Planując przesadzenie roślin w domu lub posadzenie nowych, należy również zadbać o odpowiednie podłoże. Uprawa roślin doniczkowych nie musi być trudna, jeżeli zabierzemy się za to w odpowiedni sposób. W tym celu należy sprawdzić rodzaj ziemi do kwiatów doniczkowych, bowiem wbrew pozorom, ma to ogromne znaczenie dla roślin, a sam wybór na rynku jest spory. Zamiast zastanawiać się przed sklepową półką, nad właściwościami poszczególnych rodzajów, uzbrójmy się w potrzebną wiedzę, by nie popełnić w przyszłości błędów. W jaki zatem sposób dobrać odpowiednią ziemię do naszych kwiatów doniczkowych? Która z nich będzie najlepszym wyborem i czy możliwe jest wybranie jednej najlepszej?
Z jakimi rodzajami ziemi spotkamy się w sklepie?
Skuteczność oraz dobre działanie ziemi, ma oczywiście związek z rośliną, dla której przygotowujemy podłoże. Jak już wiemy, każda roślina ma swoje wymagania, a jeżeli chcemy zapewnić jej prawidłowy rozwój, musimy tak dobrać ziemię, aby we właściwy i kompleksowy sposób zapewniała naszej roślinie rozwój. Co zatem odpowiada za różnice, w rodzajach podłoża? Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Ziemia pełni bardzo wiele funkcji w rozwoju roślin, dlatego to od nas zależy, jak odpowiednio dobierzemy ją, do wymagań naszych i naszych roślin. Musi ona być z pewnością przeznaczona do danego gatunku posiadanej rośliny. Zlekceważenie tego faktu, może negatywnie wpłynąć na pielęgnację kwiatów, a nawet doprowadzić do jej obumarcia. Istotnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić jeszcze szczególną uwagę, jest odczyn pH kupowanej ziemi. Zanim udamy się do sklepu i wybierzemy ziemię, sprawdźmy dokładnie, jakiej kwasowości powinno być podłoże, przeznaczone do jej uprawy. To samo dotyczy omówionych wcześniej właściwości, czyli np. zapotrzebowania na wodę, prawidłowej przepuszczalności oraz jak bogata w składniki mineralne jest kupowana ziemia. Pamiętajmy, kupujemy zawsze ziemię dla kwiatów, nie odwrotnie. Idąc do sklepu, kwiaciarni, czy też centrum ogrodniczego, napotkamy całą masę ziemi do kwiatów doniczkowych. Z jakimi rodzajami możemy się spotkać? Które z nich są najpopularniejsze?
• Ziemia uniwersalna - to bez wątpienia najpopularniejsza mieszanka, dostępna na rynku. Przeznaczona jest do sporej ilości roślin nie tylko uprawianych w domu, ale także w ogrodzie, które posiadają średnie wymagania, co do podłoża. W swoim składzie posiada mikro oraz makro elementy i nadaje się do kwiatów dekoracyjnych liściastych oraz kwitnących. Nie sprawdzi się w przypadku roślin, wymagających kwaśnego podłoża.
• Ziemia do pelargonii - równie dobrze może być wykorzystana w uprawie innych roślin balkonowych, które charakteryzują się bardzo obfitym kwitnieniem. Wpływ na to ma duże bogactwo składników pokarmowych.
• Ziemia do roślin zielonych - przeznaczona do dekoracyjnych, zielonych kwiatów doniczkowych. Dobrze magazynuje wodę, dzięki posiadaniu w swoim składzie m.in. torfu oraz glinki. Często posiada dodatkowo nawóz wieloskładnikowy.
• Ziemia do wrzosów, rododendronów, azalii - jest szczególnie polecana do roślin, które do odpowiedniego rozwoju, wymagają kwaśnego podłoża. Do takich roślin zaliczamy właśnie rododendrony, które są bardzo popularne w naszych ogrodach, oraz do wrzosów, również w uprawie balkonowej.
• Ziemia do kaktusów - nadaje się do roślin, które mają szczególne wymagania uprawowe. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów ziemi, jest uboga we wszelkie składniki pokarmowe. W jej składzie znajdziemy głównie piasek, a także keramzyt i torf.
• Ziemia do róż, idealnie sprawdza się właśnie w uprawie i sadzeniu róż. Ten rodzaj ziemi posiada w swoim składzie składniki mineralne, preferowane przez ten gatunek roślin. W swoim składzie ma najczęściej keramzyt lub glinkę, dla lepszego magazynowania wody.
• Ziemia do paproci - jest nieznacznie kwaśna i bogata m.in. w torf i keramzyt.
• Ziemia do storczyków - to szczególny rodzaj podłoża, bowiem same storczyki są wyjątkowymi roślinami. Cechuje się wyjątkowo wysoką przepuszczalnością, dzięki korze sosnowej, keramzytu, łupinom orzecha. Dzięki temu korzenie rośliny nie są narażone na nadmiar wody. Taki właśnie rodzaj podłoża, oraz bogactwo w składniki pokarmowe, zapewnia rośliną prawidłowy wzrost oraz obfite i długie kwitnienie.
• Ziemia do cytrusów - to mieszanka keramzytu oraz torfu, która razem z odpowiednimi składnikami mineralnymi, zapewnia właściwy rozwój roślinom cytrusowym.
• Ziemia do roślin cebulowych - która dzięki odpowiedniej strukturze, przeznaczona jest do roślin cebulowych, również w pojemnikach.
• Ziemia do uprawy roślin balkonowych - charakteryzująca się optymalnym doborem składników.
• Ziemia przeznaczona do np. palm i jukk.
• Ziemia do surfini i petunii.
Co decyduje o dobrej jakości ziemi do kwiatów doniczkowych?
Ziemia dla roślin jest czymś więcej, niż tylko samym podłożem. Wiele osób przekonało się o tym osobiście. Kupujemy nowego i pięknego kwiatka, przesadzamy go do cudownej doniczki, dbamy, odpowiednio podlewamy, a on mimo to marnieje i zaczynamy tracić nadzieję. Często pomijamy, lub lekceważymy istotną kwestię, jaką jest dobranie odpowiedniej ziemi, bowiem od jej wyboru będzie zależeć prawidłowa kondycja, a nawet zdrowie rośliny. Zatem co wspólnego ze zdrowiem rośliny ma ziemia, w której rośnie? Musimy w tym miejscu poznać jej funkcje i zrozumieć działanie.
Dobrze dobrana ziemia do kwiatów doniczkowych, prawidłowo dostarcza roślinie wszystkich ważnych składników pokarmowych. Nie jest to oczywiście jej jedyne zadanie. Podłoże ma na celu także zapewnić roślinie właściwe krążenie powietrza, jednocześnie nie zapominając o właściwym drenażu. Nie każda roślina lubi bowiem wilgoć, a inne wręcz przeciwnie. Nieprawidłowo dobrana ziemia na pewno nam tego nie ułatwi. Jaka powinna być w takim razie ziemia do kwiatów doniczkowych?
• Przede wszystkim powinna zawierać torf oraz próchnicę. Sam torf wpływa na lekkość ziemi i odpowiednie magazynowanie w niej wody,
• Dobra ziemia musi być przewiewna i jednocześnie luźna, aby w ten sposób zapewnić roślinie dobry przepływ powietrza i swobodę dla rozwoju korzeni,
• Odpowiednio kwaśna, bowiem jej odczyn jest jednym z podstawowych czynników wzrostu rośliny,
• Bogata w składniki mineralne.
Wybierając dobrą i gotową ziemię do naszych kwiatów doniczkowych mamy pewność, że jest ona w pełni przygotowana do uprawy i jednocześnie wygodna dla nas. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy tak samodzielnie wzbogacili naszą ziemię, by w całości spełniała potrzeby rośliny. Co możemy dodać do ziemi i jak wpłyną te składniki na jej właściwości?
• Keramzyt –ma postać nieregularnych granulek. Wpływa na optymalne magazynowanie wody w ziemi oraz rozluźnia ją, co wpływa na jej napowietrzenie.
• Perlit – działa podobnie, jak keramzyt, ma biały odcień.
• Piasek – ma właściwości przepuszczające oraz dobrze wpływa na ukorzenienie roślin. Najlepiej sprawdza się gruboziarnisty.
• Włókno kokosowe – otrzymywany ze skorup orzechów palm kokosowych, więc jest w 100% organiczny. Zapobiega nadmiernemu zaleganiu wody w korzeniach roślin.
• Hydrożele – dostępne w formie granulek lub proszku. Wchłaniają nadmiar wody, przez co ograniczają podlewanie.
Jak widać, rodzajów ziemi do kwiatów doniczkowych jest bardzo dużo, a wybór odpowiedniej nie musi być taki straszny. W jaki zatem sposób wybrać odpowiednie podłoże? Najważniejsze, to kupić ziemię, która będzie odpowiednio dobrana do posiadanego gatunku rośliny. Wybierając przykładowo ziemię bogatą w składniki mineralne, musimy liczyć się z tym, iż nasze kaktusy nie będą rosły w taki sposób, jaki byśmy chcieli. Dobrze dobra ziemia może bardzo ułatwić nam codzienną pielęgnację roślin, a te z pewnością odpłacą się pięknym rozwojem. Pamiętajmy bowiem, że to między innymi ziemia dostarcza kwiatom pożywienie i wpływa na prawidłowy rozwój korzeni. Dlatego warto już na początku zwrócić uwagę na to, co kupujemy i dodatkowo sprawdzać nie tylko skład kupowanej ziemi, ale także jej przeznaczenie. Lepiej wydać trochę więcej na odpowiednie podłoże i cieszyć się pięknymi roślinami, niż wydawać później pieniądze na ich ratowanie lub kupowanie nowych.
Zobacz również:
Przechowywanie pelargonii zimą
Kwiaty cięte i doniczkowe. Najpiękniejsza ozdoba wielkanocnego stołu