Słodkie prezenty - Sprawdź

Zamów kwiaty teraz.
Dostawa na dzień:

Kwiaty doniczkowe bez wątpienia potrafią oczarować swoim pięknem, jednak mało kto wie o tym, że niektóre rośliny domowe są nie tylko niebywale piękne, ale i niebezpieczne. Niektóre gatunki kwiatów mogą być niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia, jednak wciąż decydujemy się na ich zakup. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie stanie nam się nic złego, jeżeli będziemy przestrzegać zasad związanych z obchodzeniem się z konkretnym gatunkiem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdy w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta.

Zanim przejdziemy do przedstawienia listy zawierającej trujące gatunki musisz wiedzieć, że posiadanie któregokolwiek z nich wiąże się z koniecznością zachowania szczególnej ostrożności - także w czasie pielęgnacji. W przypadku odmian z poniższej listy takie czynności, jak: przesadzanie, przycinanie czy czyszczenie liści lub kwiatów należy wykonywać tylko i wyłącznie w rękawiczkach ochronnych, aby bezpośredni kontakt z rośliną był możliwe jak najmniejszy. Oto lista trujących roślin doniczkowych, które można najczęściej spotkać w polskich domach.

Anturium

Anturium jest jedną z popularniejszych roślin ozdobnych. Posiada piękne, kolbiaste liście, które mają wielu zwolenników. Jednak to właśnie te cudowne liście i pędu anturium zawierają w sobie niewielką ilość kryształków szczawianu wapnia. Substancja ta jest nie tyle trująca, co wywołująca przykre następstwa. W kontakcie ze skórą może bowiem wywoływać wysypkę, natomiast jeżeli przedostanie się do oczy, to bardzo prawdopodobne jest wystąpienie zapalenia spojówek. Najniebezpieczniejszym przypadkiem jest jednak połknięcie liści tej rośliny, które może doprowadzić do obrzęku języka, gardła i warg - co z kolei może spowodować trudności z oddychaniem. Z tego też powodu należy zachować szczególną ostrożność i nie dopuścić by roślina znajdowała się w zasięgu dzieci i zwierząt.

Kroton pstry

Kroton pstry to popularna roślina doniczkowa, która nadaje się do uprawy zarówno w mieszkaniach jak i w oranżeriach. Ta cudowna roślina doniczkowa potrafi ozdobić nawet dość ponury pokój, a wszystko dzięki jej pięknym, barwnym liściom. Jest to roślina bez wątpienia bardzo piękna, ale jednocześnie wymagająca, a co najważniejsze trująca. Kroton pstry należy do rodziny roślin wilczomleczowatych. Wykazuje on właściwości uczulające i drażniące, które mogą pojawić się po kontakcie z wypływającym z rośliny białym, mlecznym sokiem.

Oleander pospolity

Oleander pospolity jest to roślina, która może być zarówno lekarstwem, jak i trucizną. Oleander, a dokładnie zawarte w nim glikozydy, wykorzystywane są w leczeniu chorób układu krążenia. Jest to jednak zastosowanie medyczne, które przebiega pod ścisłą kontrolą specjalistów, natomiast jego bezpośrednie połknięcie skutkuje poważnym zatruciem. Zawarta w lepkim soku mlecznym, występującym w całej roślinie, oleandryna przyjęta w większych dawkach wywołuje brak czucia w ustach, wymioty, mdłości, zaburzenia pracy serca, rozszerzenie źrenic i duszności. Niestety jest to roślina, która zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Śmierć może nastąpić już po upływie dwóch godzin po doustnym spożyciu większej ilości, przy czym spożycie nawet jednego liścia spowodować może śmierć w ciągu 24 godzin.

Filodendron

Jest to rodzaj rośliny doniczkowej, który wymaga dosyć starannej pielęgnacji. Roślinę należy bowiem obficie zraszać, podlewać oraz nawozić, przy czym nawożenie powinno odbywać się tylko w okresie jesienno-zimowym. Ponadto, każdego roku, na wiosnę, roślinę należy przesadzić do nowego podłoża. Podczas pielęgnacji tego gatunku należy jednak bardzo uważać, gdyż zawiera on trujące szczawiany wapnia. Sok wypływający z rośliny, wraz z innymi substancjami uczulającymi, w kontakcie ze skórą wywołuje wysypkę, podrażnienia i pieczenie. Bardzo niebezpieczne jest także doustne spożycie rośliny, gdyż połknięcie jakiejkolwiek części filodendrona wywołuje z ból oraz pieczenie jamy ustnej i gardła, ślinotok, obrzęk, a także bóle brzucha i wymioty.

Gwiazda Betlejemska

Wilczomlecz nadobny, bo tak właściwie nazywa się kwiat zwany gwiazdą betlejemską, odkryty został w latach 20. XIX wieku i przewieziony do Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się popularną rośliną ozdobną. W postaci rośliny doniczkowej rozpowszechnił się w bardzo szybko na niemal wszystkich kontynentach: w Ameryce Północnej, Europie,  Azji i Australii. W uprawie pokojowej roślina musi posiadać bardzo dobre oświetlenie, jednak w zimie źle znosi bezpośrednie światło słoneczne. W uprawie ogrodowej natomiast najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub w ewentualnym półcieniu. Jest to jednak także roślina trująca, dlatego należy unikać kontaktu z białym, mlecznym sokiem wypływającym z rośliny. Kiedy dojdzie do kontaktu ze skórą może to wywołać nieprzyjemną reakcję alergiczną.

Uwaga! Z tą rośliną uważać powinny szczególnie osoby uczulone na lateks.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat bardzo często uprawiany jest jako roślina ozdobna. W Polsce najbardziej znane i uprawiane rodzaje tej rośliny to: skrzydłokwiat Wallisa oraz skrzydłokwiat kwiecisty. Obydwa gatunki nie sprawiają trudności w uprawie a ich wysokość osiąga ok. 35 centymetrów, wszerz potrafią rozrosnąć się natomiast na ok. 1 m. Jest to jednak także kolejna roślina zawierająca trujące szczawiany wapnia wywołujące niepożądane reakcje organizmu, takie jak: wysypka, podrażnienia i pieczenie.

Bluszcz doniczkowy

Bluszcz doniczkowy to nic innego jak udomowiona odmiana bluszczu, jednak wszystkie części tej rośliny są dla człowieka trujące. Kiedy dojdzie do przypadkowego spożycia, nawet niewielkiej ilości rośliny, może dojść do problemów z oddychaniem, wysypki, odrętwienia, wymiotów oraz halucynacji i gorączki. Objawy te spowodowane są występującą w soku rośliny saponiną. 

Bluszcz pospolity, zwany także fiołkiem alpejskim, jest niebezpieczny także pod innym względem. Bluszcz tworzy bowiem podziemne bulwy, które zawierają w sobie duże ilości saponiny i cyklaminę. Przypadkowe spożycie bulwy prowadzi do wymiotów, drgawek, zawrotów głowy i biegunki. Zagrożenie to nie jest jednak tak niebezpieczne jak spożycie liści, gdyż do kontaktu z bulwami dochodzi niezwykle rzadko. Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj jednak na to, aby do bulw nie dostały się dzieci lub zwierzęta, a każe przesadzanie rośliny powinno odbywać się w rękawiczkach i na zabezpieczonej podłodze - którą następnie należy dokładnie odkurzyć.

Difenbahia

Difenbahia to roślina, która zachwyca przede wszystkim swoimi dużymi liśćmi, jednak zdarzają się także sytuacje w których pięknie zakwita. Pomimo swego pięknego wyglądu roślina ta jest jednak niebezpieczna. Jej pędy i liście zawierają w sobie nie tylko kryształki szczawianu wapnia, ale także czysty kwas szczawiowy, rozpuszczalne szczawiany oraz soki trawienne powodujące rozpad białek. Sok, który wypłynie z uszkodzonego liścia rośliny w kontakcie ze skórą może wywołać wysypkę oraz zapalenie skóry, któremu towarzyszyć będą swędzące pęcherzyki. Jeżeli natomiast sok przedostanie się do oczu, to może spowodować ich swędzenie, pieczenie i łzawienie, a nawet silny ból i obrzęk powiek. Bardzo niebezpieczne jest także spożycie rośliny, gdyż zjedzenie jakiejkolwiek jej części spowoduje mdłości, biegunkę, wymioty, zaburzenia pracy serca oraz paraliż. Z kolei kiedy podrażnimy sokiem swoje struny głosowe, to doprowadzi to do utraty zdolności mówienia nawet na okres dziesięciu dni!

Datura

Ostatnim niebezpiecznym gatunkiem, który chcemy dzisiaj przedstawić, jest datura. Datura to roślina doniczkowa o oryginalnie wyglądających kwiatach - mianowicie o kwiatach przybierających kształt trąbki. Najczęściej uprawiana jest w ogrodach, a w pomieszczeniach domowych przebywa tylko podczas zimy - i to właśnie wtedy trzeba szczególnie uważać. W przypadku tej rośliny trujące właściwości wykazywane są przez wszystkie jej części. Zawarte w daturze alkaloidy wywołują m.in. palpitacje serca, konwulsje czy też halucynacje, a dużej dawce mogą one zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu - w konsekwencji prowadząc do śmierci.

 

Zobacz również:

niewymagające rosliny doniczkowe

Kwiaty doniczkowe w domu

Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych oraz jak wybrać odpowiednią do naszych roślin

Przechowywanie pelargonii zimą

Kwiaty cięte i doniczkowe. Najpiękniejsza ozdoba wielkanocnego stołu