Ślub to wyjątkowy dzień, o którym wielu z nas marzy już od dzieciństwa. Nic dziwnego, że pragniemy, by to wielkie święto było idealne w każdym calu. Na tygodnie przed ceremonią troszczymy się o zapewnienie odpowiedniego komfortu i rozrywki zaproszonym gościom, martwimy o pogodę i godzinami szlifujemy kroki pierwszego tańca. Niemniej ważną częścią ceremonii ślubnej jest jej aspekt estetyczny, w tym wyśniona suknia Panny Młodej, a także bukiet kwiatów, który będzie towarzyszył świeżo upieczonej żonie przez cały dzień. Ślubny bukiet dzierżony w dłoni przez Pannę Młodą to niewielki, choć niezwykle istotny detal. Wiele Panien Młodych marzy o tym, by rośliny prezentowały się nienagannie, były spójne ze wszystkimi elementami wizji ślubu i wesela, a także z suknią, która w dniu ślubu stanowi przecież jeden z kluczowych elementów wizualnych. Jak wybrać jednak bukiet ślubny tak, by doskonale komponował się z wymarzoną suknią, na jaką zdecydowała się Panna Młoda?
Z kwiatami do ślubu
Na początku warto wspomnieć o tym, dlaczego właściwie w dzisiejszych czasach trudno znaleźć Pannę Młodą, która nie zdecydowałaby się na zakup ślubnego bukietu lub wiązanki. Dziś ozdobne kwiaty trzymane przez przyszłą żonę wydają się przecież widokiem zupełnie naturalnym, a nawet nieodzownym elementem każdej ceremonii zaślubin. Okazuje się, iż tradycja przystępowania do ślubu w towarzystwie kwiatów sięga czasów starożytnych. Początkowo Panny Młode stroiły się w rośliny, by odstraszać złe duchy. Obecnie bukiety są jednak elementem pełniącym przede wszystkim funkcję estetyczną. Dzięki niemu przyszła żona może uzupełnić swój ślubny look i dodatkowo wyrazić siebie i swoje emocje, na przykład poprzez kolor płatków roślin. Co warto dodać, dzięki niemu Panna Młoda może również zająć ręce w razie, gdyby poczuła się poddenerwowana. Trzymając w dłoni bukiet łatwiej zapanować bowiem nad drobnymi, niekontrolowanymi gestami zdradzającymi stres. Tego oczywiście w dniu ślubu powinno być jak najmniej, dlatego warto dopilnować, by ślub i wesele były starannie przygotowane na długo przed planowanym terminem uroczystości.
To, co cieszy oko
Zgodnie z panującym przekonaniem, w dzisiejszych czasach bukiet kwiatów niesiony przez Pannę Młodą powinien cieszyć oczy zgromadzonych na ceremonii gości, a przede wszystkim sycić pozytywnymi wrażeniami estetycznymi jego posiadaczkę, czyli przyszłą żonę. W tym szczególnym dniu to zadowolenie Pary Młodej jest najważniejsze, dlatego Państwo Młodzi powinni postawić na te wybory, z którymi czują się najlepiej i najpewniej. To samo dotyczy także ślubnego bukietu. Dobierając ślubny bukiet do sukni, dobrze jest, by Panna Młoda zdecydowała się na wariant w pełni odpowiadający jej osobistym wizualnym wymaganiom. Jeśli przyszłej żonie nie pasuje ten kolor kwiatów, który akurat jest w danym sezonie modny, lepiej wybrać bukiet nieuznawany za topowy ślubny wybór, lecz szczerze cieszący Pannę Młodą i będący zgodny z jej osobistymi preferencjami. Podążanie za trendami nie zawsze jest bowiem gwarancją zadowolenia Państwa Młodych - czasem warto zostawić modę daleko w tyle i kierować się wyłącznie własnymi upodobaniami.
Zachowaj równowagę
Przy wyborze odpowiedniego bukietu do wymarzonej sukni ślubnej warto zwrócić uwagę na zachowanie pewnej równowagi. W tym przypadku najprostsza z zasad odpowiedniego dopasowania wiązanki do stroju głosi, że im prostszy krój sukni wybrała Panna Młoda, tym bardziej może zaszaleć z bukietem. Mowa o wielkości, kolorach i różnorodności kwiatów tworzących ślubną wiązankę. Przyjmuje się, że reguła działa także na odwrót: im bardziej efektowna suknia ślubna, tym bukiet przyszłej żony powinien być skromniejszy. Co za tym idzie, jeśli kreacja obfituje w ozdobne elementy, hafty i błyszczące akcenty, a za Panną Młodą wije się wdzięcznie długi zdobiony tren, lepiej postawić na stonowany, prosty bukiet.
Trzymaj fason
W dopasowaniu odpowiedniej wiązanki ślubnej do sukni niebagatelne znaczenie ma również krój kreacji. Warto zadbać o to, by całość wizualna odpowiednio ze sobą współgrała, była spójna i przyjemna dla oka. Do sukni zwiewnej i lekkiej, lecz raczej oszczędnej w ozdobach, idealnie pasuje romantyczny bukiet nasycony odcieniami różu i utrzymany w kontrolowanym, artystycznym nieładzie. W przypadku sukni typu "księżniczka" z rozłożystym, bajkowym dołem i dopasowanym gorsetem pasują z reguły okrągłe bukiety stworzone z połączenia kilku gatunków kwiatów. Kreację z rozkloszowanym dołem w typie "rybki" bądź "syrenki" doskonale uzupełni z kolei wiązanka wydłużona, której poszczególne elementy sięgają aż do nóg Panny Młodej. Z suknią gładką z trenem sprawdzi się natomiast bukiet z nutką fantazji obfitujący w kwiaty w rozmaitych kolorach i rozmiarach.
Dla urody
Panny Młode, choć wszystkie są piękne, różnią się od siebie na wiele sposobów. Jeśli pragniemy idealnie dopasowanego do przyszłej żony i ślubnej sukni bukietu, warto wziąć pod uwagę także indywidualne aspekty estetyczne i dopasować kwiaty oraz ich kolory do typu urody Panny Młodej. Standardowo wyróżnia się cztery typy urody nazwą odpowiadające poszczególnym porom roku. I tak Panna Młoda może być piękna jak wiosna, lato, jesień czy zima. Właściwe rozpoznanie przynależącego do Panny Młodej typu urody pozwoli na dobór odpowiednich kolorów ozdobnych kwiatów, które perfekcyjnie uzupełnią jej naturalne piękno.
• Panie o wiosennym typie urody charakteryzuje delikatna i ciepła karnacja ze skłonnością do piegów i szybkiego opalania. Włosy "wiosen" są zwykle jasne, w kolorach odpowiadających odcieniom blond (także te ciemne) lub bardzo jasnego brązu. Ich oczy mają natomiast mało intensywny, raczej chłodny odcień.
• Letni typ urody wyróżnia jasna, mleczna cera, ze skłonnościami do opalania na czerwono. Kolor włosów pań obdarzonych letnim typem urody niekiedy określa się "mysim" - chodzi o kosmyki w odcieniach jasnego blondu i brązu, również te pozornie szarawe. Oczy letnich pań są natomiast jasne: jasnozielone, jasnoniebieskie, piwne bądź szare.
• Jesienna uroda cechuje panie o rozmaitych odcieniach cery - od jasnej i mlecznej po oliwkową; u pań z jesiennym typem urody często pojawiają się piegi. Włosy "jesiennych" pań są zwykle rude, także brązowe z rdzawymi refleksami. W tym typie urody dominują oczy w kolorze zielonym i brązowym.
• Do zimowego typu urody podlegają nawet te skrajne odcienie cery (od bardzo jasnych i mlecznych po oliwkowe). Znakiem rozpoznawczym "zimowych" pań są ciemne, czarne włosy. Panie te są obdarzone wyrazistym kolorem oczu: zielonym, niebieskim lub brązowym.
I tak przyszłym żonom o wiosennym typie urody poleca się bukiety z roślinami pełnymi różowych, zielonych i kremowych akcentów. Tym o typie letniej urody będą doskonale pasowały odcienie fioletu i turkusu. Paniom odpowiadającym opisowi jesiennemu typowi urody pasują natomiast barwy zieleni i pomarańczu (także koloru rdzawego). Panny Młode o zimowym typie urody zabłysną natomiast skąpane w czerwonych, niebieskich czy szarych kolorach.
W dobre ręce
Podejmowanie ślubnych decyzji związanych z organizacją wesela i detalami estetycznymi nie należy do najłatwiejszych. Czasem nawet tak pozornie proste zadanie, jak wybór odpowiedniego bukietu ślubnego staje się prawdziwie uciążliwe. Gdy Pannie Młodej opadają już ręce, a pani kwiaciarce kończą się nowe pomysły na wiązanki, warto rozważyć alternatywną opcję. Mowa o nawiązaniu kontaktu ze ślubnym ekspertem lub stylistą. Usługa ta ma oczywiście swoją cenę, lecz dobry, doświadczony specjalista z pewnością odnajdzie sposób na to, by Panna Młoda dzierżyła swój ślubny bukiet z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy. Niekiedy to właśnie bystre spojrzenie i fachowa rada eksperta jest tym, czego potrzeba do dopięcia szykowanej ceremonii na ostatni guzik. Przed wizytą u ślubnych fachowców warto wykonać zdjęcie w sukni ślubnej, by na jego podstawie umożliwić specjaliście dobranie właściwego, brakującego ogniwa. Zasięgnięcie opinii eksperta nie jest oczywiście jedyną możliwością - Panna Młoda równie dobrze może zwrócić się z prośbą o pomoc do osoby bliskiej sercu, na przykład zaufanej przyjaciółki bądź siostry.