Kosze prezentowe - Zobacz

W polskiej kulturze dosyć mocno utarło się już, że podczas składania gratulacji po ceremonii zaślubin, wręcza się prezenty dla młodej pary. Bardzo często są to bukiety świeżych kwiatów. To dosyć uniwersalny prezent ślubny, którym goście mogą wyrazić gratulacje, życzenia pomyślności, czy po prostu podziękować za zaproszenie. Jakie kwiaty na ślub wybrać, aby nie popełnić niepotrzebnych gaf? W naszym mini poradniku znajdziecie odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Kwiaty na ślub – czy zawsze?

Kwiaty na ślub to nadal popularny pomysł na prezent dla młodej pary. Dostajesz zaproszenie na ślub i od razu zaczynasz zastanawiać się, co podarujesz młodym. Przyjęło się, że po ceremonii zaślubin goście składają młodej parze życzenia oraz wręczają na ich ręce prezenty, w tym również kwiaty. Coraz częściej jednak para młoda informuje swoich gości w zaproszeniach, że zamiast kwiatów wolą otrzymać butelkę wina lub kupon Lotto. Zanim zdecydujesz się na zakup bukietu dla pary młodej, sprawdź, czy w Twoim zaproszeniu nie znajduje się podobna informacja. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnych nieporozumień lub po prostu sprawisz młodym radość, że dostosowałeś się do ich małej prośby.

Prezent ślubny - bukiet kwiatów ciętych

Podczas wyboru kwiatów na wesele, z pewnością należy trzymać się ogólnie ustalonej symboliki kwiatów, aby ominąć faux-pas. Najlepiej postawić na klasykę, czyli wybrać kompozycję z białych lub jasnych róż. Te piękne kwiaty od dawna zarezerwowane są na okazje ślubne, gdyż ich znaczenie to czystość i niewinność. Bukiet dla pary młodej warto także odpowiednio dopasować do młodych – jeśli wiemy, że panna młoda nie przepada za jakimś gatunkiem kwiatów, lepiej od razu z niego zrezygnować.

Przyjęło się także, aby parze młodej wręczać bukiet w jasnej, pastelowej kolorystyce i polecamy Wam trzymać się tej zasady. Pamiętajcie, aby lepiej nie szaleć z innymi kolorami – w tym dniu to panna młoda ma być najbardziej widoczna. W przypadku kiedy wiesz, że uroczystość ma motyw przewodni, warto pomyśleć o tym, aby bukiet dla młodej pary wpisywał się w wybrany przez nich styl.

Kwiaty na ślub

Pomysł na prezent ślubny - jakie kwiaty wybrać?

Wiesz już, że najczęściej wybieranym gatunkiem kwiatów na prezent dla pary młodej są róże w jasnych kolorach. Jeśli niekoniecznie jesteś przekonany do róż, nie musisz ograniczać się tylko do tego jednego gatunku. Bukiet dla pary młodej może być także skomponowany z tulipanów, konwalii, piwonii, lilii lub dalii. Warto jednak trzymać się jasnej kolorystyki i nie eksperymentować zbytnio z innymi barwami. Bukiet dla pary młodej nie może przyćmić bukietu panny młodej. Ciekawym i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest również kompozycja kwiatowa w koszu. Nie dość, że pięknie się prezentuje, to także rozwiązuje problem z wazonem.

Prezent dla młodej pary - jakie kwiaty omijać?

Podczas wyboru bukietu jako prezent dla nowożeńców należy jednak pamiętać, że nie każde kwiaty nadają się na prezent ślubny. Jeśli wybierasz się na ślub, omijaj kompozycji kwiatowych wykonanych z: kalii, czerwonych róż (wyraz namiętnej miłości), goździków, a już na pewno z chryzantem – te ostatnie mocno kojarzone są z uroczystościami pogrzebowymi. Co jednak najważniejsze, z całą pewnością nie dawaj w prezencie ślubnym dla młodej pary bukietu z kwiatów sztucznych! Jeśli już zdecydujesz się, że chcesz wręczyć kwiaty młodej parze, musi to być bukiet ze świeżych kwiatów ciętych. Kwiaty doniczkowe na ślub to zwyczajowo także niezbyt dobry pomysł na prezent, ale wszystko oczywiście zależy od osób, którym chcemy je podarować. Jeśli już chcesz wręczyć młodej parze roślinę doniczkową, zadbaj o odpowiednie opakowanie, które ułatwi przenoszenie kwiatka.

Kwiaty dla pary młodej

Kwiaty ślubne - czy liczba kwiatów jest ważna?

W kwiatowym savoir-vivre przyjęło się, że parzysta liczba kwiatów przeznaczona jest na uroczystości pogrzebowe. Wyjątkiem może być okrągła rocznica, na przykład bukiet 20 róż na 20. rocznicę ślubu. Na ślub warto jednak wręczyć bukiet dla młodej pary skomponowany z nieparzystej liczby kwiatów. Bukiet dla młodej pary najlepiej komponować wraz z zasadą „lepiej mniej niż więcej” – nie należy przesadzać z dodatkami (w tym sztucznymi) i ozdobami. Pamiętaj, że w bukiecie wręczanym parze młodej chodzi o gest, a nie o konkurs, kto wręczy bujniejszą kompozycję.

Prezent na wesele - kto wręcza kwiaty młodej parze?

Uroczystość ślubna skończyła się, para młoda wychodzi z kościoła lub urzędu i co dalej? Po ceremonii zaślubin następuje moment składania życzeń oraz gratulacji. Jest to również czas, w którym goście wręczają parze młodej prezenty, w tym bukiety kwiatów. Jeśli zdecydowałeś się na tę formę prezentu, pamiętaj, aby kwiaty wręczyć pannie młodej, a ewentualnie inne prezenty panu młodemu (w tym również kopertę). Nie zapomnij także, że kwiaty zawsze wręcza się główkami do góry, a łodygami skierowanymi w dół. Wbrew pozorom taka podstawowa zasada nadal umyka wielu gościom weselnym. Oczywiście wszelkie podarunki dla młodych wręczasz im osobiście w swoim imieniu. W przypadku, kiedy nie możesz zjawić się na ślubie, możesz wysłać kwiaty młodej parze, które wręczy w Twoim imieniu kurier, wodzirej wesela lub osoba z obsługi.

Kwiaty dla pary młodej

Bukiety ślubne z wysyłką

W sytuacji, kiedy nie możesz osobiście być na ceremonii ślubnej, możesz z łatwością wysłać kwiaty na wesele przy pomocy kwiaciarni wysyłkowej. To dobry pomysł, aby pokazać młodym, że o nich pamiętasz i pomimo nieobecności, pragniesz złożyć im gratulacje. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł towarzyszyć młodej parze w ich wyjątkowym dniu, wyślij prezent ślubny, bukiet świeżych kwiatów, do którego dołączysz życzenia ślubne dla nowożeńców. Możesz wybrać jedną w wielu pięknych kompozycji kwiatowych, dzięki czemu nie musisz czekać w kolejce w kwiaciarni, tylko od razu zamówić bukiet dla młodej pary wraz z wysyłką we wskazane przez Ciebie miejsce.

Kwiaty na ślub

Kwiaty na ślub – podsumowanie

Jesteśmy pewni, że wiele z tych zasad znałeś już wcześniej, jednakże zawsze warto powtórzyć sobie zdobytą wcześniej wiedzę. Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu młodej pary, więc warto postarać się, aby przez przypadek nie popełnić niepotrzebnej pomyłki, która w jakiś sposób może popsuć atmosferę całej uroczystości. Dlatego kwiaty na ślub powinny być jak najbardziej odpowiednie do charakteru ceremonii – w tym dniu odłóżmy eksperymenty na bok i lepiej zdecydujmy się na klasyczne rozwiązania. Oprócz słownego złożenia życzeń młodej parze warto również umieścić życzenia ślubne z kwiatami wręczonymi pannie młodej. Pomoże to później zapamiętać młodym, od kogo dostali wiązankę, dzięki czemu podarowany przez ciebie bukiet na dłużej zapadnie w ich pamięci.

Zobacz również:

Bukiety dla rodziców na weselu - kwiaty dla rodziców państwa młodych

Tradycja ślubnych bukietów – po co pannie młodej bukiet?

Kwiaty idealne dla Młodej Pary

Kwietne aranżacje weselne - 4 oryginalne pomysły

Jak wybrać idealny bukiet ślubny do wymarzonej sukni Panny Młodej