Słodkie prezenty - Sprawdź

Kwiaty doniczkowe to obcowanie z naturą każdego dnia. To Twój własny ogród w domu. To nie tylko samotny storczyk na parapecie, czy smutny badylek bez liści. Od wielu lat rośnie liczba entuzjastów i hodowców roślin doniczkowych zarówno tych łatwych w uprawie, jak i tych bardziej wymagających.

Niezależnie od tego, czy wybieramy rośliny do domu, czy do mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, jakie warunki możemy zaoferować naszym kwiatom, aby czuły się u nas jak domownicy. Rośliny zrewanżują nam się za to nadając blasku każdemu pomieszczeniu, ale także dbając o nasze zdrowie.

Korzyści z kwiatów doniczkowych w domu 

Każdego roku Polacy coraz więcej pieniędzy inwestują w rośliny doniczkowe. Nic dziwnego, nie tylko coraz więcej osób lubi ich towarzystwo, ale także zauważa ich korzystny wpływ na nasze zdrowie. Rośliny wnoszą do naszego domu, czy mieszkania życie. Bardzo często słyszymy o hodowcach roślin, którzy rozmawiają ze swoimi roślinami, jak z żywymi ludźmi. Dowodzi to, że kwiaty mają w swoich zasługach działanie terapeutyczne zwłaszcza dla naszego zdrowia psychicznego.

Warto także zauważyć, że duża ilość zielonych roślin oczyszcza powietrze w mieszkaniu, ale również utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza. Niektóre kwiaty nawet filtrują powietrze. Samo zdrowie! Zaproś więc dużo roślin doniczkowych do swojego mieszkania. Na pewno doskonale sprawdzą się w aranżacji sypialni czy kuchni. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie wybieraj roślin bardzo wymagających. Postaw na roślinę, która jest łatwa w uprawie.

Niewymagające kwiaty doniczkowe do domu 

Wielu z nas pomimo, że uwielbia rośliny, decyduje się jednak na zakup takiej, która jest łatwa w uprawie, niewymagająca oraz taka, której pielęgnacja nie wymaga dużo czasu. Nowe rośliny w domu to zawsze radość i ekscytacja, ale tez planowanie. Głównie w kwestii jakie znaleźć dla niej miejsce. Jeśli nawet wybraliśmy rośliny łatwe w uprawie, warto zebrać o nich informacje z rzetelnego źródła. Nie każdy nasz zielony współlokator będzie zadowolony z przebywania długo w cieniu, albo kiedy zbyt rzadko będzie podlewany. Jednak są także gatunki bardziej wyrozumiałe, a nawet takie, które ucieszą nawet zapominalskich. Są to kwiaty doniczkowe, które potrafią przetrwać trudne warunki. Taka roślina doskonale poradzi sobie z rzadkim dostępem do wody, a jednocześnie wygląda pięknie i dalej spełnia swoje funkcje, np. oczyszcza powietrze.

Numerem jeden, który wybierają zwłaszcza osoby zabiegane, zapominalskie czy początkujące jest Zamiokulkas. Jest to kwiat niemalże nieśmiertelny. Doskonale nadaje się do uprawiania w domowych warunkach, jednak rośnie bardzo powoli. Osiąga metr wysokości, a zaniedbanie ze strony właściciela rekompensuje sobie wodą zmagazynowaną w mięsistych liściach i kłączach. Najlepiej podlewaj tę roślinę raz na dwa tygodnie.

Bardzo często spotykamy w cudzych domach Sansevierię, inaczej wężownicę. To kolejna roślina idealna dla amatorów. Jest przy tym bardzo ciekawa, ponieważ jest odporna na suszę i brak światła, a mimo to oczyszcza powietrze z toksyn, produkuje bardzo dużo tlenu, a przy tym pięknie prezentuje się nawet w łazience, do której nie dociera słońce.

Aloes zna chyba każdy, choć nie koniecznie z jego uprawy, a raczej walorów leczniczych i kosmetycznych. Ale warto go postawić w miejsca, na których będzie dobrze widoczny. To piękny kwiat, który występuje w bardzo wielu odmianach kolorystycznych i ma bardzo ciekawe liście.

Wybierając kwiaty, nawet te łatwe w uprawie należy pamiętać, że pomimo, że nie potrzebują od nas wiele, to wymagają odpowiedniego podłoża. Powinniśmy też osadzić je w dobrej doniczce, a ich liście lubią umiarkowane słońce pomimo, że potrafią bez niego wytrzymać długo. No może za wyjątkiem aloesu. Jego lepiej będzie ustawić w mocno nasłonecznionym miejscu.

Najpopularniejsze cieniolubne rośliny doniczkowe do domu 

Kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z roślinami, albo nawet, kiedy jesteś już doświadczonym hodowcą, na pewno w pewnym sensie podążasz za trendami. Zwłaszcza, że modnych gatunków jest wiele. Wszystko zależy od tego do jakiego wnętrza poszukujemy rośliny. Czy będzie to kwiat do kuchni, czy może do sypialni. Czy przestrzeń w naszym mieszkaniu jest mała, czy duża. Nie wszystkie bowiem kwiaty będą się dobrze czuły na podłodze, a jednocześnie nie dla wszystkich może wystarczyć miejsca na parapecie. Przemyśl to dobrze, zanim dokonasz zakupu. Jeśli masz możliwość porozmawiaj z innymi hodowcami, lub chociaż poczytaj o pielęgnacji danej rośliny w sieci. Warto wiedzieć, czy kwiat, który chcemy kupić jest rośliną światłolubną, czy cieniolubną. Najlepiej omówmy obie kategorie.

Powinniśmy uściślić, że cieniolubne rośliny, to nie są kwiaty, które należy hodować w ciemnicy. Są to kwiaty, które zdecydowanie wolą rozproszone światło. Zdecydowana większość hodowców jest w stanie zapewnić w domu i mieszkaniu takie warunki dla swoich kwiatów. Do takich roślin należy skrzydłokwiat. Skrzydłokwiat to roślina egzotyczna. Wybieramy ją nie tylko dlatego, że jest piękna i ma wyjątkowe kwiaty i liście. To jest kwiat, który silnie oczyszcza powietrze. Rośnie zarówno wzwyż, jak i wszerz. Do jakich wnętrz się nadaje? Najwygodniej będzie mu rosnąć w sypialni.

Skrzydłokwiat bardzo lubi wilgotne podłoże. Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać zwłaszcza, że jest odporny na wysokie temperatury i suche powietrze. Wymaga podlewania 2-3 razy w tygodniu, a jeśli utrzymasz w domu odpowiednią wilgotność, będzie kwitł cały rok. Możesz przemywać jego liście wilgotną ściereczką, bardzo to lubi.

Pora na storczyki, wyjątkowe rośliny doniczkowe. Są bardzo popularnie i nie ma się czemu dziwić, ponieważ są piękne, wspaniale prezentują się w każdym pomieszczeniu naszego domu, a jego kwiaty są niezwykle delikatne. Odwdzięczą Ci się za poświęcanie im czasu w piękny sposób - będą dosłownie kwitnące. Należy jednak im zapewnić kilka wygód. Storczyk lubi rozproszone światło. Jego podłoże musi być odpowiednio wilgotne. Uwielbia dodatkowe nawożenie, a doniczki, w których będą przebywać storczyki powinny być wybrane rozsądnie. Storczyki muszą przeschnąć, zanim podlejesz je kolejny raz. Jak widzisz, storczyk to bardziej wymagająca roślina doniczkowa, ale podobnie jak skrzydłokwiat odwdzięczy nam się za opiekę dając piękne, kwitnące kwiaty.

Światłolubne drzewko szczęścia

Grubosz, potocznie zwany drzewkiem szczęścia. To jedna z roślin doniczkowych, które co prawda nie wymagają nadmiernej atencji i same dbają o swoją wilgotność, jednak bardzo lubią światło i najlepiej czują się na słońcu. Roślina charakteryzuje się wyglądem łodyg. Ich liście są niezwykle mięsiste ponieważ magazynują wodę. Możesz wystawić go bezpiecznie na zewnątrz nawet w upały, nic mu się nie stanie dzięki wodzie w liściach. Możesz go także ustawić na południowym parapecie. Pięknie będzie się prezentował w każdym wnętrzu. Co ciekawe, uwielbia być osadzony w ziemi dla kaktusów, ale aby jego liście były odpowiednio błyszczące wystarczy, że raz na 4 tygodnie będziesz dodatkowo nawozić roślinę.

Odrobinę egzotyki zapewni nam także juka gwatemalska. To jest bardzo urokliwa roślina, która wygląda odrobinę, jak palma. Jest kompletnie niewymagająca, ale uwielbia słońce.

Rośliną większych gabarytów, którą chętnie zapraszamy do swojego domu jest fikus. Ta z roślin doniczkowych jednak potrzebuje dużych wnętrz. Zdecydowanie lepiej postawić ją na podłodze ponieważ osiąga imponujące rozmiary. Aby zapewnić sobie piękny wygląd liści, najlepiej od czasu do czasu spryskiwać je wodą. Bardzo to lubi.

Dziurawa, piękna królowa Instagrama. Informacje o niej sprawdzają wszyscy, dla których rośliny to nowe hobby. To oczywiście monstera. Te rośliny doniczkowe zyskały tak dużą popularność zarówno przez różnobarwne gatunki, ale przede wszystkim przez dziurawe liście. I to o te liście dbamy tu wyjątkowo. Monstera to jestem z kwiatów cieniolubnych. Zanim liście dojdą do formy dużych i ciemnozielonych z charakterystycznymi wycięciami musi minąć trochę czasu. Młoda monstera ma bowiem dość jasne i pełne liście.

Monstera jest niezwykle pożyteczna. Pełni rolę oczyszczacza powietrza z toksyn. W naturze monstera mieszka w Ameryce Południowej i Środkowej. Nie lubi wilgotniej ziemi, a nadmierne słońce pali jej liście. Po prostu najlepiej nie wystawiaj jej na balkon. Jest rośliną, którą wystarczy podlać dopiero, kiedy wilgotność wewnątrz doniczki będzie znikoma. Pięknie prezentuje się w mieszkaniu. Jeśli masz wystarczająco miejsca, możesz ją ustawić w dowolnym pomieszczeniu.

Kolejną rośliną jest szeflera. Warto o niej wspomnieć, ponieważ jest jednym z kwiatów, który podobnie jak monstera i skrzydłokwiat słynie z ciekawych liści. Różnica jest taka, że skrzydłokwiat kwitnie, monstera ma dziurawe liście, a liście szeflery przypominają parasolki. To bardzo niezwykła roślina, bo rośnie aż na 2-3 metry. To są kwiaty doniczkowe, które zajmują sporo miejsca w domu, zatem wnętrza dla nich przeznaczone powinny być przestronne. W odpowiednim pomieszczeniu w mieszkaniu, najlepiej w salonie, albo dużej sypialni, będzie jej bardzo wygodnie. To są wnętrza, w których ta roślina będzie miała najwygodniej, a dodatkowo, jeśli odpowiednio zajmiesz się liśćmi, będzie jednym z najpiękniejszych kwiatów domowych. Po prostu spryskaj je co jakiś czas wodą.

Pora na coś trudniejszego. Kalatea, to jedna z bardziej wymagających roślin w domu. Charakteryzuje się przepięknymi liśćmi. Wyglądają zupełnie, jak pomalowane. W liściach tej rośliny kryje się jeszcze jedna tajemnica - potrafią prostować się nocą, jak dłonie w modlitwie, aby rozłożyć się na powrót w dzień. Kalatea potrzebuje ciepłego i wilgotnego powietrza, ale jednocześnie wnętrza z rozproszonym światłem, którego zimą powinna otrzymać więcej. W przypadku tych roślin kluczową rolę pełni wilgotność powietrza, która powinna rosnąć wprost proporcjonalnie do temperatury powietrza w domu. Idealne warunki stworzymy dla niej w łazience albo w widnej kuchni. Niezależnie od wnętrza, w którym przebywa konieczny jest higrometr, aby monitorować wilgotność. Aby zapewnić odpowiedni jej poziom warto umieścić doniczkę z kalateą w drugiej, większej doniczce wypełnionej wilgotnym torfem. Ważne jest także odpowiednie podlewanie. Kalatea woli porządne, obfite podlanie dwa razy w tygodniu, niż kilka razy w tygodniu małymi ilościami. Woda powinna być najlepiej przegotowana.

Na koniec warta wspomnienia jest palma. To bardzo okazała roślina o długich liściach, która osiąga imponującą wysokość. Palma daje się poznać przez kilka dostępnych gatunków, które można uprawiać właściwie w dowolnym miejscu w domu. Z racji swoich rozmiarów wymaga bardzo dużej doniczki. To roślina, która doskonale odnajdzie swoje miejsce w przestronnej dobrze nasłonecznionej sypialni, lub dużej łazience pod warunkiem, że jest w niej okno i dostęp do światła. Choć palma występuje także w gatunkach, które wolą bardziej zacienione miejsca, aby uniknąć spalenia liści rośliny.

Rośliny doniczkowe w sypialni

Zaproś rośliny doniczkowe do swojej sypialni, a przekonasz się, że sypiasz lepiej. Przykładem idealnej rośliny do sypialni jest dracena. Dzięki mocy swoich liści roślina ta doskonale radzi sobie z nagromadzonym tlenkiem węgla, substancjami toksycznymi, a dodatkowo oczyszcza i nawilża powietrze. Wśród roślin doniczkowych nie ma sobie równych.

Paprotka w sypialni, jak u naszych babć? Tak! To bardzo mądra roślina. Oczyszcza powietrze i produkuje bardzo dużo tlenu, dzięki czemu lepiej śpimy.

Podsumowanie 

Rośliny doniczkowe towarzyszą nam już tak wiele lat, że zupełnie nie pamiętamy świata bez nich. Niezależnie od tego, czy mamy w domu jedną dracenę, czy nasz parapet zdobi samotny storczyk możemy się uważać za miłośnika roślin. Nie ważne, czy wolimy rośliny, które wymagają od nas uwagi, czy jednak te, które wystarczy podlać raz na dwa tygodnie. Kochajmy je, rośliny to życie, to piękno przyrody i natura w naszym domu. A kiedy już nauczymy się z nimi żyć i poznamy ich upodobania - nasze rośliny pokochają nas.

Zobacz również:

Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych oraz jak wybrać odpowiednią do naszych roślin

Przechowywanie pelargonii zimą

Kwiaty cięte i doniczkowe. Najpiękniejsza ozdoba wielkanocnego stołu

Uważaj! Rośliny doniczkowe mogą być trujące

niewymagające rosliny doniczkowe