Słodkie prezenty - Sprawdź

Kwiaty doniczkowe dla każdego 

Wielu z nas marzy się piękny parapet wypełniony roślinami doniczkowymi, które będą cieszyły oko każdego poranka. Nie każdy z nas ma jednak tak zwaną „rękę do kwiatów". Jednak bez obaw, istnieje na to rozwiązanie, którym są rośliny łatwe w pielęgnacji. Bez trudu poradzą sobie one z naszym zapominalstwem i lenistwem, ponieważ są to rośliny naprawdę niezłomne. Podpowiemy Ci, które z zielonych roślin należą do najłatwiejszych gatunków odpornych na nieprzychylne czynniki zewnętrzne. Wymienione rośliny są na prawdę nie do zdarcia i z pewnością przekonają Cię do przygody z ogrodnictwem. Jeśli do tej pory myślałeś, że jedyna roślina, która Ci nie uschnie to kaktus, to mamy nadzieję, że ten artykuł podsunie Ci wystarczająco dużo innych gatunków, które możesz podobnie traktować.

Monstera - ulubieniec internetu

W ostatnich miesiącach, na punkcie tej rośliny zwariował cały internet! Nic dziwnego, ponieważ wymaga ona minimum pielęgnacji, oczyszcza powietrze i cieszy oko. Niecodzienne dziury w jej liściach inspirują nawet projektantów, ponieważ monsterę możemy zobaczyć na T-shirtach w ofercie sklepów najpopularniejszych sieci handlowych. Nie jest to roślina niezłomna, ale nie wymaga dużego doświadczenia w uprawie. Najważniejsze jest to, aby regularnie ją przesadzać, a poza tym wiele więcej jej nie potrzeba. Jako podłoże dla Monstery sprawdzi się dobrze przepuszczalna ziemia do roślin doniczkowych, najlepiej z torfem lub kompostem. Utrzymaniu odpowiedniej wilgotności sprzyjać będzie dodatek włókien lub zrębek kokosowych. 

Fikus - klasyczna roślina doniczkowa

Jest to ulubieniec wielu parapetów. Doskonale rośnie w temperaturze naszych domów i nie przepada za podlewaniem. Czy można chcieć od roślinki czegoś więcej? Dodatkowo występują w pięknych odmianach kolorystycznych, a każdy liść wygląda jak namalowany farbami. Liście rośliny powinno się często zraszać, a podlewać jedynie wtedy gdy górna warstwa ziemi będzie już naprawdę sucha. Idealnie do uprawy Robusty sprawdzi się ziemia żyzna i przepuszczalna. Dla początkujących polecamy te odmiany fikusa, które są obdarzone grubymi liśćmi, ponieważ wtedy na prawdę są to rośliny nie do zdarcia. 

Sansevieria Zoe - wąż w doniczce ceramicznej 

Wężownica, zwana inaczej "językiem teściowej", to roślina efektowna i egzotyczna dla Twojego domu. Nie należy ona do kwiatów doniczkowych kwitnących, ale toleruje praktycznie każde niedogodne warunki. Nie jest bardzo wrażliwa na niedobory światła i ogólnie wymaga minimum pielęgnacji. Należy jedynie uważać, aby za bardzo jej nie przelać. Z tych powodów, jest to jeden z gatunków najłatwiejszych w uprawie. Poza tym Sanseviera oczyszcza powietrze ze smogu, co jest istotne, jeśli mieszkamy w mieście. Pomoże nam ona pozbyć się z powietrza takich związków jak: benzen, formaldehydy, trichloroetylen, toluen oraz xylen. Dodatkowo wytwarza ona bardzo dużo tlenu, dzięki czemu jakość powietrza którym oddychamy w mieszkaniu znacząco się poprawi. 

Zamiokulkas - niezłomna roślina zielona

Ten piękny gatunek z pewnością zachwyca swoimi grubymi i skórzastymi liśćmi. Jeśli chodzi o uprawę, to również można uznać go za gatunek "gruboskórny". To roślina idealna dla domu, ponieważ niestraszne są jej niedobory światła i choroby.  Dobrze czuje się zarówno na jasnym, jak i lekko zacienionym czy cienistym stanowisku. Zamiokulkas rośnie na każdym podłożu pod warunkiem, że nie jest ono mokre. Rośliny te należy sadzić w dość obszernej donicy, ale mimo to trzeba dobierać ją z wyczuciem – brak ograniczeń dla korzeni sprawia, że szybciej rosną kłącza niż część nadziemna. Krócej rzecz ujmując, roślina ta lubi, jak jest jej ciasno. Początkującym sprawdzi się odmiana Raven. 

Aloes - moc natury na Twoim parapecie

Jeden z najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Poza tym, że ozdobi Twój parapet, to może Ci również pomóc przy różnych poparzeniach i podrażnieniach. Wielofunkcyjność tej rośliny z pewnością jest jej dużym atutem. Nie jest również wymagający pod względem podlewania, ponieważ wystarczy to robić raz na dwa tygodnie. Aby nie dopuścić do zgnicia korzeni, warto posadzić aloes w odpowiedniej doniczce. Z pewnością nada się ta z krzemionki bądź terakoty, ponieważ zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Epipremnum złociste - wiecznie zielone pnącza

Jest to idealny kwiat doniczkowy dla osób zabieganych. Podlewać należy ją jedynie, gdy ziemia jest już sucha, a i światła wiele nie potrzebuje. Nie dość, że jest to gatunek łatwy w uprawie, to występuje w wielu odmianach. Należą do nich Aureus, Neon, Jade i wiele innych. Każdy z nich zachwyca pięknymi liśćmi, które wyglądają jak namalowane. Warto zraszać jej liście, ponieważ ograniczy to opadanie i brązowienie liści. Sama roślina nie potrzebuje dużej doniczki, ponieważ ma płytkie korzenie, dlatego dodatkowo warto dno doniczki wypełnić warstwą drenażową. 

Kalanchoe – siła maleńkich różyczek

To, że nie masz ręki do kwiatów, nie oznacza, że musisz ograniczać się jedynie do zielonych roślin. Ten gatunek prosto z Madagaskaru może wnieść sporo koloru i radości do Twojego domu. Kwitną na przepiękne kolory: biały, czerwony, żółty, różowy czy pomarańczowy. Ciepła kolorystyka tych kwiatków z pewnością Cię zachwyci. Wystarczy podlewać je raz w tygodniu, aby móc się nimi długo cieszyć. Maleńkie różyczki preferują ziemię próchniczą, ot i wszystko co należy pamiętać. 

Ceropegia woodii - piękny sukulent 

 To nie tylko jeden z najłatwiejszych gatunków do uprawy, ale też jeden z najbardziej zjawiskowych. Opadające małe listki tej rośliny są niezwykle urokliwe i egzotycznie wyglądające. Wymaga ona bardzo słonecznego położenia, jednak niewiele wody. Jej pędy będą pięknie wyglądały w każdej doniczce ceramicznej. Jest to tak piękny gatunek, że z pewnością nada się nie tylko dla osób początkujących. Podłoże w którym roślina się najlepiej rozwija to takie, które będzie mieszanką ziemi dla kaktusów i sukulentów. Trzeba pamiętać aby wylewać wodę, która zleje się do podstawki.  

Kwiaty nie do zabicia - jak o nie dbać?

Przedstawione gatunki roślin są łatwe w uprawie i mało wymagające. Nie daj sobie wmówić, że nie masz ręki do kwiatów, ponieważ jest to sentencja, która nigdy nie miała większego sensu. Każdy z nas, jeśli chce się zająć ogrodnictwem, to powinien zacząć od najprostszych w utrzymaniu okazów. Jak można mieć "rękę do kwiatów", jeśli pierwszy kwiat, który próbujemy uprawiać to róża albo fiołek alpejski? Jak to mówią, nie od razu Kraków zbudowano, dlatego nie powinno się zabierać do uprawiania roślin wymagających, jeśli nie mamy jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Takie doświadczenie możecie w końcu wyrobić uprawiając rośliny mniej wymagające. Mamy nadzieję, że któraś z roślin wymienionych w dzisiejszym zestawieniu wpadła w Twoje oko i przekona Cię do rozpoczęcia przygody z ogrodnictwem.

Jeśli pragniesz zaopiekować się, którąś z wyżej opisanych roślinek, to te wskazówki pomogą Ci zrobić to jak najlepiej. Zapewniając roślince właściwe warunki, będziesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi okazami przez wiele lat. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad ich pielęgnacji:

miejsce: Półcieniste lub cieniste dla zamiokulkasów i sansewierii oraz słoneczne dla aloesów i kalanchoe;

temperatura: wymienione rośliny doskonale radzą sobie w temperaturze pokojowej i cieplejszej, więc nie musisz się tym kryterium głowić;

podłoże: rośliny o małym zapotrzebowaniu na wodę potrzebują podłoża o strukturze umożliwiającej jej łatwe doprowadzenie. Powinno ono zawierać domieszkę piasku, żwiru lub perlitu. Można także skorzystać z gotowego podłoża dla sukulentów i kaktusów. Zadbajmy, aby woda mogła być odprowadzana przez otwór w dnie doniczki lub poprzez warstwę drenażu;

podlewanie: rzadkie i oszczędne, ponieważ wymienione gatunki nie lubią nadmiaru wody. Złota zasada brzmi: lepiej jest ususzyć niż utopić;

nawożenie: rośliny lubią być dokarmiane odpowiednim nawozem do kwiatów doniczkowych. Odwdzięczą się za to szybszym wzrostem, bujniejszymi liśćmi i piękniejszym wyglądem;

przesadzanie: najlepiej na wiosnę, gdy widzimy, że doniczka jest już za mała; 

 

Zobacz również:

Kwiaty doniczkowe w domu

Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych oraz jak wybrać odpowiednią do naszych roślin

Przechowywanie pelargonii zimą

Kwiaty cięte i doniczkowe. Najpiękniejsza ozdoba wielkanocnego stołu

Uważaj! Rośliny doniczkowe mogą być trujące