Wielkanoc, początek wiosny, to okres, w którym szczególnie zależy nam na świeżych kwiatach. Jeśli Wielkanoc przypada wcześnie, nie wszystkie rodzaje kwiatów ciętych są już dostępne, wielkanocny stół ozdobić musimy więc kwiatami doniczkowymi. Do charakteru wiosennego święta szczególnie dobrze pasują żywe barwy i nietypowe formy i zestawienia kompozycji kwiatowych - w doborze kwiatów możemy więc pozwolić sobie na oryginalność, fantazję, odrobinę szaleństwa. Nasze wielkanocne kwiaty będą równie barwne, jak kolorowe mazurki i pisanki.
Wielkanoc, czyli wiosna i kwiaty
Kiedy przyroda budzi się do życia, zaczynamy marzyć o bogactwie kwiatów w naszych domach i ogrodach. Właśnie takim świętem jest Wielkanoc, która przypada przecież na sam początek wiosny. Chcielibyśmy, aby nasz dom stał się prawdziwym wiosennym ogrodem. Po długiej, zimowej szarudze kwiaty wnoszą do naszych domów radość, piękno, świeżość - z tego samego powodu na święta wielkanocne decydujemy się na szczególnie barwne i urozmaicone dekoracje, takie jak najważniejszy wielkanocny symbol, pisanki. Dobór wielkanocnych kwiatów nie zawsze jest jednak łatwy - przytłacza nas bogactwo możliwych rozwiązań, wielość pomysłów. Nie wszystkie gatunki kwiatów (zwłaszcza ciętych) są już powszechnie dostępne wczesną wiosną, niektóre z nich są jeszcze zbyt drogie, są też takie, które nie pasują do atmosfery tego święta.
Kwiaty na Wielkanoc to nie tylko urokliwa dekoracja dla nas i dla naszej najbliższej rodziny. To także miły upominek dla naszych bliskich i przyjaciół, z którymi nie możemy zasiąść razem przy wielkanocnym stole. W modę wchodzi więc wysyłanie do naszych bliskich wielkanocnych koszy kwiatowych, które są z pewnością piękniejszym wyrazem pamięci i symbolem uczuć, niż tradycyjne kartki z życzeniami. Piękne kwiaty lepiej, niż same słowa zastąpią osobiste złożenie życzeń, a także będą interesującym uzupełnieniem kartki z życzeniami.
Kwiaty mają też ważne znaczenie symboliczne - są symbolem nowego życia, a także religijnym symbolem zmartwychwstania. Dotyczy to zwłaszcza szczególnie popularnych w okresie Wielkanocy kwiatów cebulowych. Pierwsze cebulowe hiacynty i szafirki pojawiają się w sklepach już na początku lutego, możemy więc ozdobić nimi stół nawet w latach, w których święta wielkanocne wypadają wyjątkowo wcześnie.
Jakie kwiaty wybrać na święta wielkanocne?
Spośród kwiatów ciętych wybrać warto zwłaszcza te gatunki kwiatów, które najbardziej kojarzą się z wczesną wiosną - są to żonkile i wielobarwne tulipany. Często stosujemy też goździki i frezje, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na bardziej subtelnej dekoracji kwiatowej. Symbolem wiosny są także doniczkowe hiacynty, chyba najczęstsza kwiatowa ozdoba wielkanocnych stołów. Tak jako kwiaty doniczkowe, jak i jako kwiaty cięte występują wiosną narcyzy - najczęściej kremowe i żółto-białe (czysto żółte narcyzy nazywamy żonkilami). Poza tym możemy ozdobić dom małymi wiosennymi kwiatkami - tymi najwcześniejszymi, jak pierwiosnki, sasanki, szafirki, przebiśniegi i przylaszczki. Jeśli Wielkanoc przypada trochę później, powszechnie dostępne stają się też bezpretensjonalne i urocze doniczkowe bratki.
Intensywne kolory tulipanów dobrze komponują się z innymi wielkanocnymi kolorami, takimi jak pisanki i żółte kurczaczki. Najlepszy będzie więc klasyczny wybór wyrazistych czerwieni i żółci. Tulipany, tak pojedyncze, jak i papuzie, właśnie wczesną wiosną są najtańsze i najszerzej dostępne - warto więc skorzystać właśnie wtedy z całego barwnego bogactwa tych kwiatów. Jeśli wolimy inny, bardziej subtelny styl, możemy wybrać jednak także pastelowe kolory tulipanów, a także delikatniejsze goździki i frezje - w tym przypadku trudniej będzie nam jednak zachować jednolitość wiosennej dekoracji. Nie musimy przy tym całkowicie rezygnować z chłodniejszych kolorów, takich jak fiolety i błękity - warto jednak komponować je odważnie, np. z żywymi czerwieniami. Szczególnie często zestawiamy ze sobą w ten sposób hiacynty w różnych odcieniach (fioletowe, purpurowe i białe), które wcale się ze sobą nie "gryzą". Chłodniejsze barwy kwiatów dodadzą wielkanocnemu stołowi odrobiny elegancji, z której nawet w tak radosne święta nie chcemy przecież całkowicie rezygnować.
W Wielkanoc zadbać możemy także o symbole religijne, nie muszą być to jednak tylko palmy wielkanocne. Wśród kwiatów, najważniejszym religijnym akcentem są białe lilie, które stanowią symbol zmartwychwstania Chrystusa. Lilie tradycyjnie łączy się na Wielkanoc z zielonymi gałązkami. Jeśli Wielkanoc przypada późno, ciekawym pomysłem będzie też wykorzystanie zwykłych kwiatów łąkowych. Niezapominajki, mlecze, fiołki, zawilce i stokrotki pojawiają się już pod koniec kwietnia. Duża ilość tych drobnych, urokliwych kwiatków będzie bezpretensjonalną, pełną radości ozdobą wielkanocnego stołu.
Nie tylko wielkanocny stół. Wiosenne kwiaty w domu
Wśród wielu dekoracji, na zastawionym wielkanocnymi potrawami rodzinnym stole, zmieści się zazwyczaj tylko kilka kwiatów. Jeśli zależy nam na prawdziwym bogactwie kolorów, musimy więc ustawić je także w innych miejscach domu - tworząc efektowne kompozycje, w których znajdą się także inne symbole wiosny, takie jak bazie, gałązki z pączkami lub pierwsze świeże liście. Bardziej oryginalnym pomysłem są kolorowe pióra (można zastąpić je sztucznymi). W wielkanocnej dekoracji domu nie wystarczą same kwiaty, warto wzbogacić je o chociaż trochę naturalnej, świeżej zieleni.
W szalonej wiosennej estetyce liczy się przede wszystkim obfitość. Kwiaty warto ustawić więc w wielu miejscach domu, w tym także w tych nietypowych - właśnie tak prezentować będą się najbardziej efektownie. W wazonach umieścić możemy np. kompozycje różowych migdałków, złotego deszczu i białych kwiatów owocowych. Tak odważna kompozycja kolorystyczna sprawdzi się tylko w Wielkanoc. Niestety, kwiaty te są bardzo nietrwałe i musimy liczyć się z tym, że opadną nawet już po jednym dniu.
Wielkanocna dekoracja kwiatowa nie musi być subtelna. Warto wręcz wzbogacić ją o elementy masywne, "grubo ciosane". Sprawdzą się w tej roli np. kamienie i gałęzie. Tradycyjnym symbolem Wielkanocy jest również wiklina - kwiaty możemy więc ustawić także na podłodze, w dużych wiklinowych koszach. Sprawdzą się także skrzynie, które po świętach łatwo razem z kwiatami przenieść do ogrodu. Kwiatowe skrzynie niewątpliwie będą nietypowym i oryginalnym, a jednocześnie praktycznym elementem wielkanocnego wystroju mieszkania.
Atrakcyjne dodatki do wiosennych kwiatów
Wiosenne kwiaty są tak żywe i barwne, że nie musimy obawiać się natłoku akcesoriów. Możemy wybrać również kolorowe i szalone dodatki, w tym nawet te nieco kiczowate. Pasują one do radosnej, bezpretensjonalnej atmosfery świąt. Bardzo modne stały się ostatnio rośliny w szklanych kulach, w tym te "wiecznie zielone". Nie musimy ich jednak umieszczać tylko na półkach i komodach - da się je bezpiecznie zamontować także w miejscach nietypowych. Oryginalnie i atrakcyjnie prezentują się np. podwieszane kule ze świeżymi kwiatami i wiecznie zielonymi roślinami. Możemy je umieścić czasowo na żyrandolu lub przymocować na stałe do sufitu. Specjalnie przygotowane szklane kule są wykonane z grubego szkła - są więc bezpieczne, pozwalają też na łatwe uzupełnienie wody nawet wtedy, gdy zamontujemy je na dużej wysokości. Na Wielkanoc możemy też zrezygnować z eleganckich ceramicznych wazonów. Wielkanocna kompozycja kwiatowa będzie nawet bardziej atrakcyjnie prezentować się w zwykłych kubkach i doniczkach, a nawet w zupełnie nietypowych przedmiotach zastępujących wazony.
Drobne bukieciki z małych kwiatków warto zawiesić na klamkach lub na poręczach i uchwytach mebli. To właśnie nietypowe, zaskakujące miejsca, w których umieszczamy nasze dekoracje tworzą żywiołowość, spontaniczność i oryginalność, na której najbardziej zależy nam w wielkanocnym wystroju domu. Liczne bukieciki małych kwiatków są zachwycające nawet dla tych, którzy na co dzień nie zwracają uwagi na kwiaty. W podobny sposób stworzyć możemy stroiki i girlandy ze świeżymi kwiatami, które szczególnie atrakcyjnie prezentować będą się na balustradach.
Zobacz również:
Rodzaje ziemi do kwiatów doniczkowych oraz jak wybrać odpowiednią do naszych roślin
Przechowywanie pelargonii zimą