Kosze prezentowe - Zobacz

Lato to okres, w którym bogactwo natury jest szczególnie bujne - dotyczy to także kwiatów, które właśnie latem występują w najliczniejszych gatunkach, odmianach, kolorach i formach. Stworzenie letniego kwiatowego bukietu jest więc łatwe. Otaczając się kwiatami w życiu codziennym, szukamy jednak wielu źródeł inspiracji, gdyż to właśnie o tej porze roku nasze kwiatowe kompozycje mogą stać się szczególnie ciekawe, oryginalne i wyraziste.

Kwiaty latem. Kolor, energia i kreatywność

Latem szczególnie dobrze prezentują się kompozycje z żółtych, słonecznych kwiatów, a więc słoneczniki i gerbery. Słoneczność tych kwiatów pozwala nam podkreślić ciepło i światło, a więc radosny letni nastrój. Są to przy tym kwiaty bezpretensjonalne, dzięki czemu kojarzą się nam z wypoczynkiem i relaksem. Bukiet słoneczników będzie bardzo oryginalny i typowo letni, jeśli dodamy do niego jakieś delikatne kwiaty w odcieniach różu i błękitu, np. frezje.

Największe znaczenie mają latem duże kwiaty wielobarwne - w tym zwłaszcza irysy, piwonie i hortensje. Nawet jeśli nie mamy własnego ogrodu, warto latem ozdabiać nasze miejskie mieszkania tymi kwiatami, co pozwoli nam stworzyć jego namiastkę. Lato jest również okresem, w którym kwitnie najwięcej odmian róż, kwiatów, bez którego nie może obyć się żaden ogród. W ostatnich sezonach bardzo modne stały się róże płożące, z których tworzy się rodzaj niskich szpalerów. W modę wchodzą również krzewiaste róże damasceńskie, o bardzo silnym zapachu, stosowane do wytwarzania olejku różanego. Symbolem lata jest także krzewiasty rododendron, "kwiat słońca", oraz azalie, które są właściwie bukietowymi odmianami rododendronów.

Warto też korzystać z faktu, że latem o wiele silniej odczuwamy zapachy. Silnie pachnące róże, lilie i goździki w domach stanowić będą element aromatoterapii, wieczorami tworząc romantyczny i elegancki nastrój. Wśród kwiatów ogrodowych do najsilniej pachnących należą natomiast niepozorne maciejki oraz lawenda. Lawenda pozwoli nam stworzyć w domu śródziemnomorski, prowansalski nastrój.

W naszych domach nie może zabraknąć latem także kwiatów polnych. Dzikie chabry, maki, dmuchawce, kaczeńce, ostróżki i kąkole to prawdziwy symbol lata. Są one niestety bardzo nietrwałe, stanowią jednak piękną dekorację letnich przyjęć ogrodowych.

Kompozycje letnich kwiatów

Z letnich kwiatów, tak ciętych, jak i polnych, tworzyć możemy latem kreatywne kompozycje. Pole wyobraźni jest tu bardzo szerokie, mogą to być tak dekoracje z kwiatów jednorodnych kolorystycznie (np. w całości utrzymane w bieli), jak i z kwiatów wielobarwnych. W kompozycje takie wpisują się pięknie także dostępne w kwiaciarniach kwiaty egzotyczne, tropikalne, w tym zwłaszcza oszałamiające bogactwem form i jednocześnie bardzo trwałe storczyki. Bukiety z letnich kwiatów są nieodzowne przy każdej okazji, jak urodziny, imieniny czy randki - wdzięcznie prezentują się zwłaszcza niewielkie bukieciki utrzymane w stylu rustykalnym. Letnie dekoracje kwiatowe to przy tym nie tylko bukiety. Niezwykłe wrażenie stwarza stół udekorowany w całości letnimi kwiatami i ogromnymi liśćmi (np. winorośli, łopianu, paproci), które zastępują obrus. Wianki z letnich kwiatów to także atrakcyjne wizualnie obramowanie zastawy stołowej. Ze względu na obfitość kwiatów, dekorujemy nimi latem nie tylko salony, ale także kuchnie i sypialnie: szczególnie pięknie prezentują się girlandy z dużych kwiatów (np. róż, hortensji, piwonii) które umieszczamy na poręczach schodów i mebli. Stworzone latem bukiety i wianki warto zasuszyć, a stanowić będą piękną dekorację naszych domów także jesienią i zimą.

Kwiaty latem mogą stać się hobby. Wiele osób lubi zaplatać latem wianki, okres letni to jednak również doskonała okazja do odkrycia w sobie talentów florystycznych. Można wykorzystać do tego tak świeże kwiaty pochodzące z naszych własnych ogrodów, jak i niedrogie latem kwiaty dostępne w kwiaciarniach. Latem musimy zadbać też szczególnie o trwałość kwiatów, gdyż w upale szybciej więdną. Pamiętajmy, by zrywać je rano lub wieczorem, najlepiej w deszczowe dni - wtedy łatwiej będzie nam utrzymać ich świeżość. Latem istotna jest również częsta wymiana wody w wazonach, w której szybciej rozwijają się bakterie, co prowadzi też do szybszego więdnięcia letnich kwiatów. Kompozycje z kwiatów ciętych, których nie ustawiamy w wazonach, warto natomiast spryskiwać wodą.

Dodatki do letnich bukietów

Lato to nie tylko obfitość kwiatów, ale też wiele innych darów natury, którymi przystrajać możemy nasze letnie bukiety. Symbolem czerwca jest paproć, bukiety wykonywane właśnie w tym miesiącu warto więc ozdabiać jej rozłożystymi, dekoracyjnymi liśćmi. Soczysta zieleń paproci doskonale pasuje do letnich bukietów.

Bujność letniej natury pozwala nam też czerpać ze świata przyrody nieożywionej. W bukietach letnich sprawdza się więc słoma, liście, gałązki z kwiatami i pączkami, kolorowe kamyki i paciorki. Niektóre z tych motywów kojarzą się szczególnie silnie z wakacjami i urlopem. Prócz słomki, typowej dla letnich słomkowych kapeluszy, mogą to być np. bursztyny lub bielone i kolorowe muszelki. Muszle sprawdzają się zwłaszcza w klasycznych, wyważonych kompozycjach białych i różowych kwiatów, którym dodają nie tylko oryginalności, ale także elegancji. Stworzyć możemy w ten sposób interesujący bukiet w stylu śródziemnomorskim. Inne typowo letnie motywy w bukietach to owoce oraz świeże zioła, zwłaszcza kojarząca się z Prowansją lawenda.

Latem kwiaty są tak tanie, że stanowią doskonałą dekorację stołu nie tylko od święta, ale też na co dzień. Unikamy przy tym sztucznych dodatków i akcesoriów, które sprawiają wrażenie chłodu. Wybieramy raczej powszechnie dostępne dodatki naturalne, takie jak źdźbła trawy i kamyki. Pod koniec lata pięknie na domowym stole wyglądać będą złote kłosy dojrzałego zboża. Trawami i gałązkami można łatwo zastąpić tkaniny, kokardy i tasiemki, które lepiej prezentować będą się w bukietach zimowych. Warto pozbyć się w bukietach letnich elementów z tworzyw sztucznych również ze względu na ochronę środowiska. Nasza inwencja i kreatywność w doborze materiałów naturalnych do dekoracji letnich bukietów jest właściwie nieograniczona.

Letnie bukiety ślubne

Ślub właśnie latem to chyba najlepszy wybór - weselne przyjęcie urządzić możemy częściowo w ogrodzie, który dla gości weselnych w każdym wieku będzie źródłem atrakcji i stworzy miejsce na chwilę relaksu w gwarze weselnej zabawy. Decydując się na ślub latem, musimy jednak zadbać o odpowiednio barwną i interesującą dekorację sali, stołów i ogrodu. Najlepiej sprawdzą się w tej roli właśnie kwiaty, które latem są niedrogie, urozmaicone i powszechnie dostępne. Kwiaty zakupione w kwiaciarni możemy łączyć też w ciekawe kompozycje z kwiatami łąkowymi i ogrodowymi.

Równie ważny, jak dekoracja sali weselnej, jest letni bukiet panny młodej. Bukiety letnie dla panien młodych warto wzbogacić o letnie kwiaty sezonowe, w tym te rosnące dziko - będą się wtedy wyróżniać, ich oryginalność zapadnie w pamięć gości i samych nowożeńców. Letni bukiet ślubny wzbogacamy też o dużą ilość zieleni, np. dekoracyjne trawy. Kolory nie powinny być jednak nadmiernie żywe, najlepiej sprawdzą się pastelowe róże i lilie, dostępne latem w bardzo wielu odmianach. W lipcu i sierpniu stworzyć możemy jednak dowolne, fantazyjne kompozycje bukietowe, dobór nietypowego motywu kolorystycznego także nie będzie stanowić problemu.

Pełne energii letnie bukiety są pięknym prezentem - niesłusznie rezygnujemy więc niekiedy z kwiatów od gości weselnych. Wręczenie kwiatów pannie młodej jest miłym gestem, który sprawia przyjemność tak jej samej, jak i osobom ofiarowującym jej bukiet. Nie martwmy się więc nietrwałością kwiatów, także w czasie wesela starając się w pełni docenić ich piękno oraz znaczenie emocjonalne i symboliczne. W modę wchodzi inna tendencja - powierzenie przygotowania wszystkich bukietów, które pannie młodej wręczają goście tej samej florystce. Możemy wtedy osiągnąć jednolitość kompozycji. Samodzielne dekorowanie sali kwiatami przez gości może stać się także jedną z zabaw weselnych, dużą atrakcyjną szczególnie dla dzieci.

Zobacz również:

Bezpieczne kwiaty dla naszych zwierząt

Jakie kwiaty balkonowe wybrać?

pielęgnacja drzewka bonsai

jak pielęgnować storczyki w domu

Jakie kwiaty doniczkowe warto wybrać do swojego domu

Wrzosy najpiękniejszy z darów jesieni