Słodkie prezenty - Sprawdź

Kwiaty to naturalna ozdoba, która upiększa każdą okoliczność. Wręcza się je przy różnych okazjach, służą jako symbol przeprosin, podziękowań, gratulacji. Ważną rolę odgrywają także w trakcie ceremonii zaślubin. W czasie ślubu i wesela pełnią wiele funkcji: upiększają wystrój wnętrz i są składane nowożeńcom w ramach podarunku. Jednak jednym z ważniejszych, kwiatowych elementów tej uroczystości jest bukiet ślubny. Żadna panna młoda nie wyobraża sobie pójście do ołtarza bez okolicznościowej wiązanki. Bukiet ślubny jest oczywistą ozdobą i głęboko zakorzenioną tradycją. Skąd pochodzi ten zwyczaj i jaka jest jego symbolika? Czy pełni jedynie rolę pięknego rekwizytu?

Historia bukietów ślubnych

Tradycja ślubnej wiązanki, jak wile innych, wywodzi się ze starożytności. Już w starożytnym Rzymie panny młode trzymały podczas ceremonii zaślubin bukiety. Były one stworzone z kłosów zboża i traw. Wierzono, że zapewni to nowej rodzinie dobrobyt, szczęście i urodzaj plonów. Innym ciekawym zwyczajem były noszone przez nowożeńców girlandy. Tradycja ta, zapoczątkowana przez Rzymian i Greków, była praktykowana również w kulturze celtyckiej. Tam, kwiatowa ozdoba pary młodej była złożona z wrzosów, bluszczu i ostu. Kompozycja wydzielała bardzo intensywny zapach, który, według przesądów, miał odstraszyć złe duchy. Twierdzono, że zapewni to spokój zarówno nowożeńcom, jak i ich domostwu.

W późniejszych wiekach tradycja ozdób kwiatowych podczas zaślubin nie była kultywowana. Zwyczaj odrodził się dopiero w późnym średniowieczu. Wtedy to ozdabiano głowy przyszłego małżeństwa wiankami z ziół, co symbolizowało płodność. Z biegiem czasu ślubny wieniec zaczęto wkładać na głowę jedynie panny młodej, a zioła zostały zastąpione kwiatami. Ozdoba w takiej formie przetrwała kilka wieków. Na przełomie XVIII i XIX wieku wianek zamieniono na znany obecnie bukiet, niesiony do ołtarza w dłoniach przez pannę młodą. Na przestrzeni lat jego wygląd i styl ciągle ewoluował, zmieniając się w zależności od mody czy symboliki kwiatów.

Bukiet ślubny dzisiaj

Dzisiaj żadna panna młoda nie wyobraża sobie ceremonii bez bukietu ślubnego. Może być skomponowany z każdego rodzaju roślin i przybierać różne formy. Przyszła żona może wybrać wiązankę, dopasowując ją do swojego stylu, innych ozdób, bądź postawić na ekstrawagancję i puścić wodze fantazji. Może również kierować się symboliką kwiatów.

Co mówią kwiaty?

Symbolika kwiatów jest bardzo szeroka i zależy zarówno od ich rodzaju, jak i koloru. Dawniej bukiety ślubne nie mogły obejść się bez kwiatu pomarańczy, który reprezentował właśnie te cechy. Często dodawane były również konwalie – świadczą o delikatności i powabie.

Kolor odgrywa szczególną rolę w symbolice. Ubarwienie kwiatów wpływa na to, jakie emocje czy cechy wyrażają. Często do bukietów ślubnych wybierane są białe kwiaty, które z reguły oznaczają niewinność i czystość. Błękit to synonim spokoju i wierności oraz, ze względu na powiązanie z kolorem nieba, bogactwa duchowego i swobody. Chcąc podkreślić optymizm, wdzięk i radość życia warto w bukiecie umieścić kwiaty o różowych płatkach. Pozytywnie odczytywane są też czerwień i fiolet – pierwszy kojarzony jest z namiętnością, miłością i wigorem, drugi zaś z refleksją i rozwojem osobistym. Istnieją też barwy, których powinno się unikać przy tworzeniu bukietów ślubnych. Są to m.in. żółć i pomarańcz. Kolor żółty symbolizuje zazdrość i zdradę, pomarańczowy zaś nieszczerość i zakłamanie.

Podobnie jest z rodzajem wykorzystanych w wiązance roślin. Chcąc przekazać światu wiadomość za pomocą bukietu, warto wiedzieć jakie znaczenie mają poszczególne gatunki. Często wybieranymi kwiatami są piwonie i lilie. Symbolizują one niewinność i szczęście, podobnie jak popularne przed laty konwalie. Równie popularne eustomy i frezje mają podobny wydźwięk. Bez w bukiecie jest oznaką pierwszej miłości i wiary, róża – miłości i wdzięku. Służąca jako dodatek do kwiatów zieleń cięta również ma swoją rolę. Panny młode chętnie sięgają po mitr, symbolizujący miłość i rozmaryn, który ma zapewnić dozgonną wierność.

Bukiety ślubne – przesądy

W dalszym ciągu popularnością cieszy się wiele przesądów związanych z bukietem ślubnym. Oprócz symboliki kwiatów i koloru są również te dotyczące wykonania i dalszych losów wiązanki. Wedle ludowych wierzeń panna młoda nie powinna sama przygotowywać swojego bukietu, ponieważ wróży to nieszczęście. Bukiet ślubny sam w sobie symbolizuje wejście w związek z panem młodym, dlatego przyjęło się, że to właśnie on dostarcza kwiaty do domu narzeczonej i uroczyście je wręcza. Ważnym wydarzeniem, również związanym z przesądami, jest rzut bukietem. Jest to bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, jednak zaczyna być widoczne też w Polsce (gdzie zastępuje rzut welonem). Zwyczaj mówi, że panna, która złapie bukiet rzucony przez młodą żonę, ma największe szanse na rychłe zamążpójście. Po ceremonii bukietu nie należy suszyć i przechowywać. Zasuszone kwiaty od lubego, według zabobonów, mogą oznaczać szybkie wygaśnięcie uczucia między małżonkami. Co zrobić z bukietem ślubnym? Niektóre wierzenia mówią, że należy go spalić, w zależności od regionu bezpośrednio po ślubie, bądź w pierwszą rocznicę. Wiele par decyduje się na pozostawienie wiązanki w ważnym dla nich miejscu. Może być to ołtarz, co symbolizuje oddanie nowo powstałej rodziny pod opiekę wiary, bądź na grób bliskiej osoby. Coraz częściej spotyka się jednak chęć podarowania kwiatom drugiego życia. Panny młode chętnie przerabiają bukiety na domowe dekoracje.

Idealny bukiet ślubny

Wybór tej jedynej w swoim rodzaju wiązanki jest często bardzo czasochłonny. Mnogość form, kolorów i kwiatów, nie ułatwia zadania przyszłej małżonce. Jak skomponować wiązankę ślubną? Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Panna młoda kroczy do ołtarza, trzymając bukiet w dłoniach. Oczy wszystkich gości są skierowane właśnie na nią. Zatem bukiet powinien pasować stylem wykonania do sukni, jaką ma na sobie. W zależności od fasonu i koloru można dobrać pasujący kształt wiązanki. Do sukni klasycznych i rozkloszowanych najbardziej odpowiedni będzie bukiet "berło", czyli niewielki, w kształcie półkola. Małe formy warto rozważyć także przy wąskich sukniach typu greckiego. Z kolei bukiety kaskadowe i długie polecane są wysokim pannom młodym.

Pomocne będzie dobranie bukietu do osobowości panny młodej. Temperament czy charakter można podkreślić kolorem bądź nietypową, ekstrawagancką formą bukietu. Najważniejsze, by przyszła żona dobrze czuła się z wybraną kompozycją. Warto wziąć też pod uwagę styl, w którym urządzona jest cała ceremonia i motyw przewodni, jeżeli istnieje. Przykładem może być skomponowanie bukietu z polnych kwiatów w przypadku ślubu w stylu boho. Jeżeli uroczystość jest planowana w wielkomiejskim, nowoczesnym stylu, dobrym wyborem będzie asymetryczny bukiet, lub złożony z kwiatów o długich łodygach.

Bukiet ślubny powinien być odpowiedni do pory roku, biorąc pod uwagę sezonowość kwiatów. Największy wybór jest oczywiście wiosną i latem, kiedy większość roślin rozkwita. Daje to wiele możliwości przy komponowaniu kolorów i gatunków, z których można tworzyć dowolne kompozycje. Ślub zimowy można ozdobić bukietem z kwiatów całorocznych, czyli np. róż czy tulipanów. Jesienią można skorzystać z sezonu na wrzosy i dalie.

Jak dbać o bukiet ślubny?

Wiązanka ślubna powinna być wykonana z najwyższej jakości świeżych kwiatów. Jednak nawet odbierając bukiet w dniu ślubu, warto o niego odpowiednio zadbać. Najlepiej umieścić go w chłodnym pomieszczeniu i od czasu do czasu spryskać wodną mgiełką. W przypadku upalnego dnia warto dodatkowo przykryć go wilgotnym ręcznikiem papierowym. Zapewniając te niezbędne minimum, można zachować piękny i świeży bukiet, aż do godziny rozpoczęcia ceremonii.

Bukiet ślubny bez wątpienia jest ozdobą, a nawet elementem stylizacji panny młodej. To nieodłączne akcesorium uroczystości ślubnej, które jest przysłowiową "wisienką na torcie". Wybierając bukiet najlepiej wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione kwestie. Najważniejsze jednak, by podobał on się samej pannie młodej, dopełniał jej wygląd oraz podkreślał wdzięk i urok.

Zobacz również:

Bukiety dla rodziców na weselu - kwiaty dla rodziców państwa młodych

Kwiaty idealne dla Młodej Pary

Kwietne aranżacje weselne - 4 oryginalne pomysły

Jak wybrać idealny bukiet ślubny do wymarzonej sukni Panny Młodej

Bukiet dla Pary Młodej, jaki wybrać?