Słodkie prezenty - Sprawdź

Podczas ceremonii zaślubin praktycznie cała uwaga skupiona jest na Młodej Parze. Goście z niecierpliwością wyczekują Młodej Panny, jej sukni oraz bukietu, który będzie trzymać w dłoniach. Kwiaty są także w naszej kulturze uniwersalnym prezentem. Są one uniwersalnym prezentem, aby pogratulować nowej drogi życia, złożyć życzenia lub po prostu podziękować. Jakie są zasady, mówiące o tym, jakie kwiaty są bardziej lub mniej mile widziane podczas ślubu?

Kwiaty na ślub dobrane do osoby

Kwiaty powinny być przede wszystkim odpowiednio dobrane do osoby, którą obdarowujemy oraz do okoliczności, w jakich będą wręczane. Podczas radosnych wydarzeń, takich jak ślub, chrzest oraz komunia, najlepsze będą kwiaty w pastelowych i jasnych kolorach.

Należy unikać w takich sytuacjach kwiatów w czerwonym kolorze, gdyż kolor ten jest raczej zarezerwowany dla mężczyzny obdarowującego swoją kobietę. Bukiet składający się z czerwonych róż sprawdzi się wówczas jako dodatek do pierścionka zaręczynowego, podczas zaręczyn, Walentynek czy też po prostu bez okazji!

Warto również unikać, chryzantem oraz kalii. Wręczenie bukietu z tymi kwiatami, może być potraktowane jako za faux pas, ponieważ w polskiej tradycji, kwiaty te uznawane są za kwiaty pogrzebowe. Oczywiście schematy można przełamywać, jednak warto zastanowić się, czy jako goście Pary Młodej możemy pozwolić sobie na takie eksperymenty. Inną sprawą jest bukiet Panny Młodej, gdzie eksperymenty są dozwolone, bo jest to decyzja samej Młodej.

Ile kwiatów powinno być w bukiecie?

Warto wiedzieć, że każdy bukiet kwiatów, powinien składać się z nieparzystej liczby. Bukiety z parzystą liczbą kwiatów zarezerwowane są na uroczystości pogrzebowe oraz żałobne. Oczywiście wyjątkiem są tak zwane "okrągłe rocznice", czyli dziesięć róż na dziesiątą rocznicę ślubu itd. W przypadku bukietu wręczanego podczas ślubu, warto zacząć od bukietu składającego się z minimum siedem sztuk, co wraz z dodatkami oraz dekoracją tworzy efektowny bukiet.

Bardzo popularne i często praktykowane jest także wręczenie jednej sztuki kwiatu z ozdobami lub bez. Możemy to zrobić w sytuacji, gdy na przykład dajemy jednocześnie Młodej Parze prezent lub jako dodatkowy upominek od dziecka. Podczas życzeń wręcza się wyłącznie świeże kwiaty cięte. Kwiaty sztuczne nie są mile widziane podczas takich uroczystości. Warto unikać także kwiatów doniczkowych, chyba że Para Młoda zażyczy sobie takie w zaproszeniu. Wyjątkiem takich kwiatów może być oryginalny gatunek, jak na przykład: cytryna, bananowiec lub mini chilli papryczki. Jednak takie kwiaty doniczkowe wręczamy tylko w sytuacji, gdy dobrze znamy Młodą Parę oraz ich poczucie humoru lub wiemy, że marzy im się podróż poślubna pod palmy lub do egzotycznego kraju.

Jak powinien wyglądać bukiet dla Młodej Pary?

Warto mieć na uwadze, że mniej, prawie zawsze znaczy więcej. Zasada ta sprawdza się także w przypadku dodatków wykorzystywanych w bukietach. Należy unikać kwiaciarni, które hołdują wytycznym z poprzednich epok i nie unikają przepychu. Czasami warto także pokazać florystce zdjęcie bukietu z internetu, które nam się podoba i poprosić o stworzenie czegoś bardzo podobnego do przedstawionego wzorca.

Jaki bukiet dla Pary Młodej?

Planując zakup bukietu dla Młodej Pary, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Taki bukiet powinien:

uwzględniać preferencje oraz gust obdarowywanych,

być stonowany, aby nie konkurował z bukietem ślubnym Panny Młodej, sprawdzą się wówczas pastelowe kolory,

nie być przytłoczony nadmierną ilością ozdób oraz sztucznych dodatków,

być pozbawiony kwiatów, które nie pasują do uroczystości, czyli chryzantemy oraz kalie, które kojarzone z pogrzebem i czerwone róże, które symbolizują namiętną miłość,

być przygotowany ze świeżych, ciętych kwiatów, aby długo utrzymał swoją ładną formę oraz wygląd,

współgrać z tematyką przewodnią ceremonii, jeśli takowa jest określona, przykładowo wesele w stylu retro lub w stylu rustykalnym.

Jak wręczać kwiaty podczas uroczystości ślubnych?

Wręczanie kwiatów to taka mała ceremonia. Warto pamiętać, że zawsze trzeba wręczać bukiet lub pojedyncze kwiaty główkami kwiatów do góry oraz łodygami skierowanymi na dół. Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wręczanie kwiatów podczas ślubu ale i przy każdej innej okazji. Co więcej, kwiaty zawsze wręczamy kobiecie, czyli Pannie Młodej i podajemy je tak, by mogła je oprzeć sobie na lewym przedramieniu. Jeśli dodatkowo chcemy podać rękę z gratulacjami, bukiet należy trzymać w ręce lewej, natomiast po uściśnięciu dłoni, przekładamy go do dłoni prawej i wręczamy świeżo poślubionej Młodej Pannie.

Kwiaty w prezencie ślubnym

Jeśli Młoda Para nie życzyła sobie kwiatów, na przykład podczas zaproszenia na ślub, należy uszanować ich decyzję. Najważniejsze to nie uszczęśliwiać ich na siłę. Obecnie Młodzi informują dużo wcześniej, że zamiast kwiatów wolą dostać, na przykład krzewy, wino czy los na loterię. Niektórzy wolą po prostu pieniądze, które byłyby wydane na bukiety, przeznaczyć na cel charytatywny. Bardzo modne jest także wykorzystanie prezentów wręczanych podczas ślubu, dla domów dziecka, zaprzyjaźnionych fundacji dla zwierząt czy konkretną organizację. Wtedy to zamiast bukietów kwiatów Młoda Para prosi w zaproszeniach o zabawki, materiały plastyczne dla dzieci czy karmę dla psów. Należy zawsze czytać dokładnie informacje wyszczególnione na zaproszeniu, aby uniknąć wpadki i pojawić się z wielkim bukietem, kiedy Młodzi zażyczyli sobie na przykład zabawki dla domu dziecka.

Dodatki do bukietu

Przed uroczystością czy to ślubną czy też inną, należy zastanowić się, czy do bukietu kwiatów będzie dołączony jakiś jeszcze dodatek. Wielu gości stawia na klasyczną kopertę z życzeniami, w której Państwo Młodzi dostają gotówkę. Kolejnym niebanalnym i wyjątkowo smacznym pomysłem jest czekoladowy telegram z życzeniami oraz bukiet kwiatów. Może to być na przykład podarunek z napisem W Dniu Ślubu. Jeśli dobrze zna się Młodą Parę oraz zna się ich upodobanie do słodyczy, taki prezent na pewno okaże się niezwykle trafiony! Innym pomysłem może być dołączenie do bukietu uroczej maskotki z życzeniami czy też butelki dobrego wina. Jednak przygotowując ślubny podarunek, warto mieć na uwadze gust Pary Młodej i warto zastanowić się, co najbardziej ich ucieszy.

Kwiaty zawsze są ponadczasowym, klasycznym oraz bezpiecznym prezentem na ślub. Wiele par chce je dostawać, natomiast goście chętniej je kupują niż kupon na loterię czy inne prezenty. Co więcej, mnogość kompozycji oraz pomysłów, a przy tym łatwego zamówienia kwiatów, powodują, że można postawić na coś więcej, niż tylko prosty bukiet kwiatów. Warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiedniego bukietu, po to, aby Państwo Młodzi ucieszyli się z prezentu i zachowali wspomnienia na długo po ceremonii.

Przy nieobecności - poczta kwiatowa

Gdy nie ma się możliwości dotarcia na ceremonię ślubu, warto dostarczyć w tym dniu, kwiaty drogą wysyłkową. Ten wyjątkowy gest pokaże, że pamiętamy o Młodych i chcemy cieszyć się ich szczęściem, nawet podczas wielu kilometrów odległości. Poczty kwiatowe realizują takie zamówienia, oferując przy tym szeroką gamę bukietów na uroczystości zaślubin. Na przykład, skomponowany z margaretek, róż oraz alstromerii bukiet to klasyczna i uniwersalna propozycja. Co więcej, zwykły, tradycyjny bukiet to nie jedyna opcja. Gościom, którzy chcą podarować Nowożeńcom coś wyjątkowego oraz niebanalnego, warto zamówić przepiękny kosz kwiatowy, składający się na przykład z kompozycji róż, eustom, który jest okraszony dekoracyjną zielenią. Będzie to na pewno będzie ciekawa odmiana od klasycznych ślubnych bukietów.

Ślub to zdecydowanie jeden z najważniejszych dni w życiu Nowożeńców, warto więc postarać się, aby przez naszą niewiedzę nie popełnić niepotrzebnej pomyłki, która może popsuć atmosferę całej uroczystości lub może urazić Młodych. Dlatego też kwiaty na ślub powinny być odpowiednie do charakteru całej ceremonii. Oprócz złożenia życzeń Młodej Parze, warto także umieścić życzenia ślubne z kwiatami, które należy wręczyć Pannie Młodej. Dodatkowo pomoże to zapamiętać Młodym, od kogo dostali bukiet, dzięki temu pozostanie ona na dłużej w ich pamięci.

Zobacz również:

Bukiety dla rodziców na weselu - kwiaty dla rodziców państwa młodych

Tradycja ślubnych bukietów – po co pannie młodej bukiet?

Kwietne aranżacje weselne - 4 oryginalne pomysły

Jak wybrać idealny bukiet ślubny do wymarzonej sukni Panny Młodej

Bukiet dla Pary Młodej, jaki wybrać?