na igliwiu, a ściślej praca nad nimi prezentuje się nieco inaczej. Przydatna jest tutaj podstawowa wiedza dotycząca komponowania bukietów. Takie kompozycje są jednak bardzo dobrym rozwiązaniem, nie tylko na uroczystość pogrzebu, ale również mogą ozdabiać grób bez okazji, ze względu na to, że nie wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów florystycznych. Do ich przygotowania potrzebne są kwiaty, gałązki iglaków, dodatki w postaci zielonej roślinności, nożyk, bądź sekator oraz szarfa, czy też ewentualnie wstążka.

1. Aby zrobić wiązankę na igliwiu należy odpowiednio przygotować materiały roślinne. Najlepiej, aby wszystkie kwiaty miały podobną długość, dlatego ich przycinaniem należy zająć się dopiero po zakończeniu pracy.

2. Gałązki należy lekko oczyścić z dołu - będą one uchwytem wiązanki. Należy je ułożyć w taki sposób, aby całość przypominała łezkę. Przygotowane gałązki będą stelażem całości.

3. Kolejnym etapem jest dokładanie innych roślin. Należy jednak pamiętać, aby wykorzystywać tutaj wszystkie przygotowane wcześniej kwiaty, ponieważ po zakończeniu pracy, dołożenie czegokolwiek będzie bardzo trudne.

4. Kwiaty należy kłaść od jednej strony do drugiej, przesuwając się w dół. Przypomina to nieco tworzenie poziomów.

5. Wykorzystując różne rodzaje kwiatów należy je umieszczać we wiązance równomiernie, aby całość kompozycji na grób była spójna i stonowana.

6. Po zakończeniu pracy należy przyciąć końcówki łodyg kwiatów na jedną długość i związać je mocnym, nieelastycznym sznurkiem. Aby wiązanka była stabilna, warto zaczepiać sznurek o poszczególne łodyżki.

7. Miejsce wiązania można zamaskować wstążką, którą dla wzmocnienia można przytwierdzić do wiązanki szpilką.

8. Po zakończeniu pracy należy umieścić na wiązance szarfę.

Kompozycje pogrzebowe - szarfa

Szarfy pogrzebowe są wyrazem ostatniego pożegnania oraz naszej relacji ze zmarłą osobą za jej życia. Z tego powodu, na szarfach często wpisuje się kim była dla nas, bądź kim my jesteśmy dla tej osoby. Aby zadbać o oryginalność przekazu, który chcemy umieścić na szarfie, warto poświęcić chwilę na skomponowanie treści. W dobie Internetu, znaleźć można wiele inspiracji dotyczących tego, co napisać na szarfie pogrzebowej. Dzięki jej wykorzystaniu, grób będzie przystrojony nie tylko w piękne kwiaty, ale również intencje bliskich.

Szarfy pogrzebowe - ręcznie pisane czy drukowane?

Szarfy drukowane charakteryzują się wysoką estetyką i trwałością. W chwili obecnej, możliwe jest zamówienie szarfy z własnym napisem, dlatego treść nie stanowi tutaj żadnego problemu. Z kolei szarfy wypisywane ręcznie również bardzo dobrze się prezentują, oczywiście biorąc pod uwagę zdolności osoby piszącej. Należy jednak pamiętać, że istnieje ryzyko popełnienia tak zwanej literówki, bądź osunięcia się dłoni podczas pisania. Dodatkowo, choć nie powinno się to zdarzyć, napis ręczny może nie być tak trwały jak wydrukowany.

Kompozycje funeralne - jakie kwiaty wybrać?

Kwestią, nad którą wiele osób się zastanawia jest kolorystyka roślinności wykorzystanej do kompozycji funeralnych. W tym przypadku można kierować się kilkoma podpowiedziami. Jedną z nich jest na przykład dobieranie koloru kwiatów w zależności od tego, czy jest to pogrzeb kobiety, czy mężczyzny. Kwiaty mogą też odzwierciedlać relację, dlatego warto znać symbolikę poszczególnych kolorów i roślin. Należy jednak pamiętać, że ze względu na powagę uroczystości, kwiaty na pogrzeb powinny być stonowane. Nie mając koncepcji dotyczącej tego, jakie kwiaty wybrać, można zainspirować się kolorystyką pory roku. Jeśli pogrzeb odbywa się jesienią, można sięgnąć po kwiaty kremowe, delikatnie żółte, czy pomarańczowe. Zima inspiruje do wykorzystania bieli, delikatnego różu oraz błękitu. Wiosna i lato to czas, w którym pojawia się więcej opcji kolorystycznych, jednak w dalszym ciągu należy pamiętać, by efekt końcowy kompozycji był stonowany.

 

Zobacz również:

Wieńce i bukiety na pogrzeb. Najpiękniejsza forma pożegnania

Jaki bukiet na cmentarz do wazonu

Jak zrobić bukiet ze sztucznych kwiatów na cmentarz do wazonu?

Dlaczego warto wysłać kwiaty na kondolencje?

Wiązanki pogrzebowe a kondolencyjne

Wieniec czy wiązanka pogrzebowa - co wybrać na pogrzeb?

Napisy na szarfach pogrzebowych

Jak składać i pisać kondolencje - przykłady i wzory kondolencji