Słodkie prezenty - Sprawdź

Żadna ceremonia pogrzebowa nie może obejść się bez kwiatów. Żadna wizyta na cmentarzu czy to ze względu na rocznicę śmierci lub urodzin nie obejdzie się bez choćby skromnej wiązanki. Nie wspominając już o Bożym Narodzeniu, Wielkanocy czy Święcie Zmarłych. Kwiaty wprost kojarzą się z wizytą na cmentarzu. Są symbolem pożegnania i szacunku. To wyraz naszej  pamięci i uczuć, jakimi darzyliśmy i darzymy zmarłego.  

Powodów, dla których kupujemy bukiety na cmentarz, jest kilka. Rodzaj bukietu, jego wielkość i to jakie kwiaty zostały użyte, zależy od konkretnej sytuacji i okoliczności. Do najważniejszych należy uroczystość pogrzebowa. Wtedy najbardziej odpowiednie są wieńce i wiązanki pogrzebowe. Na rocznice śmierci czy urodzin najlepsze są bukiety. Na cmentarz można wtedy zabrać wiązanki z kwiatów, które zmarły lubił najbardziej.  Czasami wybieramy się na cmentarz w zwykły dzień. Zabieramy ze sobą znicze. Takie odwiedziny nie wymagają żadnych nadzwyczajnych bukietów. Na cmentarz niesiemy skromną wiązankę. Czasami wystarczy jedna róża.

Bukiety na cmentarz - jaki bukiet wybrać ?

Kwiaciarnie oferują bardzo szeroką gamę bukietów na cmentarz. Bukiety te ze względu na sposób ułożenia kwiatów, można podzielić na dwa  podstawowe rodzaje:

Wiązanki i wieńce przeznaczone do położenia na grobie są asymetryczne. Podstawę stanowi płaski podkład zrobiony z reguły z zielonych gałązek jodły lub świerku. Na nim układana jest misterna kompozycja z kwiatów i liści. Czasami z gałązek pięknie kwitnących krzewów albo kłosów zbóż. Często używa się suszonych roślin egzotycznych. Do tego dochodzą specjalne szarfy z napisami.

Wieńce i wiązanki pogrzebowe

Wielkość wieńca  zależy od jego przeznaczenia. Wieńce składane przez najbliższą rodzinę lub władze są okazałe. Duże wieńce to dość duża konstrukcja, w skład której na ogół wchodzi 30-50 kwiatów. Są ciężkie. Z tego względu często ustawia się je na specjalnych stojakach przed rozpoczęciem uroczystości. Mimo że pogrzeb to smutna uroczystość warto się przy wyborze wiązanki postarać, by charakter wieńca, chociaż subtelnie nawiązywał do zmarłego. Delikatny, eteryczny wieniec z pastelowymi woalami zdecydowanie nie będzie najwłaściwszy w sytuacji, gdy zmarły był na przykład zapalonym myśliwym. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszy okaże się wieniec pokazujący pasję i ulubione zajęcie. Na przykład wieniec leśny z mchem, gałązkami brzozy i kwiatami kaliny. Z pewnością będzie to trafniejszy wybór.    

Wiązanki zamawiane przez pozostałych żałobników są mniejsze. Tak, żeby można było osobiście złożyć je na grobie. Często mają kształt łzy. Warto by kompozycja była harmonijna a kolory stonowane. Taka wiązanka nie wywoła kontrowersji, chyba że niespotykany dobór kwiatów czy kolorów ma wstrząsnąć żałobnikami i pokazać ogromny ból wywołany tym odejściem.

Bukiety do wazonu

Bukiety na cmentarz przeznaczone do wazonu to również przepiękna forma pożegnania zmarłego i podkreślenia tęsknoty czy żalu. Bukiety układane przez florystów są piękne i potrafią bardzo długo dekorować grób. Niektóre kwiaty wytrzymują nawet koło miesiąca. Przy zamawianiu bukietu na cmentarz warto poprosić o kwiaty w kolorze lubianym przez zmarłego. To drobiazg, ale w ten sposób jeszcze bardziej podkreślimy pamięć o nim i to jak bardzo byliśmy z nim zżyci. 

Taki bukiet równie dobrze może być skromny jak i bardziej rozbudowany. Czasami istnieje potrzeba większej ekspresji uczuć. Wtedy sprawdzi się efektowny bukiet z lilii lub pąsowych róż. Gdy dominującym uczuciem jest pewnego rodzaju spokój i nostalgia skromny bukiet z niezapominajek będzie najwłaściwszy. To bardzo delikatne kwestie i każdy sam musi rozstrzygnąć jaki bukiet na cmentarz zanieść. 

Wiązanki na cmentarz - jakie kwiaty wybrać ?

Kwiaty przeznaczone do bukietów na cmentarz powinny być trwałe i efektowne. Wybór w oczywisty sposób zależy od pory roku. Kwiaty są oczywiście produkowane w szklarniach przez dwanaście miesięcy i można zdecydować się na tulipany zimą, ale to dekoracja tylko na krótką chwilę. Natomiast gałązki roślin zimozielonych dobrze prezentują się przez cały rok. Jodła, świerk, bluszcz czy barwinek to doskonałe tło dla kwiatów. często w tym celu wykorzystuje się ciemnozielone liście monstery, funkiii, eukaliptusa, salalu czy ruskusu.  Do najpopularniejszych kwiatów należą klasyczne róże. Białe czy krwistoczerwone to zawsze symbol miłości.  Z kolei białe kalle, będące symbolem śmierci są monumentalne i przypominają o powadze sytuacji. 

Jesienna klasyka to chryzantemy i astry. Te kwiaty wchodzą głównie w skład wiązanek na 1 listopada.  Poza tym tradycyjnie bukiety na cmentarz zawierają w sobie goździki i przepiękne lilie - symbol życia wiecznego. Kwiaty gerbery czy długie strzeliste trochę gotyckie w charakterze mieczyki są bardzo efektowne i doskonale sprawdzą się jako kwiaty do wazonu. I wreszcie anturium. Ma piękne ciemnozielone liście  i czerwone kwiaty. Na cmentarzu, w wazonie może stać przez prawie trzydzieści dni. 

Na koniec zostały wiązanki ze sztucznych kwiatów. Są kontrowersyjne. Nie wszyscy je lubią. Część osób uważa je za kiczowate. Jednak nowoczesne kompozycje nagrobne przygotowane ze sztucznych kwiatów mogą pozytywnie zaskoczyć. Do tego są trwałe i odporne na złe warunki atmosferyczne czy promieniowanie słoneczne. Bukiety z kwiatów sztucznych to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkają daleko i rzadko mogą odwiedzać groby bliskich. Można posadzić kwiaty czy bluszcz. Jednak gdy zależy nam by grób prezentował się dobrze przez cały czas warto skorzystać z wiązanki ze sztucznych kwiatów.  

Zobacz również:

Wieńce i bukiety na pogrzeb. Najpiękniejsza forma pożegnania

Jak zrobić bukiet ze sztucznych kwiatów na cmentarz do wazonu?

Wiązanki pogrzebowe jak zrobić?

Dlaczego warto wysłać kwiaty na kondolencje?

Wiązanki pogrzebowe a kondolencyjne

Wieniec czy wiązanka pogrzebowa - co wybrać na pogrzeb?

Napisy na szarfach pogrzebowych

Jak składać i pisać kondolencje - przykłady i wzory kondolencji