Kosze prezentowe - Zobacz

Niemal każda młoda para decyduje się na wręczenie z okazji ślubu kwiatów rodzicom. Niekiedy bukiety dla rodziców wręczają także weselni goście. Bukiety te są skromniejsze, niż bukiet panny młodej - warto jednak zadbać, aby także one były piękne oraz pasowały do całości oprawy wizualnej ślubu i wesela. Świeże, pachnące kwiaty są symbolem piękna chwili, sprawiając, że ślub i wesele stają się szczególnie wzruszającym momentem tak dla państwa młodych, jak i dla ich rodziców. Są też najlepszym sposobem wyrażenia wdzięczności za troskę, miłość i trudy wychowania oraz wyrazem uznania dla doświadczenia i mądrości rodziców.

Pojedyncze kwiaty dla rodziców

Często decydujemy się na wybór pojedynczych kwiatów, które wręczamy matce panny młodej i matce pana młodego. Pojedynczy kwiat jest skromniejszym darem, niż elegancki bukiet, wyraża jednak te najbardziej szczere i osobiste emocje. Ze względu na skromność daru, pojedyncze kwiaty wręczane matkom pary młodej łączymy zazwyczaj z innymi upominkami, takimi jak czekoladki, bombonierki i maskotki. Nie może wśród nich zabraknąć oczywiście także typowo męskich podarunków dla ojca panny młodej i ojca pana młodego. Pojedyncze kwiaty wymagają przy tym równie starannej oprawy, jak bukiety - można dołączyć do nich np. dekoracyjną szarfę z tekstem życzeń i podziękowań.

Najczęściej wybieranym gatunkiem są w tym wypadku róże - możemy zdecydować się na dowolny kolor, najbardziej efektowne są chyba jednak róże czerwone, które ładnie komponują się z czekoladkami i innymi upominkami. Pojedynczy kwiat powinien być duży i efektowny, przystrojony efektowną wstążką ze wzruszającym lub żartobliwym tekstem podziękowań dla rodziców. Prócz róż sprawdzają się także piwonie, lilie i hortensje, a więc efektowne gatunki kwiatów ciętych. Ojcom młodej pary można wręczyć pojedyncze słoneczniki, które są w tej roli bardzo sympatycznym, "radosnym" kwiatem. Sprawdzą się również gerbery i astry w ciepłych, słonecznych kolorach.

Bukiety dla rodziców państwa młodych

Dobór koloru i gatunku kwiatów w bukietach dla rodziców jest swobodny, warto jednak uwzględnić ich osobiste preferencje. Można korzystać też z tradycyjnej mowy kwiatów, wybierając te gatunki i barwy, które wyrażają w niej podziękowania. Jeśli chcemy komuś podziękować, wręczamy mu goździki lub gerbery - gorące podziękowania oznaczają zwłaszcza czerwone goździki. Szacunek dla mądrości i doświadczenia rodziców symbolizują gerbery i frezje. Jeśli rodzice państwa młodych interesują się kwiatami i ogrodnictwem, warto wybrać kwiaty rzadkie i egzotyczne, zwłaszcza orchidee - w takiej sytuacji elementem prezentu dla rodziców mogą być również kwiaty doniczkowe, zwłaszcza ciekawie dobrane zestawy egzotycznych roślin.

W bukietach dla osób w podeszłym wieku, a takimi są często nasi rodzice, unikamy raczej barw jasnych i pastelowych. Raczej złym wyborem będzie także biel, która zbyt silnie kojarzy się z bukietem i strojem panny młodej. Można dopasować wizualnie kwiaty dla rodziców do bukietu panny młodej, nie powinny być one jednak identyczne. Sprawdzają się raczej kolory ciemniejsze i stonowane. Wybrać można np. kwiaty czerwone, które oznaczają nie tylko gorące uczucie, ale też wdzięczność, lub kwiaty żółte, które są symbolem mądrości, więc szczególnie często wręcza się je starszym od nas osobom.

Dekoracją bukietu może być dekoracyjna szarfa z tekstem podziękowań. Jeszcze lepiej sprawdzi się jednak ręcznie pisany bilecik (lub nawet dłuższy list), którzy rodzice młodej pary zachowają na lata jako piękną pamiątkę z wesela ich dzieci. Przy podziękowaniach wystarczy jeden bukiet na parę rodziców, które wręczamy zawsze na ręce matek pana młodego i panny młodej. Rzadziej decydujemy się w czasie wesela na większe kompozycje kwiatowe, takie jak wieńce i wiązanki, które mogą wydać się nadmiernie oficjalne i za mało osobiste.

Bardzo często wybieramy też bukiety mieszane, w których symbolika gatunków i kolorów "zeruje się". Także w ich przypadku dominujące barwy powinny być jednak ciepłe i serdeczne. Kompozycje mieszane składają się najczęściej z wielobarwnych róż, które podkreślają wzruszenie matek, są przy każdej ważnej okazji najpiękniejszym prezentem dla kobiety. Sprawdzą się jednak również bardziej oryginalne zestawy kwiatów - np. cięte orchidee, hiacynty i tulipany. Forma bukietu dla rodziców powinna być raczej skromna, gdyż skromny bukiet symbolizuje wzruszenie i jest bardziej osobisty.

Kosze kwiatowe i prezentowe jako wyraz podziękowania

Dobrym pomysłem na upominek dla rodziców będą też kosze z kwiatami lub kosze prezentowe, do których dodajemy kwiaty cięte. Niewielkie bukieciki mogą być też miłą dekoracją większych prezentów umieszczonych w koszu. Kosze kwiatowe są dziś bardzo modne i coraz częściej spotyka się je na weselach. Często są też tańsze, niż najbardziej eleganckie bukiety, a przy tym bardziej efektowne. Kosze z kwiatami dostępne są w atrakcyjnych cenach, są wygodne w transporcie i przechowywaniu i występują w wielu ciekawych formach. Wiele kwiaciarni daje możliwość samodzielnego doboru kwiatów i prezentów, co stwarza duże możliwości aranżacyjne.

Elementem prezentu jest nawet sam kosz, który może prezentować się bardzo atrakcyjnie, służąc później do dekoracji domu i stanowiąc jeszcze jedną pamiątkę. Kosze wykonane są najczęściej z wikliny, możemy wybrać jednak także bardziej oryginalne materiały. Kosz z kwiatami wyłożony jest specjalną gąbką florystyczną, która zapewnia trwałość kwiatowej kompozycji, a także przedłuża świeżość umieszczonych w koszu kwiatów. Chroni ona rośliny przed uszkodzeniami, w koszu można więc umieszczać także bardziej delikatne gatunki kwiatów. Kompozycja taka jest pojemna i swobodna, możemy tworzyć więc oryginalne, pełne radości i życia kompozycje, mniej oficjalne, niż tradycyjne bukiety. Kosze kwiatowe dostępne są przy tym w wielu rozmiarach, możemy więc zdecydować się tak na ogromny, zachwycający zestaw kwiatów, jak i na niewielkie, pełne uroku koszyczki.

Zaletą koszy prezentowych jest także to, że ojcowie pary młodej, którym rzadziej wręczamy przecież kwiaty, nie poczują się pominięci. W koszu mogą znaleźć się przecież także typowo męskie prezenty, takie jak eleganckie alkohole, zestawy narzędzi, noże i scyzoryki, książki oraz galanteria skórzana. Obok tradycyjnych kart z podziękowaniami od pary młodej, w koszu umieścić warto również inne akcesoria, które będą świadczyć o pamięci i trosce o rodzicach. Są to np. fotoksiążki, zdjęcia w ramkach, albumy pamiątkowe i albumy ze zdjęciami, które warto sporządzić i udekorować własnoręcznie. Upominki nie muszą być przy tym kosztowne, większe znaczenie mają prezenty ofiarowane rodzicom "od serca".

Wybór kwiatów dla rodziców

Gest podziękowania rodzicom powinien być pełen szczerości i autentyzmu. Wybór właśnie takich kwiatów, jakie najbardziej lubią matki państwa młodych jest więc bardzo dobrym pomysłem. W wyborze kwiatów i prezentów unikamy też kiczu i sztampy, starając się o indywidualizm i oryginalność. Konieczna do tego jest dyskusja panny młodej i pana młodego, panna młoda nie może wybrać kwiatów dla obu par rodziców samodzielnie. Warto przy tym, by oba bukiety lub kosze kwiatowe były do siebie dopasowane wizualnie, co stoi w pewnym konflikcie z różnymi gustami rodziców. Niewątpliwie bardzo niezręczna byłaby też sytuacja, w którym jeden z bukietów lub koszów prezentowych byłby wyraźnie większy, obfitszy od drugiego - także tutaj potrzebna jest więc dyskusja i uwzględnienie różnych gustów, potrzeb i przyzwyczajeń obu par rodziców. Trudnością jest to, że oba bukiety lub kosze powinny być bardzo podobne, ale nie identyczne, powinny jednocześnie odpowiadać odmiennym gustom - warto więc przy tworzeniu kwiatowej kompozycji skorzystać z porad doświadczonego florysty.

Pamiętać powinniśmy także o dziadkach panny młodej i pana młodego, również przeznaczone dla nich upominki i kwiaty będą miłym akcentem. Także samo wręczanie kwiatów rodzicom młodej pary jest uroczystym, podniosłym i pełnym wzruszeń momentem, jednym z najważniejszych wydarzeń wesela - zadbajmy więc, by wręczenie kwiatów rodzicom przebiegało w odpowiedni do nastroju sposób. Z wręczeniem kwiatów wiąże się też przemowa i osobista rozmowa z rodzicami - im bardziej naturalna i zindywidualizowana, tym lepiej. Nie można ograniczyć się do odczytania tekstu z dołączonej do kwiatów kartki z podziękowaniami. Jeśli są one zwięzłe, mogą być jednak elementem lub punktem wyjścia przemowy.

Zobacz również:

Tradycja ślubnych bukietów – po co pannie młodej bukiet?

Kwiaty idealne dla Młodej Pary

Kwietne aranżacje weselne - 4 oryginalne pomysły

Jak wybrać idealny bukiet ślubny do wymarzonej sukni Panny Młodej

Bukiet dla Pary Młodej, jaki wybrać?