Słodkie prezenty - Sprawdź

Pogrzeb to zdecydowanie jedna z najsmutniejszych uroczystości. To ostatnie chwile, podczas których możemy pożegnać się z osobą zmarłą i oddać jej szacunek oraz wyrazić swoje przywiązanie. Najstosowniejszą praktyką, aby tego dokonać jest złożenie wiązanki florystycznej, odpowiednio przygotowanej na pogrzeb. Pytanie tylko jakie kwiaty na pogrzeb wybrać, aby pasowały do rangi wydarzenia?

Najważniejszą decyzją nie jest jednak gatunek kwiatów, które złożymy na pogrzebie, a forma kompozycji. Wybór jest bowiem pomiędzy wiązanką pogrzebową, kondolencyjną oraz wieńcem pogrzebowym. Wieńce pogrzebowe z reguły zamawiane są przez najbliższą rodzinę zmarłego. Mają okrągły kształt, wykonane są na naturalnym igliwiu i mają duży rozmiar. Do wykonania wieńca pogrzebowego używa się trwałych kwiatów, takich jak róże, goździki, lilie, które długo zachowują ładny wygląd. Bardzo często spotykane są sytuacje, kiedy osoba zmarła nie jest naszą rodziną, tylko przykładowo dalszą rodziną lub krewnym współpracownika. Wówczas najlepiej zdecydować się na zamówienie wiązanki pogrzebowej, która jest mniejsza od wieńca i wykonana na florecie, dzięki czemu kwiaty mają dostęp do wody.

Nie zawsze jednak trzeba od razu składać osobiście wiązankę podczas ceremonii pogrzebowej; niektórzy decydują się na wysłanie wiązanki kondolencyjnej z dołączonymi słowami wyrazów współczucia. Co zatem różni wiązankę pogrzebową od kondolencyjnej? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


Kwiaty na pogrzeb

Wiązanka pogrzebowa a kondolencyjna – różnice


Istnieje spora różnica pomiędzy wiązankami pogrzebowymi a kondolencyjnymi. Przede wszystkim w tym, że wiązanki pogrzebowe składa się na ceremonii pogrzebowej, by wyrazić szacunek oraz przywiązanie do osoby zmarłej. Można to zrobić osobiście lub zamówić doręczenie kwiatów przez kuriera w naszej kwiaciarni LaFlora, w sytuacji, kiedy nie damy rady zjawić się osobiście na ostatnim pożegnaniu. Wówczas wiązanka pogrzebowa zostanie doręczona bezpośrednio przed ceremonią pogrzebową do kaplicy, kościoła lub do domu rodziny w dzień pogrzebu. Ważne, by na szarfie dołączonej do wiązanki pogrzebowej umieścić swoje imię, nazwisko lub nazwę firmy; z pewnością nie umieszczaj na niej nazwiska rodziny osoby zmarłej. Odpowiednio podpisana wiązanka pogrzebowa pomoże rodzinie dowiedzieć się, komu ma podziękować za obecność na pogrzebie.

Celem wiązanki kondolencyjnej jest przekazanie rodzinie najszczerszych wyrazów współczucia oraz jak sama nazwa mówi, złożenie kondolencji. Wiązanka kondolencyjna adresowana jest do rodziny osoby zmarłej, czego nie robi się z wiązanką pogrzebową. Kwiaty kondolencyjne można wręczyć osobiście podczas składania wizyty lub przesłać za pośrednictwem kwiaciarni LaFlora do domu rodziny. Dobrą praktyką jest dołączenie do kwiatów karty kondolencyjnej, na której umieszcza się słowa wyrażające współczucie. Wiązanka kondolencyjna w odróżnieniu od wiązanki pogrzebowej, wykonana jest w formie bukietu, dzięki czemu można włożyć ją do wazonu. Wiązanki pogrzebowe z róż, goździków, gerber lub margerytek są bardzo często zamawiane, jednakże do wykonania kompozycji pogrzebowej można użyć także innych kwiatów, na przykład ulubionego gatunku osoby zmarłej.

Wiązanki pogrzebowe - jak napisać kondolencje?


Przed napisaniem kondolencji, warto zastanowić się, jakimi słowami chcemy przekazać wyrazy pocieszenia oraz współczucia. Pisanie kondolencji może bywać trudne, głównie przez emocje towarzyszące w związku ze śmiercią osoby. Bardzo często oprócz przekazania kondolencji, chcemy również wyrazić własne uczucia w stosunku do rodziny zmarłego. Podczas tworzenia karty z kondolencjami warto zachować najwyższy poziom ostrożności i uważnie dobierać słowa.

Pamiętaj, aby nie rozpisywać się i nie tworzyć niepotrzebnych esejów. Rodzina zmarłego pogrążona jest w żałobie i niekoniecznie będzie miała ochotę skupiać się na rozległych treściach. Krótko i zwięźle wyraź, to co chcesz przekazać.

Unikaj również wyrażeń w stylu „rozumiem, co czujecie”, „teraz na pewno jest szczęśliwy”, gdyż nie zawsze są one mile widziane. Nawet jeśli sam straciłeś już bliską osobę, nie próbuj porównywać się ze stratą rodziny zmarłego, gdyż każdy przechodzi żałobę w inny sposób. Kondolencje to nie miejsce na żarty, więc ich także lepiej unikać podczas pisania karty kondolencyjnej. Kiedy nie znasz rodziny zmarłego, najlepiej skupić się tylko na osobie zmarłej – opisz ją w miłych słowach, a z pewnością rodzina ucieszy się, że tak pozytywnie zapamiętasz ich bliskiego.

I co najważniejsze, nie zapomnij się podpisać, aby rodzina zmarłego wiedziała, od kogo pochodzi wiązanka kondolencyjna.


Kwiaty na pogrzeb kondolencje

Wyrazy współczucia - jakich zwrotów używać w kondolencjach?


Wiele osób przed napisaniem kondolencji, zastanawia się, jakich słów użyć, by nie urazić nimi rodziny zmarłego, a przekazać wyrazy współczucia. Poniżej znajdziesz kilka zwrotów, które możesz spokojnie użyć, jeśli nie wiesz, co napisać w karcie kondolencyjnej. Niektóre z nich nadają się także jako napis na szarfie pogrzebowej.


Dodatkowo, oprócz powyższych zwrotów, w karcie kondolencyjnej możesz także użyć fraz typu:


W sytuacji, kiedy nie jesteś pewien, jakimi słowami masz wyrazić żal i współczucie, warto wtedy przemyśleć, czy nie umieścić w karcie kondolencyjnej cytatu oddającego powagę sytuacji lub wyrażający Twoje lub rodziny zmarłego uczucia. Natomiast jeśli zastanawiasz się, jakie napisy na szarfach pogrzebowych powinno się umieszczać, odpowiedź znajdziesz w naszym innym wpisie, w którym szerzej opisujemy ten temat.

Kwiaty na pogrzeb online


Jeśli nie możesz być obecny na pogrzebie, ale pragniesz złożyć wyrazy współczucia rodzinie zmarłego, na stronie kwiaciarni LaFlora znajdziesz wiele gotowych wiązanek oraz wieńców pogrzebowych. Jeśli nie wiesz, jakie kwiaty na pogrzeb powinieneś złożyć, pomożemy Ci w wyborze. Najczęściej wiązanki oraz wieńce pogrzebowe wykonuje się z białych kwiatów, takich jak róże, lilie czy goździki. Możesz jednak kupić kompozycje w kolorze czerwonym, różowym lub pomarańczowym, aby wyrazić współczucie rodzinie pogrążonej w żałobie. Wieńce i wiązanki pogrzebowe doręczamy bezpośrednio na ceremonię pogrzebową do kaplicy, kościoła lub do domu rodziny zmarłego w dzień pogrzebu, więc wystarczy, że zamówisz wybraną przez Ciebie kompozycję pogrzebową, a my złożymy ją pod trumną lub urną w Twoim imieniu lub przekażemy rodzinie.

Zobacz również:

Wieniec czy wiązanka pogrzebowa - co wybrać na pogrzeb?

Napisy na szarfach pogrzebowych

Jak składać i pisać kondolencje - przykłady i wzory kondolencji

Wieńce i bukiety na pogrzeb. Najpiękniejsza forma pożegnania

Bukiety na cmentarz

Jak zrobić bukiet ze sztucznych kwiatów na cmentarz do wazonu?

Wiązanki pogrzebowe jak zrobić?

Dlaczego warto wysłać kwiaty na kondolencje?