Wiosna i lato są idealnymi porami, aby zrelaksować się na balkonie w swoim domowym zaciszu. Warto w ten sposób wykorzystać wolne, słoneczne dni, gdy nie możemy wyjechać za miasto. Jeszcze przyjemniej odpoczywa się wśród kolorowych kwiatów. Sprawdźcie jakie kwiaty balkonowe warto postawić na swoim balkonie.
Begonia bulwiasta - klasyk wśród kwiatów balkonowych
Begonia bulwiasta, zwana także ukośnica bulwiastą, jest gatunkiem rośliny z rodziny begoniowatych. Jest to bylina, która mierzy od 20 cm do 40 cm. Pochodzi z Ameryki Południowej i jest mieszańcem wielu dzikich gatunków. Ma mięsiste łodygi, ciemnozielone liście sercowato-lancetowate. Kwiaty tej rośliny są okazałe i mogą być w kolorze białym, żółtym, różowym, pomarańczowym lub czerwonym, w zależności od odmiany. Na rynku dostępne są także odmiany dwukolorowe. Kwiaty nieco przypominają róże. Roślina ta kwitnie od maja do września. Są to rośliny wieloletnie, które są stosunkowo łatwe w uprawie.
Begonie nie lubią stać w pełnym słońcu. Jeżeli chcemy uzyskać pięknie kwitnące okazy, najlepiej postawić ją w pojemnikach w półcieniu. Zatem najkorzystniejszy dla nich będzie balkon o wystawie północnej, wschodniej lub zachodniej. Warto także wspomnieć, iż rośliny te, w odpowiednich warunkach, również pięknie kwitną w domach oraz ogródkach.
Te kwiaty balkonowe preferują próchniczą, żyzną i przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Należy je regularnie nawozić do roślin balkonowych kwitnących. Jeżeli roślinie nie zapewnimy ochrony chemicznej, może pojawić się szara pleść, tłusta plamistość liści, zaraza bakteryjna bądź zgorzel siewek.
Begonia jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, więc najbardziej korzystną porą na jej posadzenie jest przełom maja i czerwca. Po pojawieniu się pierwszych przymrozków, należy wyjąć bulwy z pojemników, a łodygi przyciąć na wysokości około 2,5 cm. Bulwy powinno się następnie dokładnie oczyścić, wysuszyć i umieścić w pojemnikach z piaskiem, trocinami lub torfem. Pojemniki powinny znaleźć się w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie wynosić od 2 do 10 stopni Celsjusza.
Pelargonia pasiasta - idealne kwiaty na balkon
Pelargonia pasiasta, znana także jako pelargonia rabatowa lub geranium muszkatel, to mieszaniec gatunków pelargonii z Afryki Południowej. Jej łodyga jest gruba, wzniesiona oraz rozgałęziona. Ma ciemnozielone lub kolorowe, pojedyncze liście o nerkowatym kształcie oraz pofalowanych brzegach. Jej kwiatostan tworzy baldachy. Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, łososiowe lub czerwone. Jest to roślina wieloletnia, która kwitnie długo i obficie w okresie letnim. Natomiast rośnie bardzo szybko. Rocznie może przyrastać nawet od 20 cm do 40 cm. Finalnie roślina dorasta do 80 cm.
Te rośliny balkonowe są łatwe w uprawie. Potrzebują silnego światła, więc warto pojemniki postawić tak, aby roślina miała jak najczęściej dostęp do słońca. Idealny w tym przypadku będzie otwarty taras. Te kwiaty na balkon potrzebują dużo przestrzeni.
Pelargonie lubią podłoże torfowe lub gliniaste. Należy je codziennie podlewać, ale nie powinno się ich zraszać, ponieważ może do spowodować, że na liściach pojawią się białe plamy. Zraszanie może także doprowadzić do gnicia rośliny.
Te rośliny na balkon powinny mieć systematycznie usuwane przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu, roślina będzie dłużej w okresie kwitnienia. Najczęściej te kwiaty nawozi się płynnymi nawozami do roślin kwitnących. Zaleca się nawożenie raz na dwa tygodnie. W okresie wiosennym warto przycinać te rośliny.
Pelargonie korzystnie wyglądają zarówno w wiszących donicach, jak i stojących.
Gerbera - oczyszczające rośliny na balkon
Gerbera jest rodzajem bylin należącym do rodziny astrowatych. Te kwiaty balkonowe dziko rosną w południowo-wschodniej Afryce i na Madagaskarze, a także w rejonach tropikalnych w Azji oraz na Tasmanii. Gerbera ma bezlistną łodygę, dość grubą. Te kwiaty na balkon osiągają do 45 cm wysokości, a liście są skupione w różyczce liściowej. Kwiaty tej rośliny otwierają się za dnia, a zamykają w nocy. Mogą mieć różny kolor w zależności od odmiany. Są między innymi odmiany ciemnobrązowe, pomarańczowe, jasnożółte i inne. Te rośliny na balkon mają długie, proste pędy kwiatostanowe.
Gerbera ma bardzo duży potencjał produkowania tlenu, a szczególnie w nocy, dlatego nie tylko fantastycznie sprawdzają się na balkonie, ale także w sypialni. Dzięki właściwościom transpiracyjnym liści, roślina ta zwiększa nawilżenie i oczyszcza powietrze z toksyn. Ponadto kwiat ten nadaje balkonowi egzotycznego charakteru.
Te rośliny na balkon są łatwe w uprawie w pojemnikach. Kwiaty należy podlewać dość często oraz regularnie zraszać. W lato, kiedy temperatury są wysokie, warto postawić pojemnik na szerokiej podstawce z wodą. Gerbera rośnie na standardowej ziemi dla kwiatów ciętych.
Ta roślina balkonowa powinna być regularnie nawożona, a zwłaszcza, gdy rośnie lub kwitnie. Należy skorzystać z nawozu, który zawiera fosfor, ponieważ on jest odpowiedzialny za kwitnięcie.
O łatwości w uprawie tej rośliny świadczy fakt, iż gerbera sama daje znać, gdy wymaga więcej wody lub innych warunków. Gdy kwiaty blakną, znaczy to, że jest za gorąco, a jeżeli ma miejsce zwinięcie liści, to roślinie brakuje wody.
Petunia - najpopularniejsze rośliny balkonowe
Petunia to rodzaj rośliny z rodziny psiankowatych. Wśród petunii jest czterdzieści gatunków. Naturalnie występują w ciepłych obszarach Ameryki Południowej. Są to kwiaty jednoroczne lub dwuletnie. Liście są pojedyncze, miękkie, jajowate, z zaokrąglonym lub spiczastym końcem. Kwiaty petunii pięknie pachną, a szczególnie po zmroku. Kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, niebieski, bordowy, żółty lub czerwony. Na rynku dostępne są także odmiany dwubarwne. Roślina kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Petunie najlepiej sadzić po piętnastym maja.
Ta roślina balkonowa jest dość łatwa w uprawie. Wykazuje bardzo dużą tolerancję względem podłoża. Najobficiej jednak kwitnie, gdy ma słoneczne stanowisko. Roślinie należy podawać dużo wody. W słonecznie dni nawet codziennie. Te kwiaty balkonowe należy nawozić co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie. Natomiast gdy roślina kwitnie, warto uszczykiwać jej pędy. Wówczas roślina się lepiej rozkrzewi.
Należy wspomnieć, iż jeżeli roślina jest w zbyt chłodnym i zacienionym miejscu, to może być atakowana przez choroby grzybowe bądź mszyce.
Piwonia - najpiękniejsze kwiaty balkonowe
Piwonia to kwiat z rodziny piwoniowatych. Obejmuje trzydzieści pięć gatunków. Naturalnie występuje w Europie, Ameryce Północnej i Azji, w umiarkowanym klimacie. W Chinach znajduje się dziesięć gatunków endemicznych. Głównie piwonie rosną w skalistych miejscach, na słonecznych zboczach oraz w zbiorze wysokich bylin. Łodygi są proste. Liście natomiast najczęściej są skupione w szczytowej części pędów. Kwiaty piwonii są okazałe. Mogą osiągnąć nawet do 15 cm średnicy. Występują w kolorze białym, różowym, purpurowym oraz żółtym. Na rynku dostępne są także odmiany dwubarwne. Piwonie kwitną w czerwcu.
Ta roślina balkonowa wymaga wiele czasu i uwagi, aby mogła pięknie kwitnąć. Jest to roślina wieloletnia. Kwiat ten najlepiej czuje się w ciepłym i słonecznym miejscu. Nie powinno się ich sadzić na ciężkich oraz podmokłych glebach. Wówczas mogą gnić i chorować. Warto te kwiaty na balkon ściółkować korą ogrodową, aby ograniczyć parowanie wody, a także rozwój chwastów. Najlepsza dla nich będzie gleba żyzna, średniokwaśna. Jednak kwiaty poradzą sobie także w glebie lekko kwaśnej i zasadowej.
Bidens - złoty deszcz na naszym balkonie
Bidens, czyli uszczep, jest to rodzaj roślin, który należy do rodziny astrowatych. Należy do niego około dwustu gatunków i występuje niemal na całym świecie, z wyjątkiem obszarów, w których jest bardzo zimno. Większość gatunków pochodzi z Meksyku i innych państw Ameryki Północnej. Zielone łodygi są ulistnione i zwykle silnie rozgałęzione. Kwiat tworzy koszyczki oraz jest zazwyczaj barwy żółtej.
Uszczep rózgowaty, najpowszechniej uprawiany na balkonie bidens, najlepiej rośne w pełnym słońcu. Złoty deszcz radzi sobie także dobrze w półcieniu. Roślina ta wymaga obfitego, a także regularnego podlewania. W lecie należy ją podlewać nawet dwa razy dziennie. Bidens rośnie bardzo szybko i silnie. Zatem nie powinno się go sadzić z roślinami, które słabo rosną.
Fuksja - balkon pełen fioletu
Fuksja, inaczej znana jako ułanka, jest to roślina z rodziny wiesiołkowatych. Obejmuje około stu gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej oraz Nowej Zelandii. Jest to roślina wieloletnia. W zależności od odmiany fuksja może mieć delikatne pędy, które wymagają podpór, albo silne pędy. Fuksje mają bardzo delikatne kwiaty, które mogą być pojedyncze lub pełne. Fuksja występuje w kolorze różowym, fioletowym, czerwonym lub purpurowym. Warto wspomnieć, że istnieją także odmiany dwubarwne, wielobarwne a także z białymi zmianami. Fuksje kwitną od kwietnia do października. Gdy pojawiają się przymrozki, należy zabrać je do mieszkania.
Te rośliny balkonowe potrzebują rozproszonego światła. Przy nadmiernym oświetleniu mogą więdnąć, zanim zakwitną. Ich stanowisko powinno być w cieniu bądź w półcieniu. Fuksje lubią żyzne oraz wilgotne podłoże. Najlepiej jednak rosną na glebie torfowej, próchniczej. Należy ją regularnie podlewać oraz zasilać nawozem wieloskładnikowym, który jest dedykowany dla roślin kwitnących. Kwiaty te powinno się nawozić co dwa tygodnie od kwietnia do sierpnia. Niedobór wody może sprawić, że kwiaty te nie wyprodukują więcej młodych liści, kwiatów oraz pąków. Przesuszenie może narazić roślinę na osłabienie. Wówczas ta roślina balkonowa jest narażona na atak szkodników, takich jak mączliki, przędziorki i mszyce, a także na różnorakie choroby. Dla fuksji ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza. Dodatkowo, aby ochronić rośliny przed inwazją szkodników, warto ją spryskać wyciągiem z ząbka czosnku zalanego litrem ciepłej wody. Fuksje idealnie komponują się z innymi kwiatami balkonowymi w kontrastujących kolorach.
Zobacz również:
Bezpieczne kwiaty dla naszych zwierząt
jak pielęgnować storczyki w domu
Jakie kwiaty doniczkowe warto wybrać do swojego domu