Słodkie prezenty - Sprawdź

Kwiaty doniczkowe w domu nie tylko sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przytulne, atrakcyjnie wizualne, ale także nawilżają powietrze oraz pięknie pachną. Rośliny doniczkowe wbrew pozorom nadają się do każdego pomieszczenia w domu, o ile w pomieszczeniu znajduje się okno. Jakie kwiaty doniczkowe warto wybrać do swojego domu?

Monstera - królowa roślin doniczkowych

Monstera jest to rodzaj pnączy z rodziny obrazkowatych. Do monster zaliczanych jest trzydzieści siedem gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Monstera ma charakterystyczne asymetryczne, dziurawe liście, długie oraz grube łodygi pnące. Monstera od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych na świecie. Do najpopularniejszych gatunków tej rośliny należą między innymi: monstera deliciosa, monstera deliciosa veriegata oraz monstera adansonii. Niemal każdy sklep ogrodniczy ma w swojej ofercie dracenę, która zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta.

Monstera, niezależnie od gatunku, najlepiej rośnie na podłożu torfowym, które jest przepuszczalne dla powietrza. Ta roślina również będzie dobrze się rozwijać na podłożu uniwersalnym. Jednakowoż w przypadku takiego podłoża, warto do niego dodać nieco szkła wulkanicznego, dzięki czemu gleba będzie pulchniejsza. Warto pamiętać, iż te kwiaty doniczkowe nie lubią zbyt wilgotnego podłoża, dlatego wiosną i latem powinno podlewać się roślinę obficie tylko raz w tygodniu. Warto wówczas zraszać liście dwa razy w ciągu siedmiu dni. Natomiast zimą monsterę wystarczy nawadniać raz na dwa tygodnie, a zraszać raz na tydzień. Aby roślina pięknie rosła, wskazane jest jej regularne nawożenie.

Ta piękna roślina doniczkowa, aby miała optymalne warunki do wzrostu, powinna stać w jasnym pomieszczeniu lub w półcieniu. Gdy monstera będzie stała w cieniu, jej liście będą pozbawione charakterystycznych wcięć, które nadają urok całej roślinie. Warto postawić roślinę z dala od grzejników, ponieważ jest wrażliwa na wysokie temperatury.

Odpowiednio zadbana monstera będzie wspaniała ozdobą w naszym domu. Idealnie nadaje się niemal do wszystkich wnętrz.

Skrzydłokwiat - najpopularniejszy egzotyczny egzemplarz wśród kwiatów doniczkowych

Skrzydłokwiat to rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych. Do skrzydłokwiatów zalicza się czterdzieści dziewięć gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej, Azji oraz zachodniej Oceanii. Skrzydłokwiaty charakteryzują się krótką łodygą, delikatnymi kwiatami, dużymi liśćmi w kolorze butelkowej zieleni oraz smukłością.

Aby te kwiaty doniczkowe mogły się prawidłowo rozwijać w domu, należy im stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do klimatu tropikalnego. Roślina preferuje ciepłe, zacienione, o podwyższonej wilgoci miejsca. Temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się skrzydłokwiat nie powinna być niższa niż szesnaście stopni Celsjusza. Nie zaleca się stawiania doniczki w pobliżu grzejnika i często otwieranego okna, ponieważ roślina nie lubi przeciągów oraz suchego powietrza. Do uprawy skrzydłokwiatu zaleca się stosowanie uniwersalnego podłoża, które powinno być żyzne, lekkie oraz przepuszczalne dla powietrza. Ta roślina nie wymaga regularnego nawożenia. Jednakowoż kwitnące skrzydłokwiaty zaleca się dopieścić raz w miesiącu uniwersalną odżywką do kwiatów. Liście tej rośliny powinny być zraszane kilka razy w tygodniu. Należy pamiętać, że te egzotyczne rośliny nie lubią chloru, dlatego najlepsza dla nich będzie miękka woda, na przykład deszczowa. Kwiat powinno polewać, gdy gleba stanie się sucha, a liście zaczną opadać.

Należy pamiętać, iż liście skrzydłokwiatu zawierają szczawiany wapnia, które są trujące dla ludzi oraz zwierząt. Skonsumowanie liści może spowodować podrażnienia jamy ustnej i przełyku, skurcze w klatce piersiowej oraz bóle brzucha. Dlatego skrzydłokwiat powinien być w miejscu niedostępnym dla małych dzieci oraz zwierząt domowych.

Roślina ta nie tylko jest piękną dekoracją, ale i oczyszcza powietrze, więc warto doniczkę postawić w sypialni lub pokoju dziennym. Skrzydłokwiat jest idealną opcją dla osób niedoświadczonych w pielęgnacji roślin, ponieważ jest bardzo łatwa w uprawie. Te kwiaty doniczkowe pięknie komponują się do każdego wnętrza.

Oryginalne rośliny doniczkowe - starzec Rowleya

Starzec Rowleya jest to gatunek rośliny z rodziny astrowatych pochodzący z Afryki Południowej. Jest to jeden z najbardziej oryginalnych i ozdobnych roślin z grupy sukulentów. Nazwa starzec nawiązuje do białego puchu pokrywającego przekwitłe kwiatostany. Roślina składa się z cienkich, zwisających pędów, z których wyrastają kuliste małe liście które przypinają piękne zielone korale. Kulisty kształt małych liści pozwala im na magazynowanie wody.

Starzec zwyczajny, tak jak każdy inny sukulent, powinien stać w pomieszczeniu, które jest jasne, ciepłe oraz słoneczne. Zimą doniczkę powinno się postawić w pobliży okna, aby roślina miała dostęp do naturalnego światła. Natomiast w lato roślinę warto odsunąć od okna, aby nie doznała poparzeń liści oraz stopniowo przyzwyczajała się do silniejszego nasłonecznienia. Ta roślina wymaga poświęcenia stosunkowo wiele czasu oraz uwagi.

Powinno wybrać się ziemię dla kaktusów z domieszką ziemi kompostowej oraz żwiru marmurowego. Roślinę powinno się nawozić wyłącznie wiosną oraz latem. Ta piękna roślina doniczkowa z racji bycia sukulentem, nie lubi nadmiaru wody, zwłaszcza zważywszy na to, iż jest zdolna do jej magazynowania. Przed podlaniem rośliny powinno się upewnić się, że ziemia jest sucha. W czasie zimy roślina potrzebuje duże mniej wody.

Spożycie liści starca może wywołać wymioty oraz biegunkę. Sam kontakt z rośliną może z kolei spowodować podrażnienie skóry oraz wysypkę. Odwiedzając sklep ogrodniczy, starca można zazwyczaj ujrzeć podwieszonego pod sufitem w doniczce.

Ten sukulent przynależny jest do roślin doniczkowych wytrzymałych i odpornych na choroby oraz szkodniki. Wszelkie schorzenia najczęściej wynikają z błędów w pielęgnacji. W przypadku wątpliwości dotyczących pielęgnacji, można poprosić o porady pracownika sklepu ogrodniczego.

Storczyki - kultowe kwiaty doniczkowe idealne dla każdego

Storczyki są jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Storczyk jest to rodzaj bylin z rodziny storczykowatych. Wśród storczyków, zależnie od ujęcia systematycznego, wyróżnia się od siedemnastu do trzydziestu trzech gatunków. Kwiaty storczyka zebrane są w charakterystyczny, kształtny, gęsty kłos, który osadzony jest na szczycie łodyg, które są zielone. Storczyki są to idealne, choć wymagające czasu i uwagi, kwiaty domowe, ponieważ pasują zarówno do minimalistycznej aranżacji wnętrz, jak i do pomieszczeń pełnych innych roślin. Odwiedzając każdy sklep ogrodniczy, można spotkać te kwiaty.

Te kwiaty doniczkowe, tak jak wspomniano, wymagają czasu oraz uwagi. Kwitnące storczyki oraz w kiepskiej kondycji nie powinny być nawożone. Najlepiej roślinę nawozić, gdy kwiaty opadną, a sama roślina wchodzi w stan wegetacji. Bardzo ważne w uprawie tej rośliny o zielonych liściach jest kontrolowanie stanu korzeni, które jako pierwsze sygnalizują o złej kondycji kwiatu. Od razu po zauważeniu, że korzenie gniją, powinno się je usunąć, ponieważ mogą one przeszkadzać w dalszym rozwoju tych roślin. Liście storczyka powinny być czyste oraz zadbane. Powinno się je regularnie wycierać z kurzu, a także innych zanieczyszczeń. Specjaliści do przecierania liści, zalecają stworzenie mieszanki z wody, odrobiny soku z cytryny bądź płynu do mycia naczyń. Należy jednak pamiętać, iż liście przecierane zwykłą wodą z kranu mogą mieć na swojej powierzchni nieestetyczne białe smugi, dlatego zaleca się użyć do mieszanki wody przefiltrowanej, destylowanej lub deszczowej.

Te kwiaty mogą wydawać się stosunkowo trudne w uprawie, ale trud mogą zrekompensować niezwykle pięknie kwitnące kwiaty w naszym domu, które sprawią, że każde wnętrze będzie wyglądać świeżo i subtelnie.

Dracena - niezwykle piękna i popularna roślina doniczkowa

Dracena to kwiat doniczkowy, do którego zaliczanych jest czterdzieści gatunków. Te kwiaty doniczkowe naturalnie występują w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Afryki, Azji oraz Wysp Kanaryjskich. Ta niezwykła roślina o zielonych liściach jest popularnym kwiatem w doniczce.

Draceny wymagają wiele światła, więc najlepsze jest dla nich jasne i średnio słoneczne pomieszczenie. Dracena nie toleruje skrajnych warunków wilgotnościowych. W okresie wzrostu powinno się je podlewać umiarkowanie. Gdy roślina jest w okresie spoczynkowym, podlewanie powinno być jeszcze mniej obfite. Zbyt obfite ilości wody mogą prowadzić do gnicia mięsistych korzeni.

Ten kwiat znajdziesz niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Jest stosunkowo łatwy w uprawie. Rośliny te nie tylko niezwykle wyglądają i pasują do każdego wnętrza, ale także oczyszczają powietrze, więc ich miejsce doskonałe to sypialnia.

Begonia plamista - gwiazda w serwisie Instagram

Begonie plamiste to kwiaty doniczkowe, które są nazywane także begoniami koralowymi. Kwiaty te to prawdziwa nowość w serwisach społecznościowych. Na portalach w ostatnim czasie masowo pojawiają się zdjęcia influencerek wśród tych wspaniałych roślin doniczkowych. Największym atutem tej rośliny są ozdobne liście, które skupiają uwagę ze względu na swój kolor. Jej miejsce w naturalnych warunkach znajduje się w Brazylii oraz Argentynie. Zatem rośliny te są wymagające w uprawie. Te kwiaty doniczkowe mają grubą, niekiedy drewniejącą łodygę. Liście są bardzo duże, błyszczące, a na ich spodzie widać bordowy kolor. Ponadto liście ozdobione są białymi plamkami, dzięki czemu liść sprawia wrażenie marmurkowatego. Kwiaty begonii nie są małe i mają barwę białą lub koralową.

Te kwiaty doniczkowe najlepiej się czują w miejscu umiarkowanie ciepłym, gdzie docierają duże ilości światła. Ziemia, w której znajdują się te rośliny powinna być lekka, o kwaśnym odczynie. Wówczas roślina ma najlepsze warunki do wzrostu, co sprawia, że korzystniej będzie wyglądać. Begonie są to rośliny, które nie lubią, gdy poda im się za dużo wody. W trakcie podlewania rośliny woda nie powinna skapywać na liście oraz kwiaty. Kurz z liści zaleca się usuwać delikatnym pędzelkiem. Begonia jest przedstawicielem roślin, które powinno się regularnie przycinać.

Niestety begonia jest na liście roślin, które są podatne na choroby.

Zobacz również:

Wrzosy najpiękniejszy z darów jesieni

Bukiety kwiatowe latem bogactwo kolorów i form

Bezpieczne kwiaty dla naszych zwierząt

Jakie kwiaty balkonowe wybrać?

pielęgnacja drzewka bonsai

jak pielęgnować storczyki w domu